Placky z mouky z červené rýže s řepnými lístky

Posted by

Zkoušeli jste už mouku z červené rýže? Má takovou zvláštní nerýžovou chuť, spíše do oříškova. Výrobce ji doporučuje míchat s moukou bohatou na bílkoviny, tak jsem se rozhodla ji zkombinovat s moukou z červené čočky a udělat nějaké zeleninové placky. Zatímco v zahraničí se zelené listy od mladé řepy jí naprosto běžně, u nás to lidé považují spíše za odpad. Pokud takovou nať s lístky doma máte, můžete ji využít stejně jako mangold nebo kadeřávek. Třeba právě do placek. Když přidáte bylinky, spojení s onou oříškovou chutí vám přinese úplně nový zážitek.

Do receptu jsem tentokrát přidala citrónový tymián, což je tymián, jehož lístky mají citrónové aroma, a dokáže tak jídlo krásně oživit. Pokud vám zrovna kyselkavá či citrónová chuť v životě chybí, tak si zkuste tuto rostlinku pořídit, roste krásně a už jen prolnutí lístků v prstech vám krásně pošimrá čichové pohárky. Jablečný ocet patří mezi ty tolerovanější (zřejmě závisí i na způsobu výroby, přítomných mikroorganismech, stáří a v neposlední řadě kvalitě jablek, stejně tak je zřejmě možný negativní dopad pro histaminiky regulován obsahem přírodních látek v jablkách, které stabilizují žírné buňky), množství je zde minimální pro aktivaci jedlé sody, ale nic se nestane, když nahradíte třeba kyselým vitamínem C, mango práškem, škumpou či citrónovou šťávou.

Placky z mouky z červené rýže s řepnými lístky

  • 1/2 hrnku mouky z červené rýže
  • 1/2 hrnku mouky z červené čočky
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 1 lžička himalájské soli
  • 1 lžička česrvých lístků citrónového tymiánu
  • listy ze 2-3 mladých řep – cca 6-8 listů, nakrájet na drobno
  • hrst listů hladkolisté petržele
  • 1/4 hrnku oleje nebo tuku
  • 1/2 hrnku vlažné vody
  • 2 vejce
  • 1 lžička jablečného octu (nebo jiné kyselé tekutiny)
  • chia/petrželový olej a čerstvé bylinky na podávání, salát nebo prostě jako příloha

Nejdříve si spaříme listy z řepy. Nakrájíme je na drobno a s trochou vody je dáme na pár minut podusit. Poté všechnu přebytečnou vodu slijeme a necháme vychladnout.

Smícháme mouky se solí a sodou. Zvlášť smícháme vejce s vodou, olejem, octem a směs vmícháme do suché směsi. Vmícháme podušené řepné listy, nasekanou petržel a tymián. Na nepřilnavou pánev větší lžící dáme hromádku těsta, jakmile se začnou dělat bublinku, otočíme. Z jedné dávky vyjde cca 15 placek podle velikosti lžíce. Podávám s čerstvými bylinkami a chia olejem (možno nahradit dýňovým, petrželovým atd). Dobrou chuť.

6 comments

  1. Podruhé jsem se nechala inspirovat tímto receptem a zase tak dobré, že ho sem musím pochválit. Ta mouka z červené rýže je opravdu zábavná při jezení. Tak jakoby malilinko křupinká … teda doufám, že chválím správnou ingredienci, teď mě napadlo, že snad mi nepřeběhla přes misku na kredenci kočka, když se vracela z venkovních toulek. Mouky ještě zbylo, ujistím se příště. Lístky červené řepy zastoupil kadeřávek z mrazáku, petrželku koriandr taktéž z mrazáku a ódou na citronový tymián jsi mě, Kašulko, naladila velmi jarně. Roztěšená, že za chvíli na něj zase zasvítí v zahradě sluníčko a zazelená se. A zavoní. A zachutná.

  2. Myslite, ze je mozne uvařit cervenou ryzi se zeleninou, zchladit a nechat na druhy den na obed? Nebo u ryze je. Lepsi neskladovat… Dekuji

    1. Musíte vyzkoušet a uvidíte. Pokud máte kvalitní suroviny, z pohledu histaminu je to bezpečné. O tom, zda rýži skladovat nebo ne, se názory různí, to ja za vás nerozhodnu.

  3. Ahoj, přidávám se k chvále natím: miluju nať z ředkviček. Vybírám si při nákupu, aby nebyla moc zlámaná a povadlá. Dřív jsem davala do pomazánek. V pátek mě napadlo přidat nakonec do hotového zeleninového rizota. Bylo to výborné a na pohled také moc hezké.
    Díky za tip natě odšťavnit. To mě ještě nenapadlo.
    Děkuji za všechny osvěžující nápady!!!
    Š.

  4. Ahoj Katko, taky si vždy říkám, při pohledu na zelenou zahradu naší babičky, jaká je to škoda, že většina toho nakonec přijde vniveč nebo to s vděkem sežerou slepice. No aspoň pak máme ty omega3 vejce :-). Spoustu zelených věcí člověk vyhazuje zbytečně, jen pro to, že neví, jak to zpracovat. Babička onehdy objevila neskutečnou chuťovku – tedy myslím, že bude chutnat lidem, kteří mají rádi chřest nebo čekanku, je to podobné. Tlusté řapíky od mangoldu lehce sloupneš a povaříš pět minut v osolené vodě. Já je pak už jen na chviličku hodila na pánev, kde jsem předtím zpěnila česnek na olivovém oleji. Je to lahoda.

    1. Naprostá pravda! Máma takto dáva ty tlustší stonky do polévky, tam je to také moc dobré:). Zahrádku žel nemám a na trhu si přijdu jak exot, protože chci vše s natí, je mi líto tu zelenou krásu nezužitkovat, takže třeba nať z kedlubny nebo mrkve alespoň odšťavním:).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.