Zdravěji a bez lepku v Amsterdamu

Posted by

Tak si zase trochu zacestujeme:).  Vím, že mnoho z vás se stále bojí cestovat, jelikož dietní podmínky nemusí být vždy ty nejpříznivější. Ale pokud cestování zbožňujete, vždy se dá najít nějaký schudný kompromis. A jelikož je dobré se připravit dopředu, rozhodla jsem se s vámi sdílet také mé zkušenosti – tentokrát z Holandska. Štěstí přeje připraveným…

Musím přiznat, že jsem si situaci s jídlem trochu občíhla dopředu. Koukla na net, napsala pár lidem, znáte to. A naučila se pár základních slovíček pro nákup jídla (pokud sebou nebudete mít slovník). V mém případě je jedno z nejdůležitějších slovíček bez lepku, tedy anglicky gluten-free (GF) a holandsky glutenvrij (GV). Jednoduché, že? Nemusíte mít ale vůbec strach, Holanďané angličtinu v podstatě velmi dobře ovládají a nikde nebyl problém se domluvit. A tak třeba vím, že hranolky z běžných obchůdků a občerstvení nebyly nikdy glutenvrij. Ptali jsme se, (abych věděla, zda si můžu alespoň jednu tu vyhlášenou vlámskou hranolku zobnout), ale opravdu u všech nám oznámili, že nejsou bez lepku, protože se smaží ve stejném oleji jako ostatní suroviny s moukou. Tak alespoň je tato země připravená. Pokud tedy počítáte s tím, že si něco jen tak zobnete na ulici, tak vás musím zklamat.

Druhý základní zádrhel je v tom, že jídlo v Amsterdamu bylo celkově dražší, než jsme zvyklí. U bezlepkové diety to nikoho až tak nepřekvapí a ceny se nelišily až tak moc v poměru rozdílu  „normálních“ potravin. GF chleby se pohybovaly kolem 4 eur, balíček sušenek od 2 eur výše, samozřejmě se dal sehnat Schar. Pokud tedy potřebujete šetřit, doporučuji nabalit trochu jídla z domu (hezky po našem), jelikož zrovna jídlo by váš výlet mohlo prodražit. Ale pokud máte nějakou tu korunku euro navíc, určitě si pošmáknete. Amsteradam je také velmi friendly k alternativně konzumujícím jedincům, ale k tomu se hned dostanu.

kolaz 7
Albert Heijn v bezlepkovém ražení

Jinak v Amsterdamu téměř ve všech větších potravinách nakoupíte bezlepkově. Dokonce ve východní části mají komplet glutenvrij obchůdek, ale je trochu mimo dosah centra. Např. v Albert Heijn řetězci si jistě vyberete, krom Schar mají několik značek, které jsem nikdy neviděla. V Coopu zase koupíte třeba bezlepkový cheesecake, mají zde i svůj Lidl. Na sýrech jsem viděla často označení, zda jsou glutenvrij, ve všech obchodech byl výběr zeleninových salátů. V menších specializovaných prodejnách se zdravou stravou seženete také třeba polévku ve skle i s označením, zda je glutenvrij (a díky tomu, že většina takových shopů je organic, můžete najít i bez konzervantů a barviv).

kolaz 3

Mým oblíbeným obchůdkem byla jednoznačně Ekoplaza, což je speciální síť prodejen (jeden obchod naleznete v centru na Waterlooplein), kde seženete nejen bezlepkové pečivo a dobrůtky, ale také gluten-free pivko. Např. zda mají i bezlepkové vegan sushi rolky nebo quinové saláty. Pokud na cedulce objevíte 35% slevu, můžete si pochutnat i levněji (na salátech).

kolaz 6

Druhý, který se mi líbil, byl Organic Food for you (my jsme byli ve Vijzelstraat), kde jsem poprvé viděla makadamiové mléko. Je doslazené agáve sirupem, což mi moc nešmakovalo, bo je to moooc přeslazené (ale jinak super). Ve všech podobných obchodech najdete některé raw tyčinky, které vás zachrání před návalem hladu a případně dodají energii. Proč sahám právě po raw? Protože jsou vyrobeny z kvalitních surovin, jsou vždy bez lepku, mléka i vajec, a tedy taková ta bezpečná volba. Samozřejmě jsem chtěla ochutnat nějaké, které nemáme v ČR. Krom toho jsem viděla spoustu výrobků od české firmy Lifefood, a při jejich ceně se mi vážně protočily panenky.

IMG_6966

Kousíček od Rijskmuseum najdete další specializovaný obchod BioMarkt (v Amstru ještě najdete Marqt, který je prý velmi podobný), který mimo jiné nabízel třeba různé čerstvé raw kuličky prodávají na váhu, takže si klidně můžete koupit jen jednu kuličku dle své chuti. A tak jsem pěkně ochutnala asi 3 druhy chufa kuliček a už se těším, jak se příští týden pustím do jejich domácí výroby:).

kolaz 5

Tak nakoupeno bychom už měli, ale co takové stravování venku? Dostala jsem pár doporučení na restaurace, kde vám nabídnou i speciální glutenvrij menu, nebo se stačí prostě zeptat. V centru se nachází např. Wagamama (pro milovníky asijské chuti), Sumo restaurant (pro milovníky sushi a steaků), Haesje Claes (holandská klasika) či Lieve (chuť Belgie). Zde vám nabídnou i gluten-free menu, ale počítejte s vyššími výdaji (když se prý s jídlem dostanete pod 10 eur, najíte se levně). Jo, a v Pancakes! Amsterdam vám udělají na vyžádání bezlepkové palačinky:)) No, ale jak už vás asi napadlo, tyto restaurace nebyly moje první volba, protože si nepotrpím na vysvětlování dalších intolerancí a hlavně vyptávání se na kvalitu surovin. A také si na cestách ráda dopřávám extra dávku vitamínů a minerálů zabalených v úchvatných smoothies, pak mi ani cesta letadlem nedělá takové problémy:).

A teď už  tedy rychle k mým top restauracím/kavárnám v Amstru. Na první místo bych určitě umístila Lavinia, kam doporučuji zajít na brunch nebo lehkou snídani. Hned po otevření dveří do nenápadné kavárničky na vás dýchne příjemná atmosféra. To je přesně to místo, kde chcete pít hipsterskou kávu s mandlovým mlékem, číst knihu a po očku sledovat nově příchozí. V nabídce mají jídla přímo označená GF, tedy bez lepku, mluví plynule anglicky a hlavně se na vás usmívají.

kolaz 2

Krom toho na oběd můžete kombinovat několik menších veganských pokrmů. Zde jsem poprvé viděla i výrobky Lifefood, svět je malý:). Zkoušeli jsme kávičku s rostlinným mlékem – mají zde a v mnoha dalších kavárnách krom sójového také mandlové mléko, a pochutnají si tedy i alergici. Banánové palačinky chutně doplněné čerstvým ovocem a opraženými mandličkami vás rozhodně nakopnou. A míchaná vajíčka, ke kterým dostanete opečený špaldový chléb, se přímo rozplývají na jazyku (pro lepkáče mají se špaldovým chlebem nachystanou celou řádku sendvičů). Jedinou vadou je, že za snídani pro dva zde necháte 20 eur.

kolaz 1

Pokud ráno nesnídáte a chcete si dát jen rychle čaj či kávu, doporučuji navštívit jednu z Coffee Company. Původně mi bylo řečeno, že na Waterlooplein můžete sehnat zákusek bez lepku i mléka, ale nikde jsem ho neviděla, tak jsem se dál ani neptala. Každopádně příjemné místo, když se budete potřebovat zahřát a prohlédnout mapu. Lidé zde posedávají, čtou, konverzují a celkově opět máte pocit, že je svět vlastně strašně fajn.

kolaz 4

Další místo, které bych ráda vyzvedla, je Lite/Dark. Lite zde zastupuje skupinu smoothie a lehkého vege jídla, pod Dark hledejte temnou barvu čokolády připravené z nepraženého kakaového prášku. Místo, kam jsem musela zavítat dvakrát. Ať už hledáte rychlou sváču v podobě menšího smoothie nebo pořádné dávky smoothie (největší láhev zde má 1 litr!) nebo opět hledáte místo na snídani, zde se dobře i zdravě nadlábnete.

kolaz 9

Krom smoothie vás v nabídce čekají raw bezlepkové i bezmléčné zákusky, případně zeleninové mufinky či quiche, a také sortiment lepkových tortil a sendvičů (pokud nepatříte mezi bezlepkáče či histaminiky, doporučujeme quesadillu s mangem, rajčaty, špenátem a vyzrálým sýrem, prý delikatesa, ale s HIT bych to rozhodně nezkoušela:))). Mandlové mléko do kávy je zde bez příplatku (a samozřejmost na vyžádání). Opět to tak vychází, že zelené smoothie, snídaně, dvě kávy a raw brownie vás přijde na necelých 20 eur. Pokud tolerujete raw kakao, tak určitě neváhejte vyzkoušet jednu alternativu smoothie ovoce/zelenina/kakao. Je to opravdu osvažující a energetizující zážitek. Při konzumaci budete moci hezky koukat na ulici a užívat si ranního či odpoledního ruchu města (město se v neděli probouzí opravdu pomaličku).

kolaz 11

Další „smoothie“ místo, kde dostanete také saláty či sendviče (Holanďané moc na oběd nesní, raději si dopřejí u večeře), je Dr. Blend. Nachází se v západní části centra kousek od Dam náměstí a nabídne opět velmi netradiční kombinace. Můžete vyzkoušet zeleninové i ovocné smoothie (většina z nich byla na základě pomeranče, tak jsem samozřejmě zvolila zelené smoothie s mangem, banánem, cukrem z kokosového květu, okurkou a kokosovým mlékem aneb Dr. Green Dream), nebo třeba posilňujícího panáka čerstvé šťávy z mladého ječmene. Když budete mít štěstí, dostanete i panáka nějakého smoothie na ochutnání. Každopádně rovnou varuji, že zde nemají záchody:).

kolaz 8

Naopak poblíž Rijskmuseum, kde najdete i jednu Ekoplazu, můžete zkusit některý z vymazlených šťáv v The Cold Pressed Juicery. Jedná se o maličkou raw resturaci (spíše take-away), doporučuji přijít v odpoledních hodinách, pokud chcete vyzkoušet některý salát či třeba polévku. Raw snídaně a džusy vám připraví i dopoledne. Výběr je široký a je jen na vás, zda chcete jen doplnit živiny nebo zasytit menší hlad a dát si větší porci. Skvělé před odletem jako antihistaminní příprava, zvláště, když zvolíte The Pret a Protein, který je z kadeřávku, okurky, hrušky, jablka, citrónu a spiruliny:))

kolaz 13

Když se od muzejní oblasti vydáte směrem na východ a dojdete k Albert Cuypmarkt, ocitnete se v úplně jiném světě. Málo turistů, více místních (i cizinců žijících v Amstru) a také trhy. Můžu poradit, že pokud přijdete v sobotu po skončení trhů, můžete v odložených krabicích najít krásná zralá avokáda a další ovoce a zeleninu, které už prodejci nechtěli brát domů, protože by se jim vše za pár dní zkazilo. V této oblasti také najdete pár šmrncovních – trochu hipster – restaurací a kaváren. Pro GF variantu doporučuji vyzkoušet The Cotton Cake, což je vlastně obchod a malá restaurace v jednom. Je docela vtipné koukat z vrchního patra nad talířem polévky, co se děje pod vámi a jaký typ lidí nakupuje v Amstru v dražších obchodech. Stejně tak se vám naskytne pohled do vnitrobloku, abyste věděli, jak ti Holanďané vlastně žijí. Malá frittata je opravdu malá, krom vajec v ní najdete batáty a houby. Zato čočkovo-dýňová polévka je úžasná a tak hustá, že v ní stojí lžíce (frittata i polévka jsou GF, pokud nebute přikusovat špaldový chléb). Nic víc jsme nezkusili ochutnat, jelikož nás tlačil čas (letadlo). Vyšší cena už vás po předchozích dnech nemůže zarazit, pohybuje se to vše tak nějak stejně.

kolaz 12

A kdyby se vám zastýskalo po bezlepkové pivě, můžete zkusit Cafe Brecht, kde mimo jiné točí také Staropramen. Večerní cestu z náměstí Dam si můžete zpříjemnit v Beer Temple, kde sice možná nebudou mít aktuálně bezlepkové pivo (zato mají na čepu asi 2 desítky piva a nějakou stovečku lahvově:)), ale mají pravý holandský cider. Bezlepkové pivo si dáte také v Gollemu (Overtoom). Každopádně tady se opravdu chodí na JEDNO pivo, jelikož většina piv na čepu stojí okoli 6 eur a výše (cider 6,5 eur), přitom v obchodě pořídíte bezlepkovou třetinku kolem eura (Ekoplaza). Takže fakt jen na jedno!

IMG_6741

Z mojí zkušenosti jsou všichni moc milí a pokud některou ingredienci nemůžete, pokusí se vám vyjít vstříc. Všichni mluvili anglicky a usmívali se na nás. Pokud třeba zavítáte s dětmi do ZOO, mají tam poznámku, že se při potravinových alergiích máte přímo zeptat a že se vám pokusí vyjít vstříc. Takže kdo se bojí, nesmí do lesa, kdo se nebojí otevřít pusu, nají se v Amstru bezlepkově:)).

2 comments

    1. :))) Já také…zatím jsou to jen lokality, na které člověk nemusí být bohatý, jen musí být ochotný ušetřit na jiných věcech (peníze z brigád a později z práce, z mé zkušnosti člověk s HIT ušetří spoustu peněz za celý rok za hospody, a dokud nejsou děti…:)). Jinak doporučuji v tomto směru využívat jakoukoli možnost udělat si zahraniční kontakty a přátelé, využívat couchsurfing a mapy typu use-it maps, kde se člověk dozví, jak ušetřit nejen za ubytování, ale také za jídlo, zábavu….

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.