Zažívací potíže: histaminová intolerance nebo endometrióza?

Posted by

Jsou témata, která asi tolik mužů nezajímá. Na jednu stranu to chápu, na druhou stranu je to škoda, protože velká část lékařů jsou stále muži a velká část partnerů po boku nemocných žen jsou také muži, a ti by měli vědět, s čím tady bojujeme (a být rádi, že jich se to netýká). O tom, že endometrióza a histamin mají velmi společného, jsem vám již psala. To jsem ještě netušila, že se k tématu budu vracet. Především proto, že valný část žen není především při HIT správně diagnostikovaná a že často za svými symptomu hledáme různé příčiny, ale pak můžeme přehlížet ty reálné hrozby. Když vidím, kolik žen se trápí na nízkohistaminové dietě bez valného úspěchu, stále se trápí bolestmi břicha a zažívacími problémy a mají pocit, že jim nic nepomůže, musím se dotknout tématu, o kterém jsem ani já ještě před pár měsíci vůbec nevěděla.

Zatímco i já jsem při zhoršení zažívání a bolestech břicha jako první štrádovala na gastroenterologii, činí tak spoustu žen. Asi nebude ani překvapením, že je lékař odešle domů jako zdravé, tedy z pohledu zažívacího traktu. Já jsem měla štěstí a endometrióza byla dostatečně viditelná, takže jsem se měla čeho chytit a zjišťovat, zda mám problémy právě díky ní. A ano, měla. Přitom existuje celá řada žen, kde se endometrióza potvrdí až operativně nebo kde prostě na takovou diagnózu nikdo ani nepomyslí, protože žena ani nemusí mít problémy s cyklem. Pokud však pociťujete problémy bez vztahu k jednotlivým potravinám, pokud pociťuje zhoršení okolo menstruace, pokud pociťuje tlak na konečník, bolest při vyprazdňování nebo bolest při naplnění močového měchýře, pořád se vás může týkat i jiná diagnóza. A může se vás týkat i bez všech těchto příznaků, záleží, kde se „endomrcha“, jak je často ženami přezdívána, nachází. Nezapomínejte, že se předpokládá, že endometrióza se týká 5-10% žen a že bývá velmi často bez diagnózy (přitom ženy pak léčí na kdeco).

Zdroj žena-in.cz

Ale pojďme k věci. Byla jsem překvapena, když mi i vědecké studie potvrdily, že endometrióza se velmi dotýká i střev. Endometrióza může být přímo na střevě, může prorůstat a k mému překvapení není ani výjimkou, že žena skončí s resekcí střeva a dočasným vývodem. Této problematiky se dotkla také studie z roku 2015, která ukázala, že pacientky se střevní endometriózou mohou mít symptomy jako při zánětlivém onemocnění střev, avšak vyšetření jsou trochu jiná a tedy u žen s podezřením na tuto nemoc by mělo být vždy zváženo vyloučení endometriózy. Dobrá zpráva je, že u všech žen, kde proběhla resekce postižené části střeva, došlo k vymizení symptomů. Ve stejné studii uvádí, že se střevní endometrióza týká 15-37% žen, což je docela dost! A to se prosím pěkně uvádí, že 40% žen s endometriózou nemá problémy s cyklem, proto je velmi lehké zaměnit endometriózu s IBD. Majoritní část pacientek měla postiženo tlusté střevo a rektum, naštěstí jen malá část měla zánětlivé procesy v mukóze, ale i tak je potřeba na tuto diagnózu myslet, pokud přichází pacientka se zažívacími problémy a bolestmi břicha a ostatní vyšetření nepoukazují na diagnózu IBD.

Toto téma nakousli vědci v roce 2008, kdy zjistili, že ženy s endometriózou jsou 4,5x častěji diagnostikované s IBS, tedy s bolestí břicha a poruchami trávení. V roce 2015 se na podobné téma objevila studie ze Švédska, kde se zaměřili na soubor žen s potvrzenou endometriózou. Mezi nejčastější symptomy patřily bolest břicha, zácpa, nadýmání, nucení ke stolici, pocit neúplného vyprázdnění, což často doprovázelo i psychické zhoršení žen. Symptomy se neodvíjely od menstruace ani lokalizace endometriálních lézí, jen pokud byly přímo na střevě, vyskytovalo se i zvracení a nevolnost. Ve stejné studii pak ale ukázali, že léky na endometriózu (GnRH analogy nebo opiáty) mohou situaci ještě zhoršit. Endometrióza byla na základě dalších studií a těchto faktů zařazena mezi možné příčiny bolesti v břišní oblasti (pokud i endo u vás byla vyloučena, v článku je celá řada dalších návrh§, co by to mohlo být).

Pokud tedy stále máte problémy i přes dodržování diety a na gastroenterologii vyloučili příčinu z jejich stravy, vás přitom břicho nepřestává bolest, je možná na čase promluvit si se svým gynekologem. Jak jsem v předchozím článku uvedla, endometrióza klidně může stát i za vaší HIT diagnózou díky zvýšené produkci histaminu a zánětlivosti v těle, proto není dobré ani tuto variantu podcenit. Dobrý lékař jistě nebude mít problém vás vyšetřit, krom ultrazvuku je dobré udělat i ten expertní, případně MRI nebo alespoň nabrat krev na CA125 marker, ať máte trochu klidu. Není však výjimkou, že někdy se endometrióza potvrdí až při laparoskopii či se teprve zjistí její rozsah.

 

 

 

 

3 comments

    1. To záleží na rozsahu a zhodnocení lékařem. Pokud to způsobuje problémy a roste i přes změnu jídelníčku či medikaci, tak se přistupuje k odstranění poškozené části. My bohužel zatím neumíme odstraňovat tkáň neinvazivně, která se tam vytvoří, samozřejmě lze zabránit tvorbě vhodnou stravou a úpravou hormonálního profilu atd.

  1. Já jsem nakonec odešla od doktorů s tím, že mám nějak extrémně zakloněnou dělohu, takže bolesti jsou od toho a nedělám s tím vůbec nic..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.