Tenhle recept jsem původně dávat nechtěla. To pořád pak člověk slyší: „A ono to je HIT?“. Hele, nebudeme si lhát, je to hit! Kdo nemá rád vosí hnízda, ten je u mě mrtvý muž. No dobře, vím, že nechutná všem všechno stejně, ale když jste už loni viděli tuhle dobrotu na fotkách, padaly na ně často dotazy. A já se nedivím. Kdybych si mohla vybrat jedno cukroví, které bych dělala, vedle lineckého s mákem by to samozřejmě byla tahle hnízda. Je mi jasné, že všichni máte doma v šuplíku nějaký rodinný recept, ale kdyby ne, tak já vám ten svůj přizpůsobený do bezlepkové verze také dám.
Na jednu stranu se to zdá trochu jako piplačka, ale dnes se prodávají formičky a s těmi to jde báseň. Navíc pokud máte dostatek rozpadlého cukroví, sušenek nebo zbylého vysušeného piškotu z koláče, je to také rychlovka. A pokud nemáte alergii třeba na mléko nebo vejce, bude to ještě mnohem jednodušší. Pokud je máte a vyrábíte jiné cukroví, prostě ty polámané kousky použijete zde do hmoty. Letos jsem tedy místo spodních piškotů pekla bezlepkové, bezmléčné a bezvaječné linecké (klasický poměr 3:2:1 bez vejce s vegan máslem) a vykrájela z něj naspod menší kolečka. Kdyby se vám nechtělo piplat s lineckým, můžete zvolit svůj oblíbený recept na korpus, ten upéct na tenko, vykrájet z něj ty malá kolečka, nechat vysušit na topení a ze zbytku udělat prostě tu vnitřní drť.
Také jsem v tomto receptu zachovala vlašský ořech. Není pravda, že by histaminici automaticky nesměli vlašské ořechy a je tedy jen na vás, ve které jste fázi a tedy zdá máte ozkoušeno. Jelikož vlašské ořechy se zdají mít super vliv na naši mikrobiotu, je vlastně škoda je zahodit jen proto, že by mohly mít jiné biogenní aminy (histamin tam nalezen nebyl), tedy musíte zkoušet (hlavně ty domácí, bez plísní, ideálně po namáčení a přepečení). A ta lžíce kakaa, ta je tam pro barvu. Kakao histamin také neobsahuje, ale i kdyby v něm jiné aminy byly, v tomto množství na všechny kousky cukroví by vás také neohrozilo. No pravda, ten rumíček, ten je tam navíc. Ale když zrovna ta vůně rumu ve vánočním cukroví je taková naše krásně česká (vím vím, rakovinotvorné látky a tak). Kdybyste jej raději do těsta dávat nechtěli, zkuste třeba kapku mandlové esence, uvidíte, že to také dodá jiný rozměr.
Vosí hnízda
- 150 g bezlepkových piškotů (nebo drtě z nepovedeného cukroví, v případě alergie na mléko i vejce stačí vytvořit drobenku či využít mleté ovesné vločky a nepovedené cukroví:))
- 50 g vlašských ořechů (či jiných tolerovaných, ale vlašské mají super účinky na mikrobiotu, takže zkoušejte toleranci na sobě)
- 40 g javorový sirup
- 50 g máslo (či veganská náhrada v případě alergií)
- 1 lžíce kakaa (pro barvu, nemusí být)
- 2 lžíce rumu (samozřejmě při přípravě pro děti tam být nemusí)
- kyselejší marmeláda nebo čerstvě rozvařené ovoce s chia semínky do špičky (nemusí být, ale kyselost krásně ladí s nasládlostí a rumovou chutí)
- piškoty na spodní část úlů (či sušenky/linecká kolečka bez lepku, másla i vajec – jsou křehká, ale poslouží)
- krém na plnění (stačí máslový – 100 g másla, lžička vanilkového mletého cukru, 1 lžíce rumu, 1 lžíce mléka – našlehat, či lze nahradit vegan náhradou)
Bezlepkové piškoty/drť a vlašské ořechy nadrtíme na jemno, smícháme se zbylými ingrediencemi a umícháme těsto, které necháme přes noc odležet zabalené v lednici. Těsto rozdělíme na menší kuličky, každou lehce obalíme v moučkovém cukru (aby šlo hnízdo vyklopit z formičky, ale pokud máte lepší formičku, můžete krok vynechat, případně pro bezcukrovou verzi vysypávat kokosem nebo mletými ořechy) a vmáčkneme do formičky. Do špičky dáme trochu marmelády, připlácneme trochou krému a položíme na piškot. Uchováváme v chladu. Dobrou chuť.
Mimochodem tohle cukroví připravuji jako jedno z posledních a vždy uchovávám až do podávání v chladu, stejně jako byste tak měli naložit s plněním dalších drobných kousků. Pamatujte, není kam spěchat a čím čerstvější, tím lepší, takže plňte opravdu až s blížícími se svátky.