Recenze: Legendární The Green Kitchen i v češtině a recept na Konopné proteinové tyčinky

Posted by

Už je tomu nějaký ten rok, co jsem na jiném blogu narazila na zmínku kuchařky a blogu The Green Kitchen. Musím říct, že jsem po kuchařce pokukovala, ale zdroje nejsou neomezené a nikdy jsem se k jejímu nákupu nedostala. A pak na mě vyskočilo jedno úžasné překvapení, že The Green Kitchen je přeložena i do češtiny, a to nikým jiným než Markétou Pavlaje z blogu Kitchenette. To už mi opravdu nedalo, protože by si Markéta přece nevybrala jen tak nějakou knihu (pokud její blog neznáte, čemuž lze jen těžko věřit, určitě tam koukněte). Pak už jen vidím, jak zadávám platbu a začínám se těšit jako malé dítě na tuhle krásku. A opravdu je nádherná, velká, barevná, voňavá….

Pokud se pro knihu rozhodnete, nepřeskočte úvod knihy, kde se dozvíte, jak to celé bylo. Ten příběh budete milovat (je to takový sen, který se nám většinou nesplní:)). Potkal se vegetarián, který se stravoval nezdravě (těstoviny, pizza, rýže) aka David s jednou masožravkou (aka Luise), která se stravovala zdravě. A po pár měsících zjistili, že pokud chtějí fungovat společně, musí oba udělat změny. A tak vzniklo toto skvělé duo, které tvoří rozmanité barevné vegetariánské recepty. Pokud tedy hledáte způsob, jak zařadit do své stravy více zdravých potravin, jak udělat kuchyni rozmanitější, pak určitě neprohloupíte. Co mám na takových kuchařkách ráda je fakt, že maso a další suroviny můžete vždy přidat, když na tom trváte, ale samotným základem už pomůžete nejen svému jídelníčku, ale také můžete pohostit i ty, co masu neholdují (třeba právě ze zdravotních důvodů). Prostě pokud hledáte kuchařku, kde ani jeden z autorů není nijak militantní ve výživovém směru, ale hlavní důraz je kladen na kvalitní celistvé suroviny, tak určitě budete spokojeni.

Kniha je samozřejmě jako všechny slušné knihy rozdělena do kapitol. Najdete v ní pro představu třeba kapitolu Po ránu (nebo-li snídaně či brunche), Lehká jídla, Na výlet nebo třeba Něco k zakousnutí, tedy představu si každý asi umí udělat. I sladkosti v této knize jsou slazeny přírodními sladidly a musím sama uznat, že ve vyzkoušeném receptu jsem návodu nevěřila a dávku sladidla zdvojnásobila, abych měla jistotu, že to bude jíst i někdo krom mě:). Recepty jsou inspirované různými světovými kuchyněmi, což opět dává možnost zase poznat kousek toho chuťového světa. A abych nezapomněla, recepty jsou zkoušeny na malé dcerce, takže určitě jsou vhodné i pro děti. Na začátku najdete také výkladový slovník, které suroviny jsou používány, takže se nemusíte bát, že byste něčemu nerozuměli nebo že byste si nestihli suroviny zaopatřit dopředu.

Kuchařka není striktně bezlepková, ale najdete v ní řadu přirozeně bezlepkových receptů i využití bezlepkových mouk, protože ty prostě do rozmanité diety patří, ať už musíte nebo nemusíte lepek vynechat. Autoři také vysvětlují, jak to mají oni s cukrem skrze příběh své dcerky. Tedy podle nich je důležité dodržet, že během prvních dvou let platí u dětí striktní zákaz cukru. Jakmile jednou totiž dětem sladkosti nabízet, je pak těžké je naučit mít rád něco, co sladké není. Tedy i dle jejich zkušenosti, čím méně cukru je ve stravě, tím otevřenější jsou děti ke zkoušení nových surovin. Řekla bych, že to stejné platí však i u dospělých. K tomuto tématu také dostanete 8 tipů pro zdravý start vašich dětí do života. Pak se naučíte základní postupy (jako je ghí atd) a můžete se pustit do vaření:). Myslím, že snad ani nemusím zmiňovat, že kniha je plná krásných fotografií, ale nejen jídla, ale i fotografií ze života. A ke každému receptu najdete takový malý úvod nebo povídání, které receptu dodá zase jiný nádech.

 

Když jsem vybírala recept, díky kterému bych vám kuchařku představila, nemohla jsem si vybrat. Kniha má celou řadu velmi jednoduchých základních receptů, které už spousta lidí zná, ale také celou řadu lákavých jídel. Když jsem pokukovala po mufinech a říkala si, že možná by bylo fajn jednou představit i něco jiného, najednou na mě vykoukl recept na proteinové konopné tyčinky. Jelikož vím, že spousta z vás bojuje s příjmem proteinu a na začátku se bojí třeba pustit do luštěnin nebo ořechů, přišlo mi to jako super nápad. Navíc konopné semínko má celou řadu zdravých látek, díky dýňovému semínku, máku a kokosu dostanete zase další dávku minerálů. Nepražené kakao je také zdrojem důležitých živin a navzdory předpokladu histaminů ve skutečnosti moc histaminu neobsahuje (zde) (naopak může někomu pomoci s neutrotransmitery a mentální pohodou). Včelí pyl se zase dá krásně využít v léčbě alergií, konopný protein tolik žádanou extra dávku bílkovin. Navíc co vám budu povídat, pro tento recept nemusíte zapínat troubu a to se občas také cení

A jelikož se blíží Vánoce, možná tento recept využijete jako jedlý dárek na poslední chvíli. Podle kuchařky vydrží v lednici minimálně týden, ale když je zamrazíte nebo dobře uzavřete, věřím, že vám vydrží mnohem déle. Pak si jen jeden balíček můžete šoupnout do kabelky a spěchat na nějaký ten vánoční mejdánek nebo koncert, kde hlad rychle seženete právě touto směsí. A bez pocitu, že jste hřešili:). A přitom je to fakt dobrota a všechny ty chutě naprosto dokonale splynou v jedno. Takovou tu hlavní strukturu, proč drží pohromadě, dává jistě kokosový olej. Když necháte tyčinku mimo lednici delší dobu a nebude vám držet úplně pohromadě, je to naprosto skvělé zdravější mysli/granola na vaši smoothie bowl nebo jinou pochutinu. Prostě se nemusíte bát, že byste cestu k této dobrotě nenašli, má mnoho využití.

 

Konopné proteinové tyčinky

 • 150 g dýňových semínek
 • 100 g strouhaného kokosu
 • 80 g konopného semínka
 • 50 g proteinového konopného prášku (Adveni)
 • 50 g chia semínek
 • 2 lžíce včelího pylu (není nutný)
 • 50 g datlového sirupu
 • 90 ml kokosového oleje
 • 30 g kakaa (nepraženého)
 • 40 g bezlepkových ovesných vloček
 • 2 lžíce máku

Dýňová semínka, kokos, konopné semínko a včelí pyl si v sekáčku/robotu nasekejte, nemusí být úplně najemno, směs má být křupavá. Rozmixujte olej, datlovou pastu, kakao v tekutou směs. Tekutou směs smíchejte s nasekanými semínky a nakonec vmíchejte i mák a ovesné vločky. Formu 21×21 cm jsem vyložila fólií (nebo můžete použít papír na pečení), směs přesypte a pořádně ji rukama upěchujte, aby byla směs kompaktní. Dejte do lednice na 30 minut. Poté můžete nakrájet na tyčinky, zabalit do papíru a uchovávat v uzavřené nádobě až týden v lednici. Dobrou chuť.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.