Předvánoční bezlepkový trh 2015 aneb světová bezlepková vlna se na nás valí:))

Posted by

I letos se konal bezlepkový trh v Praze, kde se už tradičně schází velká část firem prodávající bezlepkové zboží a kde tak mají lidé s bezlepkovou dietou možnost seznámit se s produkty na českém trhu. K tomu samozřejmě patří možnost ochutnávek, prohlédnutí výrobků, případně dotazy a možnost nákupy za trochu lepší ceny, než seženete v obchodě.

kolaz 15

Nebudu předstírat, že bych jela na trh nějak natěšena, že musím ulovit co nejvíce výrobků. Přiznám se, že ani netuším, jak se pohybují běžné ceny většiny výrobků v obchodech, protože je prostě nekupuji. Proto ani nemohu dostatečně ocenit třeba zlevněné výrobky, za což jsou určitě jiní velmi rádi. Spíše jsem byla zvědavá, zda se objevila nějaká nová firma, kdo k nám co dováží a co bude letos jako novinka. A také jsem žila v přesvědčení, že bude vydána příručka ohledně neceliakální gluten senzitivity. Jenže jsem to zřejmě špatně pochopila nebo jsem ji nenašla, každopádně v nové brožurce je jen pár větami zmíněn základ, a tak lépe uděláte, když si nastudujete tady. Interview mi bylo odmítnuto před nějakou dobou s tím, že právě bude něco vydáno, tak alespoň ve zmíněném článku ve spodní části můžete najít odkaz na odborný článek od lékařů v češtině, který klidně můžete vzít svému lékaři a neotříská vám jej o hlavu.

IMG_4728

Jedna z hlavních spekulací byla, kdy se na trh vydat. Předloni jsme vyrazili moc pozdě a už téměř nic nebylo, loni zase zřejmě moc brzy a narváno bylo k prasknutí (lidé prý stáli fronty hodinu před začátkem). Tak jsme zvolili zlatou střední cestu a trefili přesně dobu, kdy bylo stále narváno k prasknutí (a tedy velmi obtížné fotit), ale postupně se vylidňovalo (stejně jako docházelo u některých zboží, jenže to už bylo nafoceno a foťák uklizen:))). Přiznám se, že letos jsem nezůstala nijak oslněna. Navíc mě velmi krátce po pár ochutnávkách rozbolela hlava a mě bylo jasné, že takhle fakt ne:(. A to jsem se snažila testovat jen to, co bylo tak nějak rozumné. Ale i tak vám chci přinést pár obrázků, třeba vás něco zaujme a budete pak moci doobjednat online.

Tentokrát se pořadatelé velmi chytře rozhodli Schar odvelet do druhé místnosti, protože loni tam kvůli nim bylo děsně narváno (lidé si vyzvedávali tašky a děsně se to vleklo). Když jsme před dvanáctou dorazili, tak pořád byla fronta někam ven, a tak jsme se ani nenamáhali cpát dovnitř. Tím pádem jsem také přeskočila firmy Good-Foods, Poex, Semix a Racio. No, stejně je všichni moc dobře známe:). Přestože počasí bylo tedy dost krutopřísné, venku trpělivě bojovalo pár prodejců, především s „rychlým“ občerstvením. Před dvanáctou měla cukrárna ve Zdibech k dispozici 3 pařížské (ano, slovy tři) rohlíčky, zbytek vyprodán. Ale o kousek dál jste pořád mohli koupit koláče (Domácí dobroty bez lepku) a uvnitř jedna z firem také stále nabízela zákusky.

kolaz 14

Na trhu hned dvě firmy představili bezlepkovou pizzu – Honzíkova bezlepková fabrika a Jitulčiny dobroty. Na zkoušku i pekli ze svých mražených polotovarů, ale nechutnala jsem.

kolaz 1

Našel se tam také velký stánek Amaranth life. Poměrně dobré byly jejich kokosové kuličky z perliček, ale ty neprodávali, museli byste si je doma vyrobit sami:)).

kolaz 2

El Gofio mělo u svých mouk také vzorky a po ozkoušení jednoho kousku musím říct, že přesně takhle si pamatuji chuť kukuřičných produktů z Mexika. No nevím, jestli jsem si to tak vybájila, ale ona je ta kukuřičná chuť taková jiná. Každopádně pro mě novinka na českém trhu. Mile mě překvapila i značka Sivaris, kterou jsem už potkala na trzích, mají ve svém portfoliu červenou a černou rýži, která pochází ze Španělska a má pocházet z chráněné oblasti a pěstuje se bez pesticidů atd. Krom stánku A-koření jste mohli ochutnat výrobky z Damodary, které asi už znáte, není to žádný nováček na našem trhu.

kolaz 5

Co je však novinka jsou luštěninové chipsy s rozmarýnem a chia semínka a za mě palec nahoru. Rozhodně zpestření mého jídelníčku. Jsou bez kvasničného extraktu, takže super:)).

IMG_4727

A milým překvapením pak byla firma Fast Healthy. Raw a vegan pochoutky jsou často nejen bez lepku, ale vždy bez mléka a vajec a mohou tedy na začátek diety velmi ulehčit život. Navíc jsou fakt skvělé chutné a hutné. Bohužel z běžného pozorování jde pořád vidět, že spousta celiaků jde raději po koláči z kdovíčeho než po něčem zdravém, za co si musí trochu připlatit. No, ale i tak palec nahoru za odvahu a chutné dezerty.

kolaz 6

Samozřejmě nesmím opomenout na pana Lišku, který lákal na nový chléb – tentokrát bez pšeničného škrobu. Chlebík byl krásně nakynutý, lehoučký, ale po prostudování složení to vypadá, že zůstanu asi bezchlebová. Snad do konce roky by měl být v prodeji (bezlepkový Bandur Vital, určitě najdete i v síti Sklizeno, jakmile bude v prodeji).

kolaz 3

No a tak teď hurá do tepla, protože tam fakt mega foukalo. Všechna čest prodejcům. Jinak koho by to zajímalo, vstup na akci je dobrovolný, ale je dobré projít registrací, aby pořadatelé měli přehled, kolik lidí po takové akci touží (a případně přizpůsobit prostory). Jinak tedy párkrát vypadl proud, takže se ani nedalo fotit:(. Budu to brát trochu na přeskáčku, ale to vám jistě nebude vadit. Z těch tradičnějších firem je to určitě třeba Globus s uzeninami, jihlavská Natural, pudinky od Natura, Hamé. Opět mohli i Pražáci ochutnat výrobky z ostravské pekárny, což byly různé rohlíky a koláče, každopádně vše mizelo pod rukami a během méně než hodiny už jsme je viděli odnášet prázdné bedny.

kolaz 7

Pro mě též neznámá firma Konipro přestavila bezlepkové rolády, cukroví i dortíky, které jsou bezlepkové. Zákusky jsou prý přirozeně bezlepkové, bez přidaných éček a podle původní receptury. Jakože nebudeme si lhát, opravdu nebyly špatné (hlavně kuličky s rumem).

kolaz 9

Pak samozřejmě nechyběla Labeta, Jizerské pekárny (to byl asi jediný chléb, který drahý ohodnotil jako velké zlo, které by jej od bezlepkové diety opravdu s klidem odradilo). Pravda je, že sortiment mají široký, jen jestli kvantita není na úkor kvality. Pak také firma Nominal, které jsem už v letním reportu chválila za obaly:)). A pak doktor Pekař, který se mi pořád plete s Liškovým chlebem, to logo je prostě podobné.

kolaz 10

Ke stánku Adveni jsem se nemohla skoro ani nacpat. Před Vánocemi se zaměřili na prodej směsí na pečení (jejich sladká směs je z velké části „ochuzena“ i škroby, zato vyladěna zdravějšími moukami), kaší, chlebových směsí a samozřejmě doplňků na pečení jako kypřící prášek (bez kukuřice) nebo náhrada vajec pro pečení.

kolaz 11

Firma Elinai nabízí značky Agluten, Dialsi, Cerialvit, Gliko, Vidafree či Gaia a pokud jste vyloženě milovníci italské kuchyně (ať už těstovin či sušenek), tak určitě zkuste vyhledat výrobky některé z těchto firem. Stejně tak firma SH Prodiet představila výrobky Balviten a bezlepkové směsi firmy Finax. Bio-pro, který sídlí kousek od Hradčanské, představil další italské značky Rice&Rice, Altri cereali či Viva Mais (také se vám zdá, že toho mají Italové docela dost?:). Velký výběr byl také z výrobků 3 Pauly, Bauck hof, z raw tyčinek bohužel pouze Roobar a slovenské výrobky Vepy. Zaujalo mě musli v kvalitě Raw s příchutí Kokos a mango, i když cena se mi zdá poměrně vysoká. Skoro by se dalo říct: „Kam by bezlepkáč chodil, když celý svět přijde za ním!“

kolaz 12

Na trhu se samozřejmě dalo sehnat i vánoční cukroví, i když mizelo poměrně rychle. Např. v Pekařství Rytinovi nebo ze slovenské produkce nám již známé Pekáreň Harmónia. Ti měli nejen cukroví, ale i chleby, koláče, brownies. A samozřejmě nemohla chybět firma Doves Farm, ať už s moukami nebo sušenkami. Na Bezlepkománii zase koupíte výrobky firmy Seitz a Schnitzer. A pak nechyběly také extrudované výrobky, třeba z firmy Extrudo nebo Kukuřičný mlýn.

kolaz 13

A v neposlední řadě Musli na blaho. Mají nové sušenky, které se snaží dělat bez přidaného škrobu, takže jsou trochu více drolivé, ale ty kávové jsou dobré. Na zkoušku jsem vzala sušenky s kokosem a jahodami, ale bohužel mě poměrně zklamaly:(.

kolaz 8

A tak to by bylo skoro vše. Asi se určitě najde firma, kterou jsem neuvedla, ale jakožto šikovní internetový pátrači to určitě dohledáte sami. Tak třeba si vezmete nějakou inspiraci, kde se poohlédnout a zda vás něco neláká. My jsme na trhu vzali jen pár věcí, ale soudě podle velkých tašek lidí okolo měl trh velký úspěch a prodejci museli být spokojení. Každopádně oproti loňsku jde vidět, že se dováží mnohem více zboží ze zahraničí. Kde je totiž poptávka, bude nabídka, bude konkurence a což, třeba jednou půjdou ceny dolů:))). Na druhou stranu, český trh se snaží statečně odolávat a zvedat svou bezlepkovou produkci. Uvidíme, jak to bude dál.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.