Hruškový koláč s mandlemi (bez lepku, mléka, vajec, kvasnic)

Posted by

Receptů je na blogu sice už spoustu, ale kdo by nemiloval podzimní koláč plný vláčné hrušky a mandlí? Myslím, že pečení bez lepku není velká věda, jakmile si člověk zvykne na různé mouky a jak je kombinovat, ale takové pečení bez lepku, mléka a vajec už může snahu trochu komplikovat. Přestože kvalitní vejce a trošinku mléčného už obvykle toleruji, pečení bez vajec a mléka zůstává stále na mém seznamu, abych tak trochu trénovala. Když totiž chce člověk potěšit nebo upéct pro větší množství lidí, zjistí velmi rychle, že se mu tam sejde alespoň jeden alergik na lepek, na mléčné, jiný na vejce a tuhle někdo s laktózovou intolerancí.

Nějak tak žijeme ve světě, kde se potravinové alergie a intolerance stávají „běžnými“, což je neuvěřitelně smutné. Normální je totiž tolerovat všechny potraviny. Ale když už to jednou přijde, chcete i lidem s intolerancemi udělat radost a nakrmit je. A pokud hledáte opravdu vláčný koláč, nacpěte jej ovocem zevnitř a máte jej mít. Použitím nějaké náhrady jako lněného nebo chia vejce vám může pomoci vše podržet pohromadě a servírovat pak třeba ozdobené trochou čokolády nebo sirupu, aby dostal obyčejný koláč nádech slavnostního dortíku. Ale ruku na srdce, potřeba to vůbec není a vy si jej můžete vychutnat jen tak.

Samozřejmě je dobré přemýšlet i nad tím, že nikdy není potřeba sníst celý koláč naráz a že tím, že sníme jen kousek, tak tím se podělí i jednotlivé složky v koláči. Ono nejlepší je vždy se podělit s ostatními, protože sdílená radost je ta nejlepší. A přestože většina histaminiků toleruje upečené i po delší době (pokud jsou použity vhodné suroviny a dobře skladované), je vždy lepší si připravit koláč třeba jen z poloviny nebo třetiny, pokud na něj budete sami.

Hruškový bezlepkový koláč s mandlemi

  • 1/2 hrnku polohrubé rýžové mouky (100 g)
  • 1/2 hrnku pudrové hladké rýžové mouky (80 g)
  • 1/2 hrnku hladké čirokové mouky (75 g)
  • 1/2 hrnku hladké pohankové mouky (75 g)
  • 2 lžičky prášku na pečení bez lepku
  • 70 g drcených mandlí + celé mandle na ozdobení
  • 1 lžička mleté skořice
  • 80 g kokosový cukr
  • 1/2 hrnku kokosového oleje (roztopeného ve vodní lázni)
  • 1 a 1/2 hrnku kokosového mléka
  • 3 lněné vejce – 3 lžíce lněné mouky/mletého lněného semínka a 1/2 hrnku vody
  • 2 hrušky – nakrájené na menší kousky
  • 6 sušených švestek – částečně rehydratované švestky (M&S)
  • volitelné: hořká čokoláda/raw čokoláda/kokosový sirup na ozdobu

Troubu předehřejeme na 180°C. Formu (20-22 cm) vyložíme papírem na pečení.

Smícháme si mouky dohromady se skořicí, práškem na pečení a nasekanými mandlemi. Zvlášť smícháme kokosový olej, kokosové mléko a lněné vejce. Vmícháme suchou směs a na drobno nakrájené hrušky a švestky. Posypeme zbylými mandlemi. Pečeme 45-50 minut podle velikosti formy. Necháme vychladnout a servírujeme. Dobrou chuť.

 

 

 

8 comments

  1. Dobrý den, koláč vypadá nádherně! Ráda bych ho zkusila také, ale bohužel mi nedělá dobře cokoliv kokosového 😦 Je tedy možné kokosové mléko nahradit jiným – například rýžovým? A kokosový olej olivovým? Nebo myslíte, že ten bude dělat neplechu v chuti? Nejsem prozatím ještě zkušený pekař a nevím přesně, čím je dobré co nahrazovat. Kokosový cukr lze, předpokládám, nahradit jiným sladidlem 🙂

    1. V tomto receptu by neměl být problém, jen bych dala tak o 3 lžíce mléka méňe (některá jako ovesná bývají řidší). Olej je určitě zaměnitelný, klidně i za maślo, pokud někdo může mléčné, na chuti to nebude znát. Kokosový cukr je vlastně palmový cukr, nemá s kokosem nic společného (říká se mu tak, protože se získává z nektaru z květů kokosových palem), ale ani tam není problém zaměnit.

      1. Děkuji za radu! A zároveň za informaci o kokosovém cukru – v tom případě ho vyzkouším. Negativní zkušenosti mám totiž právě pouze s kokosovým mlékem a olejem, pak už jsem snahy s čímkoliv kokosovým – ať už pouze názvem – vzdala 🙂

  2. Dobry den, za prve chci Vam podekovat za uzasny blog a recepty. Objevila jsem tyto stranky pred par tydny a studuji je temer denne 🙂 Hodlam upect tento kolac na navstevu a rada bych ze zeptala, jak se chova upecene testo druhy den? Ja totiz ho budu pect den predem. Jsem v bezlepkovem peceni novacek a vetsina mych vytvoru druhy den bud se drolilo nebo proste chuťové se vyrazne lisilo od cerstve upeceneho. Dekuji za radu a hodne uspechu!

    1. Pokud si dobře vzpomínám, problém vůbec nebyl (určitě jsem nesla ještě i do práce:).. Kdyby se těsto nějak moc drolilo nebo nebyl koláč na druhý den dobrý, asi bycg vůbec nedala na blog nebo na to alespoň upozornila (recepty často testuji vícekrát, než jdou na blog). Rozdíl však může být ale i v tom, jaké suroviny se použijí (třeba jak moc budou savé mouky, jak moc šťavnatá hruška), jak se koláč přes noc uchová (také obvykle peču den předem, prakticky péct stejný den většinou nestíhám). Jinak koláč je trochu hutnější a vlhčí právě tím, že je v něm spousta ovoce, uchovejte pod utěrkou a neměl by vám vyschnout ani se drolit.

  3. rada by som sa vzdala lepku,,,ale popravde mam zmätok v mukach.Je ich velke mnozstvo…a hotove zmesy bezlepkove sa mi moc nepacia. Mate niekde venovany clanok mukam? Myslim ktora ne na co vhodna chlebik…zakusky cestovinky….pripadne co vyuzivat ako spojivo aby to pekne drzalo pokope. Nam zaciatocnikom by to urcite dost pomohlo. Ano da sa skusat pokus omyl….ale kde to ma niekto odskusane …
    pripadne kde cerpat. dakujem

    1. Dobrý den, o něčem podobném jsem sice přemýšlela, ale pak mi přišlo, že většina takových doporučení vůbec neodpovídá mé zkušenosti a jde péct se spoustou mouk úplně vše (a tedy držet se pravidla, že na sladké je dobrá ta a ta nebo že je možno použít jen 5% atd podle mě nejsou tak vhodná jako držet se vlastních chutí a nutričních požadavků). Pravda, je lepší, když člověk na začátek prostě využije ozkoušené recepty, které jsou dostupné třeba online (jsou jich dnes už tisíce), kde už má přímo navržené otestované mouky a ví, že to s nimi funguje. Po pár měsících sám velmi rychle pochopí, jak se mouky chovají. Často se liší totiž i kvalita mezi výrobci a mouka může být trochu jinak savá atd, takže stejně člověk nakonec musí dát na svou intuici. Když si člověk není jistý, může si na začátek namíchat nějakou směs sám doma a nemusí kupovat ty předmíchané, ale člověk prostě musí počítat s tím, že tam není lepek a pokud nepřidá škrob nebo právě nějaké pojidlo, musí podle toho čekat výsledek (ono se to už bude lišit i podle receptů, zda tam jsou vejce, semínka atd). Já jsem na začátek psala,že je spousta rad, jak namíchat vlastní směs, která bude fungovat na cokoliv (https://histaminovakasulka.com/2013/03/23/umichejte-si-vlastni-bezlepkovou-smes-mouk/), ale pak existují podrobné příručky, třeba ta od Adveni Medical, která krásně pojednává o jednotlivých moukách, k čemu je použít a jak je kombinovat s ostatními (http://www.bezlepkova.com/pomocnici-pri-peceni/pruvodce-moukami-adveni), na zahraničních stránkách najdete komentáře i zdarma, když budete hledat, tak i v češtině najdete spoustu informací (dnes je na internetu opravdu vše, když člověk hledá, najde) – třeba tady: https://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/prirozene-bezlepkove-mouky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.