Přestože původní galette označuje slanou palačinku z pohankové mouky, která má prapůvod v Bretani, my si tento název vypůjčíme v trochu jiném smyslu. Někdy se tak také označuje plochý, křupavý koláč, který je něčím naplněn. A to tahle šáchorová dobrůtka splňuje.
O šáchoru jedlém jsem se již zmiňovala. Když jsem naposledy koukala do seznamu nízkohistaminovýhc potravin, pobavilo mě, že ji tam mají hned 3x (jedná se o stejný produkt pod jiným názvem) a vždy jej uvádějí jako nízkohistaminovou potravinu. Není divu, jedná se vlastně o kořen, který má po přípravě krásně oříškovou chuť. Pokud tedy nemůžete pohanku z důvodu alergie či intolerance, šáchorová mouka je rozhodně skvělá náhražka, která chuť pohanky také trochu připomene (nebojte, jen tu oříškovost). Ale krom skvělé chuti je šáchor jedlý také super pro naše střeva a určitě vám zpestří jídelníček.
Galetku jsem naplnila výživnou čerstvou ricottou. Pokud tolerujete syrovátku, můžete ji využít pro získání celé řádky minerálu i vitamínu. K tomu trochu zdravé cukety, protizánětlivé bazalky a antibiotického česneku, a můžete si začít pochutnávat. Pokud budete chtít připravit porci pro někoho zvlášť, doporučuji rozdělit na dvě kola a udělat dvě menší galetky. Ale pokud budete sdílet s někým, koho máte rádi, doporučuji se poprat s vidličkami u jednoho talíře:)) Nebo prostě počkejte, až koláč vystydne, a pak nakrájejte, dostanete opravdu křupavou pochoutku.
Šáchorová galetka s ricottou
Korpus:
- 125 g šáchorová mouka
- 1 lžíce včelníkové mouky (taková naše česká chia:))
- 60 g máslo
- 1/4 lžičky soli
- 1 vejce
Náplň:
- 125 g čerstvá ricotta
- 30 g nastrouhaného čerstvého sýru + 10 g na posypání
- lžíce nasekané čertvé bazalky
- 1/2 lžičky soli
- 1 stroužek česneku
- špetka čerstvého pepře (pokud tolerujete)
- tak cca 100 g oloupané cukety
Dopředu si připravíme těsto na korpus/základ galetky. Mouky smícháme se solí a přidáme na kousky nakrájené studené máslo. Pořádně promneme, až se začne těsto slepovat, přidáme vejce. Hmota může být trochu lepivější, ale půjde vytvarovat do „koule“. Zabalíme do potravinářské fólie a dáme na minimálně hodinu odležet do lednice.
Mezitím si můžeme připravit náplň. Sýr nastrouháme a prošleháme s ricottou, solí a pepřem. Přidáme na drobno nasekanou bazalku a nadrcený stroužek česneku. Oloupanou a vypeckovanou cuketu nakrájíme na malé kostičky.
Troubu předehřejeme na 190°C. Nachystáme si plech na pečení.
Na nepřilnavé podložce (mimochodem skvělá věc) nebo papíru na pečení rozválíme těsto na placku tenkou tak 3 mm (placka o průměru 22-24 cm). Doprostřed rozmístíme náplň a posypeme cuketou tak, aby zůstalo po okraji cca 3 cm volného těsta. Cuketu lehce zatlačíme do ricotty. Pomocí papíru nebo podložky zvedneme okraje a přehneme je přes rozmístěnou náplň směrem dovnitř, aby nám uprostřed zůstal otvor. Přesuneme na plech a pečeme 40 minut. Deset minut před koncem pečení můžeme ještě posypat trochou nastrouhaného sýra. Pokud netrpíte HIT nebo jste velmi dobře stabilizovaní, použijte kousíček vyzrálého sýru jako je gran moravia či parmezán (určitě nezkoušejte, pokud jste na dietě krátce nebo máte silné reakce). Podávejte ideálně ještě teplé:)) Dobrou chuť.
Kupila som si prvykrat vcelnikovu muku od Adveni. Da sa tato muka pouzit namiesto chia muky alebo mletych chia v receptoch, kedze je to podobna rastlinka? Dakujeeem
Bohužel s ní nemám zatím tak rozsáhlé zkušenosti, je to pro mě také spíše stále novinka, ale řekla bych, že ano. Jen kdyby se konzistence těsta nezdála (byla moc tekutá), tak bych trošku přisypala.
Dobrý den,
můžu se zeptat, kde najdu seznam nízkohistaminových potravin, o kterém tady mluvíte?
Díky, Hana
Dostupné seznamy zmiňuji zde (http://histaminovakasulka.com/2013/09/03/proc-se-seznamy-vysokohistaminovych-potravin-lisi/), v tomto článku zmiňuji seznam ze stránek histaminintoleranz.ch.
Katko a kde seženeš šáchorovou mouku. A nemáš tip na relativně levný zdroj kokosové?
Jana
Já jsem šáchorovou kupovala ve zdravé výživě (bioobchod.cz), v akci, jinak je cena poněkud přemrštěná (pravda, ze specialitky člověk zaplatí, není to na každoděnní pečení).
Po zkušenostech s tím, že kokosová mouka může být po upečení divně cítit, používám teď vyzkoušenou Adveni (bo ta z USA se prodraží v rámci poštovného). Ještě jsem koukala, že ji začal vyrábět Health link (ale cena vychází stejně jako u Adveni), zkušenosti nemám (mám docela ráda jejich kokosový olej a další superfoods). Ta od Adveni se dá v Praze sehnat i v obchůdcích:))