Za co všechno histamin nemůže a jak je to s ostatními aminy?

Posted by

Poslední dobou se mi nahromadilo pár dotazů na histamin a možné efekty jeho vysoké hladiny. Nedá mi to, než na to reagovat, protože si mnozí neuvědomují, že histamin není tak mocný zloduch, aby mohl za všechno zlé, co se nám přihodí. Mám spoustu přátel, kteří občas mají průjem a bolí je břicho. Mám dost přátel, kteří aspoň někdy bojovali se zácpou, přibývajícími kily, bolestmi hlavy, depresí či nevolností. A teď přijde ten šok – jsou to „zdraví“ jedinci. Ano, tyhle příhody se stávají lidem, kteří netrpí HIT. Dokonce mají občas vyrážku nebo trpí ekzémem. Histamin není tak všemocný, že by mohl za všechno. Ale bohužel lidé rádi ukazují na viníka a už se nechtějí zabývat tím, zda den předtím ponocovali či si dali nějakou „ňamku“. A pak se diví, že se lékaři onoho problému lehce straní, protože je těžké vysvětlit lidem, že ne za vším je histamin, k čemuž boom tohoto onemocnění spěje. Na HIT se pohlíží až jako na poslední možnost, nejdříve musí být vyloučeny všechny ostatní příčiny symptomů. Pokud se nadměrně potíte, trpíte migrénami, nafukuje vás či v noci chrápete, nemůžete hned vinit histamin a zoufat si, že za to jistě může jenom jídlo. HIT je jistě velmi obtížné a vážné ochoření, ale nebalamuťme sami sebe, že stojí za vším. I lidé bez HIT mají svoje zdravotní potíže.

Člověk by se měl někdy pozastavit a trochu se zamyslet. Z mého okolí a vlastní zkušenosti vím, že příliš dlouhá přísná dieta povede k horším problémům, než jste měli předtím. Každý nutriční terapeut i lékař vám řekne, že strava musí být pestrá a bohatá na všechny důležité látky. Můžeme s klidem vynechat koláčky, bílý cukr, kofein, chipsy a další nezdravé pochutiny. Ano, dokonce můžeme ze svého života vynechat řízek, bramborový salát či smetanové omáčky. Tělo však potřebuje palivo a potřebuje určité živiny. Esenciální aminokyseliny, esenciální minerály, vitamíny (též jsou esenciální) či esenciální mastné kyseliny jsou takové, které si tělo nedokáže vyrobit, a bez nichž nedokáže žít. Pokud vám někdo bude tvrdit, že se bez esenciálních složek potravy obejdete, bude vás obelhávat. Obejdete, ale jen chvíli, pak vaše tělo začne strádat. Někdy na projev stačí pár dní, většinou však pár týdnů (než si tělo vyčerpá vlastní zásoby), někdy to mohou být i léta. O to déle pak trvá doplnit chybějící zásoby a dát tu neplechu do pořádku. Spousta HIT pacientů dneš říká, že když musí číst složení potravin, překvapuje, jak děsně se před tím stravovali, aniž by si to uvědomovali.

Po pár týdnech nízkohistaminové diety by se váš stav měl stabilizovat. To si můžete přečíst na internetu sami. Pokud se tak nestane, je problém zřejmě jinde a vy byste jej měli dále hledat. HIT nemá jasně určený původ a může pocházet z jakéhokoli jiného poškození či deplece potřebných látek. HIT se může vyvinout jako následek nedostatku vit. B6 či C, nedostatku mědi, hořčíku či naopak přítomnosti látek blokujících DAO. Proto je HIT častá u celiaků, jelikož jejich střevo bylo poškozené a i přes umělé podávání těchto látek se může stát, že se jich nevstřebá dostatek do krve a není tedy s čím pracovat (zvláště při dlouho skryté celiakii). Stejný problém může doprovázet další potravinové intolerance či chronické záněty střev. Pak může být HIT opravdu „jen“ přechodná, v závislosti na tom, jak rychle tělu doplníme potřebné živiny (a než se tělo srovná – typickým případem je prudké vypadávání vlasů, které se může objevit až půl roku po těžkém stresu či přísné dietě s omezeným množstvím bílkovin, regenerace pak může trvat stejně dlouho či déle). Pokud však tělo budeme trápit příliš dlouho těžkými dietami, nebude mít sílu se jen tak vyléčit. Navíc blokátory DAO se mohou skrývat v různém jídle třeba i oblíbených sodových nápojích. HIT je také spojována s intolerancí salicylátů. Lidé také popisují zlepšení původně histaminových symptomů na nízkooxalátové dietě. Spoustě lidem stačí vyřadit fermentované a průmyslově zpracované potraviny a uleví se jim (přecitlivělost na benzoáty, glutamát, sulfáty atd. jsou běžně popisovány). Či samotné užívání antidepresiv může být problém, jelikož jsou to obvykle blokátory MAO enzymu (s částečnou blokací DAO).

Pokud někomu z vás pomáhá Daosin či jiný preprát s obsahem DAO, pak směle do bohatějšího jídla. Histaminová intolerance je dána nerovnováhou hladiny histaminu v těle a člověk by se tedy měl vyhýbat histaminovým bombám. Potraviny s nízkou hladinou histaminu (pokud není potvrzena alergie) by neměly škodit. Pokud tomu tak není, je třeba hledat příčinu na jiném místě. Když tedy pomineme fakt, že o mnohých potravinách nemáme dostatečné důkazy o přítomnosti histaminu. Co se týče DAO suplementů, je třeba si uvědomit, že je to doplněk, který funguje na stejném principu jako ostatní enzymové preparáty. Organismus neskladuje DAO do zásoby a musí se tedy brát s histaminovým jídlem (stejně jako tabletky laktázy či trávících enzymů, které se vždy berou s jídlem s obsahem netrávené potraviny – DAO je opět jenom enzym v preparátu, tedy brát jej dvakrát denně bez příjmu histaminové potravy se zdá být neopodstatněné, DAO se neskladuje ani nevstřebává, pokud tedy máte pocit, že pomáhá jen když se bere dlouhodobě, zamyslete se i nad možným placebo efektem). Navíc obsah DAO v daném preparátu je 7%. To je bohužel stále velmi nízké množství enzymu a vysvětluje to také, proč mnohým nemusí pomáhat (a jak jsem se dočetla v diskuzích, u některých pacientů se účinek časem snížil, jelikož tělo zpracovává danou bílkovinu rychleji). Co jsem však už několikrát slyšela (opět neověřeno, jen od pacientů), dlouhodobé užívání suplementů s DAO pak po vypuštění přineslo dočasně těžší intoleranci, jakoby si tělo snížilo přirozenou produkci enzymu (naše tělo je úsporné a šetří energii, kde může, proč si vyrábět něco, co dostávám ve stravě a nemám tedy signál, že je to v daném místě potřeba). Vzhledem k tomu, že jsem nenašla jedinou dostupnou studii na klinický efekt daosinu, bezpečnost, reálnou farmakokinetiku produktu, vliv ukončení léčby a trvalý vliv daosinu na hladiny DAO enzymu, rozhodla jsem se jej neužívat a ušetřit dost velký peníz, který mohu utratit na doplňky, které mi zabírají lépe. Projevy nemoci však suplementy s DAO snížit samozřejmě mohou (a to nemluvím jen o placebo efektu, který je prokazatelně mocný čaroděj). Pokud ale máte problém s nízkohistaminovým jídlem i přes užívání suplementů DAO, je potřeba se opět zamyslet a hledat i jinde. Snížená DAO může být důsledek jiné intolerance na potraviny, které ve své stravě vesele přijímáte dál, protože jsou přece nízkohistaminové.

Pokud se člověk také podívá do literatury, regulace histaminu není jednoduchá záležitost a třeba lidé, kteří mnohem hůře reagují na histaminové liberátory než histaminové bomby, by pak měli vzít v úvahu choroby týkajíce se spíše žírných buněk (ve kterých je skladován náš vlastní histamin a uvolněn po podnětu). Žírné buňky mohou být citlivé na jiné podněty než jen alergickou reakci přes IgE protilátky, například reagují na zánětlivé cytokiny. Pokud se ve vašem těle tedy vyskytne zánět, uvolní se cytokiny, které stimulují uvonění histaminu, který přes své receptory spouští další zánětlivé reakce v těle (které jsou původně zamýšleny jako obranné). Pokud je tato odezva příliš silná a neadekvátní, může se člověk setkat s projevy vysoké hladiny histaminu. V tom bych jistě apelovala na lékaře, kteří by měli stanovit hladiny histaminu, zvláště při ataku (kdy je pacientovi velmi zle a přijde k lékaři, další metodou je tryptáza, která se u nás dá stanovit). Stejně jako CRP by měl hned lékař jasno, zda je to reakce histaminem či má hledat dále. Mimochodem, nečekala bych, že takové měření nastane v blízkém čase, jelikož HIT patří stále mezi minoritní onemocnění.

Většina lékařů je také skeptická, jelikož testy se ukazují být nepřesné. Mluvila jsem také s lékaři, kteří si nemyslí, že jsme schopni z krve přesně poukázat na koncentraci DAO ve střevu, jelikož se zřejmě vyplavuje jen enzym, který není potřeba. Snížená koncentrace DAO v séru se považuje za marker zánětu střev (není nadprodukce, není uvolnění do krve, něco ve střevě zřejmě nefunguje). Ale neví se, zda když je v krvi hodnota snížená, ve střevu je snížená úměrně, či si tělo nechává dostatečnou koncentraci. Nikdo zatím úspěšně neprokázal, zda nízkohistaminová dieta by měla vést k trvalému zvýšení krevního DAO (výsledky z diskuzí jsou v rozporu – mělo by si tělo začít přirozeně produkovat něco navíc, když se úměrně sníží hladina přijímaného histaminu?). Tato situace by měla nastat, pokud ze stravy odstraníme blokátory, či pokud máme nedostatek enzymu z důvodu chybějících vitamínů. Odstraněním příčiny se obnoví rovnováha (mimochodem Švýcarské stránky histaminintoleranz.ch uvádějí, že sice testují DAO gen, ale dědičné poškození genu jsou velmi ojedinělá, navíc poškození genu nekoreluje se symptomy, v rodinách se obvykle jedná spíše o určité stravování v rodině, citlivost či jiné intolerance, které mají dopad na více členů).

Ale co tedy hledat, když nízkohistaminová dieta nepomáhá a máte nižší koncentrace DAO enzymu? V kapitole Bioactive Amines autorka Maria Beatriz Abreu Glória (z knihy Handbook of food science, technology, and engineering, 2006, autor Yiu H. Hui) uvádí, že DAO není selektivní enzym pro histamin. Ve skutečnosti je enzym využíván pro přeměnu celé řady biogenních aminů, je tedy nespecifický k histaminu, a co více, histamin není ani jeho preferenční volbou k přeměně. Například putrescin a kadaverin jsou deaminovány trojnásobnou rychlostí. Spousta biogenních aminů pak slouží jako potenciální inhibitory DAO i HNMT. Pro DAO jsou silnými inhibitory aminoguanidin, anserin, karnosin, histamin, agmatin, thiamin, kadaverin a tyramin (se sílou účinku přesně v tomto pořadí). Mezi střední inhibitory se řadí kofein, hypoxanthin, indol, l-methylhistidin, fenylethylamin, piperazin, spermidin, spermin, synephrin, theobromin, tryptamin, xanthin. Na rozdíl od DAO je HNMT (HMT) velmi specifický enzym pro histamin. Mezi jeho silné inhibitory se řadí tyramin, fenylethylamin, tryptamin, agmatin, aminoguanidin a nikotin. Mezi ty středně inhibující pak kadaverin, indol, tartrazin, theofilin, thiamin. Údaje o zdrojích jsou uvedeny v knize. Dále kapitola také popisuje přesně obsah jednotlivých aminů včetně histaminu v některých potravinách (ovoce, zelenina, mléčné výrobky). Autorka také doplnila data z literatury k hladinám serotoninu. Ve zkratce řečeno, pokud máte pocit, že vám nízkohistaminová dieta moc nezabírá, možná bude problém v jiných (/dalších) aminech.

Mimochodem na netu se dočtete také o onemocněních jako histadelia, kde je zvýšená hladina histaminu z důvodu jeho nedostatečné methylace v procesu HNMT degradace. Pak je následně vyčerpána i kapacita DAO (komu z vás dělali stanovení methylhistaminu v moči, který by u DAO deficitu měl být zvýšen?). Velmi často pak lidé trpí depresemi (špatná regulace serotoninu). Nebo symptomy připomínající „vyčerpání“ nadledvinek (histamin působí proti adrenalinu). U takového onemocnění se doporučuje zvýšit příjem hořčíku, vápníku, vitamínů B a C a aminokyseliny methioninu s tím, že efekt vyrovnání diety přichází mezi 3-6 měsíci. Když tělu něco chybí, chvíli to prostě trvá napravit.

Pokud máte problémy se štítnou žlázou, může to také docela zamávat s vaším histaminem (také se neví, zda snížená hladina DAO není jen zvýšenou spotřebou a tedy obratem enzymu ve střevu). V této práci zjistili, že podávání léčiva pro nedostatečnou funkci štítné žlázy zvyšuje hladiny histaminu v těle. Také pouhé hladovění se zdá regulovat hladiny histaminu v těle. V jedné studii potkanů, které vystavili stresu tím, že jim dva dny nepodali vodu a jídlo, zjistili po třech týdnech stále zvýšenou hladinu histaminu v granulocytech (bílé krvinky).

Mimochodem pro anglicky mluvídí čtenáře vkládám odkaz na blog, kde daný autor/ka pomocí nízkohistaminové diety zvládá Meniérovu chorobu (onemocnění projevující se záchvaty závratě s nevolností (vertigo), sluchovými šelesty (tinitus) a později i trvalejší poruchou sluchu, cs.wikipedia.org). Popisuje základní údaje o své stravě, aminech a potravinových doplňcích. Odkaz zde.

18 comments

 1. Dobrý den, nerozumím úplně této větě „Také pouhé hladovění se zdá regulovat hladiny histaminu v těle.“ V souvislosti s větou následující vyvozuji, že hladovění není přihistaminové dietě prospěšné. Rozumím tomu spprávně? Děkuji za info, Jarmila Dalhaus

 2. Ahoj Kasulka, ten posledný link úplne dole, My balance cure uz nefunguje, je tam len odkaz k zakúpeniu knihy 😦

  1. To je škoda, ale na druhou starnu autora chápu a určitě pokud někdo touto chorobou trpí, tak využije třeba i knihy (má tam nějaké info o svém starém blogu).

 3. hm, toto je zaujimave… mne tiez dieta zatial moc nepomohla a drzim ju uz pol roka, trosku mi znizila unavu ale stale mam velmi zle travenie a ubytok na vahe, neviem akym smerom sa uberat, ci pokracovat v diete a patrat este po nejakej potravine co mi robi zle alebo hladat problem niekde celkom inde?
  da sa na nete najst nieco o oxalatovej citlivosti v slovencine, cestine ci nemcine? alebo nieco podrobne o tych aminoch? anglictinu neovladam

  1. Doporučila bych psát si potravinový diář, abyste mohla zhodnotit, zda něco neděláte zle, ale půl roku je dlouhá doba. Navíc pokud by se nejednalo o přímou alergii na danou potravinu, pak z pohledu histaminové intolerance jedna potravina nemůže bý problém. Zkusila bych více rotovat potraviny, tedy nejíst stejnou potravinu dva dny po sobě. To by vám mohlo pomoci odhalit, zda máte nějaký den příznaky a jiný ne. Pak je samozřejmě otázka správné diagnózy, jelikož DAO může být sníženo z mnoha příčin a dokud se neodhalí důvod, či je třeba příliv histaminu vysoký z důvodu jiného než je strava, projevy mohou zůstavat. Bohužel o informacích v těchto jazycích nevím, ale věřím, že třeba v němčině jich musí být spousta (hladala bych jako Oxalat, Oxalate). V češtině bych hledala dietu při oxalátových močových kamenech (šťavelany), ale všechny zdroje, co znám já, jsou anglicky:( třeba bude moci poradit někdo další.

   1. dik za odpoved, s tou rotaciou potravin mam trochu problem, lebo som zistila ze ryzu nemozem ani lepok a tak mi k obedu zostavaju hlavne zemiaky a pseno, ked nechcem tie bezlepkove skrobove veci prilis jest, quinoa tiez nerobila dobre, no a kukuricu jedavam v podobe skrobu alebo kukuricne chlebicky, kedze ryzove nemozem… uz som aj uvazovala ci nie su problem zemiaky, pseno alebo kukurica, ale co jest miesto nich??

    1. Muzete si zkusit delar „zeleninovou“ ryzu, treba z kvetaku, brokolice, ci jako prilohu treba kasi z pastinaku, petrzele nebo kvetaku, sladkych brambor. Huste polevky, salaty s cerstvym masem ci maso se zeleninou. Mozna casem vyzkouset cirznovou ci fazolovou mouku,z nich se daji udelat placicky jako priloha. Jeste pak muzete vyzkouset teff ci amaranth. V neposledni rade i z mandlove ci kokosove mouky se da upect i slany chlebik (irsky chleb ze sody a mandlove mouky). Z techto tri je obvykle nejcastejsim alergenem kukurice, zvlaste protoze je pridavana vsude a clovek na bezlepkove diete ji zacne jist ve velkych mnozstvi. Ale samozrejme vsechny tri polozky mohou byt alergeny. Pri diete je zasadni take pracovat na „zahojeni“ streva, tedy snazit se dodat telu dostatek zivin, nejen kontrolovat a omezovat potraviny, ktere maji histamin. Tedy zvlaste, pokud je problem hlubsi.

     1. Mandle a kokos nie som si ista, ci mi nerobia zle, mam podozrenie ale neviem to nejak potvrdit alebo vylucit. Ak by som chcela vynechat zo stravy trebars tie zemiaky a kukuricu, to musim vynechat aj zemiakovy a kukuricny skrob? Neviem si dost dobre predstavit pecenie alebo varenie bez zemiakoveho a kukuricneho skrobu pri bezlepkovej a bezvajecnej diete?
      Alergiu na potraviny mi testovali, vysli mi len rajciny. Ale uvazujem o testoch na potravinovu intoleranciu, ci by to nepomohlo urychlit to hladanie nevhodnej potraviny? Na Slovensku to robia v dvoch centrach, ale je to riadne drahe lebo poistovna to nehradi, tak neviem ci to ma zmysel do toho investovat?
      http://ippm.sk/slide-view/potravinova-neznasanlivost/
      http://www.interklinik.sk/test-potravinovej-intolerancie?gclid=COyl8ov03bwCFfLHtAod-koARA

      1. No, já jsem o těchto testech nečetla moc dobré věci a je pravda, že si z chem. pohledu nedovedu představit, že jsou schopní opravdu izolovat protilátky proti dané potravině. Vím, jak je těžké navrhovat protilátky proti známým proteinům a jaká je úspěšnost těchto metod. Ale to je jen můj názor a záleží asi i na tom, čemu kdo věří. Oni se totiž mohou a nemusí trefit, abych to zjednodušila. Navíc se říká, že člověk si IgG protilátky vyrábí běžně proti potravinám, které jí často, bez negativního dopadu na imunitu. Tam by samozřejmě byla potřeba vyřadit i škroby, dá se sehnat tapiokový škrob/mouka, arrowroot prášek, kuzu, mletá chia semínka, lněné semínko. To jsou všechno „vázače“ hmoty při pečení. Ořechy testovat zásadně dobře namočená, aby se inaktivovaly škodlivé látky a naopak aktivovaly přínosné látky. Stejně tak semínka by se měla ideálně namáčet.

       1. vdaka za nazor, tiez som pocula rozne pochybnosti o tych testoch na intoleranciu, preto vaham ci vobec do toho ist, asi to bude tak ako mi moj gastroenterolog povedal, ze najspolahlivejsi sposob je zapisovat vsetko co zjem a hladat „vinnika“, ved to uz pol roka robim ale je to velmi zdlhave a tazke vychytat vsetky „zle“ potraviny….
        mandle jem najscastejsie vo forme mletych v kolaci, alebo lupienky do pudingu, aj kokos mlety v kolaci, ak by som to mala vynechat tak zase neviem ako dalej?? teda kokos mi nebude chybat ale tie mandle, jaksi uz neviem z coho ten kolac upiect… a co dat do pudingu, robievam taky ze poducim jablcka, trochu brusiniek, trochu mandlovych lupienkov a vysypem do toho puding (kukuricny skrob) na zahustenie, lebo uz neviem co jest a toto su take bezne dostupne suroviny

        1. No, myslim, ze celkove musite zmenit pristup. Pokud se budete obavat a porad myslet na to, ze vam nejaka potravina dela zle, pozorovat se a bat se kazdeho jidla,tak vam proste bude zle, i kdybyste pila jen vodu. Jsou tisice potravin, v dnesni dobe dostupne i u nas, jen je potreba hledat na internetu a v obchodech. Kukuricny skrob ani bramborovy jsem nekupovala ani nepamatuji a ryzi ani brambory jsem nemela taktez. Jablicka se daji podusit a jist i bez zahustovani pudingem, pripadne se da koupit agar ci tapiokove kulicky na zpevneni hmoty (nebo mleta chia seminka). Mandle si muzete doma umyt, ususit a umlit sama, pripadne namocit, pak rozmixovat a mlecko vypit, drt nasusit a pouzit mistou mouky, jelikoz pecenim se stejne vetsina latek v orechu znehodnoti. Take je potreba vyzkouset treba u kokosu jineho prodejce, idealne z kontrolovaneho zemedelstvi, aby se zabranilo co nejvice pritomnosti plisni a kontaminace, ktere se proste u jednoho dodavatele mohou vyskytovat. Cele je to o tom hledat alternativy, reakce a stale zhorseni stavu muze pochazet i ze stresu a obavy z jidla, pritom vubec na danou potravinu nemusite reagovat. Tam je pak dobre zavest metody lecby jako je meditace, joga a podobne uklidnujici metody, ktere pomahaji redukovat stres. Vyborna je v tomto smeru bazalka posvatna, ktera pusobi jako antihistaminikum a pritom pusobi na zklidneni nervove soustavy. Pokud pul roku nemuzete najit vinnika, tak je mozna problem jinde, mozna vam naopak neco chybi nez prebyva, pripadne mate stale v tele zanet atd.

         1. dik, no ten pristup uz neviem ako zmenit, praveze posledne mesiace som bola uz v pohode, pozitivne naladena, vravim si ze to dam, vychytam, uz som blizko, bude to dobre nemism sa uz bat a stresovat, pozitivne myslenie… a napriek tomu stale problemy, vaha ide stale pomalicky dole a stale zle travenie, bolesti brucha… odkedy som vysadila lepok a histaminove veci tak sa mi znizila unava, zmizla mozgova hmla, ustalilo sa busenie srdca, ale to travenie stale nie a nie nastartovat, preto uvazujem ze ked mi skodi lepok ci nereagujem aj na tu kukuricu a zemiaky, lebo tych jem teraz dost hodne… zapal by nemal byt v tele, nedavno mi robili testy na sedimentaciu, CRP, ANA, reuma faktor a vsetko v poriadku, mozno mi v tele nieco chyba ale ako to zistit?
          Bazalka posvatna je normal bezna korenina ci to je nejaka ina bazalka?

          1. Bazalka posvátná je speciální odrůda. Třeba si objednat semínka nebo koupit přímo extrakt z bazalky posvátné (ten je samozřejmě silnější).
           No, tyhle markery zánětu jsou vhodné jen pro bakteriální infekce. Většina pacientů s celiakií také nemá zvýšené markery zánětu, přitom prokazatalně probíhají zánětlivé pochody nejen na střevu. Stejně tak potravinové alergie vedou k poškození střeva. Zánětlivá reakce je jakákoli, kde se zapojují protilátky či obranna organismu a bohužel běžné markery to nemusí zachytit. Pokud ustoupili ostatní problémy a zůstalo jen trávení, tak může být opravdu problém jinde než v histaminu. To už spíš poukazuje na poškozené střevo či celkově nefunkční trávení. To, že hubnete, poukazuje na možnou a dost pravděpodobnou malnutrici, tedy nedostatek živin v těle. Je pak potřeba asi zkoumat, či nezačíná celý problém trávení již v žaludku (dostatek enzymů, dostatek žaludeční kyseliny, H. pylori atd) nebo někde dále (přerůstání bakterií do tenkého střeva=SIBO, kandida, poškození střeva atd). Existují i speciálnější testy jako jsou zbytková množství potravin ve stolici, enzymy ve stolici, případně kalprotektin jako marker zánětu střeva. Nechala bych si i stanovit, zda není alergie na kukuřici nebo brambory, obojí je možnost, kukuřice se dost častů u celiaků přidává právě pro své alergenní vlastnosti a nadměrnou konzumaci na bezlepové dietě. Některé minerály a vitamíny se dají také z krve zjistit, zda jich není moc nebo málo. Pokud by však byl jídelníček velmi omezený, je možnost, že opravdu něco chybí a pak se člověk točí v kolečku. Jedna z možností je navštívit výživového poradce, pro kterého sepíšete týdenní jídelníček se vším všudy a on pak může odborně zhodnotit, zda přijímate dost kalorií, jak jsou na tom minerály, vitamíny atd. A samozřejmě probiotika a pracování na zaléčení střeva je základ, ať už zvolíte cestu přírodních čerstvých šťáv, probiotik, stravy bohaté na vlákninu či protizánětlivých potravin. Naše strava by měla být funkční – tedy vyživovat tělo, nejen zaplňovat žaludek (což např. dělá kukuřice, ze které si toho jinak moc nevezmeme)…Šikovný výživoý poradce dokáže sestavit program, který by měl zastavit hubnutí a také dodat vše potřebné.

      1. Přípravek vypadá dobře. Pokud nejste alergik na některou z daných potravin, tak bych se toho tak nebála. Histaminová intolerance je o vždy o množství přijímaného histaminu. Pochybuji, že do jedné tabletky schovají zrovna spoustu histaminu. Na druhou stranu je tam pár histaminových liberátorů, ale opět se bavíme o nízké koncentraci. Je tam i pár výtažků, které jsou pro HIT z pohledu protizánětlivého působení vhodné.

       1. alergiu mam iba na rajciny a tie tam nie su, alebo mi mozete poradit este nejake ina doplnky vyzivy? som na tom dost biedne momentalne, vvycerpanie organizmu, podvyziva, potrebujem nieco co by ma postavilo na nohy, doplnit vitaminy a mineraly

        1. Ja jsem na zacatek mela multivitaminy z USA, jelikoz jsem potrebovala aktivni formy B12 a listove kyseliny, navic maji obvykle vetsi snahu vyrabet bez aditiv a pridavnych davek. V CR bohuzel nevim, jelikoz zde se snazim vse dostat ze stravy, coz zatim funguje dobre. Pridavam tedy probiotika, omega-3 mastne kyseliny (izolovane z lneneho oleje) a stridam mangosteen vs quercetin jako protialergicke rostliny. Verim spise v jednoslozkove doplnky (krom nnekterych mixu antioxidantu), jelikoz je vetsi jistota, ze se latka vstreba. Ale pokud se jedna o prirozdni extrakty a nemate na dane latky alergie, tak to je proste jen na vas to vyzkouset. Kazdy reagujeme jinak, jen k tomu musite od zacatku pristupovat pozitivne. Byt vami vyzkousim nektere superpotraviny, jako je zeleny jecmen, granatova stava, mangosteen dzus, alfalfa, spirulina, lucuma prasek, maca prasek atd. Vsechny tyto superpotraviny maji prirozeny obsah mineralu, vitaminu a take antioxiantu. Muzete vyzkouset jeden a pak treba jiny, postupne doplnite, co telu chybi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.