Protizánětlivá vysokonutriční strava funguje – update po roce aneb jak se projíst ke zdraví

Posted by

Už před více než rokem jsem vám přinesla zprávy, že vysokonutriční protizánětlivá strava může fungovat jako lék (zde). Samozřejmě taková strava je plná potravin, které mají nejen protizánětlivý účinek, ale velmi často v našem těle působí proti uvolňování histaminu. Celkově taková strava tedy může pomoci snížit nastřádaný histamin a člověk pak nereaguje tak citlivě na histamin ze stravy. Po dalším roce můžu opět bilancovat a zamyslet se, co mi taková strava dala nebo vzala. Vím, že sdílet veřejně osobní informace je čím dál více ošemetné, ale chtěla bych povzbudit ty, co stále utíkají od diety v naději, že se vše vyřeší samo. Třeba to některé z vás motivuje v dalším hledání či setrvání (netvrdím, že má cesta je jediná správná, ale může některým z vás pomoci v hledání vlastní cesty za zdravím!).

Salát-brokolice-jablko-spirulina (a bylinky)
Salát-brokolice-jablko-spirulina (a bylinky)

Protizánětlivá a protialergická strava stále funguje!

Více méně první rok po diagnóze histaminová intolerance byl takový zkušební – přešla jsem si přes nízkohistaminovou dietu, bezlepkovou, bezmléčnou i bezvaječnou dietou až po paleo či autoimunitní protokol, v rámci různých přesvědčení a oblíbenosti jednotlivých bloggerů. Nebylo to prostě ono. Možná své sehrála změna prostředí, cestování, stresové situace nebo jen šok pro tělo, že konečně dostává opravdové jídlo, a ne náhražky z obchodů a restaurací. Každý jsme jiný a naše tělo potřebuje zřejmě cílit jiné problémy. Přestože věřím, že třeba SCD, paleo, whole30, low FODMAP a jejich úpravy v podobě autoimunitních protokolů mohou být velkým přínosem pro některé pacienty, žádná z nich není všelék pro všechny a někdo bude potřebovat úplně odlišný přístup. Ani já nedodržuji protizánětlivou vysokonutriční dietu podle Dr. Fuhrmana (aka můj největší zdroj a inspirace v rámci protizánětlivé a protirakovinné diety) do puntíku, protože podle mně sledování a upnuté dodržování každého bodu může naopak v mnohých vyvolávat stres, a to není nic, co bych já chtěla spojovat s jídlem. Ale snažím se držet hlavních bodů a do svého jídelníčku zakomponovat co nejvíce potravin, ze kterých si mé tělo dokáže skutečně něco vzít.

IMG_6149

Vývoj nemocí

Samozřejmě za další rok jsem si prošla několik „ups and downs“, kdy jsem překročila své limity tolerance. To mě alespoň vždy přivede na cestu zpět a ukáže, kudy cesta rozhodně nevede. V tomto směru se řídím mottem od Samuela Becketta, že pokud zkusíte a selžete, nic se neděje, zkuste to znova, a když selžete, selžete lépe. Stále dořešuji své „osobní“ problémy s lepkem a pšenicí/cereáliemi, které se ukázaly být „hmatatelné“, jen nejsou prostě přes kopírák z lékařských knih (a proto se vše tak trochu táhne). Proto všem doporučuji, aby v tomto směru více nastudovali a ověřovali, jelikož ani dnešní medicína není schopna zachytit vše, zvláště, pokud se vaše imunita trochu cuká. S tím samozřejmě souvisí opakované „zhoršení“ stavu (kdy jsem nucena nasadit potravinu, která mi dělá zle, protože jinak to prý nejde), ale musím vyzdvihnout extrémně kratší dobu regenerace. Stále mám ukázkové výsledky krevních testů (juhůů!)), imunita se nejen tváří funkčně, ale prodloužila jsem své období bez ATB na můj životní rekord (téměř 2 roky), při poslední chřipkové epidemii bych dříve byla první z nakažených s pravděpodobně komplikovaným průběhem (KLOP KLOP, zatím dobré). Nově se objevila (nově se testovala) teď už slabučká alergie na kyselinu sorbovou, o které většina histaminiků ví, že ji najdeme ve spoustě věcí (i HIT pacienti by se jí měli vyhýbat). Nenechte se odradit a chtějte po lékaři stanovit alergie i na běžné konzervanty, možná budete překvapeni!

zdroj: www.etsy.com
zdroj: http://www.etsy.com

Co bych ráda vyzdvihla je obrovský posun ve stavu střeva, alespoň pokud se odběry na histologii povedly. Všichni si asi všimli, že svou léčbu a stravu cílím hodně na střeva a imunitu, což snad přineslo své ovoce – z Marsh 3a jsem se během roku dostala do nepatologických hodnot. Možná jsem také objevila zakopaného psa, ale jelikož nemáme možnosti diagnostiky (a hlavně chybí zájem ze strany lékařů), zůstane tato teorie zatím nepotvrzenou ve stavu „sledování“. V tomto směru dokážu velmi upřímně sdílet zklamání (možná i nepochopení) z přístupu lékařů (a proto vždy děkujte za ty dobré, není jich mnoho). Dále jsem zjistila, že je pryč trvale zvýšená teplota, která mě doprovázela snad od dětství (při lepkové/pšeničné „výzvě“ vždy do večera stoupla, proto jsem si jistá, že konzumace lepkových obilnin v mém případě souvisí se zánětem a že teplota poukazovala na chronický zánětlivý stav už mnoho let). Zatím držím na uzdě autoiminitu i imunitu. Troufám si říct, že jsem tímto vším úspěšně potlačila HIT, což však neznamená, že nereaguji na nekvalitní či určité potraviny. Odstraněním majoritních symptomů HIT se odhalilo několik jiných, které zřejmě souvisí s něčím jiným, a mohu se teď soustředit na jejich dořešení.

IMG_4640

Dieta aneb nic mi nechybí

Dnes už se spíše směji, když po vylíčení, čemu všemu se musím trvale nebo dočasně vyhýbat, se na mě druhá osoba dívá s takovým tím lítostivým pohledem. Směji se, protože nemám absolutně pocit, že bych trpěla. Samozřejmě mám dny, kdy mě mrzí, že nemohu jen tak zajít do obchodu a něco si koupit, komplikuji hostitelům jejich večírky, musím psát organizátorům a zajišťovat alespoň nějakou stravu na pracovních aktivitách, ale to jsou jen krátkodobé a jednorázové záležitosti, které jsou pak nahrazeny radostí z jídla, které si připravím doma. Se svým jídlem si doslova hraji a stále měním poměry surovin k naprosté spokojenosti těla. Slibuji vám, že jakmile budete chvíli dodržovat čistou stravu, tedy vybírat kvalitní plnohodnotné potraviny, tělo vám zpětně začne dávat odezvu, co ano a co ne. Nebude to hned, naše chuťové pohárky a často i reakce těla jsou absolutně zblbnuté ze všech těch náhražek, kterými nás krmí. Protizánětlivá dieta není o zákazech, ale o tom, že si vybíráte jídlo podle jeho nutriční denzity, tedy schopnosti dodat živiny ve vztahu ke kaloriím. Taková strava je orientovaná hlavně na rostlinné zdroje, ale nikdo vám nezakazuje přidat i živočišné v mírném množství. Co se mi na původní dietě nelíbí je mírná kalorická restrikce, kterou prostě se spoustou ovoce nejsem schopná dodržet. Důležité je, že mi to nedělá vrásky a ani vám by nemělo. Sledování kalorických hodnot je už dávno překonané a víme, že ve vztahu k jídlu musíme koukat na úplně jiné parametry.

Ze zkušenosti z poslední lepkové „výzvy“ vám musím říct, že jsem opět pochopila, co to znamená jíst jinak. Po několika dnech s pečivem jsem přestala mít chuť na zeleninu, sahala jsem po nevhodném jídle nebo alespoň na něj myslela. Už jen proto vím, že cesta pšenice a pečiva není pro mě vhodná, jelikož v mém případě potlačuje signály o tom, co potřebuji, ale zřejmě díky gluteomorfinům mozek volá po dalším pšeničným produktu.

kolaz 1
Luštěninový burger v bezmoučné housce…mňam:)

Co je v mé lékárničce

Samozřejmě jsem se posunula dále také v suplementaci, tedy nesuplementaci. Než jsem se plně prokousala do protizánětlivé diety (i s překážkami převážně nekvalitních surovin v ČR na počátku, což se naštěstí pomaličku mění), vyzkoušela jsem sama na sobě silné přírodní antihistaminika/stabilizátory žírných buněk, jako je quercetin, bazalka posvátná či mangosteen (a další antioxidanty). Základem je vybírat co nejčistší produkty a nepřekombinovat. Samozřejmě svou roli ze začátku mělo doplnění minerálů, vitamínů (stále mi přijde směšné, že lékaři tvrdí, že máme dostatek všeho v běžné stravě). Zůstal mi pohotovostní quercetin, který si beru hlavně na cesty nebo při výletu do restaurace, práškový pufrovaný vitamín C, který v době reakce nasazuji úspěšně ve vyšších dávkách (ne trvale!), aktivovaná forma vitamínu B12 párkrát do měsíce (v případě, že bojujete s udržením vitamínu B12, doporučuji nastudovat něco o methylaci, poruchách a nevyužitelnosti B12, zvláště, pokud nejíte maso), vitamín D občas v zimní měsících (ach slunce, vrať se brzy!). Co zůstalo trvale jsou kvalitní probiotika, které střídám a stále se vracím k L.rhamnosus, který má přímý vliv na H4 receptor, a omega-3 mastné kyseliny.

Barvy, které člověk miluje:)
Barvy, které člověk miluje:)

Superfoods – ano či ne?

Samozřejmě otázka často směřuje k superfoods. Část lidí je vůbec neuznává, jelikož spousta skvělých potravin je i v našem okolí. Ano, to je, o tom není sporu, ale podle mě je rozdíl, pokud je člověk nemocný a jeho tělo má zvýšené nároky, případně je vyčerpáno léty boje a špatné stravy. V takovém případě nevidím důvod, proč se superfood vyhnout. Osobně jsem se samozřejmě vrhla do zelených potravin, jelikož chlorella i spirulina jsou přírodní antihistaminika/stabilizátory žírných buněk. Chlorella dělá také neuvěřitelně dobře mému zažívání, navíc dokáže ztlumit reakci po nevhodném jídle. V pauze, kdy po dobrání chlorelly stejnou dobu brát nechci (přece jen všeho moc škodí), testuji spirulinu, která má podobné účinky (navíc má protirakovinné účinky a to se prostě v dnešním světě hodí). Musím říct, že spirulina je na pití pěkně hnusná, ale dokud dělá dobře mému střevu, můžu tu chvilku překonat:)). Navíc obsahuje celou škálu dalších látek. Co se u mě opravdu nesetkalo s úspěchem, je zelený ječmen či pšenice. Přestože neobsahují lepek, ječmen jsem zkoušela opravdu několikrát od pidi dávek až po normální dávku, a reakce nebyly příznivé. Někteří lidé vám budou tvrdit, že je to detox, ale pokud vím, že mi chlorella, která má také detoxikovat, dělá dobře, zato po zeleném ječmenu mě bolí hlava a je mi špatně, budím se unavená, bez energií, s nevolnostmi, tak to nebude ta nej forma pro mě. Prostě ne každá superpotravina člověku sedne! Krom toho občas přidávám také alfalfa a směs zelených superfoods od Ježíška:)). Krom zelených mám velmi pozitivní zkušenost s práškem z granátových jablek (stabilizuje žírné buňky, protizánětlivý), maca kořenem a indickým ženšenem (adaptogeny, pokud hormonální výkyvy stojí za vaší HIT, možná vás obě tyto superpotraviny budou zajímat), občas na dochucení mesquite, baobab (stabilizuje žírné buňky), nopál (stabilizuje žírné buňky) či lucuma prášek. Určitě bych se nevyhýbala ani některým bylinkám (pokud nemáte intoleranci salicylátů) a sušenému ovoci (jako je aronie, moruše atd.).

Lékarnička:)
Lékárnička:)

Nejen jídlem je člověk živ.

Krom stravy je potřeba se podívat také na zbytek. Osobně věřím, že právě „zametení“ si ve vlastní hlavě a změna životního stylu je podstatná (a to jsem, prosím, na podobné „hovadiny“ nikdy nevěřila). Návrat k přírodě, čímž nemyslím, že máte zahodit oblečení a jít běhat nazí po parku, může přispět k poznání vlastního těla a zjištění, jaké to každodenní signály ignorujete. Díky kojencům v mém okolí jsem si uvědomila podstatnou věc – když mají moc podnětů z okolí, nemohou ani přes velkou únavu usnout, začnou kolem sebe kopat a mručet. To stejné se děje nám dospělím, jen si to neuvědomujeme. Pokud se chcete pohnout dál, musíte se naučit vypnout svůj mozek a mysl alespoň na pár minut denně. A tím nemyslím sedět u televize, ale aktivně vytlačit všechny myšlenky, řešení, učení, přemýšlení a zopakovat si, že všechno bude fajn. Díky řidiči městské dopravy v malém městečku jsem si uvědomila, že ve velkých městech nám chybí něco dalšího. Žijeme obklopeni lidmi, ale přitom téměř sami. Často nemáme čas ani sami na sebe, protože vše je prostě uspěchané. To musíte změnit, i kdyby to bylo jen pár minutek denně. I v hlavě je potřeba uklízet. Také jsem kompletně změnila kosmetiku, jelikož některé chemikálie v běžné kosmetice mohou zřejmě spouštět uvolňování histaminu ze žírných buněk, které máme pod kůží, člověk prostě může reagovat „zánětlivě“. V takovém případě může být právě kosmetika spouštěč uvolňování histaminu, který pak udělá paseku, aniž byste snědli něco nevhodného. Je potřeba se tedy zamyslet nejen nad tím, co si vkládáme do úst, ale co roztíráme na dosti velký orgán těla – kůži.

photo756
A nezapomínejte, vítězové nejsou lidé, kteří nikdy neselhali, ale ti, kteří to nikdy nevzdali!

15 comments

 1. V první řadě mockrát děkuji za všechny užitečné informace, které zprostředkováváte a tak pomáháte spoustě dalších lidí. Zároveň se chci zeptat na vaši zkušenost s autoimunitním protokolem a názor na další podobné diety jako paleo, GAPS, SCD v léčbě autoimunitních onemocnění. Mám zjištěné autoprotilátky proti kožní tkáni a držela jsem měsíc AIP a byť se během této doby některé příznaky jako úporné svědění dost zmírnily, vedlo to postupně k rozhozenému trávení (podrážděný žaludek, problém s trávením tuků, …), nežádoucí velké ztrátě váhy a jak fyzickému tak psychickému vyčerpání. Vzhledem k tomu, jak jsou tyto diety teď propagované, má člověk pocit, že je to pro někoho s autoimunitní chorobou jediná možnost, jak si pomoci. Zároveň mám ale strach, abych si tím ještě více neuškodila jinde, a už nemám ani energii ani kila, která bych si ještě mohla dovolit ztratit. Proto váhám, jaká je správná cesta a zda je možné se uzdravit i bez vyloučení všech obilnin či luštěnin a uzdravit třeba i propustné střevo, které údajně bývá velmi často přítomné právě při autoimunitních poruchách a nebo je třeba držet nízkosacharidovou dietu a vyloučit veškerá zrna, luštěniny, ořechy, aby se imunitní systém zklidnil…

  1. Dobrý večer, myslím, že je o mě známo, že nejsem příznivce extrémních diet, rozhodně ne v dlouhodobém měřítku. Navíc tyto diety známe již téměř 100 let (v různých obměnách) a opravdu jsme za tu dobu neprokázali, že by byly tak zázračné pro všechny a že by byly hlavně udržitelné dlouhodobě. Já osobně vám klidně za sebe potvrdím, že lze velmi dobře vyřešit a držet na uzdě autoimunitu právě při konzumaci velkého množství luštěnin a některých obilnin (naopak s omezením živočišných bílkovin), pokud je to v rámci racionální stravy. Opravdu netuším, kde se vzaly informace, že by takové protokoly byly jedinou cestou, často jsou stavěny na špatných informací (aka škodlivost lektinů, antinutriční látky atd, které nalézáme uplně stejně v mase zvířat jako v samotných surovinách atd). Naopak literatura poukazuje na protizánětlivé učinky luštěnin, zrn atd, takže nemusí být cílem je vyřazovat. Navíc pokud vás jakákoli dieta vyčerpá psychicky a fyzicky a vy jen strádáte, hubnete a přidávají se nové příznaky, pak samozřejmě může vést k horším důsledkům, at už malnutrici, nedostatku esenciálních prvků či právě stresu vyvíjeného na tělo i psychiku, který vás přivede k dalším nemocem, a to jistě není správné a není to řešení, at už autoimunity či jiného problému. Každý jsme unikátní z pohledu metabolické a genetické výbavy a opravdu neexistuje jeden přístup pro všechny, ale léčivá dieta by jistě neměla vést k problémům s trávením a tomu, že se člověk nakonec sesype. Už jen to, že pochybujete, poukazuje na to, že to asi nebude ta správná cesta pro vás, ono na obnově střeva a udržení střevní mikrobioty lze bojovat jinak než drastickými dietami, imunita se dá zklidnit také nejen racionální (třeba i protizánětlivou) dietou, ale stejně tak vhodně zvoleným cvičením, meditací či práci s limbickým systémem.

 2. Uvadzate, ze sa stale vraciate k probiotikam L.rhamnosus ktore maju priamy vplyv na H4 receptor a omega-3 mastne kyseliny. Viete mi prosim pekne poslat, ktore konkretne si kupujete, aby som nestavil na nejake nekvalitne? Dam velmi rad na Vasu radu. Dakujem velmi pekne

  1. Ten, co jsem brala čistý, přestali po cca 2 letech vyrábět, přešla jsem na hromadná probiotika (z důvodu výhody ostatních druhů bakterií), ale s tím, že si dávám pozor na kmeny a dbám, aby tam právě mimo jiné byl i L.rhamnosus (která používám, uvádím v článku o probiotikách, buď BioBeads od Natrol nebo nově zkouším Jarro-Dophilus EPS). Pokud chcete čistý L. rhamnosus, zkuste firmu Culturelle (https://www.culturelle.com/products/digestive-health-probiotic-capsules-extra-strength) nebo Swanson (http://www.swansonvitamins.com/swanson-probiotics-lactobacillus-rhamnosus-fos-60-veg-drcaps).

 3. Dobry den,

  kedze uvadzate, ze aj kozmetika moze byt spustacom histaminu, chcel by som sa Vas spytat ci moze takyto problem sposobovat aj sampon Head and Shoulders na zaklade jeho zlozenia, vid: http://avocados.cz/pod-obalem/head-and-shoulders
  Je to jedina neprirodna kozmetika, ktoru uz pouzivam dlhe roky. Viem,ze je to chemia. Pouzivam ho pretoze mi pomaha ulpne eliminovat prejavy seborrhoickej dermatitidy vo vlasovej casti. Ked si nim prestanem umyvat vlasy, tak mam celu hlavu plnu cervenych flakov, vyrazok. Na forach som cital, ze pomaha pravdepodobne na zaklade Zinc Pyrithionu, ktory obsahuje.

  Dakujem pekne

  1. Problém chemických šamponu je v tom, že fungují jen dokud se používají, což neřeší situaci, jen potlačuje symptomy (případně po vysazení dokonce zhoršuje), otázka jak dlouho. Ale jestli vám škodí můžete zjistit jen vy sám, obsahuje spoustu prozánětlivé chemie, to si můžete sám nastudovat, stačí si prohledat internet (barvičky, SLS, konzervanty, parfémy), stejně jako si názor na dlouhodobé používání musíte udělat sám. Já můžu mluvit jen za sebe, ne za ostatní, co používám přírodní kosmetiku, problém s pokožkou, svěděním, šupinami se tak cca 3 roky pořádně neobjevil (ale jednalo se o jiné onemocnění), ale přechod na „čistou“ kosmetiku také nebyl jednoduchý (což mě usvědčilo, jaký je to humus, dávat každý den na vlasy něco, od čeho se pak pokožka čistí ještě půl roku). Pro mě byla rozhodující má osobní zkušenost a také informace o tom, jak nemoci jako Alzheimer či deprese jsou spojeny se zánětem a že i náš mozek je propojen lymfatickou tkání se zbytkem těla (a že nechci riskovat zbytečné zánětlivé pochody, byť jsou pole některých pouze povrchové či lokální a nemohou mít vliv). Opravdu si člověk musí zvážit sám, co je pro něj lepší a jak reaguje, na tohle vám nikdo nedokáže odpovědět, jen podat osobní zkušenosti.

 4. Kasulko, diky za opet super clanek. Vzdycky tam najdu neco z mych problemu, se kterymi si nevim rady. Bojuju sama, kvuli nezajmu lekaru, ale po tech par mesicich, co vim, co se se mnou delo, se citim o moc lip. Kolena neboli, to bylo krome vycerpanosti snad nejhorsi. Byly dny, kdy jsem myslela, ze neudelam bolesti ani krok. Ted jsem ve fazi, kdy se vracim uz i k oblibenemu nordic walkingu, jaro je tady, ze, ale jako vzdy jsem to poprve prehnala, tyden jsem sotva lezla, a tak zase zacinam pomaloucku znovu. Ale nevzdavam to, protoze ten pocit, ze jsem po letech bolesti prisla na to, kde je asi zakopanej pes, je super. Jenom ted hledam zpusob jak shodit nejaka ta kila, ktera jsem po operaci zlucniku a jater nabrala, dostat dolu. Vsichni po zlucniku hubnou, ja samozrejme ztloustla. 🙂 Co se kalorii tyka, nemam problem, ale co se mi nedari udrzet na uzde jsou sacharidy, prevazne ze zeleniny a testovin, tak i z ovoce.
  Krom HIT mam jeste testy (ze zahranici, v Cechach mi pri dostaveni se pro vysledky po 14 dnech rekli, ze pristroj je bohuzel porouchany) potvrzenou alergii na kvasnice, psenicnou mouku, kukurici, soju, vejce, spoustu ovoce, lusteniny, ryzi.. Takze ono z toho mala, co mi k jidlu zustava je hodne tezke nejaky jidelnicek slozit, aby odpovidal denni davce tuku, bilkovin a sachru. Ale snazim se. :-). Mozna, ze i menopauza tomu vsemu korunuje, takze se fakt nenudim. Ale stoji to za to, konecne v noci spim, nepotim se, kolena neboli a migreny jsou fuc. Jsem stastna za kazdy den bez bolesti a rikam si diky za kazde nove rano, kdy se budim odpocata. To diky patri i Tobe Kasulko, za uzasne poznatky, clanky a informace, ktere mi porad pomahaji!

  1. Moc moc děkuji za sdílení své zkušenosti. Sama dobře vím, co to je bolest kloubů i svalů bez příčiny, ale když je člověk mladý, lékaři jej vůbec neposlouchají. A tak si člověk myslí, že to má ze špatného sezení, chůze, námahy atd. A když to pak přestane jen díky změně jídleníčku, je to téměř šok, ale v dobrém slova smyslu.
   Naštěstí máme dnes k dostání tolik potravin, že si určitě poradíte. A doporučuji se moc nesoustředit na kalorie a majortiní složky potravy, ale spíše, odkud ty kalorie pochází. To se ukazuje mnohem důležitější a sta tisíce obézních pacientů dokazuje, že rovnice příjem=výdej prostě nefunguje pro udržení váhy. Samozřejmě hormony hrají talé velkou roli, hlavně u žen, ale kvalitní výživnou stravou lze pracovat i na této úrovni (nedávno vyšla v angličtině velmi pěkná kniha o řešení hormonálních nerovnováh stravou).
   Moc moc držím pěsti, protože sama vím, jak si člověk umí vážit dne, kdy nemá bolesti a nemusí myslet na to, kolik sil ho stojí jen vstát z postele. Přeji už jen ty dobré dny a spoustu zdraví i nadále!

   1. Dobrý den, mohu poprosit o název knížky, kterou jste zmiňovala výše v souvislosti s hormonální nerovnováhou? Případně i tipy, jak hormony vrátit zpět do rovnováhy. Moc děkuji předem za odpověď.

 5. Kašulka perfektny članok, posledne tyždne bojujem so zhoršenym stavom a prepadavam uzkosti a panike ze si neviem nejako pomoct a vymyslam co by som mohla este robit. Zase prichadza strach z jedla a ze vsetko co do seba davam tak sa tym vlastne nejako zanasam a zhorsujem si..
  dakujem ,tvoj clanok ma nakopol, vstavam zo zeme, oprašim sa a idem zabojovať.

  1. Kristi, koukala jsi po nějakých adaptogenech, které by z dlouhodobého hlediska mohly pomoci? Případně bych vyzkoušela bazalku posvátnou, jednak brání uvolňování histaminu, ale hlavně působí na úrovni psychiky.

   1. Adaptogeny myslis ako zensen? A v akej forme?
    O tej bazalke som priznam sa nepocula
    Momentalne mam pocit ze musim ist v diete odznova ze zase vyradit vsetko a postupne zaradovat
    Psychicky som uplne zlomena

    1. Adaptogenů je celá řada…např. tady dole v článku je spousta, ale je jich mnohem více. Myslím, že by mohly pomoci z dlouhodobého hlediska neklesat na mysli (otázka je, zda první byl stres a pak zhoršení symtomů nebo zhoršení symptomů a z toho stres)..http://histaminovakasulka.com/2014/05/19/bouri-se-vam-hormony-tak-je-zkrotte/

     Já mám osobně ráda do smoothie indický ženšen a maca kořen, ale určitě doporučuji tablety nebo alespoň čaj z bazalky posvátné (tulsi), jelikož bojuje nejen proti histaminu, ale právě proti stresu a depresím.

    2. Ahoj Kristi, sama znám podobné pocity, kdy jsem zkoušela co zabere, četla spoustu protichůdných informací, až jsem měla pocit, že mi z toho hrábne. Na denním pořádku tak byly stavy úzkosti. Nakonec jsem zjistila, že skáču z jednoho na druhé, že mám už obavy cokoliv co jsem neprostudovala strčit do pusy. Rozhodla jsem se to tak vzít z druhé strany. Začala jsem cvičit jógu a chodit k psycholožce. U té jsem postupně odbourala věci, které mě zatěžovaly od dětství, vnitřně jsem se sklidnila, což mělo vliv na můj zdravotní stav i na to jak vnímám svoje tělo i přístup k jídlu. Chci tím tedy říct, že zdravá strava + psychika = zdraví. Zkus tedy najím cestu, jak se vnitřně sklidnit, bude se ti pak lépe sestavovat jídelníček. Držím palce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.