Něco jako fasting-mimicking diet číslo 4,5,6 atd. aneb proč mě tahle forma léčby baví?

Posted by

O mém nadšeném objevu z loňského roku, tedy o dietě napodobující hladovění, jsem se vám zmínila už v několika článcích (více v odkazech 1,2,3,). Chtěla jsem vám tak přiblížit nejen pozitiva řízeného hladovění (včetně možnosti snížit histamin, více ZDE), ale také jaké byly moje začátky a zkušenosti. Myslím, že ani pravidelné opakování ze mě nedělá experta, ale na sociálních sítích jste si odhlasovali, že byste chtěli slyšet další zkušenosti a zážitky, které by vám třeba mohly pomoci v rozhodování, zda tomu věnovat svůj čas nebo ne. Uznávám, že to není lehké rozhodnutí, člověk si na jednu stranu říká, že pár dní nejíst není problém, ale na druhou stranu když přijde na věc, je už samotné provedení těžší. Ono tato „dietka“ není jen o tom nejíst, ale hlavně o tom dodat specifické množství kalorií a nutrientů, aby mohlo dojít k regeneraci imunitního systému. A to je prosím můj hlavní cíl FM(like)D, tedy pracovat na imunitě a metabolické flexibilitě těla.

Když se někde zmíním, že budu mít FM(like)D (značí, že se nejedná o originální dietu, ale mnou sestavenou dietu podle požadavků FMD, avšak s jinými ingrediencemi než byly testovány v klinické studii), tak slyším takové to „už zase?“. Možná si jen velmi často neuvědomujeme, jak rychle ten čas plyne. Ve zmiňované studii drželi 5 dní řízeného hladovění po dobu 3. měsíců, pak naměřili onen skvělý efekt na zdraví a imunitu. Já jsem první 4 kola jela také poctivě každý měsíc, pak jsem musela přerušit kvůli cestování, ale musím říct, že po dvouměsíční pauze už jsem se fakt těšila. Autor studií a knihy Longevity diet popisuje, že by FMD mělo být drženo 2-12x ročně podle zdravotního stavu a požadovaného cíle. Já jsem po první trojce FMD už tak nějak neplánovala dopředu, ale po každé dvouměsíční pauze už cítila, že to ještě není ono. Zvláště po tom, co jsem se trochu při cestování přiotrávila a přestože jsem přes Vánoce ani nehřešila, tělo zůstalo trochu rozladěné. A pak přišel pracovní stres a už se to vezlo. Další FMD už bylo také s odstupem 6 týdnů, protože to tak prostě nevyšlo. Popravdě mě to vůbec netrápí, protože podle autorů diety má smysl třeba jen dát si ono 3. měsíční kolo a pak třeba zopakovat po půl roce či roce, podle toho, jak se člověk cítí. Tím, že ta moje imunita nefunguje jak má, mám pocit, že potřebuji trochu více intervence, než se tam dostanu. Navíc když jednou zažijete ta pozitiva, které vám FMD dá, tak prostě nechcete přestat. Jak jsem popsala, přestože už nejedu každý měsíc, snažím se alespoň každé dva (no dobře, někdy 3) měsíce vracet, protože efekt třeba na předmenstruační bolesti nebo stabilitu imunity je naprosto úžasný.

Vlastně už se mi těžko vzpomíná na to, jaká byla jednotlivá kola (krom toho posledního), ale zato si myslím, že už to dokáži tak nějak shrnout. Věřte nebo ne, stále je každé FMD úplně jiné. Než se pustíte do komentářů, připomínán, že vám nesestavím ani nedám svůj jídelníček, protože FMD by mělo být děláno po schválení lékaře a jsou lidé, kteří by raději měli být sledováni (při jakémkoli delším hladovění nebo speciální dietě). Proto doporučuji obrátit se na výživové specialisty a svého lékaře a domluvit se s nimi. Jelikož je samozřejmě popisováno, že snížením kalorií a hlavně sacharidů/proteinů dochází ke ketóze, začala jsem si prakticky průběh kontrolovat pomocí papírků a sledovala nárůst ketonů v moči. Trochu jsem se totiž bála, jestli mám to svoje FMD nastavené správně, přece jen ty ingredience jsou krapet jiné než v původní dietě, využívám více vlákniny a čerstvou zeleninu a ani ty poměry nemám tiptop vyladěné. A ono to i tak funguje.

Vliv na váhu/hubnutí

Asi jedna znejčasějsích tázek je ohledně hubnutí, protože pro spoustu lidí je zřejmě život jen o váze a celý život bud nabírají nebo hubnou. V tomto smyslu chápu spíše obavy těch, kdo hubnout prostě dále nechtějí. Z mojí zkušenosti při FMD neztrácíte nic, co byste neměli, pokud se něco hubne, je to tuk. Takže pokud jej nemáte, úplně bych se nebála, že vás tělo při takto krátkodobém programu pustí níž. A pokud ano, Dr. Longo ve své knize píše, že při návratu na normální dietu není problém pro člověka to kilčo dvě nahodit zpět (k většímu ubytku opravdu za tak krátkou dobu z tuku dojít nemůže). Při prvních kolech jsem opravdu dala pár kilo dolů, ale doteď nevím, zda to bylo FMD nebo tím, že jsem byla na operaci a odstranil se majoritní (hormonální) problém z mého těla. Co se týče dalších kol, myslím, že tělo se solidně adaptovalo a přestože ztrácím třeba 2-3 kila v průběhu (i když hodně piji), obvykle se mi během dalšího týdne vrátí váha zpátky, aniž bych nějak jedla více nebo tak. Prostě si tělo drží svůj nastavený váhový bod a FMD je krátký program na to, aby nějak extrémně naboural vaši váhu. Tedy samozřejmě, pokud jste při těle a máte kila navíc, FMD vám může pomoci nastartovat nejen imunitu, ale celkově metabolismus, dojde také k určitému pročištění, takže to může klidně nastartovat vaše hubnutí a ona 2-3 kila půjdou dolů především z tuku. Ono je prostě jiné, když do programu vstupujete s normální váhou nebo naopak jste v mírné nadváze či obézní. I výzkum potvrdil, že zatímco obézní ztratili hodně tuku, ti s mírnější nadváhou mnohem méně. Prostě počítejte s tím, že FMD není určeno k tomu, abyste během 5 dní zhubli půlku své váhy a pak si to easy peasy drželi bez problémů.

Adaptace na „extrémní“ podmínky

Už před FMD jsem si trochu hrála s intermittent fasting, takže jsem naštěstí měla trochu natrénováno. Teď se hodně mluví spíše o time-restricted eating (TRE), tedy už se tomu neříká přerušované hladovění, ale časově omezená konzumace jídla. V praxi to ale znamená dost podobnou věc, tedy že si pohlídáte, aby jídlo spadalo do určitého časového okna a ideálně bylo rozloženo jen do 2-3 porcí. Zpětně si říkám, že právě toto mohl být důvod, proč dříve fungovaly diety, kde se zakazovalo jíst po 5. hodině. Člověk prostě obecně držel TRE. Na rozdíl od diet je teď důraz kladen na to, aby ve zbytku dne bylo přijato dostatečné množství mikro- a makroživin.

Před několika lety jsem byla přesně ten člověk, že když jsem si nedala svačinku nebo nejedla, začala jsem omdlévat a byla nervózní, což je i věc, kterou slyším často od vás. A teď ruku na srdce – ne vždy je to dáno tím, že by vaše tělo nefungovalo, ale je to dáno tím, že jsme zvyklí neustále něco jíst. Svačinky, hlavní jídla, zobnout sem a tam, vyrovnávat výkyvy hladin glukozy po příjmu jednoduchých cukrů. Samozřejmě pokud tělo pořád dostává takto přísun, není divu, že ve chvíli, kdy se pokusíte něco změnit, začne protestovat. Není totiž zvyklé sáhnout si do svých zásob glykogenu a hospodařit jinak, což ve skutečnosti není nic dobrého. Naše tělo bylo poměrně zajímavě vymyšleno a nastaveno na období hladu tak, aby bylo schopno fungovat, a to často dokonce ještě s větší efektivitou (představ si takového lovce, který by začal odpadávat, kdyby se každé 2 hodiny nenajedl, kolik myslíte, že by toho asi tak ulovil?). Stejně jako jsme schopní si z fruktózy vyrobit aminokyseliny, jsme schopni i využít další látky v těle pro tvorbu energie, každá buňka v těle má jinou míru této flexibility. A myslím, že každý člověk, pokud nemá závažné metabolické onemocnění, by měl být schopen pár hodin vydržet bez povinné svačinky (ne, pravidelné svačinky vám neudrží lepší metabolismus, zvláště pokud se takto budete neustále cpát nadbytečným cukrem a nekvalitními tuky). FMD nebo i TRE mě naučilo, že jsem schopna vydržet bez jídla, pokud není zrovna k dispozici nic kvalitního, a mé tělo tím rozhodně nebude strádat. A věřím, že se tomu může naučit každý, kdo překoná počáteční strach, že bez svačinky se jeho tělo sesype.

Vylučování

Zatímco to předposlední kolo jsem chodila každý den na záchod (pardon, no, vylučování je přece naše normální činnost) a vyprazdňovala se, další FMD už jsem tu potřebu neměla, a to jsem měla prakticky stejný jídelníček. Proto si myslím, že tělo si prostě při tomto programu udělá to, co potřebuje v daný moment. A že to vše tak trochu potvrzuje, že naše tělo nefunguje jako stroj, ale velmi dynamicky se to může změnit. Když jsem četla první recenze, než jsem se do FMD pustila, hodně lidí si stěžovalo na zácpy nebo to, že na záchod nechodili. Já osobně to nemohu říct, nevím, čím to je. Každopádně je logické, že když přijímáte méně jídla, budete i méně chodit na záchod. O to více však budete pít a pitný režim byste neměli podceňovat.

Spánek

Asi nemusím zmiňovat, že spánek je v rámci FMD (ale i po) lepší. Přece jen člověk je trochu unavenější, žaludek není zatížen trávením, u FMD se dbá na dostatečný příjem vitamínů a minerálů, což může spánku pomáhat. Myslela jsem si, že FMD využiji vždy k tomu, že se naučím déle a více spát, protože to často odbývám. Bohužel jsem zažila už párkrát to, že na FMD jsem výkonnější, chci stihnout více věcí a nejsem tolik unavená jako normálně. Ale na druhou stranu je to spíše otázka až posledních dní, ty první dny se člověk řádně prospí. Také je velký rozdíl v tom, kolikáté FMD děláte. První FMD jsem byla unavenější, tělo si teprve zvykalo a já jsem chtěla také trochu zaspat případný hlad (nebo se přehoupnout do dalšího dne za jídlem). Naštěstí tahle „závislost“ na jídle jako takovém postupně přechází, takže člověk nemá potřebu hlad zaspat. Každopádně je ale dobré počítat s tím, že ze začátku bude člověk potřebovat více spánku a my bychom to tělu měli dopřát, protože hlavním cílem programu je regenerace a restart, a k tomu je kvalitní spánek potřeba. Každopádně kvalita spánku je za mě rozhodně lepší.

Cvičení

Při FMD/hladovění se nedoporučuje sportovat ani řídit auto atd, kdyby náhodou vaše tělo nereagovalo jak má a zatočila se vám někde hlava. Samozřejmě lehká procházka, relaxační jóga či něco takto lehkého není nic, od čeho by vás FMD mělo odradit. Přestože jsem z počátku raději necvičila, řízení mi nedělalo problémy a postupně jsem přidávala i na aktivitě (tedy alespoň těch 10 až 15 tisíc kroku denně, protažení). V tomto směru bych doporučovala raději sledovat vlastní tělo a kondičku, nepřeceňovat se a brát to prostě jako regeneraci pro celý organismus (tedy i pro svaly). Ale rozhodně pro mě to nebylo nic, co by mě omezilo v běžném životě na pohybu, ať už se týče třeba výletů (pokud máte jídlo nachystané a sebou) nebo procházek atd.

Vliv na menstruaci/PMS

Myslím, že toto by mohlo spoustu žen zajímat. Jelikož vlastně mám výročí od svého prvního FMD a zkoušela jsem je v různou dobu, mohu říct, že velmi pozitivní efekt jsem zaznamenala při držení FMD před menstruací (nebo s překryvem). Žádný PMS, bolesti, slabší krvácení, stabilnější imunita, méně nafouklé břicho, což je u mne většinou následek hormonálních změn. Jako jsem zmiňovala v úvodním článku, hladovění může pomoci rychle eliminovat histamin a ten při hormonálních změnách a menstruaci může hrát velkou roli. Pokud v tomto směru trpíte, doporučuji vyzkoušet alespoň jeden dva dny hladovky nebo snížit kalorický příjem před očekávanými dny, z mého pohledu i to může pomoci snazšímu průběhu menstruace (rozhodně více než cpát se naopak nezdravými věcmi a čokoládou a svádět to na PMS).

Nemoci/rekonvalescence

O tom, že beru FMD jako výpomoc pro rekonvalescenci, jsem vám již psala. Opravdu nevěřím, že bych efektu hojení a léčby dosáhla tak rychle, ať už se jednalo o operaci nebo nemoci (těch zkušeností mám docela dost). Po vzplanutí psoriázy mi to velmi pomohlo dostat ji zase pod pokličku, když na mě něco opakovaně leze, vím, že potřebuji „apgrejdovat“ imunitu. Někdy je to těžší, protože přece jen si to člověk musí naplánovat dopředu, aby mohl režim dodržet a aby měl k dispozici jídelníček a všechny suroviny, ale pokud se to podaří, pak je cesta k léčbě pro mě vždy rychlejší. Celkově už to není tak, že bych potřebovala imunomodulační léky nebo že bych s každým virem byla 14 dní na odpis, ale to se těžko vysvětluje lidem, kteří si ničím podobným nikdy neprošli.

Energie

Tento bod vidím trochu jako nevýhodu, jelikož druhý a třetí den bývá menší krize, ale když ji člověk přepracuje, má vyhráno. Pak se stává nesmrtelným a to je pro nás, menší workoholiky, fakt průšvih, protože tak doháníme resty a co hůře, ještě více si jich přivoláme. Navíc opět každé FMD bylo trochu jiné z toho pohledu, že prostě člověk do něj vstupuje z jiného rozpoložení i v jiném zdravotním stavu, od toho se pak odráží, kolik aktivity dokáže vyvinout. Pokud třeba vstupujete do FMD při nemoci, je jasné, že ta energie z vás sálat nebude, pokud stále špatně (nebo prostě málo) spíte, energie také bude méně než po pořádném odpočinku. Doporučuji v toto období raději počítat s nižším výkonem, on si člověk vždycky najde něco, kam tu přebytečnou energii vložit:). Osobně si myslím, že pokud nemusíte ochutnávat jídlo dětem, lze to zvládat i při malých dětech (stejně většina maminek se dost z počátku odbíjí a drží se často i v kalorické restrikci), u fyzicky náročných povolání bych do toho asi nešla.

Zdroj: http://www.saidaonline.com

Sociální neduhy

Jakmile si na režim FMD zvyknete, zjistíte, že i společenské akce lze praktikovat, jen se musíte smířit s tím, že si dáte vodu nebo bylinný čaj, což stejně spousta lidí dělá. Jak píše sám Dr. Longo, káva není ideální, ale za jednu kávu denně se nestřílí a zřejmě vám nenaruší ani požadované výsledky. Já osobně si raději nechávám ten týden volněji, protože člověk alespoň využije chvíli k tomu se více rozmazlovat. Pokud se však akci nevyhnete, zkuste si ji naplánovat spíše na začátek. Jednak tam máte více jídla a jedna vám nebude tolik zapáchat z úst. Každý, kdo vám tvrdí, že při ketóze nebo hladovění nezapáchá z úst, bude trochu lhát. Velmi často tak poznám, že má někdo v mém okolí hlad a nemusí být na žádném ze speciálního režimu, je to totiž takový ten specifický zápach některých ketonů. Je dost možné, že spousta lidí a ani vy sami si to neuvědomíte, mě osobně to trochu vadí, ale jak jsem psala dříve, dá se to řešit slabým odvarem z máty nebo jiných bylinek.

Tedy pokud ještě váháte, myslím, že je na čase poradit se s lékařem nebo kýmkoli, kdo sleduje bedlivě váš zdravotní stav a je schopný vyhodnotit rizika (např. při užívání léků atd), správně si FMD sestavit a pustit se do toho. Strašně moc se těším, až se najdou i česky hovořící lidé, se kterými půjde téma diskutovat:). Přece je diskuze a předávání informací je to, co nás všechny posouvá dopředu, a já se posouvám velmi ráda:).

One comment

  1. Je to zajímavé číst si tyto moderní výdobytky. Já provádím intermitentní hladovění 39 let a strávil jsem hladem 13 let. Můžu vám potvrdit, že hladovění má velmi malý vliv na déklu života, prodlužuje snad o 10%, tedy o 4 roky. za 39 let. Vyšly jim sice výsledky 2-3 násobné prodloužení života, jenže to bylo za předpokladu, že zvířata hladověla v době od narození do puberty. Ale to je pro vás nereálné.
    4. Dieta napodobující hladovění, je rafinovaný podvod. To vymýšlejí lidi, kteří mají čuch na to, jak vydělat peníze. Lidem vadí hlad, tak proč nevymyslet hladovění bez hladu?
    5. Vegetariáni budou mít vždycky více zažívacích i jiných zdravotních problémů. Je to dáno tím, že rostlinné potraviny jsou plné jedů a špatně stravitelných složek. Zvíře stravu rozžvýká straví a škodlivé látky odfiltruje a v jeho těle už jsou jen samé prospěšné živiny, esenciální aminokyseliny, nasycené tuky a konjugované mastné kyseliny. Vše, co je potřeba pro dlouhý život bez nemocí.
    6. Stárnutí si představme jako děravou hadici a utíkající vodu jako vaše mládí. Když ucpete dejme tomu jednu díru z 10, tak se nic zvláštního nestane. Když ucpete 9 děr z 10, tak tou posletní bude stříkat 2x víc vody. Jestli máte strategii ucpávat jen ty díry, které jsou vám sympoatické, tak to pravděpodobně děláte úplně zbytečně.
    7. V současnosti už jsou všechny způsoby jak prodloužit život o 100 až 200% objevené, Takže se vymýšlejí méně nebo spíš nepatrně účinné způsoby ke zpomalování stárnutí. Díky tomu se daří, aby i zájemci o dlouhý život nežili zbytečně dlouho a nenarušil se důchodový systém.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.