Letem bezlepkovým světem: Dublin (Irsko)

Posted by

Je velmi pochopitelné, že když má člověk nově diagnostikovanou nemoc, pro kterou musí držet nějakou dietu, je pro něj na začátku vše nové a neznámé. A spousta lidí tak samozřejmě řeší, co bude s cestováním a jak přežít cesty. Myslím, že cestování nejen s HIT dietou může být z počátku náročné, ale ráda bych vás ujistila, že časem si vše sedne a bude lépe a nebude jediný důvod, proč necestovat. Samozřejmě je lepší každou cestu trochu pohlídat dopředu a plánovat, abyste nebyli překvapeni. Někde jsou připraveni a vyjdou vstříc, jinde musíte trochu přiložit ruku k dílu a jinde se zásobit předem. Ale připravit se dá vždy a dieta rozhodně není důvod, proč necestovat. A jak asi dobře víte, mapuji pro vás už nějakou dobu různé destinace, a to nejen z pohledu čerstvé stravy, ale hlavně z pohledu lepku a bezmasé diety, což bývá kombinace často náročná. 

 

Nedávno jsem dostala dotaz, jak je na tom Irsko, žel jsem v té době neznala odpověď. No a teď už mohu s přehledem říci, že pokud se chystáte třeba do Dublinu, nemůže vás zaskočit nedostatek potravin bez lepku či mléka. A vlastně ani mimo Dublin, protože v Irsku seženete i na malé benzince čerstvé základní potraviny a třeba i bezlepkový chléb. Co více, každý obchod prodává vajíčka od slepic z volného výběhu či bio vejce, jakmile vyjedete za město, koupíte je i přímo u místních (spolu s dalšími nadbytky). Každý obchod, ať už Aldi, Lidl, SuperValu či Tesco mají bohatou nabídku bezlepkových potravin, přičemž ceny mi připadaly často nižší než v ČR. Samozřejmě jste pořád na území EU, takže na obalech máte jasně vyznačené alergeny a většinou je najdete i na jídelních lístcích (včetně vitrín v kavárnách, máme se ještě co učit). Navíc Irové jsou veskrze velmi milí lidé a budou se vám snažit vyjít vstříc. Popravdě ale mohu říct, že jsem fakt byla mile překvapena, jak vše fungovalo a překvapilo mě třeba i složení bezmléčných zmrzlin nebo třeba veganských párků, které jsou zde většinou směsí lepku a éček, zatímco v Irsku jsem nenašla jediné éčko, ale produkt z hráškového proteinu se spoustou koření, který opravdu tvořil poměrně zdařilý produkt (a to fakt na takové věci nejsem).

 

 

 

 

 

 

 

 

Přiznám se, že pokud je to trochu možné, přijde mi jako nejvhodnější ubytování, kde máte možnost vařit. Vím, že spousta lidí tvrdí, že na dovči vařit nechce a chce si odpočinout, ale přijde mi pak pokrytecké stěžovat si, že se někde nenajím. Restaurace atd. tady nejsou proto, aby servírovaly jídlo pro každou dietu, a člověk by neměl být tam rozmazlený, že bude čekat, že se o něj někdo bude starat, i když jde o dovolenou. Nebo si musí vybrat, jestli prostě chce jet někam, kde mu uvaří podle požadavků, nebo chce objevovat krásy nových vzdálených míst i za cenu toho, že si nakoupí a navaří. 

Díky možnosti (a vlastně i chuti vařit) mohu referovat jen na jedinou restauraci v Dublinu, kterou vřele doporučuji. Jedná se spíše o takové bistro s asijsky orientovanou stravou, které uspokojí jak vegany tak masožrouty, ale hlavně i bezlepkáře. Pang má jen pár míst na sezení, ale pokud bude hezký den, můžete vzít jídlo sebou a dát si jej někde na sluníčku. Z nabídky jsme zkoušeli jejich rýžové závitky, každý je jiný a má svou specifickou omáčku (bokem, takže bezpečné i pro histaminiky), jídlo připravují čerstvé a cenově to na Dublin tak hrozné není (2 rolky+příloha za €10, samotná rolka €4 a €3 příloha). Já jsem vyzkoušela vegan cuketovou rolku s mangem a rozhodně to považuji jako bezpečné i pro histaminiky. Čočková příloha (vláknina a bílkoviny) byla trochu ostřejší, ale fakt skvěle dochucená. Samozřejmě krom závitků mají další dobroty jako bahn mi bagety, bezlepkový pho nebo fakt skvěle vypadající saláty. 

Pokud jste milovníci kávy a chcete si dopřát menší sváču nebo něco sladkého k snídani, tak spousta kaváren nabízí bezlepkové dobroty vedle těch normálních (tedy jako odděleně). Za mne můžu referovat o Cocobrew, kde se specializují na různé superfood potraviny, raw dezerty nebo třeba i lákavě vypadající smoothie. Nebo pak takový Kaph, kde dostanete nejen bezlepkové sladkosti, ale jsou i v duchu paleo, takže si na své přijdou i lidé vyhýbající se obilninám kompletně. Musím bohužel přiznat, že ani na jednom místě jsem koláče nechutnala, protože káva sama o sobě byla takovým dezertem. Pokud koláči nedokážete odolat, pak vás musím ujistit, že trpět nebudete ani mimo Dublin. Takové “must do” v Irsku je prakticky výlet na Cliffs of Moher a když po dlouhé cestě dorazíte do místní kavárny, čeká vás výběr hned ze dvou druhů bezlepkových dortů (€5 není nejnižší cena, ale stejně stojí i lepkové koláče, bezlepek se zde tedy nepovažuje za něco, co se musí nadcenit, jediný dortík, co jsem v Irsku ochutnala, a byl tedy strašně strašně sladký). 

Z dalších zařízení, které mně padly do oka, ale neměla jsem možnost je vyzkoušet, bych ráda zmínila The Juicery, hlavně proto, že často je zelené smoothie tak nadupané antihistaminními surovinami, že může při cestování zklidnit či naopak podpořit zažíváni nejen bezlepkářů, ale i HiT pacientů. A pak jsou dvě restaurace, které by měly uhostit nejen bezlepkáře, ale i histaminiky, které však byly v poměrně rušné části města a od toho se také budou odvíjet ceny. Jednalo se o Sprout kitchen, pokud máte rádi čerstvé jídlo z primárně lokálních surovin (mají vlastní farmu, kde si suroviny pěstují). A druhá pak byla Cornucopia, která se zaměřuje využití kvalitních lokálních a bio potravin pro pokrytí různé speciální diety, ať už jste třeba vegani, stravujete se bez cukru nebo musíte držet právě bezlepkovou dietu. Myslím, že v obou zmíněných bych si vybrala, jen jsme měli málo času a málo prostoru na jídlo venku.

Povětšinou i benzínky a menší obchody měly výběr z bezlepkového zboží, i když třeba jen miniaturní. Každopádně co je podle mě důležitější, snad všude měli čerstvé nepražené ořechy či semínka, povětšinou i kousek ovoce (byť předražený), saláty a pití. Sendviče na benzínkách dělali na přání, takže pokud nemáte potřebu vyhýbat se při HIT lepku, pak není problém nechat si připravit dle tolerance a potřeby. Jo a ještě zmíním, že třeba i na letišti pořídíte nejen bezlepkové koláče, ale klidně i sendvič (€5.95, což je ve stejné prodejně cena normálního sendviče, jinde na letišti se dá lepkový sehnat o euro levněji, takže na bezlepek dobrý). Samozřejmě histaminikům bych to nedoporučovala, protože pořád je to průmyslově zpracovaný produkt s obsahem nějakého konzervantu a spousty dalších potenciálně rizikových potravin. Ale i na letišti mají Boots či jiné menší obchůdky, kde se dá pořídit nějaký ten oříšek, bezlepková tyčinka nebo pití (a stejně je pro histaminika bezpečnější při létání moc nejíst, takže žádný stres). Sumasumárum, Dublin i obecně Irsko mi přijdou docela vybavení pro různé speciální diety, pořád si zakládají na čerstvých surovinách a s jídlem byste neměli mít problémy.

Jo a tak trochu na závěr:) Mezi lemon curd na jedné straně a marmoškou na druhé straně, kachní a husí sádlo na pečení brambor, protože jen tak jsou prý nejlepší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.