Protizánětlivá kuchařka pro histaminiky? THE ANTI-COOKBOOK: ANTIHISTAMINE & ANTI-INFLAMMATORY RECIPES + recept na Ottolenghiho Zelené Placky

Posted by

Po vydání několika úspěšných knih věnované receptům a životnímu stylu (nejen) pro lidi s histaminovou intolerancí, napsala jejich autorka Yasmina Ykelenstam další knihu, tentokrát s názvem: The Anti-Cookbook: Antihistamine and Anti-inflammatory recipe („Proti-kuchařka: proti-histaminové a protizánětlivé recepty“). Jelikož její poslední kuchařku „Low Histamine on the Go“ jsem si rychle oblíbila, na nové recepty a informace jsem se velmi těšila. A než se pustím do dalšího psaní, musím říct, že kniha je naprosto skvělá, přehledná a plná inspirativních receptů (a také přístupu!).

Každý, kdo rozumí alespoň trochu anglicky, musel ve své snaze načerpat informace o histaminové intoleranci narazit na stránky thelowhistaminechef.com. Tento blog je veden právě autorkou nízkohistaminových  kuchařek a návodů na přežití s histaminovou intolerancí. Autorka byla přes 20 let „pokusným králíkem“ u více než 68 lékařů, kteří se ji snažili přesvědčit, že trpí celou škálou nemocí od rakoviny až po psychiatrické poruchy. Během svého života zažila množství anafylaktických šoků (a pohotovost se stala téměř jejím druhým domovem), dokud v roce 2010 nebyla diagnostikovaná histaminovou intolerancí (v roce 2013 pak poruchou aktivace žírných buněk (MCAD)). Užívání vysokých dávek antihistaminik a stabilizátorů žírných buněk jí v léčbě nemoci vůbec nepomohlo, a tak se pustila do výzkumu, bádání a testování potravin, až objevila cestu ke zdraví – původních 50 symptomů zredukovala jen na pár. V její lékarničce už nenaleznete žádné chemické léky, zato její lednice je plná protizánětlivých a antihistaminových potravin.IMG_7952-649x1024

A jelikož cesta za hledáním zdraví může být někdy utrpením, rozhodla se Yasmina sdílet své zážitky a poznání, aby pomáhala druhým. Mimo svého blogu podporuje lidi také přes email či facebookovou skupinu a sepisuje svůj výzkum a osvědčené kuchařské recepty do knih. V kombinaci s jejím nadáním (Yasmina působila jako reportér i pro BBC či CNN, a to mnohdy za extrémních podmínek) jsou knihy velmi čtivé. Yasmina není lékařem, ale jak sama říká, její momentální zdravotní stav je největším důkazem, že tam, kde léky nezabírají, správný životní styl a strava můžou udělat zázraky.

Jestliže předchozí knihy byly zaměřeny na nízkohistaminové potraviny, nová kniha vás povede spíše k  zavedení protizánětlivých potravin a potravin s přirozeně antihistaminovými účinky. Některé přírodní látky jsou dle výzkumu stejně silné jako antihistaminika či stabilizátory žírných buněk v tabletách. Lidé snahou o co největší snížení přijímaného histaminu velmi často zapomínají, že je potřeba dodat tělu dostatečné množství nutričních látek (nejen vitamínů a minerálů), a cesta k „vyléčení“ těla je bez nich mnohem delší (či nemožní). Yasmina ve své knize také vysvětluje, proč je vhodnější používat název „histaminové nemoci“, kam spadá histaminová intolerance, histaminóza, mastocytóza, poruchy aktivace žírných buněk a další. List nemocí spojených s histaminem/žírnými buňkami je však mnohem více: roztroušená skleróza, fibromyalgie, rakovina, narkolepsie, IBS, Crohnova choroba, Alzheimerova choroba, srdeční onemocnění či migrény. Kniha tak přináší cestu ke zdraví a ozkoušené recepty nejen pro HIŤáky!!!!BookCover2

Než přelistujete k receptům, které jsou přehledně rozděleny do několika kategorií (nápoje, snídaně, obědy, večeře), dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Yasmina velmi přehledně vysvětluje svou cestu k diagnóze a novému životními stylu, zabývá se možnou škodlivostí antihistaminik, vysvětluje, proč je vhodné používat některé byť histaminové potraviny (pokud mají vysoký nutriční profil, který chrání před působením histaminu). Také se dozvíte o tom, jaké další důležité faktory hrají roli v metabolismu histaminu a jak silná je naše mysl (aneb jak naše mysl dokáže vyléčit naše tělo). Autorka přikládá ke svému seznamu protizánětlivých potravin také vědecké studie, které pozitivní působení dané potraviny/rostliny podporují! Autorka v každém jídle identifikuje protizánětlivé a antihistaminové potraviny a shrnuje jejich benefity.

Abych nezapomněla, kniha je nejen návod k protizánětlivému vaření, ale je také bezlepková a bezmléčná. Kniha spadá jednoznačně do kategorie MUSÍTE PŘEČÍST (a těm neanglicky mluvícím nutno připemenout, že překládat recepty se slovníkem není žádný problém!). Kdo by odolal receptům na zelenou limonádu, protizánětlivou granolu, paleo mufíny, libanonský Couse Melshi s květákovou rýží, Duma salát či jednoduché suši? Knihu (a stejně tak ostatní), můžete zakoupit zde.

IMG_4390Samozřejmě jsem neváhala jeden z receptů vyzkoušet. Sklidil ovace i u nehistaminového obecenstva:)

Ottolenghiho Zelené Placky

(čas přípravy:10 minut, čas na vaření: 15 minut, porce: 5-10 placiček)

Placičky

  • 4 hrnky nasekaného mangoldu (zde) nebo kadeřávku (zde)
  • 3/4 hrnku rýžové mouky
  • 2 vejce
  • 1/4 hrnku oleje
  • 1 lžička mletého římského kmínu
  • 6 stonků jarní cibulky, nasekané
  • 2 čili papričky, nasekané
  • 2/3 hrnku vody
  • 1 vaječný bílek, našlehaný
  • 1/2 lžičky soli

Limetková zálivka

  • 1/8 hrnku olivového oleje
  • 1/8 hrnku limetkové šťávy
  • 2 lžičky nasekaného koriandru

Nasekané kousky mangoldu (pouze zelené listy, odstraňte před přípravou tuhé stonky) dejte na pánev s trochou vody, jakmile lístky zvadnout, sejměte z ohně, nechte osušit a vychladnout.

IMG_4369Mouku, celé vejce, olej, sůl, mletý kmín a vodu smíchejte ve větší míse, dokud nevytvoříte tekuté těsto (připomíná palačinkové). Přidejte cibulku, čili, mangold a znovu zamíchejte. Bílek našlehejte a poté opatrně vmíchejte do připraveného těsta. Na pánví ohřejte trochu oleje a osmažte z obou stran menší placičky (nabírala jsem velkou lžící).

Ingredience na zálivku smíchejte dohromady. Placičky před podáváním trochu pokapejte připravenou zálivkou. Dobrou chuť!

Přínos:

  • Vitamín A 300%
  • Vitamín C 200%
  • Vitamín K 1400%
  • Antihistaminní působení: kadeřávek/mangold, kmín, koriandr
  • Protizánětlivé působení: kadeřávek/mangold, kmín, koriandr, olivový olej

IMG_4381

14 comments

  1. Děkuji za tip, Kašulko, jak si poradit s kadeřávkem. Jaksi se s ním nedokážu, co se týká způsobu využití, spřátelit. Na plackách jsem si nedělně obědově pochutnala

  2. Ahoj Kašulko, uvažuju o koupi této knížky. Jen se chci zeptat, zda jsem si udělala správnou přestavu, co od ní mám očekávat. Už se nějaký ten měsíc plácám v tom, co mám jíst. Na eliminiační dietě se mi ulevilo, ale některé symptomy se trochu zhoršily – zjistila jsem, že je to tím, že reaguju na salyciláty a zřejmě i další. Jak píše Yasmina, řada lidí to tak má a vysvětluje logické důvody proč tomu tak je. Jsem trochu ve slepé uličce a nevím co jíst, kdybych eliminovala vše, co mi vadí, zbylo by mi pár potravin a to není řešení. Vím, co je protizánětlivé a co naopak zánět způsobuje (nejím lepek, mléčné, kukuřici, sóju, zatím ani vajíčka). Jen nevím, jak potraviny zkombinovat, kolik jich jíst, co si denně dovolit, abych to „nepřepískla“. Deník si vedu už několik měsíců, vím, které potraviny mi způsobují větší problémy, ale stále nevíj, jak zároveň podpořit uzdravení střev a těla a celkově stravu vybalancovat.Našla jsem tuto kuchařku a chci si jí koupit. Moje představa je, že bych podle ní prostě začala jíst – jsou ty recepty opravdu dělané tak, aby byly vybalancované pro hiťáky? Alergie na potraviny nemám žádnou, „jen“ řadu intolerancí. Potřebovala bych dostat tělo do rovnováhy a začít si zase užívat jídlo a vaření, které jsem vždy milovala, ale teď mě spíš stresuje. Je případně některá další její kuchařka, která by byla přínosná? Či od jiného autora? Miluju Lahodně s Ellou, ale zatím se neodvažuju podle ní vařit. Díky za radu a krásný den. Evka

    1. Nevím, jestli lze říct, že jsou balancované přímo pro HIŤáky, ono ani nelze říct, že by existovala kuchařka nebo návod pro všechny, protože každý máme jiné potřeby, naopak nám třeba chybí jiné živiny atd. Kniha je tedy spíše koncipovaná jako inspirace na nové recepty, které v sobě mají spoustu protizánětlivých látek a pomohou tedy balancovat příjem mikronutrientů. Určitě není zaměřena např. na kaloriční vyhodnocení, příjem makrotrientů atd, či jak kombinovat jídle v jednotlivý den. K tomu je dobré využít třeba https://cronometer.com, který je schopný mapovat příjem základních mikroživin stejně jako ostatní položky, jen s tím člověk stráví nějaký čas. Elly bych se nebála, podle mě má spoustu receptů vhodných pro HIT a spousta věcí se dá případně nahradit. Osobně mám ráda ještě Dr. Fuhrmana (na jehož knihách jsem já stavěla svoji dietu), jeho kuchařka (bohužel bez té teoretické části, která je dle mě velmi důležitá), vyšla i v češtině. Já jsem zašínala a stále se vracím hlavně k polévkám, které mohou být díky rozmixování lépe stravitelné, zahřejí a mohou se vždy doladit o nějaké ty proteiny, vlákninu, obiloviny, prostě přidávat vše potřebné:)). Navíc nezaberou tolik času, povětšinou se vaří sami, takže člověk nemá ani pocit, že by to nezvládal. Co se týče ostatních Yasmininých kuchařek, v podstatě jsou podobné, mě se líbí Manfood, ale asi protože jsem jedlík:)

    1. Druhou moznosti je kapusta kaderava, coz je odruda kelu;) tu bych urcite doporucila, protoze je protizanetliva…ale osobne myslim, ze jakkakoli zelena rostlinka postaci a splni ucel!

  3. kéž by vyšla i v česku, ale o tom si můžu nechat jen zdát 🙂
    chtěla jsem se zeptat, jaké jsou účinky a jsou nějaké vedlejší účinky Mangosteen(u) (nemám tucha jak se to skloňuje)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.