Když už jsem neobjevila nic zajímavého k jídlu v Austrálii, rozhodla jsem se přidat trochu té Itálie. První tradiční italské cukroví jsem pekla ještě před pár lety. Dostala jsem tehdy návod přímo od kamarádovi maminky na Pitta cu´passuli, tradiční recept z oblasti Kalábrie. Jelikož jsem nenašla odvahu do jeho bezlepkové verze (zatím), rozhodla jsem se začít s něčím jednodušším.
S kaštanovou moukou jsem se poprvé setkala také díky Italkám, které na oslavu přinesly koláč z kaštanové mouky a já zjistila, že jej vlastně můžu, protože je celý bezlepkový. Samozřejmě jsem pak dostala přednášku a spoustu receptů, co vše lze z kaštanové mouky dělat. Rozhodla jsem se tradiční castagnaccio udělat trochu netradičním, přidat trochu kokosového krému a hlavně nahradit drahé piniové počeštěnou formou. Pořád se jedná o moc zajímavý zákusek, který krom datlí neobsahuje žádné sladidlo. Jak jste si navíc všimli, datle patří mezi přírodní antihistaminika. Dalším přírodním antihistaminikem je olivový olej. K tomu jsem přidala další velmi cenný plod – meruňky (nesířené, ideálně domácí!). Zdravé tuky z ořechů a semínek a je hotovo. Žádné vejce, mléko, sója, kukuřice, samé nízkohistaminové potraviny. Jelikož nepřidáváme ani žádná kypřidla, bude koláč spíše taková placka, ale to je naprosto v pořádku, protože tak vypadat má!
Kokosové castagnaccio
- 100 g kaštanové mouky
- 40 g kokosového krému
- 160 g vody
- 1 lžíce olivového oleje
- 5 sušených datlí
- 5 sušených nesířených meruněk
- 1 lžíce nasekaných vlašských ořechů
- 1 lžíce dýňového semínka
- špetka skořice
Troubu předehřejeme na 180°C a nachystáme si formu 20 x 20 cm.
Kokosový krém smícháme s vodou. Vmícháme špetku soli a vmixujeme kaštanovou mouku. Vznikne nám hladké těsto. Těsto rozetřeme rovnoměrně do připravené formy.
Sušené ovoce i ořechy nasekáme na drobno, nasypeme rovnoměrně na těsto a posypeme lehce skořicí. Pečeme 30 minut. Necháme vychladnout a nakrájíme. Dobrou chuť.
Taky velká dobrota, včera upečeno a dnes téměř celé snědeno. 🙂
😉 Příště vzorek poštou:)