Vaše nálada může ovlivnit reakci na histamin

Posted by

Ať už s tím souhlasíte nebo ne, věda nám neustále dokazuje, že naše nálada a myšlení kompletně ovlivňuje, jak budeme reagovat na spoustu podnětů. Zatímco si nemyslím, že všechny nemoci pochází z naší hlavy, psychosomatika je rozhodně velkou otázkou a rozhodně dokáže jakákoli mentální nepohoda vyvolat i tu fyzickou. Když vám tedy přináším články o tom, jak být šťastnější, redukovat stres, usmívat se a snažit se o pořádnou míru pozitivity, nejsou to jen pouhé řeči a plané motivační výkřiky, ale snaha podpořit vás v cestě za zdravím, která jistě vede i přes naši psychiku.

Zdroj: pixabay.com

Smutek urychluje reakci na histamin

Není žádnou novinkou, že pokud např. nebudete mít dobře fungující střevo, můžete si jednoduše vyvinout mentální problémy. A pokud máte dlouhodobě nějaké psychické potíže, pak se to zase odrazí na vašem trávení. Dneska bych se chtěla jen krátce zastavit u jedné starší studie, která se dokonce zabývala přímo tím, zda nálada může ovlivnit vaši reakci na histamin. Ano, je tomu už nějaký pátek, co vědci přišli s tím, že nálada může nějak ovlivňovat reakci na histamin (a pravděpodobně celý imunitní systém). Když vzali zdravé lidi a hypnoticky u nich vyvolali pocit štěstí, smutek nebo zlobu, na závěr sice měli všichni stejnou kožní reakci na aplikovaný histamin (co se velikosti kola na kůži týče), ale reakce byla u smutných pacientů mnohem rychlejší než u těch šťastných nebo rozlobených. Je tedy dost možné, že pokud zapracujete na svém štěstí a spokojenosti a budete tedy k jídlu sedat šťastní a bez obav, i jakákoli případně reakce na histamin ze zpomalí a tedy je dost možné, že váš imunitní systém nebo DAO stihne histamin zpracovat dříve, než si toho všimnete. Navíc bylo zjištěno, že negativní myšlení/emoce jsou spojeny s horší imunitou a naopak pocit štěstí a pohody funkci imunity zlepšují. A imunita a histamin jdou prostě ruku v ruce:). Bohužel rodiče si často neuvědomují, že děti mohou být od narození v různém rozpoložení a tedy problematika se týká i jich. Není to tak, že jejich život by byl bezstarostný a že by tedy psychika nehrála roli v jejich životě, ale sami dobře víte, že prochází různým diskomfortem a co si rodiče často neuvědomují je fakt, že děti velmi citlivě vnímají rozpoložení v rodině, vztahy mezi členy a dokonce i to, zda se doma hádáte nebo ne. Pokud máte děti s HIT, možná budete muset začít u sebe a pak pracovat dále i s dětmi. Na to, jak být opravdu šťastnější (nejen to říkat nebo si to myslet), existuje dnes spousta postupů a když budete chtít, jistě na tom můžete pracovat. Ono popravdě se dnes nenosí být spokojený se svým životem a tedy štěstí není něco, co je automatické.

Zdroj: http://honestcooking.com

Smějte se, jezte ve společnosti a poslouchejte hudbu

Pořád také platí to, že jíst se má v klidu a ve vší spokojenosti, což samozřejmě může být problém pro vystresované pacienty (a celkově dnes jíst v klidu není tak jednoduché). Pokud jste nervózní z jídla a bojíte se reakce, zkuste v první řadě bojovat s tímto aspektem, protože stres sám o sobě vede k uvolnění histaminu a tedy reakci falešně spojované s danou potravinou. Doporučuji si pustit třeba hudbu. Když vědci měřili uvolňování kortizolu (stresový hormon) do slin po vyvolání stresu, zjistili, že při poslechu hudby se produkce zastaví. Nebo si najděte někoho, s kým budete jíst, protože to jednak odpoutá vaši pozornost od jídla, a jednak bylo dokázáno, že právě pocit samoty zhoršuje funkci imunitního systému. Anebo se naučte před jídlem pořádně něčemu zasmát (tedy nejen před jídlem): terapie smíchem totiž dokáže zlepšit funkci imunitního systému (a zvýšit toleranci k bolesti).

Zdroj: http://www.goodmorningquote.com

2 comments

  1. Já pracuji na směny a v práci opravdu stres a tlak, vběhu jsem od rána do večera a hned pokaždé to na zažívání poznám a to i když jím stejnou vzorovou stravu jako když jsem doma. Pak jsem tři dny doma v klidu a pohodě a opět na stejné vzorové stravě a v bříšku jako v bavlnce. Zkusím v práci tu hudbu, alespoň u jídla.

  2. Už dříve jsem někde na netu četl jednu studii, která byla provedena ve věznici někde v USA. Zajímavé bylo, že vězni, kteří byli velice zlí, nikdy netrpěli žádnými zdravotními problémy a ti co tam dělali ty poslušné ve vězeňské terminologii „koninu“, tak se pořád potýkali s nějakými zdravotními neduhy. Podle mě to není tak jednoduché. Operují tu síly, které nejsou vidět. A když se podíváte na lidi co jsou nemocní- většinou jde o hodné lidi. Zdraví jsou převážně ti druzí. Proč tomu tak je nevím. Snad to bude tím, že např. podle indického kalendáře, jsme v kali juze. To je doba železná-doba zla a klamu. Kde je nejméně spravedlnosti. Na dobu satja jugy (doba zlatá-ráj na zemi) si ještě budeme muset počkat. Samozřejmě se můžeme snažit o to být pozitivní. Třeba nám to nějak pomůže. Pravda je, ale taková jaká je a záleží na nás jestli se tomu postavíme čelem, nebo podlehneme nějaké iluzi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.