Recenze: V hlavní roli chřest a recept na bezlepkový chléb s chřestem

Posted by

Už je tomu pár týdnů, co jsem měla možnost účastnit se křtu knihy V hlavní roli chřest od Mirky van Gils Slavíkové. Pozvání se nedalo prakticky odmítnout, protože chřest je u nás doma velmi ceněná surovina a trocha inspirace nikdy neškodí. O chřestu jsem vám již psala a každý, kdo si o jeho léčivých účincích přečetl, jistě naši lásku k chřestu pochopí. A když jsme se konečně aspoň trochu najedli chřestové polévky, zapečeného chřestu a chřestového salátu, na které jsem žádné nové recepty nepotřebovala, rozhodla jsem se knihu znovu prolistovat. A vlastně vám tak o ní trochu napsat, protože jeden recept mě zaujal. Nakonec z produktu vzniklo takové trochu luxusnější zboží, kterým jistě uhostíte i jakoukoli návštěvu, která si třeba nepotrpí na sladkosti.

IMG_8211

Mirka van Gils Slavíková je známá především pro své dezerty a za svou praxi posbírala několik medailí z věhlasných mezinárodních soutěží. Je to sympatická dáma, která sice dnes žije v Holandsku, ale kuchařka vyšla v čeština a paní Mirka přijela přímo na její křest. V knize se dozvíte něco z historie, pěstování či jak rozpoznat kvalitní a čerstvý chřest. Velmi mě zaujalo, když zmiňovala chřest fialový, který jsem viděla o pár týdnů později v Kalifornii na trhu. Fialová barva naznačuje ještě větší obsah antioxidantů a tak doufám, že se objeví časem i na našich polích/trhu. Mimochodem jeden ze zajímavých typů v knize je, že po zakoupení máte chřest dát alespoň na dvě hodiny do ledové vody, protože chřest vodu miluje a bude vám dokonce ještě trochu růst. K mému překvapení lze chřest také mrazit a pak z něj připravit křupavou pochoutku.

krest

Co se týče receptů, musím předeslat, že nejsou bezlepkové a ani nijak jinak dietně zaměřené. Což ovšem neznamená, že se recepty nedají pozměnit a kombinace chutí vás nemohou inspirovat. Často jsou plné tučných mléčných přípravků a másla, které tak trochu k chuti chřestu prostě patří. Ale nikdo také neříká, že recepty z chřestu a knihy máte vařit pro každodenní večeři, ale jednou za čas vás to asi nezabije. Tedy kuchařka asi nebude pro úplně běžné vaření, ale to v našich podmínkách není ani chřest (tedy při té jeho ceně).

krest 2

Některé recepty jsou přirozeně bezlepkové jako třeba takový gratinovaný chřest nebo chřestová pěna. Pokud nahradíte listové těsto bezlepkovým, můžete si pochutnat nebo třeba nabídnout chřestové kremrolky či chřestové samosy. Kdo by raději přece jen trochu té zdravější (či protizánětlivé) stravy, může vyzkoušet chřestový salát s chia semínky, chřestový salát s okurkou či třeba grilovaným sýrem a jahodami. Pro pokročilé je zde pak recept na chřestovou zmrzlinu nebo džem. Na samotném křtu jste pak klidně mohli ochutnat třeba chřestový hotdog.

IMG_0836

Teď už ale spíše k receptu. Nakonec jsem se rozhodla vyzkoušet chřestový chléb, protože byl bez kvasnic a tak jsem si řekla, že to půjde i s bezlepkovou moukou. A že to může být taková docela hezká záležitost na nedělní slavnostní stůl. Pro recept jsem zvolila bezlepkovou směs s chia moukou od Adveni, protože z předchozích experimentů mám dobrou zkušenost s konzistencí i bez použití kvasnic. Samozřejmě jsem vynechala sušená rajčata a přidala semínka černuchy seté. Sýr jsem vyměnila za nezrající a mléko za perlivou vodu.

IMG_8184

No dobře, vlastně z toho původního receptu zas tolik nezůstalo, ale inspirací mi byl. Kdybych dělala chléb znovu, ubrala bych na množství oleje, ale určitě bych tam část nechala, protože chuť olivového oleje a chřestu jde prostě dohromady. Chléb je díky vysokému obsahu chřestu vláčný a je ideální jen tak na přikusování, třeba s nějakou tepanádou (nebo chřestovým quacamole?). Když jej nakrájíte a necháte chvíli na vzduchu, trochu na povrchu oschne a bude pevnější.

IMG_8187

Chřestový chléb se sýrem a černuchou

  • 250 g bezlepkové směsi Energy
  • 10 g prášku do pečiva s vinným kamenem
  • 3 vejce
  • 100 ml olivového oleje (dala bych jen 50, i když ta chuť je tam skvělá)
  • 250 g očištěného zeleného chřestu
  • 100 g nastrouhaného nezrajícího sýru
  • 1 lžíce čerstvých tymiánových lístků (nebo 1/2-1 lžička sušených)
  • 2 lžíce semínek černuchy seté (nigella sativa)
  • 150 ml perlivé vody

Troubu předehřejeme na 175°C. Připravíme si formu na menší chlebík (biskupský hranatý chlebíček). Smícháme mouku s práškem na pečení. Zvlášť smícháme vejce s olejem, přidáme mouku a vmícháme tymián, na menší kousky nasekaný chřest a nastrouhaný sýr. Zamícháme a nakonec přilijeme perlivou vodu. Krátce zamícháme, přelijeme do formy (v tomto bodě říkal původní recept přesuneme, ale spíše jsem lila), dáme do trouby a pečeme 50 minut. V cca polovině, kdy nám chlebík krásně naběhl a zezlátl, přikryjeme jej alobalem, na posledních 10 minut opět odkryjeme. Necháme kompletně vychladnout na mřížce. Dobrou chuť.

IMG_8194

One comment

  1. Letos jsem si chřestovou sezónu, díky tady naučenému způsobu stravování, báječně užila, díky Kašu. A tenhle báječný chlebík neméně. Zítra vysvobodím z mrazáku tři poslední plátky a už týden se na ně těším.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.