Alternativní medicína: Esenciální oleje nejen pro aromaterapii

Posted by

S příchodem jara se tak nějak rozjelo i množství internetových konferencí, které se týkají hlavně zdravého životního stylu a řešení nemocí přírodní cestou. Některé mají dlouhou tradici a konají se každý rok, jiné jsou zase úplně nové. Letos se mezi ty nové řadí i The Essential Oils Revolution summit, který proběhne ve dnech 11.-18.května. Pokud tedy umíte anglicky, neváhejte, přednášky budou vždy 24 hodin ke shlédnutí zdarma. Po registraci také budete mít přístup k několika materiálům zdarma, např. příručce The King’s Medicine Cabinet od Dr. Johna Axe, ze které bych dnes ráda čerpala.

IMG_8597

Mnoho z vás už zřejmě slyšelo o využití aromaterapie a esenciálních olejů při masážích. Pokud se však bavíme o esenciálních olejích, dostáváme se mnohem dál než k aromaterapii. Esenciální oleje využívali už ve starověku a nechyběly v lékárničce králů a královen. Podle brožurky jsou první zmínky o přípravě olejů od starých Egypťanů z dob 3 500 let před Kristem. Používal je také Hippokrates pro aromaterapii během masáží. Zmínku najdeme i v Bibli, kdy Ježíš po narození dostal kadidlo (boswellii) jako parfém a myrhu k pomazání. Už v té době věřili, že myrha podporuje hormonální rovnováhu a urychluje hojení po porodu a kadidlo zlepšuje imunitní systém a pomáhá chránit proti infekcím. K znovuobjevení se vracíme až po roce 1910, kdy si francouzský chemik Rene Maurice Gattefosse pomocí levandulového oleje vyléčil závažnou popáleninu (a v roce 1937 zavádí pojem aromaterapie).

IMG_8598

Co jsou esenciální oleje?

Oleje jsou extrakty z kůry, květů, plodů, listů, semínek i kořenů rostlin a stromů, kdy určitými procesy (nejčastěji destilace parou nebo lisování za studena) dostáváme koncentrát s velmi silným aroma, který obsahuje účinné látky z dané rostliny. Pro představu toho, proč jsou esenciální oleje dražší: pro zisk půl kila levandulového oleje je potřeba přes 75 kilo levandulových květů. Jejich schopnost pronikat do buněk a vysoký obsah léčivých látek dělají z esenciálních olejů velmi účinné „léky“. Ale pozor, kvalita olejů se velmi liší a měli byste se vyhnout syntetickým olejům a olejům nižší kvality. Oleje byste měli uchovávat v tmavé dobře uzavíratelné lahvičce, aby se zabránilo nežádoucí oxidaci. Esenciální oleje mají různé účinky jako protizánětlivé, protirakovinné, antioxidační, protibakteriální, dále mohou podporovat trávení, působí proti křečím, diureticky, proti depresím a napětí a další (shrnuto v 1, 2).

Jak oleje využít

Samozřejmě oleje lze využít různě a o způsobu jejich užití byste se měli poradit s odborníky. Některé jsou označovány jen jako vonné či éterické a jejich využití pro jiné účely může být nebezpečné. Volba způsobu použití závisí také na tom, jaký problém chcete cílit a jaké kvality jsou vaše oleje. Např. cypryš, tea tree či libavka by neměly být nikdy užity vnitřně, hřebíček zase na kůži a skořice by měla být vždy před aplikací naředěna.

 1. Jako první způsob užití vás asi ihned napadne jejich „inhalace„, kdy aromalampy seženete dnes úplně všude. Můžete tak nejen provonět celý byt, ale při správné kombinaci vonných látek podpořit svou léčbu či třeba reakce na okolí i jídlo. Obvykle nakapete pár kapek do vody, kterou následně necháte odpařit. Stejně tak můžete pár kapek kápnout na kapesník či polštář či někam do mísnosti.
 2. Topikální použití nebo-li užití přes kůži se využívá např. při masážích, ale můžete je využít i cíleně při každodenní péči o svou pokožku. Dejte si pozor na typ oleje, jelikož často nesmí být aplikovány na kůži nezředěné, ale musí být nejdříve přidány do nosného oleje (jako je kokosový, mandlový, jojobový a další kvalitní oleje). Takto si můžete sami umíchat třeba olej na kůži a používat místo tradičních krémů (a cílit tak léčbu bez zbytečné chemie). Obvykle se přidává 3-5 kapek na 1 lžičku nosného oleje. Aplikuje se za uši, na krk, v břišní oblasti, na chodidla, záda atd. Mimo přidání do nosného oleje můžete ředit třeba i ve vodě – pár kapek vám zajistí královskou voňavou koupel.
 3. Esenciální oleje se dají využít i vnitřně, ale musí k tomu být určeny! Přidává se pár kapek do sklenice vody nebo třeba rostlinného mléka. Stejně tak se dají koupit či doma připravit kapsle s obsahem esenciálních olejů. Přidává se opět pár kapek do nosného oleje a kapsle pak zajistí, že se olej dostane dál do trávícího traktu.

IMG_8563

Moje zkušenost

Opravdu doporučuji pořídit aromalampu a pár olejů na začátek. Jelikož lidé s problémy s histaminem mohou mít také problémy s hyperaktivními žírnými buňkami a tedy uvolňováním histaminu v reakci na silné aroma, doporučuji před zakoupením nejdříve očichat. Ne každému bude každá vůně sedět a musíte volit opatrně. Stejně tak při vnitřním použití či použití na kůži buďte velmi opatrní. Já například toleruji v pohodě skořici jako koření ústně, ale esenciální olej na kůži způsobil dvakrát pěknou paseku. Stejně tak některé vůně mi dokáží místo zlepšení stavu navodit pěknou migrénu. Krom aromalampy využijete např. pro tvorbu domácí kosmetiky, která je mnohem lepší než chemické koktejly.

Významné oleje, které by neměly chybět ve vaší lékarničce

Dovedete si představit, kolik takových olejů existuje. Velmi rychle zde zmíním pár a pro lepší reference, širší rozsah účinku a celkově další informace už budete muset dostudovat v dalších materiálech.

 • Levandule – pomáhá uvolňovat tělo a redukovat napětí, léčí rány a popáleniny, snižuje krevní tlak a cholesterol, odstraňuje nespavost, pomáhá léčit kožní choroby, podporuje hormonální rovnováhu, vyrovnává hladiny krevního cukru u diabetiků.
 • Máta peprná – zlepšuje koncentraci, zvyšuje energii, podporuje trávení, uvolňuje od bolesti svalů, odstraňuje nepříjemný dech, zlepšuje dýchání, má antivirové účinky a redukuje nevolnost, reflux žaludeční kyseliny a nadýmání.
 • Citrón=olej z citrónové kůry – citrónová kůra obsahuje látky, které snižují uvolňování vlastního histaminu, čistí tělo a lymfatický systém, redukuje celulitidu, bojuje proti únavě, podporuje imunitu, má antibakteriální účinky, zlepšuje náladu.
 • Kadidlo=boswellia– bojuje s rakovinou, redukuje zánět, podporuje imunitní systém, čistí tělo, zlepšuje náladu a bojuje proti depresi, podporuje hojení kůže.
 • Tea tree – antiseptické účinky (zabíjí plísně i kvasinky, eliminuje parazity), redukuje lupy, zlepšuje akné.
 • Hřebíček – obsahuje vysokou koncentraci antioxidantů, bojuje proti kandidě, dezinfikuje. Už naše babičky věděly, že při bolestech a zánětech v dutině ústní je dobré žvýkat hřebíček.
 • Skořicový olej – pomáhá vyrovnávat hladiny cukrů, protizánětlivé účinky.
 • Eukalyptus – zlepšuje dýchací obtíže, bojuje s infekcí, snižuje produkci hlenů, zlepšuje zažívací funkce.
 • Rozmarýn – chrání mozek (snižuje riziko demence), zlepšuje zdraví pokožky, vlasů, nehtů, vyrovnává hladiny hormonů.
 • Zázvorový olej – silně protizánětlivý, zlepšuje trávící funkce, bojuje proti propustnému střevu, redukuje zánět a bolest kloubů, snižuje napětí. Pokud nesnesete zázvor ústně, můžete využít esenciální olej v nosném oleji a vmasírovat jej do oblasti břicha.
 • Fenykl – pomáhá trávení, proti bolesti žaludku, křečím, kolikám, kašli. Čistí tělo od toxinů, stimuluje jaterní funkce a vyrovnává hladiny hormonů.

IMG_8602

Literatura.
1. The King’s Medicine Cabinet od Dr. Johna Axe
2. Essential oils: From extraction to encapsulation od El Asbahani a spol.

2 comments

  1. To tam nepsali, ale předpokládám, že kvůli obsahu silicí a látek, které se obecně nachází. Je pravda, že koncentrovaný roztok na kůži udělá divy a nechtěla bych, aby mi něco podobného provedl vevnitř, ale určitě jsem ředěné roztoky pro vnitřní užití už viděla (možná to souvisí s docela rychlým vylučováním přes ledviny). Proto je vhodné toto diskutovat se specilistou přes esenciální oleje, kam by měli spadat jednak výrobci, ale určitě i poradci a často prodejci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.