Intolerance biogenních aminů aneb vážně vám škodí jen histamin?

Posted by

Tak nějak velmi rychle se v podvědomé lidí a lékařů uchytil název histaminová intolerance. Pokud však chceme stanovovat diagnózu histaminové intolerance na základě nízkého enzymu DAO, neměla by se nemoc spíše jmenovat intolerance biogenních aminů? Jelikož je histamin zprostředkovatel falešných „alergických“ reakcí, lidé považují za jediné viníky enzym DAO a histamin. Pokud je však z nějaké příčiny snížená koncentrace a aktivita DAO enzymu, neměli bychom se spíše zabývat tím, aby bylo dost prostoru pro odbourání histaminu? A vzhledem k tomu, že histamin není preferenční volbou DAO enzymu, hrají velký význam ostatní aminy (nejen diaminy). Na ty se však nějak zapomíná a lidé se urputně zaměřují na vyřazení pouze histaminu, u kterého je prokázáno, že určitou hladinu bude tělo vždy vyžadovat a tolerovat (navíc má jiné mechanismy na jeho odstranění, jako je HNMT či střevní bakterie). Kdybyste tápali, co je to amin, kukněte se třeba na wiki (wiki).

Crystal_Structure_of_Human_Diamine_Oxidase
Krystalová struktura lidského DAO

Jsem posedlý/á histaminem – scénář první

 Když se zaměříte pouze na určitou jednu složku potraviny a zapomenete sledovat obsah ostatních živin, a tedy i aminů, pak vás může nemile překvapit stav, kdy reagujete téměř na cokoli ve svém jídelníčku. V tu chvíli je váš organismus prostě rozhozený, nemá dostatek živin, je zmatený, sice mu nedáváte v jídle histamin, ale tělo je tak ve stresu z nedostatku potravy a živin, že začne uvolňovat vlastní histamin – dojde k podráždění žírných buněk a vyplavení vlastního mediátoru (histamin jako mediátor se bude snažit zachránit situaci – musí přece informovat mozek, že je třeba zadržet vodu, spustit pocit hladu a přepnout tělo do útlumu, aby šetřilo energií). Tudíž vlastně sami sobě neubližujete jídlem, ale tím, že nejíte a stresujete vlastní tělo. Dle posledních informací z řad odborníků, psychosomatické příčiny intolerance jídla jsou čím dál častější a jedná se vlastě o stejný princip jako při anorexii. Anorektik stojí před zrcadlem a vidí sám sebe jako tlustého a ošklivého, vy stojíte před sklenicí vody a říkáte si, že zase URČITĚ budete mít reakci a že jste chudáčci, protože vůbec nic nemůžete. Mno, hádejte co, ono se totiž stane, že pak opravdu budete mít reakci. Stres, neklid, nedostatek spánku, nedostatek minerálů a vitamínů, podvýživa atd. povedou k nalomení imunitního systému a jeho reakci v podobě uvolňování histaminu.

Jsem posedlý/á histaminem – scénář druhý

Pokud pořád nejste přesvědčeni o tom, že ve všem nemá prsty histamin (ale možná vaše hlava, jiná nemoc nebo jiné biogenní aminy), ráda bych vám představila další aminy. Bohužel, histamin není jediný amin v potravě, a není ani ten nejvíce obsažený. Z nějakého důvodu však lékaři nic než histamin neřeší, protože ostatní aminy nejsou přímé zprostředkovatele reakce. ALE! Vezměme si jako příklad  studii z roku 1996, kde zkoumali vliv podávání DAO na ulcerativní kolitidu u potkanů. Ulcerativní kolitida je zánětlivé onemocnění střev a ví se, že při něm dochází ke zmnožení střevních žírných buněk a zvýšenému uvolňování histaminu, a také se ví, že DAO je snížená jako u jiných zánětlivých stavů (ano, opakování matka modrousti, třeba konečně některé z vás napadne adresovat problém zánětu v tělě místo urputného sledování tabulek), tudíž vědci chtěli vyzkoušet, jestli by aplikace DAO nemohla pomoci v léčbě těchto pacientů. Bohužel v této práci aplikovali DAO injekcí přímo do břicha (a obešli tak známý problém s funkčností Daosinu na základě jeho dopravy do střeva), tudíž lze těžko srovnat s tabletkami. Podařilo se jim po pár dnech dosáhnout významného zvýšení DAO aktivity a co více, snížit zánětlivé markery. Velkým překvapením však bylo, že hladina histaminu zůstávala stejná u léčených i neléčených potkanů. Autoři spekulují, zda v takovém případě v zánětu a celkovém fungování DAO nehrají roli především další diaminy jako prutrescin. Hladina histaminu jako taková zřejmě roli nehraje.

Slovenští autoři v dílku z roku 2005 se zmiňují také o tom, že lidé s gastrointestinálními problémy (zánět žaludku, Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku, žaludeční a střevní vředy) jsou příjmem biogenních aminů ohroženi, jelikož aktivity oxidas v jejich střevu jsou nižší než u zdravých lidí. Navíc u žen v před-menstruačním období dochází ke snížení MAO-b enzymu a v tuto dobu pak ženy mohou zažívat větší problémy s jídlem bohatým na aminy (nejen histamin). Mezi ohrožené nesprávným metabolismem biogenních aminů se řadí i pacienti, kteří berou léky ovlivňující MAO aktivitu jako jsou antihistaminika, antimalarika či psychofarmaka. Tudíž to vypadá, že DAO a histamin nemusí být jedinou příčinou intolerance určitých potravin. Možná to také vysvětluje velmi nízký počet pacientů z klinické studie, kteří sice měli reakci na vysokohistaminové jídlo, avšak pouze hrstka z nich zareagovala v dvojitě zaslepeném testu na čistý tekutý histamin! Že by obsah dalších aminů hrál roli????

Tak na co mám teda koukat?

Ve stejné práci také shrnují, že za toxicitou histaminu můžou stát aminy prutrescin a kadaverin, které blokují aktivitu DAO (při jejich zvýšené konzumaci dochází ke zvyšování histaminu v krvi). Stejně tak aminoguanidin, anserin, karnosin, tyramin mohou DAO blokovat (a znepřístupnit jej pro histamin), jiné aminy zase blokují HNMT (fenylethylamin, tryptamin, oktopamin). Autoři také nezapomenuli vzpomenout, že poškození střevní mukózy vede ke snížené funkčnosti daných enzymů a tedy problémům. Možná i toto je jeden z bodů, proč každý reaguje jinak na jiné potraviny – možná jste pořád na přísné dietě a stejně je vám zle, pak je třeba zvážit, zda si neustále neblokujete aktivitu DAO svou neznalostí. Možná je na čase zahodit všechny ty histaminové tabulky, co vás tak neskutečně matou, a sestavit si vlastní. Nemá smysl se pořád do kola ptát, zda někdo jiný reaguje dobře či špatně na nějakou potravinu, protože každý reaguje jinak. A koho by tématika biogenních aminů a jejich obsah v jídle zajímala, doporučuji TUTO bakalářskou práci, kde jsou velmi přehledně uvedené nejen aminy, ale také jejich prekurzory, funkce v těle, výskyt v potravinách a problematika léčiv spolu s aminy (se zaměřením na psychické nemoci). Je to celé v češtině, takže si dobře počte každý!

Jen tak mimochodem, stanovení histaminu a biogenních aminů se v potravinářství používá ke stanovení čerstvosti potravin a mikrobiální nákazy. Potravinová barviva a konzervanty se používájí právě k tomu, aby se této přeměně na aminy zabránilo. Co si myslíte, že tyto látky mohou dělat ve vašem těle, když je běžně výrobci pumpují do šunk a masa, aby zabránili jejich rozkladu? Možná jste si mysleli, že se tyto chemikálie nějak ztratí, ale opak je pravdou – co si vložíte do úst, to si vložíte do těla a někam se to musí podít. Pokud jsou však tyto chemikálie schopné narušit enzymou aktivitu mikrobů, co to asi udělá s našemi enzymy? Pokud jste o tom ještě neslyšeli, možná byste měli vědět, že ve světě se diagnostikuje i „přecitlivělost na chemické složky“, tedy že člověk může být alergický na různá potravinová barviva i konzervanty.jstn5l

6 comments

 1. 😀 sice jsem pořádně nerozuměla ani článku, ani komentářům, zato jsem se při čtení snažila silně moudře přemýšlet a na konci jsem se srdečně zasmála, aniž bych věděla čemu. Tedy přínosné čtení to bylo 🙂

 2. mňo, tak jelikož skoro ničemu nerozumím (porucha ale není na vašem přijímači), tak ti jen dodatečně pochválím nový vizuál a super vtip na konci:).

  1. a právě proto jsem tady, abys tomu všemu dobře porozuměl a šířil osvětu (bys nevěřil, kolik např. právníků nikdy neslyšelo o enzymu hemoxygenasa, doufám, že se to změní, když jsem všechno to info do sestry nahustila:))

   1. Bys nevěřila, kolik např. lékařů nikdy neslyšelo o litispendenci (a když už, tak tomu říkají lipidopendence:-) ) a kolik farmaceutů je upřímně překvapených, že v žalobě se smí lhát 😉

    1. Že se v žalobě může lhát bylo dost velkým šokem i pro mne:) Akorát že slovo litispendence se mě v životě nemusí týkat (narozdíl od lipidopendence), hemoxygenasa je tvoje a je pro tebe strašně důležitá (btw. bys nevěřila, kolik lékařů nemá pojem o slově hemoxygenasa:)))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.