O výživném šáchoru jedlém a recept na Šáchorový koláč s bílým mákem a pečenými hruškami

Posted by

Už jste zkoušeli šáchor jedlý? Ne? A že jste o něm ani neslyšeli? Já také ne! Když jsem na šáchorovou mouku narazila v obchodě, byla to jasná volba. Mouka je bezlepková a co více, přestože má chuť jako mandle, je naprosto bezpečná i pro alergiky na ořechy. Nevěříte?

IMG_5187

Podle této stránky je šáchor jedlý (Cyperus esculentus) prastará rostlina. Hlízky byly nalezeny v egyptských pouštních hrobech a vkládaly se také jako potrava do sarkofágu. Šáchor jedlý nebo také zelenošáchor jedlý, má hnědé, škrobnaté, olejnaté a sladké hlízky mandlové chuti (hlízkám se v zahraničí přezdívá chufas, tigernuts nebo také yellow nutsedge). U nás na ně můžete narazit pod názvem zemní mandle.

Co se týče účinků na zdraví, řadí se šáchor mezi ty zdravější potraviny. Obsahuje rutin, který je důležitý pro zdraví našich cév (a pokud netolerujete pohanku, může být šáchor vhodným zdrojem). Obsahuje také biotin, vitamín E a minerály včetně vápníku, hořčíku a draslíku. Je také zdrojem vlákniny, která je moc důležitá pro správnou funkci střev. Hlízky šáchoru by dokonce podle výzkumu měly mít léčivé účinky při střevních onemocněních. Pokud nic jiného, studie dokázala, že se jedná o antioxidant. Příbuzný tohoto šáchoru – bylinka šáchor hlíznatý – má mnohem bohatší vědeckou dokumentaci. Mimo jiné jsou mu připisovány protizánětlivé účinky a účinky proti bakteriím a křečím. Šáchor hlíznatý se používá v tradičním léčitelství např. i na syndrom dráždivého tračníku. Ta stejná bylinka má pak také protialergické účinky, brání přímo syntéze leukotrienů.Kdoví, třeba má podobné účinky i šáchor jedlý:))

kolaz 2

S receptem jsem si chvíli hrála, protože jsem si říkala, že když už je bez lepku a bez ořechů, mohl by být třeba také bez vajec i bez mléka. A aby byl celý koláč ještě léčivější, přidala jsem čerstvě pomleté lněné semínko a mák, jako zdroj minerálů. K tomu také trochu protizánětlivé hrušky. Pokud ji náhodou netolerujete, můžete zkusit třeba se švestkami, které se skvěle doplňují s chutí máku. Mimochodem šáchor si můžete sami doma pěstovat, klidně i v květináči, kdybyste mouku nemohli sehnat.

Šáchorový koláč s bílým mákem a pečenými hruškami

(bez lepku, bez sóji, bez ořechů, bez vajec, bez mléčné bílkoviny)

Krusta

  • 40 g mleté lněné semínko + 1/3 hrnku vody
  • 125 g mouky ze šáchoru jedlého (zemní mandle)
  • 10 g kokosová mouka
  • 15 g medu
  • 50 g rozpuštěného kokosového oleje

Náplň

  • 1 bezlepkový vanilkový puding
  • 450 ml rostlinného mléka
  • 4-5 lžic medu
  • 50 g čerstvě mletého bílého máku
  • 2 střední hrušky + 2 lžíce medu

Troubu předehřejeme na 160-170°C. Nachystáme dortovou formu o průměru 20 cm.

Hrušky omyjeme, zbavíme jadřince a rozdělíme každou na osminy. Dáme do pekáčku, pokapeme medem a podlijeme troškou vody. Dáme péct do trouby společně s krustou (30 minut). Lněné semínko zalijeme vodou a necháme odstát cca 5 minut. Zvlášť smícháme mouky, přidáme med a kokosový olej a vypracujeme drobenku. Přidáme „lněné vejce“ a vymícháme v pevné těsto. To pak buď rozválíme mezi dvěma papíry na pečení nebo natlačíme rukou do připravené formy tak, abychom vytvořili cca 0,5 cm okraje (můžete udělat i trochu vyšší). Dáme péct do rozehřáté trouby na 30 minut. Necháme vychladnout.

kolaz 1

Z mléka odebereme 50 ml a rozpustíme v něm puding. Zbytek mléka přivedeme k varu a vmícháme rozpuštěný puding, povaříme. Do krému vmícháme med podle vlastní chutě. Odebereme cca 100 ml krému na ozdobu. Do zbytku vmícháme namletý mák, lehce vychladíme a rozetřeme do vychladlé krusty. Poklademe osminkami hrušek a dozdobíme krémem. Necháme vychladnout. Můžeme lehce posypat skořicí. Dobrou chuť.

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.