Jablečný koláč s vůní skořice (a limetky)

Posted by

Ještě jeden vzpomínkový recept na Kalifornii. Země, kde vám citróny i limetky rostou na zahradě:). A jelikož není pravda, že by citrusy byly vyloženě zakázané, a i většina pacientů tu trochu citrónové šťávy v celém koláči toleruje, rozhodla jsem se využít limetku. Naopak se také zdá, že kůra z citrusů obsahuje látky, které působí proti uvolňování histaminu. V našich podmínkách však hrozí spíše reakce na postřiky a chemikálie používané pro uchování plodu při dovozu, ale pokud se vám dostane do rukou BIO plod, neváhejte jej vyzkoušet:).

Trochu blíže k histaminové intoleranci: Celkově citrusové plody jsou často uvedeny na seznamu zakázaných potravin, co se histaminové intolerance týče. Patří údajně mezi tzv. liberátory, což znamená, že určitým mechanismem spouštějí uvolňování vlastního histaminu v těle. Toto však nikdy nebyly ověřeno v těle člověka a studie obecně moc tuto věc nepotvrzují. Na druhou stranu víme, že jsou častým alergenem, a odtud může přicházet možná reakce i u vás. Pokud jste tedy na začátku diety, osobně bych se jim vyhnula. Jakmile se však vaše hodnota stabilizuje, lžíce citrusové šťávy do celého koláče, který nikdy nesníte na posezení celý, vám nemůže ublížit. Pacienti velmi často časem tolerují lžíci či dvě citrónové šťávy (např. při pečení), aneb stále je to o množství. Přece jen se nechystáte vypít pohár džusu na posezení. Při použití kůry si dejte pozor na postřiky, které mohou právě klidně stát za liberačním účinkem nebo i alergickým projevem.

Mimochodem v receptu využívám kůru z citrusů. Mnozí z vás se zaleknou, že se jedná o histaminovou potravinu, ale to vůbec není pravda. Citrusy jako takové histamin neobsahují, spíše se často zmiňují jako liberátory a hlavně nesmíme zapomínat na častou alergii právě na citrusové plody. ALE! Kůra z citrusů (a tím samozřejmě myslím nestříkané plody!) obsahuje látky, které naopak působí PROTI uvolňování histaminu z vlastních žírných buněk, má tedy protialergický efekt. Jako bonus musím dodat, že působí také protizánětlivě a antioxidačně (studie zde). Což trochu poukazuje na fakt, že jednotlivé části rostlin mohou mít jiné účinky na naše tělo.

Bezlepkový jablečný koláč se skořicí a limetkou

(bezlepkový, lze bezmléčný, bez ořechů)

  • 3/4 hrnku bezlepkové směsi (Bob’s red mill ozkoušeno, jakákoli univerzální směs bude fungovat, i ta doma namíchaná)
  • 1/2 hrnku hladké čirokové mouky
  • 1 a 1/2 lžičky prášku na pečení
  • 1/2 lžičky soli (nebo špetka prostě, zvýrazní sladkou chuť)
  • 1/2 hrnku xylitolu (lze nahradit cukrem nebo jiným tolerovaným sladidlem)
  • 115 g změklého veganského másla (či jiného tuku, pro beztučnou verzi doporučuji jablečné pyré)
  • nastrouhaná kůra z jedné limetky
  • 2 vejce (vel. L) – pokojová teplota
  • 1-2 lžíce čerstvé limetkové šťávy (pokud si nejste jisti, nahraďte brusinkovou šťávou)
  • 2 menší jablka (či jedno velké) – oloupaná a nakrájená na tenké měsíčky
  • 1 a 1/2 lžičky skořice (trochu na  posypání na závěr)

Předehřejte troubu na 180°C (350 F) a vytřete kruhovou formu (23-24 cm, 9 palců) olejem či vystelte papírem na pečení.

V míse smíchejte mouky, prášek na pečen, skořici a sůl. V druhé misce vyšlehejte xylitol (cukr) s veganským máslem, dokud se nevytvoří pěna (načechraná hmota). Zašlehejte postupně vejce, které musí být pokojové teploty, aby se nezdrclo máslo, nakonec přidejte limetkovou šťávu Přidejte suché ingredience a limetkovou kůru. Spojte tekutou část se suchou. Rozetřete těsto do formy (roztáhněte po celé ploše). Rozprostřete jablka do kruhu (já jsem je lehce zanořila tak, aby z těsta trčela). Já jsem ještě v tomto případě posypala drcenými pekany, ale nemusí být.

Pečte 40-45 minut (podle párátka). Nechte vychladnout, posypte ještě lehce skořicí a pokud máte čerstvou meduňku, přidejte při servírování, krásně se citrónově rozvoní. Dobrou chuť.

Inspirováno z receptu na broskvový koláč na http://www.livingwithout.com.

2 comments

  1. Kašulko, nemáte vyzkoušené nějaké HIT vhodné náhrady místo vajec ve Vašich receptech?
    Vím, že některé bezvaječné recepty máte, ale třeba tento koláč vypadá fakt skvěle!! Zkoušela jsem v jiných receptech lněné semínko, ale to mi moc nefungovalo.
    Děkuju🌸

    1. Bohužel nelze plošně říct jediná náhrada a ta by fungovala bez vyzkoušení v každém receptě stejne, což jste si sama vyzkoušela. Vejce má v různých receptech různé vlastnosti, někde pouze pojící (tam pak lněné semínko může fungovat), jinde ale také kypřící a tam je to už s náhradou těžší (je nutné počítat s tím, že nebude koláč nadýchaný jako jde vidět na fotce). Bohužel opravdu odhadovat jen tak bez vyzkoušení není možné a není pro mě ani možné každý recept vytvářet v různých variantách (protože to by se člověk musel zbláznit při množství alergií, které existují), často proto doporučuji držet se právě receptů, kde už je vejce nahrazené/vynechané nebo se prostě smířit s tím, že to bude párkrát pokus omyl (vaření a pečení je někdy pokus/omyl a tím se člověk nejlépe učí).
      Na náhrady vajec můžete kouknout zde: https://aspoonofhistamine.com/2013/07/11/jak-nahradit-vejce-ve-vasich-receptech/, jsou tam popsány různé kombinace (v tomto případě zřejmě kombinace jablečného pyré, prášku do pečiva či škrobu a prášku do pečiva bude chuťově nejlepší, ale koláč může být „zdrclejší“, pokud obecně nepoužijete více škrobu, který by směs mohl odlehčit). Jinak v ČR jsem měla opakovaně velmi dobrou zkušenost s https://www.bezlepkova.com/ostatni/vegavajo, který na blogu není, protože přišel až později, než byl článek psán. To by mělo nahradit pojivé funkce a zároveň i kypřící funkce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.