Každý rok (a že už jich je několik) pozoruji, že kolem Vánoc a svátků obecně nastává takové menší šílenství mezi histaminiky a nově diagnostikovanými pacienty. Najednou začnou vyvstávat dotazy, co jako budeme jíst u štědrovečerní večeře a jak udělat jídla vlastně tak trochu méně histaminová. Jsou lidé, kteří to řeší různými léky a setkala jsem se dokonce i s pacienty, kteří si raději dají kortikosteroidy než aby opustili svou komfortní zónu a přehodnotili danou situaci. Na jednu stranu to chápu, tradice jsou hezká věc, ale na druhou stranu, vážně potřebujete jídlo k tomu, abyste byli šťastní? Nemá snad sloužit svátkování k úplně jinému účelu? A tak bych chtěla tak trochu zase apelovat, hlavně na nově začínající pacienty, kteří ještě nemají zvládnutou dietu a jídelníček, zda by prostě nechtěli na situaci pohlížet jinak? Opravdu stojí ty měsíce dřiny na stabilizaci za ten jeden bramborový salát a kapustnici? Za trochu cukroví? Pokud vám na uzdravení opravdu záleží, odpovíte si jednoznačně ´nééé´.
Myslím, že nikdy mi nechodí tolik dotazů na majonézu jako právě na Vánoce. Jako by vlastně přestalo cokoliv existovat, kdyby si lidé nedali smažený kus masa a bramborový salát s majonézou. Pokud patříte mezi takové lidi, pak je samozřejmě nejjednodušší si vyrobit doma vlastní majonézu, která bude bezpečnější a kde budete znát kvalitu vstupních surovin. Návodů na internetu najedete spoustu, já bych doporučila majo od Paleo snadno (ZDE), kde můžete použít jen žloutek a kvalitní olej. V případem alergie na vejce pak zase existují recepty na majo z oleje a mléka (i rostlinného), jen budete potřebovat výkonný mixér. Prostě hold když člověk něco chce, musí pro to něco udělat.
Pokud bych však mohla apelovat, zkuste třeba něco jiného. A když ne na Vánoce, tak třeba na Silvestr. Jakmile jednou tuhle dobrotu ochutnáte, budete ji dělat pravidelně. Recept jsem zahlédla na stránkách o mikrobiotě a trochu jej pozměnila, ale prakticky základ je stejný. Důležité je, že je to dobrota pro vaši mikrobiotu, spousta vlákniny a k tomu zdravé a protizánětlivé látky z batátů (ZDE), dýně (ZDE), cizrny (ZDE) i ořechů. Doporučuji podávat třeba s čerstvým ovčím sýrem a čerstvými bylinkami.
Pečené batáty s dýní, cizrnou a karamelizovanými pekany
Zelenina
- 3 batáty
- 1 menší hokkaido
- 2 lžíce kokosového oleje
- 1 lžička mleté skořice
- 1 lžička soli
Cizrna
- 500 g předem uvařené cizrny (podle HIT pravidel)
- 1 lžíce kokosového oleje
- 1 lžička mletého římského kmínu
- 1/ lžička mleté uzené papriky
- špetka soli
Ořechy
- hrst pekanů
- hrst lískových ořechů
- 1 lžíce kokosového oleje
- 2 lžíce javorového sirupu
- 1/2 lžičky solného květu (Natural Mallorca)
Troubu předehřejeme na 180°C horkovzduch. Budeme potřebovat celkem 3 plechy, které vyložíme papírem na pečení. Batáty oloupeme, dýni dobře omyjeme (hokkaido není potřeba loupat), nakrájíme na kostky a smícháme dohromady s olejem a kořením. Dáme na plech péct do trouby na cca 30-35 minut do změknutí.
Poté smícháme cizrnu s kořením a olejem, rozprostřeme na další plech a dáme také péct. Po cca 15 minutách batáty s dýní i cizrnu promícháme/obrátíme.
Ořechy smícháme s kořením a olejem a sirupem, rozprostřeme a 10 minut před koncem pečení dýně a cizrny (tedy cca po 20-30 minutách) dáme do trouby opéct. Po 5 minutách promícháme, po 10 minutách vyjmeme ořechy, cizrnu a batátovou směs, pokud jsou už dýně i batáty měkké. Všechny upečené suroviny smícháme dohromady a podáváme. Dobrou chuť.
Ale to jsou suroviny veskrze sváteční! Počínaje voňavou skořicí, přes lískové a pekanové ořechy, a gradující solným květem. Cítím se vánočně, jenom čtu. Co tepve, až připravím a ochutnám. Krásná inspirace, díky za ni, Kašulko.