Podle mnohých zdrojů by se meloun neměl mixovat s žádným dalším ovocem nebo zeleninou. Já si však dovolím překročit hranici a v jednom případě jej nemíchat s pár jahůdkami pro zachování barvy. Senzorické vnímání stravy je pro nás důležité a krom chuti bychom neměli zanedbávat ani vizuální stránku. když však smoothie připravíte ze směsi melounu, přidáte bylinky a oranžovo-žlutá barva vám není na obtíž, určitě můžete jahody nebo maliny vynechat. Pokud máte meloun spojen s červenou barvou a mozek je o tomto spojení silně přesvědčen, pak prostě kousek jiného ovoce přihoďte a s ničím dalším se nestresujte.
Nezapomínejte, že každou potravinu musíte testovat sami na sobě. Histamin jde totiž v tuto chvíli stranou, ael to neznamená, že nemůžete být alergičtí na jinou složku melounu. Už jsem potkala pár lidí, kteří měli na meloun alergii a rozhodně to nesouviselo s melounem. Proto vždy poslouchejte své tělo. Jinak je meloun samozřejmě skvělým letním osvěžením, které vám dodá nejen vitamíny, ale krásně vás hydratuje. Baobab přidávám pro extra dávku minerálů a vlákniny, ale samozřejmě můžete vynechat bez změny v chuti smoothie.

Letní melounové smoothie
- 750 g vodního melounu (nebo mix vodního a žlutého)
- 5-6 jahod pro barvu (doporučuji mražené pro extra dávku osvěžení , můžete nahradit pár malinami)
- hrst nasekaných lístků meduňky (pokud máte malé lístky, tak prostě hrst meduňkových lístků)
- 1 lžička baobab prášku
Vodní meloun zbavíme pecek, nakrájíme na menší kousky a spolu se zbytkem ingrediencí vložíme do mixéru. Rozmixujeme do vzniku hladkého smoothie. Ihned podáváme. Dobrou chuť.
Namiesto baobab prasku mozem pouzit lucuma? Alebo to ma uplne inu ‚funkciu‘?
Určitě lze využít jakákoli jiná superpotravina, lucuma má trochu karamelovou chuť, takže to bude zase chuťově jiné, stejně jako nutričně, ale to určitě není na škodu. Složení minerálů a fytonutrientů se bude mírně lišit, vždy záleží, co člověk hledá.
Doporucuji dat nakrajeny meloun na chvili do mrazaku… Pak z nej jsou vyborne frosty 😉