Přenosný placebo efekt aneb na víře záleží (a to nejen na vaší:)

Posted by

O tom, jak důležité je placebo v naší léčbě, jste slyšeli mnohokrát nejen ode mne. Když se občas kouknete do klinických studií a zjistíte, jak velký pozitivní účinek může mít placebo ve srovnání s celou řadou léků, zůstanete dost překvapeni. Zajímavé je, že spousta lékařů a lidí to tak trochu stále ignorují a zapomínají na to. Proto mě velmi zaujala nová studie v Nature Human Behaviour a rozhodla jsem se k tomuto tématu vrátit a poodhalit vám, co nová studie popisuje. Možná totiž zjistíte, jak důležité je, kým se obklopujete či jak moc důvěřujete vašemu lékaři.

Zdroj: breininactie.com/

Ve výše zmíněné studii totiž přistoupili k placebo trochu jinak. To, že se výsledek léčby mění podle toho, čemu věří pacient, nikdo nezpochybňuje. Avšak to, jaký efekt může mít, zda samotné léčbě věří lékař nebo ne, nikdo podrobně nezkoumal. A ruku na srdce – jsme bytosti společenské, vnímavé, často poznáme, když nám někdo lže, dopadá na nás, když nám někdo nevěří či když někomu nevěříme. Vzpomeňte si, jak léčivý efekt mohou mít samotná slova a pofoukání, když se zraní dítě a člověk, kterému důvěřují, jim řekne, že ránu pofouká a bolet přestane. A často se tak také stane. V této studii nám tedy blíže odhalují pojem sociálně přenášeného placebo efektu.

Zdroj: http://www.health.harvard.edu/

Jako pokusné „králíky“ si zvolili 194 studentů, kteří v tomto případě simulovali lékaře a pacienty. Jako model bolesti byla zvolena aplikace vyšší teploty (avšak ne takové, aby došlo k vážnějšímu poškození, ale zato taková, aby vyvolala bolest). První část experimentu probíhala na samotných „doktorech“, kterým byly představeny dva krémy – o jednom z nich jim bylo řečeno, že je to účinný krém na bolest, druhý pouze obyčejný krém bez účinku na bolest. Ve skutečnosti se však jednalo o úplně identické krémy. „Doktoři“ pak nastoupili na simulátor bolesti a byl jim aplikován vždy jeden z krémů. Trik byl v tom, že u krému, který uvedli vědci jako účinný proti bolesti, ve skutečnosti neaplikovali takovou teplotu a opravdu tedy v této kombinaci „doktoři“ pociťovali méně bolesti. A tak si v hlavě spojili, že tento krém opravdu snižuje bolest.

Pak přišla druhá část experimentu na nic netušících „pacientech“. Ti opravdu netušili, jaký krém dostanou a přiřazený „doktor“ jim to nesměl sdělit. Tentokrát vědci aplikovali stejnou míru bolesti při použití obou krémů. A překvapivě „pacienti“ reportovali méně bolesti, když byli léčeni krémem, o kterém „doktor“ byl doktor přesvědčený, že by měl být proti bolesti. Tedy abychom si to shrnuli – prakticky „pacient“ dostal na ruku vždy úplně stejný krém, který bolest netišil, ale pokud byl „doktor“ přesvědčený o tom, že podává krém proti bolesti, „pacient“ opravdu reportoval nižší bolestivost. Mohla by toto být pouze náhoda?

Samozřejmě vědci chtěli vědět, jak může k takovému efektu placeba docházet. Pojďme si zopakovat, že se jednalo o stejné krémy a tedy jediná možnost snížení bolesti byla v podobě placeba, ale nemohla pocházet od „pacienta“. A tak dali vědci „pacientům“ na hlavu kameru, která snímala obličej „doktora“ při léčbě z blízka a mohla tak mapovat výraz a změny ve výrazu při podávání různé léčby. Nějakým výpočtem pak zmapovali, že „doktor“ může přenášet placebo na „pacienta“ už jen tím, jakou má v obličeji mimiku, nemusí ani nic říkat. Samozřejmě tato studie teprve otevírá další možné studie, aby se případně potvrdil efekt sociálně přenášeného placeba.

A proč vám to tedy píši? Hlavně chci poukázat na to, abyste nepodceňovali sílu placeba a noceba sami na sobě aneb pokud se vrhnete do víru zjišťování informací na internetu, velmi rychle se vám může stát, že budete věřit nesmyslným reakcím a spojitostem nejen ohledně HIT, a vaše reakce nebudou pak dány třeba samotnou potravinou, ale tím, čemu vy vlastně věříte. Jakmile vám lékař od stolu zahlásí, že to má taky a nejde s tím nic dělat, vezměte nohy na ramena a utíkejte k jinému. Jakmile vám někdo bude na internetu tvrdit, jak je vaše intolerance neléčitelná, opět vezměte nohy na ramena a utíkejte, jak jen můžete. Nejhorší je, že tak velký efekt mohou zřejmě mít i jemné signály nebo změny v obličeji, které si daný lékař neuvědomuje, ale na vás to může mít majoritní dopad. A je to také zajímavá cesta k tomu, jak by lékaři mohli přistupovat ke své praxi. Pokud sami budou věřit, že pacientovi pomohou a že jej léčí, může to mít lepší dopad než tisíce léků.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.