Bezlepkové věnečky strýce Alojze

Posted by

Často se říká, že muži jsou lepší kuchaři než ženy. Je pravda, že většina velkých šéfkuchařů je spíše mužského pohlaví, ale možná je to jen podmínkami ve velkých podnicích. Osobně moc mužů, kteří by dobrovolně vařili, neznám. A co teprve, když se bavíme o pečení? Sláva těm, kteří zaboří ruce do těsta a stvoří vám skvělý koláč třeba k snídani. A tak bych dnešní trochu jiný recept chtěla věnovat své rodině, která se o mě vždy královsky postará, když přijedu na návštěvu.

Prostě výzva!
Prostě výzva!

Strýc Alojz pekl ty nejkrásnější vánočky a věnce, co si jen pamatuji. A ty zákusky. No jedna báseň. Ne že by teta byla pozadu, ale některé sladkosti prostě patří výhradně do strýcova repertoáru. Když jsem musela přejít na bezlepkovou dietu, vůbec jsem nečekala, že by se mi někdo musel přizpůsobit. To překvapení, když přijedete na návstěvu a čeká vás luxusní bezlepkový dort, na Vánoce bezlepková vánočka a na návštěvě jen tak – třeba věnečky. Mít takovou rodinu je tím nejlepším dárkem na světě:)) Věneček jsem neměla snad několik let, ale z dětství si jej dobře pamatuji. A tak mě jeho kukuřično-pohanková dobrota prostě vyrazila dech.

IMG_5555

Přiznám se, tento recept nebude patřit mezi ty zdravější. Ale tak trochu jsem to prostě brala jako výzvu – když dokáže věnečky upéct člověk, který se v životě nesetkal s bezlepkovou dietou a pravidelně bez lepku nevaří ani nepeče, tak to přece dokáži také:)) Výzvy jsou někdy potřeba a vzhledem k tomu, že jsem je nikdy nepekla ani v lepkové verzi, byla to výzva o to větší. Získala jsem recept, trochu redukovala obsah tuku a snažila se využít více protizánětlivé mouky (abych aspoň trochu redukovala množství zánětlivých parametrů). Přestože jsem recept upravila, ráda bych jej věnovala strýcovi a tetě za jejcih neuvěřitelnou obětavost!

Věnečky jsem připravovala na oslavu a s velkým nadšením rozdala všem, kdo chtěl ochutnat:)) Sdílená radost je prostě radost větší a když se podělíte spravedlivě, nepoznáte jeden dva věnečky ani na své váze:)) No dobře, možná to nejsou ty krásně nadýchané věnečky z obchodu, ale jsou domácí, z kvalitních surovin, bezlepkové a pečené s láskou!

kolaz 2

Bezlepkové věnečky strýce Alojze

(bez lepku, bez sóji, bez ořechů)

těsto:

  • 250 ml vody
  • 80 g másla
  • špetka soli
  • 100 g hladká čiroková mouka
  • 50 g hladká pohanková mouka
  • 4 vejce

krém:

  • pudinkový krém (na husto uvařit dva pudinky v rostlinném mléce, vmíchat máslo či jiný tuk, lze vmíchat našlehaná rostlinná smetana)

poleva

  • cukrovocitrónová, kakaová nebo mletý cukr na posypání

Připravíme odpalované těsto. Vodu svaříme s máslem, jakmile začne směs vařit, vmícháme mouky smíchané se špetkou soli a „vaříme“ do spojení těsta, dokud se nezačne odlepovat od hrnce a nebude se krásně lesknout. Vznikne nám „knedlík“, který přesuneme do mísy a necháme vychladnout.

Troubu předehřejeme na 200°C.

Do zchladlého základu vmícháme vejce jedno po druhém, další přidáváme až po zapracování prvního. Vznikne nám lepivé těsto, které půjde naplnit do cukrářského sáčku. Na plech vyložený papírem na pečený tvarujeme věnečky, případně můžeme dělat s plnou výplní. Dáme do trouby péct na 18 minut nebo méně do růžova, prvních 10 minut vůbec troubu neotevíráme!

kolaz 1

Necháme vychladnout a pak opatrně rozkrájíme. Těsto bude trochu křehčí, pracujte opatrně. Připravíme si krém. Můžete klidně připravit klasický žloutkový, já jsem použila hustší pudinkový krém našlehaný s trochou másla. Věnečky ozdobte polevou (nemusíte, stačí třeba lehce pocukrovat) a nechte pár hodin odležet v lednici. Dobrou chuť.

A jeden tip, kdybyste se třeba chystali dělat věnečky na oslavu. Velmi zajímavý je také slaný karamelový krém, kde pak ideálně můžete použít hořkou kakaovou polevu.

IMG_5557

Na karamelový krém potřebujeme:

  • 120 gr másla
  • 100 gr panely nebo třtinového cukru
  • 1/2 lžičky soli
  • 60 ml smetany

Půlku másla nechte rozpustit v hrnci, jakmile začne probublávat, vmíchejte cukr a sůl a velmi intenzivně míchejte, dokud nezačne hmota houstnout a lehce tmavnout (podle hrnce, ale míchejte alespoň 2 minuty), poté vlijte smetanu a míchejte do varu, kdy krém opět zhoustne. Odstavte a nechte vychladnout. Do vychladlé hmoty zašlehejte zbytek másla a nechte v lednici chvíli ztuhnout. Krém bude díky máslu hodně tuhý, takže je vhodný třeba na zdobení. Sladko-slaná chuť dodá věnečkům zajímavý nádech.

4 comments

  1. Těsto je úžasnééé!výsledek je pak vláčný a měkoučký-ja plnila oříškovým krémem a je to lahůdka:-)

  2. Dobrý den, máte tady úžasné nápady, několik jsem již vyzkoušela a jsem nadšená, jak se dá zdravě a chutně péct. Hledám teď recept na bezlepkovou vánočku, ale nerada bych použila hotové bezlepk. směsi. Nemáte s tím náhodou nějakou zkušenost?mezi recepty jsem nenašla…předem moc děkuji.

    1. Přiznám se, že do toho jsem se ještě nepustila. U nás totiž vánočku peče právě strýc Alojz a já si nikdy netroufla. Musela by být bez droždí a nejsem si jistá, jak by to dopadlo. Jakmile jsem přešla na bezlepkovou dietu, byl schopný se strýc přizpůsobit a udělat jednu z kukuřičného škrobu a rýžové mouky, ale jak postupoval, to netuším (trochu se drolila více než normální, ale chuťově pořád skvělá)..Každopádně, já bych zkusila tento recept a vyměnila mouky za hladkou čirokovou a hladkou pohankovou mouku, případně přidala lžičku guarové gumy.. http://papame.blog.cz/0912/tvarohova-vanocka-bez-drozdi

  3. Děkuji ti hodná vílo! Věnečky jsou moje srdcová záležitost a zrovna včera jsem přemýšlela, že jeden klasický za čas přece neublíží. Jaká náhoda, že zrovna dneska jsem začala znovu pro inspiraci projíždět tvé recepty a narazila na tento skvělý, alternativní způsob. Moc díky 🙂 čirokovou mouku píšu na seznam a těším se až vyzkouším.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.