Kašulčiny tipy na Vánoce 2018 nejen pro histaminiky

Posted by

Nemůžu uvěřit, že už zase uběhl další rok. To jako vážně? Kde se ztratil? Mám pocit, že všechno běží tak rychle, že to nestíhám ani řádně zpracovat. A tak i letos přichází svátky, kdy všichni šílí, běhají po obchodech, nakupují strašně moc dárků a jídla a vlastně je to celé takový shon. No a jelikož jsem každý rok přispívala svými tipy na Ježuru (koukněte i na ty starší 2015, 2016, 2017, povánoční 2017), hodím vám sem malinký článek zase i teď. Kdoví, třeba tam nějakou drobnost najdete. Ruku na srdce, jsem jen malý blogůrek, takže spolupráce se mi úspěšně vyhýbají, ale za ten rok jsem nakoupila spoustu věcí a mohla spoustu věcí ozkoušet, tak aspoň je teď budete mít všechny pohromadě.

Dejte domov ponožkám

Dnes bych začala jedním netradičním dárkem, který jsem letos dostala k svátku. Podle mě je to hezký dárek i k Vánocům. Vím, že spousta lidí si řekne, že dávat něčím jménem na charitu nebo jiné záslužné projekty není vlastně ok, protože nevíte, zda by to druhému udělalo radost, ale vážně je lepší kupovat už 155. hrneček a sladkosti a tvářit se, jak je ten Ježíšek boží? Já si to úplně nemyslím a vím, že tam venku je spousta projektů, které lze podpořit, ale tenhle byl zrovna aktuální. Jak to probíhá? Přes organizaci Elpida, která se dlouhodobě zaměřuje na pomoc seniorům, si můžete koupit ponožky, které uplete nějaká babička a dostane za to svou odměnu. A místo toho, abyste někomu dali další chundelaté ponožky, tak letos je Elpida v rámci akce Ponožky bez domova dá Armádě spásy, která je předá přímo potřebnému člověku bez domova, kterému třeba letos zachrání nohy před omrzlinami. Tak neváhejte. A pokud se vám zrovna tento projekt nelíbí, najděte si třeba nějaký jiný.

Osolte jim život

Tahle věc od Natural Mallorca mě baví už od jara, kdy jsem byla na jedné krásné akci, kde nám produkty představili a dali nám také domů na odzkoušení. Od té doby je to vlastně malá závislost. Přiznám se, že moc nevěřím některým prohlášením nebo tomu, jak moc je sůl zdravá, ale věřím té chuti a síle solného květu, která je boží. A navíc když je to míchané třeba s dalšími ingrediencemi, je to naprosto skvělé dochucení. Hlavně se s tím dobře pracuje a je to fakt takové nápadité, mají hrozně hezké obaly, takže je to i pěkný dárek. Který se nakonec sní, takže neskončí nikde na půdě. Já jsem zkoušela na dochucení sladkých i slaných jídel, občas použiji více, občas jen tak na zeleninu na salát, když chci změnu. Jen už mi taky dochází a budu muset objednat. Každopádně kdyby náhodou, tak ať víte. 

Pořádně nadupané balíčky

Moc dobře víte, že jsem docela fanda rozmanitých zdrojů vlákniny ve stravě, ale moc dobře vím, že někdy to histaminici nemají jednoduché, aby měli rozmanitý příjem všeho možného ve stravě. Hlavně na začátku. Proto občas i já sáhnu po nějakých zlepšovácích, přestože z dlouhodobého pohledu doporučuji soustředit se na stravu. Proto mě mile překvapilo, když Adveni jednak navrhlo portfolii vláknin, kde seženete celou řadu takových, jako je inulin nebo třeba bambusová vláknina, která mě hodně baví. Chtěla jsem napsat článek, ale zatím jsem se k tomu moc nedostala. No a než jsem se nadechla, Adveni už zase navrhlo celou řadu rostlinných proteinových prášků, protože tlak spotřebitelů je zřejmě dnes poměrně velký. Takže krom směsí a jednodruhových mouk můžete míchat už kdeco podle potřeby těla. Mne mimochodem zaujal jednak slunečnicový protein, který jsem před tím měla od jiné firmy a přišlo mi to s dýňovým strašně fajn, ale hlavně mě překvapil bramborový, který jsem ještě nezkoušela. Jako ještě jsem všechno nezkoušela, ale určitě se k tomu dostanu a něco když tak sepíši. S bílkovinami by se to nemělo přehánět, ale pokud máte nějaký speciální režim, není špatné se na příjem podívat. A rozmanitost je klíč.

Vzdělávat se a vzdělávat se!

Jo, zase je to tu, knihy knihy knihy. Knih totiž nikdy není dost. A čtení už vůbec ne. Nikomu asi nepřijde divné, že čtením se zlepšují funkce mozku a že ten se musí trénovat, aby zůstal pružný a výkonný. Pokud tedy čtivo ještě bude nutit přemýšlet, je to úplně ideální. Jako byla bych blbá, kdybych vám tady opět nezmínila onu knihu, kterou jsme v rámci projektu HITHIT podpořili a která možná spustí celou řadu dalších kampaní ve smyslu #knihouprotirakovine. A mě se ten nápad prostě líbí a jsem děsně ráda, že jsem mohla být u zrodu. A ano, nemluvím o ničem jiném než o knize Měl bys běžet, jestli to chceš stihnout. Dostanete se k tomu, jak funguje naše tělo a ruku na srdce, budete lépe rozumět i mým článkům. A to se vyplatí.

Pak jsem se konečně zase jednou dostala ke knihám od Jan Melvil, které jsou snad vždy zárukou kvality (i když u poslední s Fungem a Moorem si nejsem už tak jistá, ale i mistr tesař se občas nechá zlákat trendy), myslím, že v mých předchozích recenzích jste si mohli všimnout, že mě ty knihy baví. No a v neposlední řadě vám i sem musím dát Angelu Saini a její „Od přírody podřadné“, protože je to skvělé čtení. A ne pro feministky, ale naopak pro muže a ženy, které tak nějak odmítají to, co se v společnosti dělo a děje.

No a pokud nechcete žádné vzdělávací čtení, kupte prostě něco jiného. Mě se třeba docela líbila Třeštíkové Veselí, ale možná proto, že jsem Moravačka a že jsem to všechno viděla před očima. A protože z té veselé knihy se to najednou zvrhlo v docela depku a drama. Tak jako život. Tak to prostě je. Jo, a pokud holdujete angličtině, tak si prosím fakt kupte The Longevity Diet a nechte se odborníkem přesvědčit, že hladovat čas od času je dobré.

Voňavé kuchařky aneb nikdy jich není dost

Dala jsem je zvlášť, protože kuchařky miluji. Ale to jste si všimli. No jo, možná dle nich nevařím, ale prostě je miluji. Vůbec se to nevylučuje. Ale vy podle nich samozřejmě vařit můžete nebo byste dokonce měli, když už je koupíte. Takže za loňský rok bych to viděla určitě na The Green Kitchen, která vyšla v češtině. A taky se mi moc líbila od Madelaine Shaw, která jich má víc, já mám její „A Year of Beautiful Eating“. No a taky si myslím, že bude skvělá od Lucie Grusové Voňavá kuchařka, ale tu jsem v ruce nedržela, jen mi prostě něco říká, že bude vymazlená jako všechna její tvorba.

Dárky přímo pro histaminiky

Zmínila bych zde tři věci, které mi přijdou, že jsou určeny přímo pro histaminiky. Už to znáte, protože jsem to měla na FB a na instagramu a tak. Možná jsem úplně blbá, že tyhle články dělám zadarmo a není v tom ani žádný barter, ale takhle už to prostě je. Celý rok prostě kupuji, zkouším a tak, abych pak udělala nějaký závěr. Letos jsem se na dárky moc nesoustředila, ale vlastně mě překvapilo, že všechno, co mohu doporučit, je vlastně ze Slovenska. Nechápu, proč se u nás nic neděje, ale prostě to tak asi je. Na druhou stranu je to dobře, aspoň se toho nešíří moc zbytečně a nevzbuzujeme paniku. Takže už dobře víte, že vyšla na Slovensku kuchařka pro HIT s názvem HIT je zdravo žiť stejně zvaného blogu a blogerky Patricie, kam jsem jí napsala aktuální úvod k histaminové intoleranci, aby jsme v tom měli trochu pořádek. Stejně tak jsem vám ukazovala tvorbu Martina z blogu The Pink Onion, který zase nabízí názorová trika a jedním z nich je i histaminová storka. No a vlastně bych ráda zmínila i každoročně vycházející Stravovací diář od Lucie, který jsem sice letos nemohla ještě ani vidět, ale věřím, že snad bude stejně dobrý jako loni a že vás snad podpoří v tom, abyste si všechno zapisovali:).

3 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.