Jsou luštěninové výhonky dobrým zdrojem DAO?

Posted by

Poslední dobou mi opakovaně chodí dotazy na výhonky, které se podle internetu zdají být zdrojem enzymu DAO. Jelikož spoustě lidem komerční suplementy s obsahem tohoto enzymu nefungují nebo hledají levnější variantu, je logické, že se diskutuje o alternativách. V první řadě bych ráda upozornila, že není vůbec jisté, že právě nízká hladina DAO je problém pacientů reagujících na histaminové potraviny (jako problém se jeví spíše propustné střevo, což by vysvětlovalo, proč nižší hladiny DAO nacházíme i u lidí bez jakýkoli symptomů HIT a naopak člověk s dostatečnou koncentrací enzymu v krvi může mít stále projevy odpovídající histaminové intoleranci) a tedy hon za suplementací nemusí být tím pravým ořechovým. Na toto téma se dnes ale zamýšlet nechci, spíše chci poukázat na některé nedostatky, které už populární články o tom, jak jsou výhonky super zdrojem enzymu DAO, nezmiňují.

Zdroj: http://www.coopclub.cz/tipy_a_rady/klicky-a-domaci-naklicovani/

Problém imunogenicity nativního DAO enzymu

Přestože je známo už dlouho, že hrachové klíčky mají více DAO, boom vzbudila studie, která vyšla v roce 2007, a to o možnosti využití rostlinné DAO při léčbě anafylaxe a alergií. Protein DAO našli v extracelulárních tekutinách z výhonků hrachu (Pisum sativum), čočky (Lens culinaris) a cizrny (Cicer ariethinum). Zatímco není sporu, že DAO odbourává histamin, dostáváme se tady do velkého ALE, které by mohl vést k zamyšlení, zda je vůbec vhodná konzumace výhonků právě pro obsah DAO. Využití DAO jako takového je velmi limitováno, protože má vysokou míru imunogenicity (imunogenicita je vlastnost, která umožní látce vpravené do organismu vyvolat imunitní odpověď) a velmi krátký poločas „života“. Aby tedy mohl být tento enzym zkoumán terapeuticky, je izolován a pak chemicky upraven tak, aby došlo ke snížení imunogenicity nativního enzymu a k prodloužení jeho přežívání. Pokud tedy sáhnete po nativní formě enzymu, riskujete vlastně imunitní reakci vašeho těla . Tedy pokud pak vidíte nějaký výzkum s rostlinou histaminasou, jak se enzymu DAO někdy říká, pak to bude ona upravená forma.

DAO jako zdroj poškození buněk?

Jako další problém můžeme klidně zmínit i to, že neuvážené podávání (nejen) rostlinné DAO by nemuselo být zrovna prospěšné, pokud vám chybí některé další enzymy. Při odbourávání histaminu totiž tělo produkuje peroxid vodíku a pokud není odstraněn účinně dalším enzymem, může dojít k navýšení oxidačního stresu a poškození střevních buněk. Vědci zjistili, že ochranný vliv na buňky má, pokud se podává DAO s enzymem katalázou. Ono to s těmi izoláty není prostě tak jednoduché a každá dráha má určitý návazný systém, který musí být dodržen, aby nedošlo ještě k dalšímu poškození (aneb ne všechny suplementy jsou bezpečné).

Zdroj: http://fresh.iprima.cz

Nepřátelské prostředí žaludku

Pak je potřeba se zamyslet také nad tím, jak funguje naše zažívání. Zatímco ve výzkumu je často DAO podávána injekčně, my hovoříme o konzumaci, tedy mechanickém rozdrcení výhonků a průchodem trávícím traktem. Hmota se dostává do kyselého prostředí a do prostředí enzymů, které mají za úkol rozkládat proteiny. PH žaludku a enzymy pak sehrají svou roli a tak je velmi pravděpodobné, že je protein DAO rozbalen, a jakmile ztrácí svou funkční strukturu, ztrácí také enzymatickou funkci. To je také důvod, proč jsou suplementy vždy v nějakých tobolkách, tabletách a kdoví čem, často je totiž potřebujete dostat až do specifického úseku, v tomto případě tenké střevo, ale nějak musí překonat to agresivní prostředí žaludku, které nás normálně mimo jiné chrání.

DAO v rostlinách roste společně s biogenními aminy

No a na závěr se pojďme zamyslet trochu biologicky. Stejně jako člověk tvoří DAO, protože jej potřebuje, dělá to stejně i rostlina. Nárůst DAO ve výhoncích zřejmě odpovídá zvýšené produkci biogenních aminů, které hrají svou roli v růstu a při stresu a je tedy dost pravděpodobné, že pokud budete přijímat celé výhonky a ne pouze extrakt, který se používá ve výzkumu, pak přijímáte i ony biogenní aminy. A také že ano. Už před pár desítkami let vědci ukázali, že aktivita DAO v klíčkách hrachu roste současně s nárůstem dvou diaminů – kadaverinu a prutrescinu, které slouží jako substráty pro enzym DAO (DAO má kadaverin raději než histamin a první bude odbourávat tedy jej, tyto aminy tedy vlastně blokují enzym DAO pro histamin). Mimochodem nejvyšší aktivitu DAO našli 4.-6. den klíčení, pak opět dochází k poklesu. Pak se také začíná hromadit spermin a spermidin, které slouží jako inhibitory DAO enzymu.

Nutno poznamenat, že vzhledem k malému množství, které člověk sní, přijme zřejmě i malé množství aminů a nemusí to ničemu vadit. Ale je potřeba nad tím přemýšlet i tímto směrem, než plošně budeme věřit tomu, že přijímáme z potravy enzym DAO. Existuje také dokumentace, že právě rostlinná DAO preferuje mnohem více jiné diaminy než histamin (na rozdíl od té živočišné). V přírodě se nic neděje náhodou a prakticky není důvod, proč by tedy třeba konzumace ledvin/jater jako zdroj DAO neměly být stejně kvalitní či dokonce účinnější jako hrachové klíčky.

Co z toho plyne?

Pokud se tedy rozhodnete výhonky konzumovat, mělo by to být úplně z jiného pohledu než je konzumace DAO, tedy možnosti doplnění nutričního statusu. Ano, jedná se bezesporu kvalitní surovinu, protože je logické, že rostlina v rozpuku bude tvořit a potřebovat spoustu minerálů i vitamínů pro svůj růst. Tvoří také velmi zajímavé zpestření jídel. Dávejte však vždy pozor na plísně a kontaminace, které jsou u klíčků velmi časté, zvláště pokud nejsou připraveny správně. Pokud chcete navýšit aktivitu DAO ve střevě, stačí třeba zavést určité typy vlákniny a postarat se o to, aby se vám střevní bariéra zahojila, než sahat po neověřených zdrojích a spoléhat se na nedostatečné informace.

Zdroj: https://www.gadar.cz/SEMENA-NA-KLICKY-c21_0_1.htm

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.