O tom, že chléb není vhodný pro většinu histaminiků, minimálně na začátku diety, se dočte každý histaminik ihned po sdělení své diagnózy. A většina lidí začne panikařit, co teď budou jíst. Navíc pokud musíte vyřadit třeba i lepek, mléko a vejce. Nejideálnější je prostě se smířit s novou situací a prostě se soustředit na nové věci – zařadite krekry, pečené placky, palačinky na slano nebo třeba vafle. Ty přece nemusíte jíst jen na sladko, ale můžete vaflovač využít i jinak. Navíc těsto můžete před použitím smíchat čerstvě, vafli udělat za pár minut a máte po starostech, kdy co budete péct.
V tomto případě jsem jako základ zvolila cizrnovou mouku, která vám jednoduše nahradí i vejce, dodá spoustu vlákniny a bílkovin. A ne, neexistují studie, které by potvrdily, že jsou luštěniny pro konzumaci člověka nevhodné, tedy při tepelné přípravě (luštěninové mouky se připravují často po odstranění obalových vrstech, kde jsou převážně antinutriční látky, které se stejně většinou tepelnou úpravou ničí). Dokonce ani to, že se po konzumaci luštěnin nafouknete, neznamená, že by vám luštěniny vadily, jen musíte více pracovat na své mikrobiotě (což jen vyřazením potravin úplně nejde). Samozřejmě pokud máte alergii, nehrajte si ani s moukami, za to to nestojí. Pokud nemáte, zkuste mouku přidávat postupně a tělo navykat na obsah vlákniny a stejně tak chuť. Nakonec se můžete propracovat ke skvělým vaflím.
Já k nim tentokrát přidala pastu z bílých fazolí (o jejichž léčivých vlastnostech si přečtete více zde) a koriandru (zde), pro extra dávku bílkovin třeba po cvičení. Samozřejmě ma začátek by to mohlo být pro člověka, který není zvyklý na příjem luštěnin a vlákniny, obecně příliš mnoho, proto raději nejdříve zkoušejte vafle zvlášť či pomazánku zvlášť, pokud již déle sledujete nutritariánský nebo protizánětlivý styl živote, pochutnáte se vy i vaše mikrobiota:).
Jo a pokud nemáte doma vaflovač, můžete samozřejmě z těsta udělat i placičky na pánvi. Na druhou stranu u vaflovače můžete vše nalít dovnitř, máte jistotu, že se to tepelně zpracovává ze všech stran a mezitím můžete třeba vařit další věci nebo se jít třeba osprchovat před cestou do práce. Když uděláte vafle tenčí, není problém k sobě dvě placky přiklopit a vzít si jako „sendvič“ sebou.
A když vám pasta zůstane, klidně ji můžete použít jako dip na krekry pro návštěvy, přidat do budha bowl nebo prostě použít jako základ polévky (naředit zeleninovým vývarem atd). Nebo třeba jako základ fazolových burgerů (stačí přidat nasekanou cibuli, uvařený květák a trochu mouky a můžete péct). Prostě žádné zbytky:)).
Cizrnové vafle s fazolovo-koriandrovou pomazánkou
Cirznové vafle
- 1 hrnek cizrnové mouky
- 2 lžíce lněné mouky
- 1/2 lžičky prášku do pečení (vinný kámen)
- 4 lžíce olivového oleje
- 1/2 lžičky soli
- 1 a 1/2 hrnku + 3 lžíce vlažné vody
Fazolovo-koriandrová pomazánka
- 500 g uvařené malé bílé fazole
- 1 svazek koriandru
- 1 lžička soli
- 80 g tahini
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce citrónového olivového oleje (nemusí být citrónový)
Uvařené fazole (dle rad pro histaminiky) dáme spolu s ostatními ingrediencemi do mixéru, mixujeme a případně po lžících přidáváme vodu, abychom připravili hladký krém.
Smícháme suché ingredience na vafle, přidáme vodu, promícháme a necháme 5 minut odstát. Těsto lijeme do vaflovače a pečeme podle libosti a výkonu vaflovače (nechávám trochu déle, aby byly křupavější). Podávejte s fazolovou pomazánkou, čerstvými bylinkami a salátem. Dobrou chuť.
Čím by šla nahradit lnena mouka? Dekuji
Muzete nahradit chia moukou (nebo rozmixovanymi chia ci lnenym seminkem), pripadne lzickou psyllia, ale myslim, ze tady v tom pripade to bude drzet i bez lnene mouky (je zde spise pro zlepseni vaznosti testa a nutricni stranky, ale cizrnova mouka udela tuhle praci sama o sobe velmi dobre, jen pak musite ubrat vodu).
dakujem:))
Dňa st, 27. mar 2019 7:38 Histaminová Kašulka napísal(a):
> kašulka posted: „O tom, že chléb není vhodný pro většinu histaminiků, > minimálně na začátku diety, se dočte každý histaminik ihned po sdělení své > diagnózy. A většina lidí začne panikařit, co teď budou jíst. Navíc pokud > musíte vyřadit třeba i lepek, mléko a vejce. Nejideáln“ >