Občas se mě lidé ptají, čím nahradit některé potraviny v receptech. Bohužel histaminová intolerance chodí ruku v ruce s potravinovými alergiemi, a tak někteří lidé nemohou do svého jídelníčku zařadit spoustu potravin ani po eliminační fázi při přechodu na trvalou dietu. Samozřejmě u některých receptorů mám ozkoušeno, že se vejce, mléko či ořechy dají lehce nahradit, u některých jsem to nezkoušela a nemůžu vám tak dát návod pro všechny recepty. Každopádně jsem trochu hledala na internetu a opět jsem využila svůj oblíbený http://www.livingwithout.com, který přináší celou řadu možných náhrad za mléko a mléčné výrobky v receptech. Co se týče rostlinných mlék, upřednostňuji ta doma vyrobená, jelikož jedině tak máte jistotu, že nereagujete na přidané složky jako je carrageenan a další ztužovače. Je to také mnohdy levnější alternativa k těm obchodovým a je tedy jen na vašem zvážení, z čeho si mléko chcete vyrobit (návody existují pro rýžová, sójová, quinoová, mandlová, konopná i kokosová mléka). Neříkám, že všechny náhrady jsou vhodné při HIT nebo při všech alergiích, musíte si prostě najít tu nejlepší.
Pro náhradu mléka v receptech (v poměru 1 hrnek za hrnek náhrady)
- sójové mléko (neochucené)
- rýžové mléko
- ovocný džus
- voda
- kokosové mléko
- mandlové mléko (má oblíbená volba, dodám recept:))
- konopné mléko
- kozí mléko (pokud je tolerováno)
Pro náhradu kefíru/kysaného mléka v receptech (nahraďte 1 hrnek kefíru za následující)
- 1 hrnek sójového mléka + 1 lžíce citrónové šťávy/1 lžíce jablečného octu – nechejte chvíli odstát dokud mléko trochu nezhoustne
- 1 hrnek kokosového mléka (plnotučného)
- 7/8 hrnku rýžového mléka (jelikož je řidší, musíte snížit do receptu jeho celkový objem)
- 7/8 hrnku ovocného džusu
- 7/8 hrnku vody
Pro náhradu jogurtu (nahraďte 1 hrnek jogurtu jedním z následujících)
- 1 hrnek sójového jogurtu nebo kokosového jogurtu
- 1 hrnek sójové zakysané smetany
- 1 hrnek neslazeného jablečného pyré
- 1 hrnek ovocného pyré
Pro náhradu tvarohu
- pokud volá recept po tvarohu, zkuste jej nahradit sójovou náhražkou (pokud nejste alergici) – silk tofu/jemné tofu se dá zakoupit v Asijských shopech v Praze (odzkoušeno) – konzistence je jako tvaroh (lze vybrat 3 stupně jemnosti – doporučuji silk)
- hustý pudingový krém, který lze udělat ze sójového/zvoleného mléka i vody a pudingu (dáme půlku vyžadované tekutiny)
- rýžový krém – zkoušela jsem 50 gr hladké rýžové mouky v cca 250 ml rýžového nápoje a dvěma lžícemi javorového sirupu – mléko dát ohřát a postupně přisypávat rýžovou mouku a dobře rozmíchat (mělo by se zavařit na tuhý rýžový krém, který pak lze ještě našlehat šlehačem, aby byl nadýchanější)
Pro náhradu másla (8 lžic másla nahradíte následujícím)
- 8 lžic veganského másla jako je Earth balance buttery spread ( u nás se dá pořídit např. Alsan-S, každopádně pokud váháte, zavítejte do zdravé výživy a ptejte se po veganském másle)
- 8 lžic olivového másla (prodává zdravá výživa)
- 8 lžic kokosového oleje (spíše do sladkého pečení)
- 8 lžic rostlinného/olivového oleje
A jeden malý bonus, který se netýká mléčných výrobků, ale pokud potřebujete nahradit tuk v pečení, protože se ho vám zdá být příliš mnoho, nahraďte 8 lžic tuku 6 lžícemi jablečného pyré a 2 lžícemi tuku dle volby. Pokud recept volá po oleji, tak velmi často používám jen lžíci, dvě a zbytek doplním jablečným pyré. Nejsem zrovna příznivce extra tuků a na pečení to nemá žádný vliv.
Ve svých receptech jsem vyzkoušela kokosové, mandlové, rýžové a sójové mléko. Ano, slyšíte dobře, předtím než všechno zavrhnete, vyzkoušejte dané mléko na sobě, jaké bude mít účinky. Vzhledem k tomu, že podíl sójy v mléku je asi 5%, opravdu vás půl hrnku v celém koláči nemůže ohrozit. Zvláště, když z koláče sníte jen určitou část – vypočítejte si to za domácí úkol, kolik takové sóje pak asi můžete přijmout. Pokud nejste přímo alergičtí na sójový lecithin, pak vás opravdu malé množství nemůže ohrozit. Histaminová intolerance je o tom, že musí dojít k překročení určitého tolerovaného limitu histaminu a ten není nikdy nulový! Jak už jsem zmínila, odborníci místo striktního následování tabulek doporučují zaměřit se na zdravou, na vitamíny a minerály bohatou stravu. Jinak z mých zkušeností mám nejraději mandlové mléko, které má skvělou konzistenci a nemá extra silnou chuť jako kokosové. Například vaření s rýžovým mlékem se mi příliš neosvědčilo:(.

Po asi roce diety jsem zkoušela kokosový kefír do palačinky, a prošlo to velmi dobře. Myslím, že vždy záleží na množství přijaté potraviny a na ostatních potravinách. Na pečení si vystačím s veganským máslem, kokosovým olejem a hroznovým olejem. Neříkám, že s náhradami lze udělat všechny recepty v původní formě, ale produkt se tomu bude velmi blížit. Pokud se vám však s náhradami nedaří vaše recepty ukuchtit, nebude prostě jednodušší najít si nové recepty s náhradami než se trápit nad nemožným?
A co tatarka? Existuje veganska tatarka, ale tam je ocet. Bily sojovy jogurt mi nedela dobře 😦 A nic jiného me nenapada . Díky za uzasne stranky, tady a tipy 🙂 !
Vyrobit majonezu jen z oleje, kysela chut se pak dohnat trebas citrónovou šťávou, kterou v malem vetsina histaminiku toleruje, praskovym vitaminem C, amchurem atd. A cele vejce lze nahradit jen zloutkem (viz popis treba u tohoto receptu: https://paleosnadno.cz/recept/domaci-majoneza/). Jednou jsem zkousela i kombo olej a sojove mleko a fungovalo to take dobre (samozrejme pokud neni clovek alergicky na soju, pri HIt jako takove obvykle nevadi, je to v seznamech divne napsane). Jinak nezapomínat, že u HiT vadí množství, pokud se někde použije malá lžička octu do většího objemu majo, ktere pak clovek sni jen trochu, muze se mnozstvi histaminu tak vyredit, ze danemu vadit nebude (neni to tak, ze bychom netolerovali zadny histamin, ale az od urcite hladiny:)).
Moc pěkný článek, bude se hodit :-). Vše už podobně praktikuji, jen ten tvaroh mi dává zabrat
Tvaroh se špatně nahrazuje:(. Na druhou stranu třeba život v zahraničí člověka naučí vařit bez tvarohu i tak, protože většina zemí tvaroh vůbec nezná:) Držím pěsti, ať to jde dobře.
Moc děkuji za úžasný článek! Danča.
A já děkuji za milý komentář! Jsem ráda, že článek pomohl.
Omlouvám se za zdržování – již jsem dohledala – viz tab. Fuchs + DP MU
Ono je to vždy velmi individuální, ale problém je, že u některých výrobků nejste schopná zaznamenat reakci ihned, reakce mohou nastat až po 24-48 hodinách. Vzhledem k tomu, že je mléko a výrobky z něj prozánětlivé, na začátek se doporučuje vynechat komplet. Každopádně zrající sýry a jogurty jsou obecně považovány za nevhodné, délka zrání sýru, zpracování, uskladnění, kontaminace atd. jsou velmi obtížně uhlídatelné a tedy sýr z běžného obchodu může opravdu problém. U obého se používají kultury, které obvykle produkují biogenní aminy. Mléko a tvaroh (dle použitých sířidel) jsou považovány za bezpečnější.
.-) Je to jako mozaika – kamínek po kamínku .-)
Dobrý večer, jsou, prosím, i případy HIT se snášenlivostí mléka, bílého jogurtu, tvarohu za NEsnášenlivosti sýru – Eidam?Děkuji.