Dny oslav + Smoothie „Vzpomínka na Holešov“

Posted by

Ano ano, ani lidem s histaminovou intolerancí se oslavy nevyhýbají. Pravda, většina z nás se snaží naopak vyhýbat oslavám, aby předešla možným zdravotním následkům, ale ne vždy je to možné.

IMG_1012
Nebudeme si lhát – každá žena miluje květiny!

Bohužel pro vás nemám žádný spolehlivý návod, jak se zůčastnit oslav, co pít, co jíst a být naprosto v pořádku. Co bych však poradila, občas si takovou oslavu prostě dopřejte. Vždyť psychika je v léčbě velmi důležitá. Většina lidí se časem začne uzavírat a vyhýbat větším akcím, ať už z onoho strachu z následků či právě probíhajícím potížím. Avšak již v roce 1999 přišli vědci s tím (práce zde), že enviromentálním i vnitřním stresem dochází k nadměrné stimulaci žírných buněk, které pak uvolňují vlastní histamin (a tak se histaminikovi ještě přitíží). Také v této práci zmiňují důkazy propojení mentálního stresu se zánětem tenkého střeva. Proto bych radila sebrat všechnu odvahu a trochu si povyrazit.

S jídlem to obvykle bývá jednodušší – prostě se najezte před oslavou nebo si sebou přibalte něco vlastního. Vím, že to zní divně, ale ať už jdete do restaurace nebo na návštěvu, vždy si něco můžete přibalit. Do restaurace můžete předem zavolat a zeptat se, jak to mají se stravou a potravinovými alergiemi. Můžete si také připravit kartičku, která vysvětluje vaše potíže s histaminem (kde vypíšete všechny důležité látky, které vám nejvíce vadí). Pokud není restaurace schopná zaručit, že se vám nic nestane, pak by vám měla povolit vlastní jídlo. Možná to zní trochu jako otrava, ale lepší, než pak strávit tři dny v posteli. Pokud jdete k přátelům, kteří vaši situaci znají, třeba se vám pokusí něco nachystat, nebo si nabalte jídlo sebou. Co se týče alkoholu, je to velmi obtížné. Pokud se necítíte dobře, nejste stále stabilizovaní atd, doporučuji se mu opravdu vyhnout. Alkohol v těle působí jako inhibitor DAO (experimentálně dokázáno na prasatech již v roce 1988, mimochodem věděli jste, že prasata jsou docela dobrý model pro lidská onemocnění??) a může tak zkomplikovat odbourání histaminu přijatého v jídle. Pivo je pak téma samo o sobě, jelikož obsahuje kromě lepku také kvasinky. Naštěstí mezi víny se snad bude dát najít takové, které odtolerujete, ale rozhodně doporučuji bílé (nízkohistaminovému vínu se budu brzy v budoucnu věnovat). Z „tvrdého“ alkoholu se pak doporučuje ten čistý, bezbarvý, vždy kvalitní. Každopádně tak jako tak, nikdo vám ochranu před následky nezaručí (řekla bych, že tuhle situace nezvládne ani Daosin, jelikož vepřové DAO je očividně dle studie výše inhibováno alkoholem stejně jako lidské).

P1010750Já jsem měla štěstí a na první oslavě jsem dostala speciální jídlo – gluten-free, žádná rajčata ani ryby (neměla jsme však sílu říci, že mandarinka v salátu je též špatně). Musím říct, že jsem přežila jen s menší křečí, ale vzhledem k tomu, že oslavy dále pokračovaly, nebyl čas se tím zabývat. Ráda bych se s vámi podělila o svůj malý dáreček, a to v podobě přírodního sprchového gelu firmy Acure. Již předtím jsem vyzkoušela jejich zpevňující tělové mléko s citrónovou trávou, které mi velmi sedlo,  a ze sprchového gelu jsem měla ještě větší radost. Gel je bez příměsí, chemikálií (tedy i bez benzoátů, parabenů, carrageenanu či glutenu, bez sulfátů i umělých aromat), krásně voní a – velmi důležité – nemám po něm zatím žádnou vyrážku či negativní reakci. IMG_1063 (2)

Ještě bych vám ráda ukázala novou zubní pastu, kterou jsem dostala (protože všichni víme, že po každé party je zubní pasta velmi důležitá). S předchozí pastou zmíněnou dříve (zde) jsem neměla velké úspěchy, jelikož mi zřejmě silnější koncentrace skořicové silice nedělá dobře (což se však netýká skořice v jídle). Tato pasta značky Himalaya je opět bez fluóru, protože jsem jej identifikovala jako jasného původce mé vyschlé sliznice a nepříjemných pocitů v ústech po vyčistění úst. Zubní pasta je gluten-free s obsahem neemového oleje a antioxidantu granátového jablka (neobsahuje sacharin, SLS, ale obsahuje carrageenan). Zatím mi z vyzkoušených past sedí nejvíce (čas od času vyzkouším „normální“ pastu vždy se stejným výsledkem – vyrážka kolem úst, štípání v koutcích, vyschlá sliznice). Kupodivu mi zatím nevadí fluorová ústní voda, možná kvůli kratší době kontaktu či jinému složení). IMG_1064

Dobře, tak jsme se najedli, umyli, zuby vyčistili, tak je načase umíchat nějaký ten koktejl. Připravila jsem jeden, který se dá jednoduše udělat i bez alkoholu, tudíž si klidně můžete vychutnat koktejlovou lahůdku stejně jako vaši přátelé (bez pocitu, že o něco přicházíte). Chuť je naprosto překvapivá a opravdu doporučuji vyzkoušet. Budete potřebovat mixér, vychlazené suroviny a pár hezkých koktejlových sklenic. IMG_1054

Vzpomínka na Holešov (cca 4 porce)

  • 1 banán
  • 1 hrnek zeleného hrozna
  • 1 hrnek vody
  • 1 hrnek mango džusu (pro exotickou chuť, lze nahradit jiným exotickým džusem)
  • 1 hrnek bílé víno
  • 4 velké (0,04) panáky Malibu Passionfruit (či jiného karibského rumu)
  • pár kapek čerstvé šťávy z limetky

IMG_1057Všechny ingredience mimo limetkové šťávy vložíme do mixéru a řádně rozmixujeme. Můžeme přidat pár kostek ledu. Podáváme v Martini sklenicích, ozdobené hroznem a koktejl pokapeme čerstvou šťávou z limetky. Dobrou chuť. IMG_1052

8 comments

  1. Líbí se mi, že po „městu, které si získá každého“ promptně řadíš „vzpomínku na Holešov“:). Brzy bude následovat recept z naší strany, nazvaný „vzpomínka na Kašu“, nicméně troufám si tvrdit, že bude drobítek ostřejší;).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.