První krůčky s endometriózou aneb průvodce pro ženy, které chtějí bojovat

Posted by

V loňském roce jsem vám psala první článek o endometrióze a především o tom, jak souvisí s HIT a histaminem. Prevalence tohoto onemocnění se uvádí od 2% (zde) až po 11% (zde), obecně weby o endometrióze udávají, že každá 10. žena tímto onemocněním trpí. Bohužel většina žen to neví a dozvídá se diagnózu velmi pozdě. Sama mohu potvrdit, že takovou diagnózu vám lékař sdělí téměř s mávnutím ruky a vy máte pocit, jakoby se vlastně o nic nejednalo, a nakonec když začnete studovat více, zůstanete v šoku. Endometrióza neznamená jen bolesti, ale také možné zánětlivé pochody či neplodnost. Dokonce i vaše „HIT reakce“ mohou být klidně dány právě endometriózou. Bohužel se o tom opravdu moc nemluví a nepíše, zvláště o tom,  že zde jsou i možnosti alternativního přístupu, které vám často lékař ani nenabídne (zatímco se běžně nabízí léčba s vedlejšími účinky či s omezenou účinností).

Proto s vámi na FB také často sdílím články z blogu Good Vibes Huntresss, kde se můžete dozvědět jak o alternativním přístupu k léčbě endometriózy, tak i o klasických přístupech medicíny, průběhu operace či jak probíhá rekonvalescence. Letos Emmin blog oslaví své první narozeniny, tedy celý rok mapování života s endometriózou. A (nejen) k tomuto výročí si Emma dala práci a napsala pro vás Průvodce – první krůčky s endometriózou (stahuj zde). Šedesát stran určených pro ženy, které chtějí pro své zdraví opravdu něco udělat a nechtějí se smířit s umělým přechodem nebo opakováním operací. Myslím, že je průvodce napsán velmi čitelně pro každého a že jej oceníte i s dalšími nemocemi, nejen endometriózou, a proto jsem se rozhodla také s vámi o tuto informaci podělit. Průvodce je zaměřen na změnu jídelníčku, ale redukci zánětu, stresu, úpravě životního stylu a jaké preparáty je vhodné zvolit. Je napsán v češtině a potěší tak zejména ty, kdo nezvládá studovat materiál z jiných jazyků. Dostanete doporučení na další knihy, weby, ale i třeba filmy, které se problematiky dotýkají.

Neklesejte na mysli. Endometrióza je sice dost záludná a nepříjemná nemoc, ale zvládnout se dá.

Endometrióza může být provázena šílenými bolestmi, ale stejně tak může probíhat skrytě, bez bolestí (které mohou pak udeřit po jiném spouštěči, jak jsem si mohla vyzkoušet). Pokud máte podezření, že by se endometrióza mohla týkat i vás, řešte prosím co nejdříve s lékaři. A stáhněte si hezky průvodce a pořádně jej prostudujte. Třeba zjistíte, že pro zmírněných bolesti můžete něco udělat i sami. Pokud máte problémy s neplodností a histaminem, zkuste se podívat i tímto směrem. Zkuste najít lékaře, který bude otevřený rozhovoru a podpoří vás ve vámi zvolené léčbě namísto okamžitého prosazování hormonů a operací. Samozřejmě průvodce slouží jen jako návod a pokud máte pochybnosti nebo se chystáte k větším změnám, konzultujte svá rozhodnutí s lékařem.

Cílem je přenastavit tělo a mysl tak, že budete moci postupně ke stravě přistupovat intuitivně. Naučíte se číst signály vlastního organismu.“

 

4 comments

  1. Dobrý den,kasulko. Dekuji za krasne tení o endometrioze
    .endometrioze mi byla zjištěna jedním lékařem, který mi v momente doporučil hormony nebo odnětí dělohy. Musím říct, že to byl sok.hormony ani operaci nechci.ma gynekolozka mi endometriozu nepotvrdila.u obou vyšetření byl použít podrobný ultrazvuk. Potíže s menstruaci mám. Léta. Před 2ma měsíci jsem vysadila lepek,cukr,mlecne výrobky. Začala jsem mit potíže se zažívanim. Byla jsem u sve paní doktorky a te staly vlasy na hlavě, protože jsem za 2mesice (při sve stihli postave)zhubla 5kg . tudíž mam už podvahu.pani doktorka říkala, že takhle to nejde, a budu ráda když mi výsledky z krve vyjdou dobře. Takže jsem se rozhodla opet k zařízení některých potravin do jídelníčku. .kvalitních potravin.chtela bych zařádit čaje o kterých jste psala ale je toho více. .prosím mohla by jste me nasměrovat na začátek, ktere čaje bych mohla začít pit?všechno tohle dohromady včetně váhy me trápí a chtěla bych byt v lepší kondici.mnohokrat dekuji za vás názor. S přáním pěkného dne petra

    1. Dobrý den, v tomto směru bych doporučila přímo navštívit nebo kontaktovat specialistu, který se zabývá bylinnými čaji, protože léčba pak jde uzpůsobit na míru. U bylinkářů pak také najdete čerstvé bylinky a možnost míchat čaj na míru. Dají se namíchat různé čaje na endometriózu, ale ne u každého probíhá stejně a ne každý má stejné symptomy, proto by bylo dobré nastavit léčbu na míru. Přece jen bylinky jsou také mocné čarodějky, je potřeba v léčbě dělat pauzu, některé podporují růst tkáně a některé naopak potlačují a záleží i na tom, čeho chce žena v ten moment dosáhnout. Určitě bych si pohlídala to hubnutí, pokud tělo nebudeme mít dostatek živin, bude stále v zánětlivém stavu a my víme, že ten je velmi úzce spojen s endometriózou (krom toho samotná nízká váha nahrává problémům s hormony a menstruací:(). Nejde tedy jen o to vyřadit zánětlivé potraviny, ale přidat dostatek protizánětlivých a pohlídat si příjem živin, určitě není potřeba zařazovat lepek, cukr nebo mléčné, ani jedno není nenahraditelné, nutné je pohlídat si obecně jídelníček. Zkuste si najít, zda není někdo v okolí, ale myslím, že např. Mgr. Podhorná z Naděje-byliny míchá nebo doporučuje postup podle symptomů a problémů.

    1. Nemyslím si, že by bylo jen jedno správné místo. Záleží, odkud člověk je, kde má gynekologa atd. Já jsem byla spokojena u Apolináře v Praze.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.