Zatímco na vaření a pečení si vždy nějaký ten čas najdu, s tím sepisováním receptů je to už horší. Člověk po určité době začne vařit tak nějak od oka a čas strávený v kuchyni vuyžívat efektivněji než zapisováním jednotlivých surovin. Navíc pokud si mám vybrat mezi tím, abych pro vás studovala literaturu a sepisovala informativní článek, nebo se věnovala sepisování receptů, vyberu si vždy to první. Jednak si myslím, že receptů mám na blogu opravdu už velmi mnoho a jednak se vařením dnes zabývá každý druhý a i ten pojem HIT se dnes už často skloňuje. Ale občas se samozřejmě zadaří a já chci na nějakém receptu zdůraznit, jak je skvělé využívat přírodní látky a celkově potraviny k možné prevenci nemocí.

O tom, jak je zdravá kurkuma, jsem si už psali a najdete na to desítky vědeckých článků. Stejně tak jsem zmiňovala kyselinu ursolovou, kterou nalezneme třeba v brusinkách, levanduli, bazalce a především pak hlavně v jablečných slupkách. Dneska bych vám chtěla ukázat, že je proto mnohem lepší jablíčka neloupat, protože majoritní část těch zdravých látek je právě v té slupce (samozřejmě chápu, že na slupce jsou zase zbytky postřiků a těžko se jich zbavuje). Před pár měsíci totiž vyšla studie, která poukázala na zajímavou možnost vytáhnout z databáze přírodních látek informace a pomocí novějších vědeckých přístupů určit, které látky by mohly proti danému problému působit synergicky, tedy navzájem svůj účinek posilovat. V dané studii se zabývali rakovinou prostaty a podle výsledků se rozhodli otestovat kurkumin, ursolovou kyselinu a resveratrol a jejich kombinace. A opravdu zjistili, že pokud se spojí např. kurkumin s kyselinou ursolovou, jejich protektivní účinek u nádoru prostaty u zvířat se opravdu prohloubí. Proto je dobré se nesoustředit pouze na jednu přírodní látku, ale hledat nové možnosti a kombinace. A právě samotná kurkuma je tak vděčná, že ji klidně můžete použít do skladkého koláče a vůbec ji tam nepoznáte, ale posílíte účinky ostatních přírodních látek. Takže směle do toho (pokud neseženete čerstvý kořen kurkumy – mají jej v SAPA, kvalitní mletá kurkuma v sušené podobě může také pomoci). Do těsta tentokrát přišla navíc další mouka – z červené čočky – která přinese do celého koláče více bílkovin, vlákniny i další protirakovinné látky. Datle jsou samy o sobě příznivé pro alergie a HIT, stejně tak skořice nebo zázvor.
Mrkvový koláč s kurkumou a jablky
Suché ingredience
- 1 hrnek bezlepkové směsi na pečení Bake-a-cake (Adveni Medical)
- 1/2 hrnku mouky z červené čočky
- 3 lžičky prášku na pečení (z vinného kamene)
- špetka soli
- 1 lžička skořice
- 1/2 lžičky mletého zázvoru
- 1/4 lžičky mletého hřebíčku
Tekuté ingredience
- 3 vejce – pokojová teplota
- 150 g datlové pasty (nebo rozmixovaných datlí na pastu)
- 2 lžíce bio agáve sirupu
- 1/2 hrnku kokosového oleje
- 1/4 hrnku vlažné vody
Mrkev, kurkuma a jablko
- 1 cm čerstvého kořene kurkumy – nastrouhat (nebo 1 lžička sušené kurkumy)
- 3 menší karotky – nastrouhané na hrubo
- 1 střední jablko – nastrouhané i se slupkou
Troubu předehřejeme na 180°C a tukem vymastíme formy na chlebík.
Smícháme si mouky se solí, práškem na pečení a kořením. Zvlášť rozmícháme pastu s vejci, tekutým kokosovým olejem, sirupem a vodou. Smícháme tekutou směs se suchou a nakonec vmícháme nastrouhané jablko, kurkumu a mrkev. Pečeme 50 minut, necháme vychladnout a podáváme. Dobrou chuť.