Jsem moc ráda, že vás články o kosmetice a jejím možném vlivu na naše zdraví zaujaly. A jelikož i vy jste duše bádavé, ptáte se dál. Někdy jen proto, že jste zvědaví, jindy chcete více informací o produktech, které se bojíte sami vyzkoušet. Přece jen kvalita stojí o nějakou tu korunu více než pásová chemická výroba (tedy občas:)) a člověk si každý takový nákup promyslí. Já rozhodně nelituji, protože jsem se naučila nejen to, že na kůži patří jen kvalitní suroviny, které mi při vstřebávání neublíží, ale že můžu potřebovat mnohem méně kosmetiky.
Dnes bych se vrhla trochu více k dekorativní kosmetice. V minulém článku jsem zmínila, že mě make-up, pudr, řasenka či rtěnka od 100% Pure naprosto nadchly. Ano, to jsou ta slova. Těžko říct, zda je to kosmetikou samotnou nebo také vlivem stravy a alternativní medicíny, ale rozhodně nebojuji s opary či vyrážkami tak často. Prof. Patočka v článku pro Téma (30/2015) píše, že až 60% látek se vstřebá do našeho těla. Proto je potřeba zvláště u přípravků, které máme na kůži celý den (často na velmi citlivé kůži), dávat pozor na jejich složení. Třeba ropu (90% z chemických látek využívaných v kosmetice je vyráběno z ropy) byste si na kůži asi jen tak nemazali. Jistě, každá látka zvlášť má za sebou nějaké testování, ale aditivní efekt či jejich kombinace a snad i hromadění v těle už nikdo podrobně nezkoumá. A ano, ne všechny příodní látky jsou bezpečné a budete je tolerovat, někdy je prostě potřeba otestovat na vlastní kůži (což právě dělám:)).
Takže ideální by samozřejmě bylo kůži nezatěžovat. Jenže říkejte to ženám v dnešní době:)). A vzhledem k tomu, že léto sebou přináší spoustu společenských akcí, kde je prostě slušnost být upraven, je dobré mít něco doma po ruce pro případ „nouze“. Jelikož (asi těmi přibývajícími lety) se mi začaly líbit výrazné rtěnky a laky na nehty, zbytek si žádá spíše decentnější přístup (ehm, aby člověk nevypadal jako z domu služeb, že ano). Aby to bylo jednodušší pro laiky a nerozhodné (jako já), nabízelo 100% Pure sestavenou taštičku, která v podstatě nabídla vše podstatné pro decentní líčení: paletku Pretty Naked, řasenka v odstínu Dark Chocolate, tužka na oči v odstínu Dark Cacao a tónovací máslo na rty v odstínu Pomegranate. No a abychom to měli ještě jednodušší, existují bloggeři, kteří vám svou zkušenost pěkně sdělí a nemusíte kupovat zajíce v pytli.
Myslím, že Yvonne už to krásně všechno vystihla, ale tak si taky krapet přihodím. Jasně že se nechci přesouvat kosmetickým směrem, protože tomu prd rozumím, ale možná vám pomůžu při rozhodování, zda něco pořídit či ne. Začala bych paletkou. Je poměrně skladná a najdete na ní vše, co budete potřebovat na decentní večerní (vlastně i denní) nalíčení do béžových /hnědých odstínů. Rozjasňující pudr Růžové šampaňské jsem teda ještě nepoužila (musím trochu dostudovat, jak na to, a taky mi asi chybí štětce), ale děsně se mi líbí složení, ve kterém najdete mimo jiné spoustu protizánětlivých a protihistaminních rostlinek (takže si vlastně přeji, aby se 60% vstřebalo:)). Pak je tam tvářenka Pretty Naked, má takový broskvový nádech, takže ke střednímu tónu pleti úplně ideální. A pak jsou tam oční stíny Flax Seed, Toffee a Chestnut, kterými podle mě krásně stupňovitě vybarvíte víčko (jsem se něco v mládí naučila, ne). Mají takový jemný lesk, zkoušela jsem je jen na večer, docela dobře držely (testování přes den je těžké, pořád jsem se neodnaučila netřít si oči, ale pracuji na tom). Opět když si přečtete složení, využívají pouze přírodní pigmenty (mrkev, cuketa, meruňka, broskev, papája, rajče, vanilka, kakao…) a jsou plné zdravých olejů.
Pak tam byla řasenka. Trochu mě vyděsilo, že je hnědá! Jako fakt hnědá. Má být prodlužující a obsahuje pigmenty z černého čaje (krom jiného). A výsledek? Musím se přiznat, že je mnohem lepší než ta černá. Pokud máte světlejší odstín vlasů, řas a obočí, tahle barva je rozhodně lepší volba. Cítit jde jako silný šálek čaje pu-erh nebo taky trochu jako kávový lógr:)). Opravdu se nerozmazává a řasy krásně oddělí, odlíčit jde pomocí mycí pěny, vatového ubrousku a případně trochou obličejového olejíčku. Přijde mi, že efekt je fakt viditelnější než u předchozí uváděné (pozor pokud jste alergičtí na pšenici, obsahuje pšeničný protein).
A také je tam tužka na oči. Jaj, co tužky na oči jsem v „mládí“ zlikvidovala. Jenže tenkrát to byla tužka černá, která mi teď přijde moc výrazná. Tmavě hnědá v jedné vrstvě je naprosto ideální ve spojení s těmito stíny a řasenkou. Zkoušela jsem pouze na horní víčko, kde je výdrž dobrá (ani jsem nic jiného nečekala).
A posledním výrobkem v sadě je máslo na rty, v odstínu pomegranate (tedy granátové jablko). Jakože člověk by si řekl máslo na rty bude jako balzám, jenže tohle docela solidně barví. Určitě bych uvítala nějaký mini štěteček na rtěnku nebo něco podobného, protože pokud budete nanášet prsty, připravte si něco na otření. Je to tmavší odstín, ale zato krásně voní. A když si zase přečtete složení, klidně byste obsah snědli:)). Takže možná se nabízí trochu ještě konturka, aby se to nerozmazávalo všude, případně trochu méně pigmentu. Hydratace mi přijde tak střední, sice lepší než u rtěnky, ale menší než u balzámů na podkladě včelího vosku (no jo, jenže tohle je přece vegan):)).
Takže bych řekla, že v této sestavě docílíte poměrně elegantního vzhledu s jemnými stíny a výraznými tvářemi a rty. Jen pozor, máslo na rtech nedrží tak dobře jako rtěnka, takže si velmi rychle označíte jakýkoli pohár, ze kterého budete pít. Takže bacha i na oblečení a oblečení (a tvář) své drahé polovičky. Ale pokud milujete barvičky a chcete něco tak jako lehčího, tak tohle bude dobrá volba. Netuším, jak dlouho může celá sada vydržet, protože mám chvilinku a ke všemu nepoužívám moc často (nejčastěji asi máslo), ale po čase vás můžu informovat. Bude mě určitě zajímat, jak je na tom třeba řasenka, když se dlouho nepoužívá (vysychání, žmolkování), zda se změní „vůně“ stínů a másla atd. Zůstaňte na drátě!
Jo a čekám na vaše tipy!