Masáž jako součást protizánětlivého životního stylu aneb proč si zajít na masáž ještě dnes

Posted by

O masážích se vám občas zmiňuji, ale spíše v osobních konverzacích nebo obecných doporučení. Bolest kloubů vám sice klidně může ustoupit na dietě (mě v tomto velmi pomohla bezlepková dieta), ale pokud bolesti svalů, vazů a celkově těla přetrvávají i přes dodržování diety, je potřeba se podívat také na mechanickou část problému. Někdy totiž za naše symptomy může „uskříplý“ nerv a jindy špatné pohybové návyky. A s řešením takového problému nám dieta bohužel nepomůže.

lg-b-dornova_metoda_breussova_masaz_856x373

Ne za vše může histamin

Když jsem se před pár lety omylem dozvěděla o hypermobilitě, spousta věcí začala dávat zase trochu více smysl. Zjistila jsem, že mám opravdu zažité špatné pohybové návyky a že vlastně celý život volím nevhodné cvičení, které namísto potřebných výsledků přináší další chronické problémy. Pokud se vám třeba točí hlava, máte závratě či migrény, klidně může být problém v krční páteři. Pokud vás bolí svaly na nohou, klidně problém s hypermobilitou kolen. A pokud vás bolí bedra, klidně to může být od žeber. A jak to zjistit? S odborníkem. Každopádně svádět i tyto problémy pouze na histamin může vést ke zhoršení problémů v čase. Ideální je řešit to co nejdříve, jelikož s akutními problémy se dá pracovat lépe než s těmi chronickými.

Masáže jako součást protizánětlivého životního stylu

Masáže doporučuji plošně už jen pro jejich příznivý efekt na psychiku, ono svěřit se někomu do rukou a nechat se ošetřovat má samo o sobě pozitivní efekt, který bychom si čas od času měli v dnešním uspěchaném světě dopřát. Co se však týče třeba klasické vědecké literatury, je velmi těžké vyhodnotit veškerá data, protože výsledky studií se budou lišit nejen podle použité techniky, ale zřejmě se mohou lišit také podle dovedností maséra. Analýza několika studií zabývajících se účinností švédské a thajské masáže na bolest spodní části zad ukázala, že opravdu dochází nejen k redukci bolesti, ale také zlepšení pohyblivosti, redukci stresu a zlepšení nálady. Studie na potkanech pak ukázala, že masáž může mít zajímavé výsledky i při aplikaci na zdravý sval, a to v podobě imunomodulace. Protizánětlivé účinky byly dokázány také ve zkušebních testech u lidí a nabízí se tedy jejich využití při řešení zánětlivých a autoimunitních nemocí. Ani s masážemi by se to však nemělo přehánět, protože naopak studie, kde zdraví jedinci byli masírování 2x týdně, poukazuje na mírné zvýšení některých zánětlivých molekul (i když stále došlo ke zvýšení oxytocinu). Včasné aplikování masáže po zranění také může ovlivnit jeho vývoj, tedy redukovat rozvoj zánětu. U několika mladých mužů po úraze byl krom vlivu na snížení zánětlivých pochodů pozorován také efekt na regeneraci mitochondrií, což jsou taková naše energetická centra v buňce. Krom podpory imunitního systému může masáž pomoci v redukci napětí, redukci krevního tlaku, proti migrénám, proti symptomům karpálního tunelu či pomoci s vedlejšími účinky léčby rakoviny.

Není masáž jako masáž

Samozřejmě masér/ka vám musí sednout a musíte se pod jeho/jejím dotekem umět uvolnit. Pak přijde ten správný efekt. A krom toho vám dobrý masér může pomoci třeba i s neplodností. Přestože jsem z mého pohledu měla dobrou masérku (hlavně na lymfo, které vřele doporučuji, pokud se trápíte častou nemocností) již předtím, pořád mě trápilo jedno rameno, což jsem přikládala pracovnímu zatížení, špatné matraci a cvičení. Krom masáží se mým „kamarádem“ stal „tejping“, který pomáhal překonat akutní bolest a cestování. Tak nějak jsem si začala zvykat a pak najednou zjistila, že léčivá masáž ze zkušených rukou svou účinností v klidu přesáhne i naše chápání. A tak jsem si po nějakém dalším měsíci bolesti řekla „a dost“ a vyzkoušela ještě Dornovu metodu s Breussovou masáží, která ji obvykle doplňuje. A zůstala jsem tak ohromena, že vám prostě musím napsat a apelovat i na vaši prevenci. Nakonec nebyl zakopaný pes v rameni, ale v lopatce, a správnou masáží a cvičením chronická bolest zmizela! Jasně, že když začnu „zlobit“, tělo mi to oznámí, ale už vím jak na něj a že tem signál nemám podceňovat. Kdyby to byl můj masér býval věděl, ani by nevěřil, jak moc pomohl (a třeba by pak další masáž chtěl zaplatit zlatem:)). Takže ano, jděte ven a najděte dobrého maséra či přímo fyzioterapeuta, který odblokuje, co má. A možná zjistíte, že některé symptomy se na jídlo vůbec neváží a že něco děláte špatně. Nedávno jsem v tomto směru četla moc hezký článek s prof. Kolářem o neurofyzioterapii a byla až šokována, co vše taková terapie dokáže napravit. Ve stejnou dobu se také objevovaly články od zahraničních lifestylových „guru“, jak nás sedavý způsob života ničí a naše tělo na něj nebylo postaveno. Nebylo. A přitom velká část lidí denně sedí minimálně 8 hodin v práci a namísto protažení volí další nevhodné sporty pro páteř. Když trpí páteř, mohou nakonec trpět i nervy, trpí lymfatický systém a namísto přirozeného proudění se nám v těle hromadí odpadní látky. Zamyslete se, zda i vy netrávíte příliš času sezením a zda to nemůže mít negativní efekt na celé tělo.

masaz

Dornova metoda s Breussovou masáží

Při Dornově metodě jsou pomocí vlastního pohybu člověka navraceny obratle a kosti na svá místa. Doplňují Breussova masáž má pak uvolnit meziobratlové bloky, čímž se páteř srovná do přirozené pozice a meziobratlové ploténky mají větší možnost se vrátit do původní pozice. Jde prakticky o poměrně jemnou masáž zad v oblasti páteře (často za použití třezalkového oleje, takže se pak nedoporučuje přímé slunění) s cílem postupně navrátit vychýlení meziobratlových plotének na jejich původní místo (i když při využití spoušťových bodů můžete trochu té ulevující bolesti pocítit).

Za mě můžu tuto kombinace jedině doporučit, jelikož jsem si otestovala nejen na odstranění chronické bolesti v rameni, které musím při práci každodenně namáhat, ale také pro „stabilizaci“ před dlouhou cestou letadlem. Běžně mě po tom několikahodinovém kroucení bolí celá záda a dostat je pak do pořádku trvá i týdny. Tentokrát jsem doletěla bez problémů, nemohlo mě ohrozit ani změna tvrdosti matrace, dlouhá chůze po betoně, cvičení, řízení a cesta zpátky. Přišlo mi, jakoby tělo bylo vyměněné, i když je fakt, že jsem téměř denně cvičila jógu, což je pro stabilizační systém a záda velmi přínosné. Samozřejmě je dobré vybrat si maséra, který se dané terapii věnuje nějakou dobu a v dané oblasti se ideálně dále rozvíjí. Délka terapie a počet návštěv se může odvíjet od toho, v jakém stavu vaše tělo je a jak poctivě doma budete cvičit. Já jsem dostala cviky na srovnání kyčlí a neměla problém velmi krátké cvičení do denního programu zařadit, díky pravidelnému cvičení a pravidelným masážím nebyl větší problém ani se svaly, ztuhlostí atd. Prevence je prostě lepší než řešení chronických problémů. Jo, a je dobré vědět, že nemáte křížit nohy při sezení (což je velmi těžké se odnaučit!) a že k domácímu protahování svalů vám třeba poslouží třeba ohrané tenisové míčky:).

dokonal_mas

Na co si dá pozor

Každá masáž může mít své kontraindikace, tedy zdravotní stav, při kterém není zrovna vhodné danou masáž zkoušet. Pokud máte problémy ať už s pohybovým aparátem nebo vnitřními orgány, případně užíváte léky atd, konzultujte vhodnost masáží se svým lékařem a případně přímo masérem/fyzioterapeutem. Samozřejmě nesmíte zatajit takové věci jako těhotenství či úraz. Často je dobré také zmínit, za jakým účelem na masáž jdete, společně s terapeutem pak můžete vybrat nejvhodnější terapii a strategii. Pokud je vaše pokožka velmi citlivá na různé oleje či případně máte alergie na určité bylinky (mě např. na kůži vadí skořice, přestože v jídle ji toleruji), informujte o tom terapeuta (případně přineste vlastní tolerovaný olej). Masér/masérka by vám měli být sympatičtí, mělo by vám být příjemné prostředí pro masáž a určitě by vám neměla být zima nebo příliš horko. Nikdy se nebojte zmínit, pokud je vám něco nepříjemné nebo bolestivé!

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.