Kašulčiny tipy na Vánoce nejen pro histaminiky 2017

Posted by

Vím, že článek zase vyjde na poslední chvíli (i když vlastně stejně jako loni), ale kdo by sháněl dárky takhle na závěr roku, tak to možná ocení. Možná se začnu trochu opakovat, protože ono se toho vlastně nedá zas tolik nového vymyslet. Čím je člověk starší, tím více si uvědomuje, že nechtěné dárky se nám tak maximálně hromadí na stole nebo v policích a padá na ně prach. V tom lepším případě je za pár let předáme někomu dalšímu, kdo by je mohl zprostředkovat. Některé dárky už možná nestihnou dorazit, ale vždycky je možnost danému člověku dát třeba jen poukaz a buď jej trochu natahovat a nechat hádat, nebo prostě rovnou napsat, na co se může těšit. Anebo pak jsou dárky, na které nepotřebujete víc jak internet a třeba tiskárnu. Popravdě si myslím, že každý jsme tak jiný a pocházíme z jiného prostředí, že nakonec vám moje rady mohou přijít jako trapné. Ale když fakt nevíte, nakupte ponožky (nebo je uháčkujte), upečte něco dobrého a hlavně toho druhého strašně moc objímejte. Protože se pak uvolňuje oxytocin a ten léčí!!! A darovat zdraví je to nej!

Kupte knihu (zase)

Ano, knihu jsem zmiňovala, ale opakování matka moudrosti. Ono totiž každý rok vychází spoustu nových knih, jak edukačních, tak třeba kuchařek. Krom toho, že spousta blogerek vydává svoje kuchařky, a je takové hezké je podpořit v jejich práci, zvláště pokud od nich někdy čerpáte. Kuchařky se dnes dají koupit třeba i on-line a můžete je tak někomu prakticky poslat do jeho zařízení. Tento způsob se vám budou zamlouvat i v případě, že myslíte trochu ekologicky, ale třeba tím podpoříte autora i k vydání papírových (které třeba já upřednostňuji). Nejsem sice na stejné dietě, ale doporučuji třeba e-kuchařky od Lucie Grusové z Paleo snadno, protože vaří samozřejmě nejen bez lepku, ale i bez přídavných látek, a spousta receptů tak bude vhodná i pro histaminiky. Krásné fotografie jsou u ní samozřejmostí a její obrázky vás donutí vyzkoušet i zeleninu, o kterou byste jinak ani nezavadili. Jsem si jistá, že takto najdete mnohem více autorů, kteří budou splňovat vaše představy o kuchařce a nebudete muset vystrčit nos z domu.

Pokud nechcete kupovat kuchařku a víte, že se někdo zajímá o své zdraví, pak knihy jako Zdravá střeva nebo Obsahuji davy se sami nabízí. Pokud jste si jisti, že obdarovaný rozumí dobře cizímu jazyku, pak knihy od Dr. Fuhrmana, Dr. Hyman, Dr. Kressera, Dr. Axe nebo třeba Dr. Mayers vás nezklamou.

Podpořte Osobní růst

Vím, že v tomto směru existuje více táborů lidí. Někteří se stále tváří, že mentální očista a celkově nějaké to povzbuzování a psychologické řeči nemají v našem životě místo, ale pak jsou i lidé, kteří pochopili, že jsou opravdu vědecky ověřené metody, jak můžeme třeba být šťastnější nebo spokojenější. A světe div se, spokojenější a šťastnější život vede k menšímu stresu, a to pak vede k menšímu uvolňování histaminu, takže vlastně i toto je jednou z možností, jak se léčit. Za těch pár let už mám nasbíranou spoustu emailů, kde i z vás nakonec vypadne, že přece jen není vše o jídle, ale i o tom, jak to jídlo připravujeme, jak se při konzumaci cítíme a jak prostě vnímáme život kolem nás. Spousta lidí si by mohlo vyprávět smutné příběhy a často se mentální diskomfort odrazí na našem fyzickém zdraví. Není to nic divného, jen si to musíme přiznat. Ano, a týká se to i dětí, od samého narození. Myslet si, že dítě je až do dospělosti nějaká necitlivá houba, která nemá emoce a neprožívá, je opravdu pošetilé. Pokud znáte člověka, který se hodně stresuje a potřebuje trochu povzbudit v životě, potřebuje nové myšlenky, cíle, lepší vizi budoucnosti, pak jej můžete poslat někam, kde se mu budou věnovat nebo kde uslyší, jak na sobě pracovat. Můžete třeba koupit vstupenku na větší konferenci Osobní růst, nebo třeba nějaký kurz na téma konec prokrastinace, či třeba i přednášku na téma výchovy dítěte nebo smysluplnosti života. Může se to zdát směšné, ale v dnešním náročném světě, kde máme být ideálními na všech frontách, je na nás často kladen větší tlak než sneseme a nejsme si jistí, kudy se vrtnout.

Hezké oblečení a výrobky od českých tvůrců

Ano, to už jsem sice zmiňovala, ale pořád to platí. Ještě tento víkend před Vánocemi máte možnost nakoupit něco speciálního pro vaše drahé na Dyzajn marketu v Praze, ať už je to oblečení, šperky, kabelky nebo třeba dárky do kuchyně. Hezký hrníček, hezké tričko nebo třeba naušničky. To se prostě nejí, takže obdarovaná osoba může být klidně alergik a bude to OK. Můžete také koupit přírodní kosmetiku od Biorythme, což by vás mohlo nalákat. Přírodní kvalitní kosmetika je drahá, ale dokáže tak pomoci v tom, jak se bude chovat kůže daného člověka a zda budou žírné buňky hezky pod pokličkou. Pokud byste nestihli Dyzajn market, tak mají v Praze i kamenný obchod. Pokud víte, že obdarovaná osoba holduje nějaké značce, tak se můžete zaměřit přímo na ni. Myslím, že spousta vám vyjde vstříc a klidně vám po komunikaci vystaví dárkový poukaz, ale ve spoustě můžete rovnou nakoupit. Za mě jsou to třeba pražští James Bond, liberecký Black Mountain či karlovarské Čáry Mára. Záleží, odkud jste, ale všude najdete něco hezké, co je lokální a můžete tak přispět k podpoře. Je moc hezké, když někdo dělá, co ho baví a co hlavně umí, tak by to mělo být.

Kurzy vaření

Ano ano, je to tak. On totiž žádný učený z nebe nespadl. Ať už máte potravinovou intoleranci nebo ne, vždy se dá vybrat kurz podle osobních preferencí. Možná vám na kurzu nebudou sedět všechna jídla a nebude ochutnávat vše, ale naučíte se nějaké ty tipy a triky, kombinace, jak s čím zacházet a kde třeba v ČR shánět kvalitní suroviny. Já jsem takto byla na kurzy v Gourmet Academy, který vedla Janča ze Zásadně zdravě, a nemůžu si to vynachválit. Snaha vyjít vstříc, úsměvy, spousta informací o tom, jak suroviny správně vařit, aby si zachovali svou chuť, a v neposlední řadě i pochopení, jak je důležité mít kvalitní kuchařské náčiní, které z vaření udělají smysluplný zážitek namísto lopotění se u sporáku. V Chefshopu teď dokonce do Vánoc mají skvělou slevu 25% na poukazy na kurzy vaření, které platí půl roku a obdarovaný si tak může zvolit nejen termín, ale i vybranou kuchyni. V konečné fázi tento dárek ocení i nekuchaři, protože to bývá opravdu zajímavé a často i veselé.

Poukaz na pobyt

Nebudeme si lhát, ale co by tak mohlo potěšit každého člověka více než možnost někam odjet. Kupte prostě poukaz s delší platností, ať si obdarovaný může vybrat, kam a kdy se podívat. Můžete využít různých slevových portálů, které vám dají nejen slevu, ale hlavně vám rozšíří obzory, kam se můžete vydat. Můžete vybrat něco romantického, nebo naopak něco dobrodružného. Někomu se bude hodit pořádný relax, jiný si chce raději odpočinout s knížkou v ruce. A pokud nechcete kupovat přímo poukaz na pobyt, tak zkuste alespoň masáž nebo pedikůru. Pokud to bude do salonu, kde pracují s přírodní kosmetikou, o to lépe.

Křupání z Janovy pece nebo třeba Honest Marketu

Pokud sledujete moje sociální sítě, víte, že jsem si oblíbila oříšky z Janovy pece. S medem. Nebo s chilli. Jsou vždy po ruce a super zasytí, když to nutně potřebuji. Nově vyrábí také bezlepkové mysli, ale to jsem ještě nezkoušela. Třeba bude také dobré. Možná je pro vás rozhodování, zda by takové mysli váš histaminik toleroval, velmi těžké, tak třeba zkuste jednodruhové oříšky a semínka z Honest Marketu (což je také počin spojený s blogery:)). Jiné firmy jako Lifefood jsem zmiňovala dříve, ale Honest má více věcí na jednom místě a pokud chcete opravdu i zhřešit a darovat někomu něco místo sladkého cukroví, zkuste jejich ořechy v medu a rozmarýnu. Nebo se inspirujte a vyrobte je doma sami, jistě nebudete litovat. Je to fakt dobrota. A rozmarýn je léčivý. Takže tak.

Uvařte a upečte

Ano, myslím to vážně. Vyrobte poukaz na to, že uděláte snídani, oběd či večeři pro danou osobu kdykoli po domluvě další rok. Není nic jednoduššího, než když vám druhá osoba dá seznam, co toleruje nebo naopak spíše, co výslovně netoleruje a vy pak po domluvě nakoupíte kvalitní suroviny a uvaříte. Popravdě za mě – jedny z nejhezčích chvil mám, když nemusím k plotně a když mi někdo uvaří jídlo, které můžu bezpečně jíst. Chutná to pak jak božská mana. Možná pro někoho, kdo běžně nevaří a chodí do restaurací se toto může zdát jako trapný dárek, ale pro někoho, kdo tráví většinu času tím, že si připravuje jídlo, aby měl jistotu, že zbytek času bude fungovat jako normální člověk, je toto opravdovým darem. Nemusíte být Bůh v kuchyni, abyste zvládli podle receptu uvařit. Pokud jste už trochu zkušenější, můžete zkusit tvořivější vouchery. Třeba na „božský nadýchaný koláč“, k tomu na kořeněný chléb bez kvasnic a vedle třeba na tradiční drobné cukroví. Nebude na vás tlak, aby bylo napečeno hned a obdarovaná osoba se bude mít na co těšit během roku. A když náhodou pečete, zkuste pro histaminika upéct pár kousků cukroví, které bude moct, a ty pak darovat. Myslím, že i to si užije. Jelikož je lepší nenacpat se moc cukrem a mouky najednou, doporučuji trvanlivější kousky, které lze uložit v mrazáku. Jaká to radost, když pak člověk vytahuje svačinky a odpočine si od přemýšlení, co bude jíst.

Nakupte suroviny

Jak jsem už párkrát psala, základní suroviny mohou být to nejdražší, co se u histaminika objeví. Počínaje bezlepkovými moukami po různá alternativní mléka až po samotné za studena lisované oleje. Ne, prostě to není levná záležitost, ale o to více si člověk plánuje a snaží se zužitkovat jídlo na maximum, což je správné. Koukněte na Adveni Medical a jejich nabídku, ano, osobně je mám moc ráda, protože se snaží jít stále dopředu a snaží se dodávat i nutričně zajímavé mouky (pokud už nestihnete online, tak v Praze je prodejna. Ale na druhou stranu ví, jak je život hektický, tak vymýšlí i různé směsi na přípravu bezlepkových pochutin. Zkuste třeba nové směsi na mufiny, směsi na krekry nebo třeba novou směs na pečení, se kterou se podle mě musí povést snad všechno. Není divu, když ji ladili nějaký ten pátek. Pokud naopak víte, že obdarovaná osoba neholduje pečení a vaření, kupte třeba ořechy nebo ořechová másla.

Darujte informaci

Dnes je dostupno spoustu testů, které mohou lidem pomoci v cestě za zdravím. Pokud znáte někoho, kdo už ušel kus cesty a jeho zvědavost jej žene dál, můžete třeba koupit pro daného člověka test na střevní (nejen) mikrobiotu (více zde) nebo dokonce genetický screening. V lékárnách pak zakoupíte testy, které by se mohli hodit, jako je orientační test na protilátky proti gliadinu, CRP test atd. Ty první dva zmíněné jsou obvykle poněkud dražší a mají smysl tam, kde člověk už má určité znalosti z této problematiky a chce si je rozšířit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.