Jednou z kuchařek, která už nějaký pátek leží u mě na polici, je kuchařka Doktor šéfkuchař. Pamatuji si, že jsem ji objednávala společně s dalšími protizánětlivými knihami před pár lety, kdy jsem chtěla mít nejen nastudováno o protizánětlivé dietě, ale mít k dispozici také nějakou inspiraci v podobě receptů. Pak jsem ji ale v zápalu povinností odložila a znovu-objevila až nyní. A možná to bylo také tím, že vaření podle receptů mi moc nejde (což jste si asi mohli všimnout i v recenzích, že se mi podaří vždycky něco upravit:)). Když jsem ji však vzala do ruk, říkala jsem si, že vám ji ale musím představit.
Rozmazlená ostatními kuchařkami bych ji sice nezařadila mezi světový boom, ale přiřadila bych ji spíše k těm dílům, které vám nabídnou řádku jednodušších receptů. Ale možná je to jen proto, že spoustu podobných jídel už dlouho vařím nebo jsem vždy vařila. Ale věřím, že pokud člověk s protizánětlivou dietou teprve začíná (nebo celkově se zdravějším životním stylem) a přechází třeba z klasické české kuchyně, bude pro něj kniha velkou inspirací. Fotografie jsou opět nádherné, jak už to u těchto kuchařek bývá, a to je správné, protože právě fotografie vás spolehlivě navnadí k vaření.
Autorem kuchařky je britský kuchař Dale Pinnock a kniha nese podtitul „80 chutných receptů pro mé srdce, mé nervy, má záda, můj žaludek, mou kůži…“, což už samo vysvětluje, že recepty mají cílit určité orgány a nemoci. Každý zmíněný systém, tedy jmenovitě kůže, kosti a klouby, dýchací ústrojí, imunitní systém, metabolismus, duševní zdraví, srdce, trávící soustava, rozmnožovací a vylučovací ústrojí a celková pohoda, mají přiřazené písmenné označení, podle kterého pak můžete ověřit, který recept je pro který systém léčivý. Jinak jsou recepty řazeny do klasických kategorií jako jsou snídaně, polévky, lehké kousky atd, takže se budete v knize poměrně jednoduše orientovat.
„Složky jako sacharidy a bílkoviny – makroživiny – nám poskytují energii a materiál pro růst a obnovu. Jenže jídlo je mnohem víc. Spolu s makroživinami jsou tu i mikroživiny – vitamíny, minerály, stopové prvky a esenciální mastné kyseliny. Jsou to klíče, které umožňují průběh chemických dějů v těle.„
Z tohoto citátu z knihy už vyznívá, že snaha Dale Pinnocka byla vzít kvalitní a zdravé suroviny, některé poznatky z vědy a převést je do chutných jednoduchých jídel, které by vám pak měli pomoci při řešení vašich nemocí. Zatímco u některých nemocí je medikace potřeba, lze vždy podpořit léčbu tím, jak se stravujeme. Proto také na začátku knihy uvádí jmenovitě některé ovoce, zeleninu, mléko a ryby, obilniny a luštěniny, semena, ořechy a oleje či bylinky a koření, a zmiňuje, k čemu jsou dobré a co bylo výzkumem zjištěno (ve velmi krátké a výstižné formě pro laiky). V závěru knihy zase naleznete menší výklad k některým nemocem a rozepsaná doporučení (např. Akné – navyšte přísun omega-3 pro omezení zánětu, zvyšte příjem zinku pro zmírnění infekce a tvorbu kožního mazu, omezte cukr v krvi, doporučené suroviny a doporučené recepty). Stejně tak zde najdete info třeba pro ekzém, lupenku (haha, doporučení můžu osobně potvrdit – zvyšte příjem protizánětlivých omega-3, jezte více oranžového, žlutého a červeného ovoce a zeleniny, konzumujte potraviny bohaté na kvercetin, dejte si více vitamínů skupiny B), artritidu, burzitidu, astma, nachlazení, cukrovku, úzkost, nespavost, migrény, stres, vysoký cholesterol a tlak, nadýmání, zácpa, dráždivý tračník, endometriózu, PCOS a další.
Zatímco v knize najdete recepty třeba s pečivem nebo rybami, nenajdete v ní nic z masa a je tedy vhodná i do vegetariánské kuchyně. Recepty mi přijdou opravdu jednoduché, spousta z nich nepotřebuje ani mnoho ingrediencí. Názvy jsou obvykle jasné a popisné, až na některé výjimky (např. mě pobavil velmi překlad „Budíčková šťáva“). Co mě osobně trochu vadí je, že např. píše, že klidně můžete použít vývar z kostky či luštěniny z konzervy (u kterých byste měli dávat pozor na BPA a nikdy nevíte, zda jsou připravené vhodným způsobem pro histaminika).
Nakonec jsem zvolila recept na Kořeněný kokosový dál (dhal), který je v sekci „Malé obložené talíře, přílohy a dobroty k dělení“. Jedná se o „fusion“ recept, kde tradičnímu indickému pokrmu dodává citronella (citrónová tráva) thajsko-malajský nádech. Je prý vhodný na srdce a krevní oběh (vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol) a také pro trávicí soustavu (zácpa). Jak uvádím níže v receptu, trochu jsem pozměnila poměr kokosového mléka a vody (v originál receptu je zeleninový vývar, ale podle mě není opravdu nutný), přidala jsem navíc mrkev (minimálně pro barvu) a ubrala na čerstvých čili papričkách. Limetka je opravdu volitelná záležitost a může sloužit pouze k ozdobení, takže se ničeho nelekejte, ale koriandr si určitě pořiďte, dodá jídlu ten správný šmrnc. Samotný autor doporučuje jako přílohu vařenou quinoy, ale je to opravdu jen na vás, čemu dáte přednost (já jsem třeba podávala s pečenými bramborami:)).
Kořeněný kokosový dhál
(2-3) porce
- 1-2 stébla citrónové trávy
- 1 lžíce kokosového oleje
- 1 velká červená cibule
- 2 stroužky česneku
- 1/2 lžičky sušených chilli papriček
- 100 g červené čočky
- 2 nastrouhané střední mrkve
- 400 ml kokosového mléka (dejte jen 200, pokud nemáte tak rádi kokosovou chuť)
- 200 ml horké vody + 1 lžička soli (nebo 400 ml, pokud použijete méně kokosového mléka)
- sůl dle chuti (cca 1/2 – 1 lžička himalájské soli)
- svazek koriandru na podávání
- limetka na podávání (nemusí být)
Čočku si předem opláchneme či případně na pár hodin namočíme. Cibuli a česnek očistíme a nasekáme na drobno. Mrkev očistíme a nastrouháme na hrubo. Do hrnce dáme rozehřát kokosový olej a jakmile se rozehřeje, přidáme cibuli a česnek a opékáme cca 5 minut. Citrónovou trávu si trochu podrtíme, aby se krásně rozvoněla. Vhodíme ji do hrnce spolu s chilli papričkami a mrkví, zamícháme. Přidáme čočku a zalijeme kokosovým mlékem. Povaříme na mírném ohni cca 2-3 minuty. Poté přilijeme vodu/vývar, přikryje a necháme pod pokličkou mírně probublávat 20-25 minut. Mezitím si nasekáme koriandr. Doporučuji dosolit až po dovaření dle svých preferencí (samozřejmě pokud máte slaný vývar, nedosolujeme). Podáváme posypané čerstvě nasekaným koriandrem a ozdobené limetou s oblíbenou přílohou. Dobrou chuť.