Recenze: One Part Plant aneb veganské recepty nejen pro endometriózu (a recept na úžasné mandlové rybízové mufínky)

Posted by

Myslím, že pro většinu z vás už není tajemstvím, že se endometrióza nenápadně vkradla do mého života a teď mi z něj dělá malé peklo (ano, plánuji vám o tom napsat více) a proto některé z vás ani nepřekvapí, že mě toto téma zajímá tak trochu více. Zatímco jsem měla nastudován histamin, žírné buňky a zkrocení divokého zánětu, najednou se objevilo něco, co mi celý systém nabouralo a já stála zase na začátku (i když endo a zánět jdou ruku v ruce). Samozřejmě jsem začala přes studium přírodní cesty, která se sice ukázala jako příliš pomalá pro řešení mých aktuálních problémů, ale rozhodla jsem se jít více do hloubky a pátrat, co bych ještě mohla udělat. Na internetu najdete spoustu úspěšných příběhů a spoustu cest. Bohužel některé z oněch cest se neshodují s mými ostatními nemocemi, a tak jsem nechávala vše trochu plynout. Pak na mě vyskočila nová kuchařka, která mě zaujala nejdříve názvem. One Part Plant. Tedy něco jako „jedna část rostlinná“ – kuchařka nadupaná recepty založenými na rostlinných surovinách. Pak jsem zjistila, že sama autorka si změnou jídelníčku úspěšně vyřešila endometriózu, a nezbylo nic jiného, než ihned objednat. Konečně nějaké rostlinné řešení (čímž nechci říct, že jiné směry nefungují, cesta každého z nás může být úplně jiná).

Jessica přiznává, že její příběh začíná v bodě, kde byl jídelníček založen na dietních limonádách a dietních receptech s velkým množstvím sýru, ale jakákoli snaha o dietu nevedla k vytouženému zdraví. Její endometrióza se zhoršovala do stavu, že takřka nebyla schopná bolestí vstát z postele. Přitom měla za sebou několik operací, zkoušela léky proti bolesti, jógu, terapii na deprese, ale nic nezabíralo a byla naplánovaná operace pro odstranění dělohy. A pak dostala email od kamarádky, kde byla popsána dieta pro zmírnění bolestí při endometrióze. Žádné maso, žádné mléčné, bez lepku, žádný cukr, žádný alkohol a žádné průmyslově zpracované jídlo. Nakonec se rozhodla, že nemá co ztratit a že to vyzkouší. K jejímu překvapení po pár týdnech opravdu došlo nejen ke zmírnění bolesti, ale zmizela i nespavost, smutek, a vracela se energie. Nakonec se do toho pustila po hlavě, v roce 2012 dostala certifikát za studium Plant-based nutrition (nevím, jak úplně správně toto přeložit, asi něco jako specialista na rostlinnou stravu) od T. Campbell Foundation a pustila se do vaření. Pokud vás příběh zaujal, určitě koukněte na její stránky, kde najdete spoustu receptů i zdarma (pokud mluvíte anglicky, doporučuji její vysílání, je skvělé).

Asi vás ani nepřekvapí, že i zde se dostává ke společnému jmenovateli nemocí včetně endometriózy – zánětu. Zánětlivé potraviny prostě nejsou našimi kamarády a mohou vést ke zhoršování nebo spuštění nemocí. Proto v knize nenajdete žádné průmyslově zpracované a balené polotovary, mléčné produkty, červené maso, cukr, smažené jídlo, perlivé nápoje, rafinované sacharidy (tedy bílé mouky) či alkohol. Stejně tak se autorka zmiňuje, že některým pacientům mohou vadit také lilkovité rostliny, obilniny (hlavně kukuřice), sója a samostatně se věnuje tématu lepku.

A teď to nejdůležitější. Její kuchařka a plán „One Part Plant“ (OPP) vás nebude nutit, abyste ze dne na den změnili kompletně jídelníček. Cílem programu je naopak jít na to pozvolna, abyste mohli sami pocítit změnu a namotivovat se k dalším krokům. Cílem je nahradit jedno jídlo dne kvalitním čerstvým jídlem, které bude z rostlinných celistvých surovin. Žádné náhražky, žádná dochucovadla, žádné zkratky. Ale zato jen jedno jídlo denně a je na vás, jestli vyměníte snídani, oběd nebo večeři. To zní podle mě dost jednoduše. Možná si říkáte, že se mi to lehce říká, ale i já bojuji např. s vynecháním mléčného kompletně (a také v tom vidím částečně důvod zhoršení) a tedy přístup krůček po krůčku se mi líbí.

Na začátku kuchařky najdete vysvětlení, co vlastně endometrióza je či na co se připravit (že změna může být na začátku drahá, nejedná se o dietní knihu ve smyslu rad pro hubnutí, či že přešlapy jsou v pořádku, protože nikdo není dokonalý). Kuchařka je plná nejen krásných receptů a obrázků, ale hlavně také malých informací, které vás na daný recept navnadí. Velmi se mi líbí styl, který poslední dobou vídám v kuchařkách častěji, tedy přidat něco malého na začátek, ať už příběh ze života nebo komentář k receptu a jeho vzniku. Je to taková trochu blogová platforma, kde máte pocit, že s každým receptem dostáváte něco unikátního, nejen naservírované recepty jeden za druhým. Máte tak možnost nahlédnout trochu do života autora, podívat se pod pokličku nebo třeba načerpat novou inspiraci. Ano, možná to spousta lidí nebude ani číst, ale já si kupuji kuchařky hlavně pro kochání (ne pro vaření), takže mě právě takové dodatky zajímají nejvíce.

Jak jste pochopila, recepty budou nejen bez lepku, ale také bez masa a bez mléka, stejně jako bez sóji a některých dalších potravin. Naopak dle mého gusta obsahují luštěniny a luštěninové mouky, které mají pozitivní vliv na naše zdraví a  které dodají množství bílkovin a vlákniny, spoustu zeleniny a jsou bez rafinovaných produktů.

Pro představení kuchařky jsem si vybrala trochu netradiční recept, který mě složením zaujal a ještě jsem jej trochu pozměnila (jako obvykle). Ale zároveň jsem už vyzkoušela za´atarový cizrnový chléb, který vám představím někdy později. Mufiny jsou totiž pečeny z cizrnové mouky a z mouky z hnědé rýže (já jsem použila mouku z faba fazolí), oslazené pouze javorovým sirupem (který je protizánětlivý) a doplněny ovocem (namísto višní jsem použila červený rybíz, hold co je v mrazáku, to je v mrazáku:)). Řekla bych, že mufiny jsou mnohem lepší na druhý den, kdy se trochu rozleží, chuťově jsou trochu jiné, než jste zvyklí, ale po druhém soustu už vám ta chuť splyne a ještě si pochutnáte.

  • 250 ml neslazeného mandlového mléka (dělala jsem domácí)
  • 1 lžíce jablečného octu
  • 1 lžíce mletého lněného semínka+ 3 lžíce vody
  • 120 g cizrnové mouky (použila jsem 140 g mouky z faba fazolí)
  • 60 g mouky z hnědé rýže
  • 1 lžička prášku na pečení (z vinného kamene)
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 1/2 lžičky himalájské soli
  • 110 g rozpůlených třešní (použila jsem červený rybíz)
  • 60 ml javorového sirupu
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 1 a 1/2 lžičky mandlového extraktu
  • 60 ml tekutého kokosového oleje
  • vollitelné: nasekané mandle na posypání

 Troubu předehřejeme na 180°C a formu na mufiny (12 ks) si vyložíme košíčky.

Připravte si lněné vejce smícháním lněného semínka s vodou ve skleničce a nechte 10 minut odstát. Smíchejte mandlové mléko a ocet, přidejte lněné vejce, javorový sirup a extrakty a smíchejte. V další míse si smíchejte mouky, prášek na pečení, sodu, sůl a do směsi opatrně vmíchejte rozmrazené ovoce (rybíz/třešně).  Poté postupně vmíchejte suchou směs do tekuté směsi, abyste příliš nerozmačkali ovoce. Přidejte kokosový olej. Rozdělte do formiček a můžete ještě navrch nasypat extra ovoce nebo nasekané mandle. Pečte 12-15 minut a nechte vychladnout. Dobrou chuť.

 

2 comments

  1. Mňam, zrovna jsem přemýšlela co s cizrnovou moukou. Musím vyzkoušet. Díky za povedený článek a recept. Tenhle styl kucharek se mi taky líbí.

  2. A to byla a je dobrotěnka! Jenom jsem měla těsto řídké, nevím, kde udělali soudruzi NDR chybu, tak se potom bábovičkám nechtělo z papíru. Aha, vlastně vím, dala jsem opravdové vejce, to je asi objemnější, než lněné vejce, teď mi to došlo! Chuťově výborné, takové zvláštně voňavé. Rybízu v mrazáku zásoby, snad složím reparát, co bude povedenější premiéry.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.