Bezlepkové mouky? Žádný problém!

Posted by

No jo, ono se to lehce řekne – přejít na bezlepkovou stravu. Ale jak? Vždyť gluten je téměř ve všem, co chytnete v obchodě do rukou. Nezbývá nic jiného, než zavítat do speciálního obchodu a nakoupit drahé bezlepkové potraviny? Mám pro vás lepší řešení – zkuste si něco upéct. Možná se vám to naproprvé nepovede, možná vám to nebude chutnat. Ale zaručuji vám, že po pár dalších pokusech se do toho dostanete. Nevzdávejte to. Tady jde přece o vaše zdraví!

Slyšela jsem mnohé stížnosti, že je těžké objevit bezlepkové mouky na našem trhu. V tom případě bych doporučila se také podívat po jiných stránkách. Například má oblíbená značka Bob’s Red Mill se dá do ČR objednat přes e-bay z Británie. Věřím, že možná bude i dostupná v Německu či okolních zemí, které jsou v gluten-free produkci trochu před námi. Dají se samozřejmě koupit i předmíchané směsi – promix, schar atd. Bohužel jsem nikdy nepochopila to jejich rozdělení a na co kterou mouku použít. Také si lidé stěžovali, že některé mouky jim nedělají dobře. Problém je, že vám nikdy přesně neuvádí, kolik čeho do dané směsi přidávají a vám může pouze jedna složka dělat zle. A tak když nepoužívám předmíchané směsi, tak si prostě namíchám vlastní. Někteří také říkají, že je to mnohem levnější a člověk může chuť pečiva ovlivňovat pouhou malou změnou složení. Nevěříte? Vyzkoušejte. Navíc tak do svého jídelníčku můžete přidat velmi zdravé a celozrnné potraviny.

Nejjednodušší návod jsem našla na stránkách glutenfreegirl.com, kde radí velmi jednoduše dodržet pravidlo 70% celozrnné mouky a 30% škrobu. Jak to udělat? Jednoduše: do větší uzavíratelné nádoby dejte 700 g směsi celozrnné bezlepkové mouky (hnědá rýže, amaranth, pohanka, kukuřice, jáhly, oves, quinoa, čirok, cizrna, trpasličí proso teff) a 300 gr škrobu dle výběru (arrowroot, bramborový, kukuřičný, tapiokový, mouka ze sladké bílé rýže). A víte co, jak jsem se tak dívala, tak většina mouk se dá zakoupit přes speciální obchody i v ČR. Samozřejmě některé jsou dražší, těch pak do směsi můžete přidat méně. Výhoda je ta, že si můžete s chutí hrát (například Gluten Free Girl doporučuje např. začít s 350 gr pohankové mouky s 350 gr jahelné mouky, 150 gr mouky z bílé rýže a 150 gr bramborového škrobu). V kontejneru mouku řádně smíchejte a použijte do oblíbeného receptu. Postupně můžete obměňovat a hledat, co vám vyhovuje, já třeba zbožňuji cizrnovou mouku. Důležité také je, že se vyhnete potravinám, které vám dělají zle (alergie na kukuřici, brambory, přísměsy používané jako „lepidla“ atd.).

V jiném postu můžete na stejném webu vidět, že míchají bezlepkové mouky v poměru 60% bezlepková mouka a 40% bezlepkový škrob. Netuším, které řešení je lepší, ale není přece problém vyskoušet obě varianty:)

IMG_0845Přestože doporučuji míchat vlastní směsi, protože jedině tak máte kontrolu, co ve směsi je, i na českém trhu se dá sehnat spousta bezlepkových mouk a směsí: Balviten, Schär, Bauckhof (kaštanová mouka, teff mouka atd.), Amarello (amarantová mouka a j.), Orgran, Jizerka, Hammer Muhle, Valpiform, Mantler, Michalík, Natural (dle mě největší a nejlevnější sortiment bezlepkových mouk), Novalim, Nominal, Rapunzel (lněná mouka, konopná mouka), Piaceri Mediterranei (Farina), Finax,  Ma’s Foods (kurakkanová mouka), Paleta Foodsystem, dovozce Perfect Food (manioková škrobová mouka), Mouka Smutný atd.

Pro ty, kdo stále trochu tápe, mám také pár návrhů:

Bezlepková směs od Cybele Pascal

 • 4 hrnky mouky z hnědé rýže
 • 1 a 1/3 hrnku bramborového škrobu
 • 2/3 hrnku tapiokového škrobu

Living without All-purpose (na všechny účely)

 • 1/2 hrnku rýžové mouky
 • 1/4 hrnku tapiokového škrobu/mouky
 • 1/4 hrnku bramborového/kukuřičného škrobu

Living without vysokoproteinová směs

 • 1 a 1/4 hrnku fazolové mouky/cizrnové mouky/sójové mouky
 • 1 hrnek arrowroot/bramborového/kukuřičného škrobu
 • 1 hrnek tapiokového škrobu/mouky
 • 1 hrnek mouky z bílé či hnědé rýže

Living without vysokovlákniná směs

 • 1 hrnek mouky z hnědé rýže/čirokové mouky
 • 1/2 hrnek teff mouky
 • 1/2 hrnek jáhlové mouky
 • 2/3 hrnku tapiokového škrobu/mouky
 • 1/3 hrnku bramborového/kukuřičného škrobu

Gluten Free Girl bezlepková směs

 • 200 g čiroková mouka
 • 200 g jáhlová mouka
 • 300 g „sladká“ rýžová mouka (bílá)
 • 300 g bramborový škrob

Gluten Free Girl pohanková bezlepková směs

 • 350 g pohankové mouky
 • 350 g jahelné mouky
 • 150 g mouky z bílé rýže
 • 150 g bramborového škrobu

19 comments

 1. Ahoj Kašulka, chcela by som poradiť, už som asi odskúšala skoro všetky recepty na chlebíky /sú parádne/, ktoré máš a nie sú z bezlepkových múk ale z rôznych zmesí bezlepkových múk – čiroková, ryžová, pohánková atď. ale dneska som natrafila na ,,mouku ze žlutého hrachu“ a ,, mouku z červené čočky“ a tak rada by som z nich niečo upiekla nejaký chlebík ale netrúfam si ako to namiešať, prečítala som si pomery aké by sa mali dávať a koľko škrobu, ale netuším koľko tekutej prísady by malo ísť, či sa ešte má dávať, ocot, alebo kypriaci prášok. Môžeš ma nejak naviesť alebo niekde odkázať? Ďakujem

  1. Ahoj Sabi, bohužel nevím, kam odkázat, čistě luštěninový chléb bych rozhodně nepekla a já osobně prostě poměry zkouším a proto dávám na blog. Problém je, že každá mouka i dle výrobce může trochu jinak sát, určitě se lze odpíchnout od mých receptů s cizrnovou moukou nebo fazolovou moukou, které mám jak na chléb, tak na housky, nahradit prostě luštěninovou mouku za jinou luštěninovou a z toho poměru vycházet.
   https://histaminovakasulka.com/2012/11/15/fazolovo-koriandrovy-chleb/
   https://histaminovakasulka.com/2013/06/12/leciva-cizrna-a-recept-na-cizrnove-housticky-z-cottage-syru-bez-kvasnic/
   https://histaminovakasulka.com/2014/01/27/protizanetlive-celerovo-cizrnove-bochanky-se-salatem-s-wakame-rasou/
   https://histaminovakasulka.com/2012/10/26/bezlepkovy-pivni-chleb/
   https://histaminovakasulka.com/2012/12/19/bezlepkovy-chlebik-ii-tentokrat-bez-piva/

   Samozřejmě prášek na pečení se musí přidat, jinak chléb nenakypří a bude hutný splasklý. U prášku na pečení obvykle není nutnost přidávat ocet ani nic kyselého, je složen tak, že se aktivuje až teplem a rozloží se na potřebné kyselé složky aktivující sodu. Pokud se přidává jen jedlá soda, je potřeba přidat kyselou složku, často to bývá ocet, ale lze nahradit, pak však reakce “bublinkovatění” probíhá hned a je potřeba a těstem pracovat rychle. U bzl lze ještě nakypřit přidáním bublinkové vody (pro stabilizované i pivem), opět nutno s těstem pracovat rychle (kypření je těmi bublinkami, co unikají).

   1. Super ďakujem za informácie, zapisujem a bude pamätať, ale aj som si to myslela 🙂 že vymeniť múky 🙂 tak ja to vyskúšam snáď sa podarí :)….

 2. To se opravdu musíte tak opičit po idiotech ze západu? Ve škole nás učili, že gramy se píšou „g“ a ne „gr“ jak je to tak běžné v anglicky mluvících zemích, kde je třetina obyvatel negramotných!

 3. Dobrý den,
  asi potřebuju od Vás poradit. Jsem se rozhodla, že si mouku budu doma míchat bez příměsy xantanů či guarových gum. Jenže jsem si oblíbila mouku od Doves farmu samokypřící. Obsahuje: rýžovou, bramborovou, kukuřičnou ( předpokládám, že kukuřičná je majzena a bramborová je škrob ), tapioky a pohanky. Kypřící prášek a jedlá soda! A teď rada. V jakém poměru mám tuhle mouku namíchat?
  Děkuji moc za radu.
  Miroslava

  1. To se bohužel nedá takto odhadnout, proto ani výrobce neuvádí přesné poměry, aby to člověk nemohl jen tak namíchat doma, prostě nezkopírovat, takže to jedině budete muset testovat tak dlouho, než docílíte směsi podle svých představ. Výčet surovin je udáván vždy v klesajícím trendu podle množství, takže nejvíce bude rýžové mouky, pak škrobů (bramborový, kukuřičný, tapiokový) a nakonec nejméně pohanky. Nevím, zda v takovém případě není lepší přidávat pak prášek na pečení či sodu až před samotným pečením, každý recept má trochu jiné požadavky (DF přímo uvádí, že pro výrobu vlastní self-rising se přidává 1 lžička prášku na pečení na 200 g mouky, můžete přidat i špetku sody). Také je potřeba dát pozor na druh rýžové mouky, velmi se liší „hrubostí“, která pak určuje vaznost a celkové chování, v tomto případě to bude velmi jedná rýžová. Běžně se pro míchání udává poměr tak 70% mouky a 30% škrobů, pokud přidáte k 60% mouky 40% škrobů, docílíte vzdušnějšího výsledku. Tyto směsi bývají hodně škrobové, takže možná jde výrobce ještě dál, ale jelikož se směsmi normálně nedělám, nedokáži to odhadnout (nehledě na to, že se kvalita mletí liší u nás a v Anglii). Můžete nejdříve zkusit namíchat malé množství a to testovat. Pokud bych tedy míchala tuto směs, začala bych s těmi 200 g (nebo i méně, podle možnosti testování v určitém receptu): 100 g jemné rýžové, 40 g bramborový škrob, 20 g tapiokový škrob, 20 g kukuřičný škrob, 20 g hladká pohanková mouka, 1 lžička prášku na pečení, špetka sody (tedy 60% mouky,40% škroby). Pokud jste zvyklá pracovat se směsí, už při míchání budete tušit, jak se liší jemnost/nadýchanost a podle toho si můžete hrát s poměrem mouk a škrobů.

   1. Jééé. Děkuji Vám moc za odpověd. Vyzkouším. Doma mám jen rýžovou od Dovesu. Nevím, zdali tedy nepoužít jemější. Už mi popravdě z toho všeho jde hlava kolem! Na obličeji mám vyrážku, kterou nelze identifikovat. Před pár lety mi diagnostikovali neurčité příznaky na HIT + žádné oříšky, laktózu, konzervanty, syrovou zeleninu + ovoce, polotovary. Prostě co si doma nevyrobíš nejíst. Prý jsem polyvalentní alergik. Po pár letech cca 5ti se stav zlepšil. Jenže před třemi lety jsem byla nemocná s podivnýma křečema v břichu. Od té doby reaguju na všechny “ E hnusy“ v jídle a bůhví co ještě. Bohužel zatím nikdo nedokázal zjistit po čem ta vyrážka je. Mám podezření, na navrácení se příznaků týkajícího se právě HIT, nebo velkou propustnost střev! Veškeré krevní testy dopadají dobře. Nemají žádné vysoké hladiny. Ani vaječný bílek či žloutek. Nic! Tak si snažím pomoct sama!
    Proto jsem ráda, že je někdo jako Vy, že dokáže pomoci.
    Děkuji moc! 🙂
    Miroslava

 4. Jupí!!! Mouky konečně zakoupeny na – celostát. setkání celiaků!!! Jak málo stačí ke štěstí!!! :-)))) (Máte, prosím, zkušenosti, v souvislosti s HIT, s moukami SCHA“R?) Děkuji!!!

  1. Osobně moc zkušeností nemám. Jestli jsem za poslední rok použila kilo takové mouky, tak je to moc (dostala jsem, tak občas zkouším). Sama jsem problém nezaznamenala, ale vím, že si mi už někdo stěžoval, že mu zřejmě vadí jejich přídavné látky. I to je možnost. Je potřeba si vybírat a prostě asi střídat, aby nebylo jednoho druhu prostě moc.

 5. Ahoj, pokud mi reknes, kde v Cechach sehnat hnedou ryzovou mouku, tak te budu milovat 😀 Zrovna se rozhoduji zda je lepsi poslat si balicek z Uk nebo USA 🙂

  1. Mno, nejlepsi by bylo koupit mlynek a umlit si doma (pry se spousta mouk da udelat mlynkem na kafe). U nas jsem narazila jen na par zdroju (http://www.pestujdoma.cz/magickehouby-cz/Ryzova-mouka-Rice-flour.html), ale prislo mi to levnejsi objednat ze zahranici (mozna by sla nahradit moukou z ryze celozrnne: http://www.energyvita.cz/ryzova-mouka-celozrnna-instantni-300g-bio-country-life/d-71652/). Doporucovala bych spise UK, jelikoz tam mi zatim vse prislo v poradku, z USA byt o mohli kontrolovat, musi to jit pres celni a je to potravina (navic sypka), tak kdovi, jestli by to vubec pustili:)

  2. Mozna se mylim, ale mam za to, ze hneda ryze je totez co ryze natural, zkus hledat pod timhle oznacenim. zrovna dnes jsem ji shanela a uspelamve zdrave vyzive v Lipove ulici, urcite bude pomerne dostupna…

 6. Já kupuju bezlepkovou v Albertu, sice je to 400g za 80,- ale chutná, třeba mi táta koupil ze zdravé výživy a levnější v takovém tom typickém moukovskem balení a musím říct, že byla hnusná. Bábovka divně smrděla. Takže i když tam ta je dražší a není česká, tak bych ji už nevyměnila 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.