Když se na trhu objevil další prodejce kokosové mouky, rozhodla jsem se pustit do takového malého srovnávacího souboje. Adveni Medical představilo svou kokosovou mouku, a tak mě zajímalo, jak moc se může lišit od té americké nebo od firmy Wolfberry. Pokud kokosovou mouku vůbec neznáte, měli byste zbystřit. Jedná se o skvělou, bezlepkovou náhradu mouk pro vaše pečení. Ať už máte celiakii, cukrovku, vysoký cholesterol, potíže s trávením či držíte paleo dietu, kokosová mouka vám může přinést bezpečné chuťové zážitky.
První mouka, na kterou jsem zvyklá z USA, je mouka Raw Coconut Flour od Coconut Secret. Pokud objednáte jedno balení přes amazon atd., vyjde vás 400 g na nějakých 180 Kč bez poštovného. Tato mouka je v kvalitě raw (tedy bez ohřívání kokosu), obsahuje 40% vlákniny a je zaručeně bezlepková. Jako i ostatní kokosové mouky má nízký glykemický index, obsahuje malý obsah tuků i sacharidů. Kokosová mouka je hodně savá a obvykle se doporučuje použít jako náhradu 25% jiné mouky v receptech. Na druhou stranu, mouka se dá využít samotná (v takovém případě se doporučuje přidat 3-4 vejce na 1/2 hrníčku kokosové mouky (jiné zdroje uvádí 6 vajec na 1 hrnek kokosové mouky). A jelikož je v raw kvalitě a docela chutná, dá se použít i na „nevaření“, např. do smoothie pro zvýšení obsahu vlákniny a výživových vlastností. Co se týče barvy, je jemně nažloutlá, řekla bych, že asi nejtmavší z testovaných. V porovnání s ostatními mi přišla chuťově nejjemnější. Při testování sušenek se ukázala jako nejvíc savá, jelikož při využití stejného množství ostatních ingrediencí mnohem více lepila. Sušenky se však povedly na výbornou.
Druhou testovanou moukou byla BIO kokosová mouka od Adveni Medical. Co se týče barvy, tato mouka se více podobala té americké, chuťově je trochu ostřejší. Sušenky byly o chlup křupavější než jejich spolusoutěžící. Za 250 g zaplatíte 89 Kč (a nemusíte tedy na zkoušku kupovat větší balení). Výrobce uvádí, že se jedná o mouku vyrobenou semletím výlisků za studena lisované, šetrně usušené kokosové dužiny. Ve 100 g mouky naleznete celých 19 g proteinu a 39% vlákniny (v 1740 kJ). Mouka je tedy vhodná i pro sportovní režim, kdy se snažíte přidat trochu více rostlinných bílkovin do své stravy. Myslím, že je to ideální náhrada mouky, kterou jsem objednávala z USA. Pokud se vám cena zdá vyšší, nezapomínejte, že kokosové mouky se dává mnohem méně než jiné (kvůli savosti). Při přidávání do běžného pečení pro zlepšení nutričních vlastností se doporučuje max. 20%.
Poslední testovanou je Kokosová mouka BIO nativní od firmy Wolfberry. Za 400 g zaplatíte 117 Kč (rok 2014). Složením je stejná jako ostatní mouky, obsahuje 39% vlákniny. Výrobce udává, že se při zpracování nepoužívají žádné chemické procesy bělení. Mouka je každopádně nápadně světlejší než oba dva konkurenti. Lze to poznat i na samotném těstu pro sušenky. Při použití stejné doby pečení byly sušenky už trochu více do hněda (možná větší kontrast). Co mě však zarazilo, tahle mouka mi teda moc nevoněla a po pár dnech (skladováno v uzavřené nádobě) jsem měla pocit, že „voní“ trochu nažlukle. V sušenkách to poznat nebylo, ale při dalším pečení jsem přesně poznala, kde jsem použila kterou mouku. Pro mě určitě poslední místo (určitě nemám v plánu kupovat), ale možná vaše chuťové a čichové buňky zareagují jinak.
Závěrem: Mouky se chovaly velmi podobně, jen US je trochu více savá než české firmy. Barevně si více odpovídají Adveni a US mouka, poslední testovaná je podezřele bílá (i ve srovnání s firmou Let’s do..Organic, snad jiné kokosy). Chuťově nejjemnější je US mouka, české jsou si v tomto směru velmi podobné. Nicméně moje šarže Wolfberry pro mě měla nepříjemný nažluklý zápach i chuť.
Rychlé sušenky z kokosové mouky
16 tenkých sušenek (průměr 4 cm) nebo silnějších 9 sušenek (cca 5 cm)
(bez vajec, bez lepku, bez cereálií, bez sóji)
- 30 g kokosová mouka
- 30 g med
- 30 g změklé máslo (lze nahradit veganským máslem)
- 15 g sušeného strouhaného kokosu
Troubu předehřejeme na 170°C. Plech vyložíme papírem na pečení.
Smícháme si všechny ingredience dohromady, vznikne nám lepivé těsto. To namokřenýma rukama rozdělíme postupně na 16 nebo 9 kousků (nejdříve na poloviny, zase na poloviny atd, až dostaneme 16 kousků). Z každého kousku rychle vytvarujeme kuličku, kterou pak prsty na plechu rozplácneme na tenkou sušenku (nebo použijte razítko a přes igelitový sáček zmáčkněte). Pečeme v troubě cca 8 minut. Jakmile začne sušenka hnědnout či hnědnou okraje, vyjmeme plech (lehce se nám spálí!) a necháme na plechu dojít. Nepokoušejte se sušenky ihned sundat, celé by se rozpadly. Necháme vychladnout a poté sejmeme. Sušenky budou křupavé, ale ne tvrdé. Postupem času budou uvnitře trochu měknout (během jednoho dne, med nasává vlhkost), nemusíte se tedy bát, že byste si vylámali chrup. Dobrou chuť.
šlo by máslo nahradit kokosovým olejem? Nemůžu máslo kvůli laktoze 😦
díky
Kokosový olej má trochu jiné vlastnosti (přece jen máslo má nižší podíl tuku a nějké proteiny, vodu), tak nevím, jak se bude s těstem pracovat, každopádně bych zkusila přidat menší množství (tak 2/3 váhy másla) a zkusila, zda bude těsto držet.
Díky za recept, sušenky jsou chuťově moc dobré, ale dost dusivé… Přitom másla je tam opravdu dost. Je to vlastnost kokosové mouky? Nebo to dělá absence vajíček nebo mléka?
Hned po upečení jsou hodně pevné suché, ale když se nechají odležet, tak právě med má tu skvělou vlastnost, že natahuje vlhkost, takže zase změkly:)
Dobrý den, máte úžasný blog, hodně podle Vás vařím i peču. Měla bych dotaz, nemohla byste mi poradit , kde bych mohla najít recepty na cukroví z kokosové mouky. Děkuji
Kokosovou mouku taky miluju, zrovna z ni delam banana bread. Susenky vyzkousim! Diky!
Dobrý den, recept vypadá skvěle, myslíte, že můžu nahradit med rýžovým sirupem? Děkuji
Určitě to půjde, jen bych na začátek přidala méně, protože je rýžový sirup tekutější. Nebo budete muset přisypat více mouky, aby se hmota dala tvarovat (bude lepivá i s medem). Nevím ale, jak se sušenky zachovají po upečení, o medu je známo, že natáhne vlhkost, netuším, zda rýžový sirup dokáže to stejné. Ale pokud máte rádi sušenky křupavé, tak to opravdu za pokus stojí.