Mleté maso se v případě histaminové intolerance velmi často diskutuje. Jelikož je mleté, dochází prakticky ke zvýšení povrchu, na kterém mohou bakterie působit, a maso se rychleji rozkládá. A samozřejmě se tak uvolňuje rychleji histamin, který je právě v potravinářském průmyslu využíván pro měření kontaminace (nejen u masa). Proto je doporučováno, že se musí spotřebovat v den koupě (může se poté stávat nebezpečným i pro zdravé jedince). Pokud se bojíte především histaminu, pak je na to jednoduché řešení – kupte si maso a namelte si jej doma těsně před jeho použitím. Aspoň budete mít přesný přehled, co se v mase nachází (a nikdo vám v hovězím nebude schovávat další přídavné látky, konzervanty a stabilizátory, které vám sice zajistí „správnou“ barvu massa po několik dní, ale za to pěkně zaneřádí zažívací trakt). Lidé s histaminovou intolerancí by se měli v první řadě vyhýbat všem chemikáliím v potravinách (éčka, barviva, konzervanty), jelikož většina z nich inhibuje enzym DAO. Navíc pro citlivý zažívací trakt (či dokonce nemocný trakt) jde o velkou přítěž. Přestože se některým chemikáliím nevyhneme, mleté maso je ta vyjímka, kterou si doma připravíme snadno. Pak už jen stačí zapojit svou insporaci a tvarovat a míchat a…
Naňahňáme to do paprik a upečeme.
A je to!
Plněné červené papriky (skoro tak, jak je znáte)
(bezlepkové, bezmléčné, bez ořechů)
- mleté hovězí maso (cca 350 g?)
- špetka soli
- mletá kurkuma, červená paprika, špetka pepře
- 5 stroužků česneku (drcený)
- 4 stonky mladé cibulky
- 3 červené papriky
- 1 vejce
- 3 lžičky oleje
Troubu předehřejeme na 220°C (425 F).
Smícháme hovězí maso, koření, drcený česnek, najemno nakrájenou cibulku, vejce a 2 lžíce oleje. Červené papriky očistíme, rozkrojíme na půl a vybereme semínka. Zbylým olejem lehce potřeme papriky z venku a potřenou stranou je vložíme do pekáčku. Masovou směs rovnoměrně rozmístíme dovnitř paprik. Pekáček zakryjeme alobalem a pečeme cca 1 hodinu. Poté snížíme teplotu na 180°C (350 F), sejmeme alobal a pečeme dalších cca 15 minut. Dobrou chuť.
dobrý den Kašulko, hrozně ráda bych si dala zmíněný recept, ale mám problém s tím, že prostě nevím, kde mám sehnat maso, ráda bych třeba i krůtí stehno
Jenže u řezníka nikdy nevím, jak je to staré a vakuované jsem viděla třeba na farmářském trhu, ale všude čtu, jak se VAKUOVANÉ maso nesmí 😦
Nemáte prosím prosím nějaký tip, jím maso jednou týdně, tak chci aspoň dobrý kus.
Budu nesmírně vděčná za radu.
PS: PRAHA
A proč se nesmí vakuované maso? Nesmíte věřit všemu, co čtete, důležité je, KDY to maso bylo vakuované a naopak právě vakuováním se výrobce chrání, aby došlo k co nejmenší další kontaminaci a také aby došlo k zamezení přístupu vzduchu a tedy menšímu působení bakterií. Je to jeden ze způsobů, který se využívá právě pro prodloužení kvality výrobků, vám by tedy nemělo vadit vakuování, ale zjistit si prostě datum (naopak díky vakuování máte také často jistotu, že vám nepřeprodávají v obchodě maso kdoví z jakého data a kdoví z jaké produkce, takto si můžete jasně ověřit původ a datum balení přímo při výrobě). Na Náplavce třeba mají farmáři i nevakuovaná, ať už slepice, kuřata nebo celou škálu dalších mas včetně zvěřiny, s prodejci si můžete popovídat a zjistit, co je nejčerstvější (jelikož ale maso pro sebe nekupuji, obvykle nemám potřebu to zjišťovat, ale ještě se mi nestalo, že by mě tam někdo odbyl).
to vypada opet luxusne 😉 urovna jsem vyndala hovezi, jen premyslim jetsli mame mlynek na maso 😛
Urřitě mají sousedi:)
Tohle se mi líbí. Tohle bych mohla udělat přes týden. Díky za tip 😉
Tohle jsi přece už jedla:)
Ale dělala jsi to ty před měsícem, je čas na opakovaní. Takže jestli mi to nechceš přijet uvařit zase, budu to muset zvládnout sama :). I drahý by to určitě rád vyzkoušel :).
Samozřejmě budu velmi ráda, když vyzkoušíte…:)) Navíc můžeš srovnat, jestli chutnají kalifornské papriky stejně jako české:)