Pár rad pro cestování s HIT aneb hodování na Mallorce:)

Posted by

O cestování s HIT jsem se již párkrát zmiňovala. Lidé mají často velký strach, že se s HIT už nikam nepodívají. Je na čase zahodit své starosti a těšit se na lepší cestovatelské zítřky. Samozřejmě ve chvíli, kdy je vám nejhůře a teprve přecházíte na nový životní styl, je velmi těžké někam cestovat, natož přemýšlet o dovolené. Ale hned, jak se vám trochu urovná režim, zvyknete si na nový jídelníček, je přímo žádoucí vyjet ze stereotypu a užít si extra dávku pohody. Stres je totiž největší nepřítel histaminu. Není náhodou, že si mnoho z pacientů chválí, že na dovolené je všechny symptomy přejdou jako mávnutím kouzelného proutku. Pak je samozřejmě potřeba se zamyslet, z kolika procent jsou naše symptomy odrazem jídla a z kolika procent životního stylu (a stresu). Předem vyhlašuji: nezoufejte, bude dobře. Ani já jsem netušila, jak moc může protizánětlivá strava upravit i váš vztah k cestování (musím konstatovat, že jsem díky této změně životního stylu udělala velký pokrok, aniž bych vlastně před tím tušila, že nevolnost při cestování není normální).

Být připravený

Stejně jako neexistuje jeden univerzální návod na cestování pro všechny lidi, neexistuje ani univerzální rada pro histaminiky. Je to jednoduché – každý jsme jiný, máme jinou představu o dovolené, jiné chutě, jiné požadavky, jinak nastavený organismus. Proto musíte při plánování dovolené zohlednit všechny svoje požadavky a nároky. Co však můžete dopředu udělat je připravit se. Informovat se o možnostech stravování v místě pobytu, o kvalitě surovin, o dostupnosti zboží, naučit se základní slovíčka v cizí řeči (nebo si je alespoň vypsat) a vytisknout si materiály. Pro celiaky existují kartičky, které si zdarma stáhnete a vytisknete v mnoha jazycích. Je na nich uvedeno, že celiak nesmí lepek, který se nachází v určitých surovinách, a že při jeho pozření se mu udělá velmi zle. Takovou kartičku pak předáte obsluze, která může složení jídla zkonzultovat s šéfkuchařem. I když musím přiznat, že v dnešní době se snad na každém místě dá najít nějaká restaurace, která vaří i bezlepkově. Vytáhněte ze svého seznamu ty nejhorší potraviny, které vám prokazatelně škodí a sestavte si podobnou kartičku. Na internetu najdete spoustu překladačů, tak můžete zkusit i bez pokročilých znalostí daného jazyka (nebo si od někoho nechat poradit). Díky internetu dnes máme také možnost prohlédnout si okolí a možnosti v dané lokalitě, případně napsat email do hotelu/zařízení a zeptat se, jak to tam mají. Budete překvapeni, jak často vám třeba v hotelu zkusí vyjít vstříc (i v Čechách).

Být připravený mnohem více

Tak tedy už máte vytištěnou kartičku, máte vypsaná slovíčka, která jsou pro vás důležitá (třeba jak se řeknou kvasnice, lepek, pšenice, rajčata atd atd.). A také jste prohledali internet, abyste zjistili své možnosti. Tak teď je dobré se připravit ještě doma. Pokud máte možnost si vzít nějaké svoje jídlo, tak jí rozhodně využijte. Např. protizánětlivé sušenky vás nechají vzít i do letadla a máte jistotu, že máte něco po ruce. Osobně mám po ruce vždy sušené ovoce a oříšky (dle toho, co tolerujete, samozřejmě nepražená nesířená verze!). Mou první pomocí na cesty jsou obvykle Medjool datle, které jsou krásně měkké, vydrží, jsou sladké a okamžitě vám dodají energii (než najdete další zdroj potravy). Z mé poslední cesty rozhodně doporučuji paleo bulky z blogu Veselé Borůvky, které vydržely cestu v příručním zavazadle, chutné byly i po třech dnech (a překvapivě stále nadýchané), doma je uděláte coby dup a jsou vysokonutiční! Mimo to připravuji třeba domácí sušenky a raw tyčinky (nepečené, ze sušeného ovoce a ořechů).

Mimo pečení doma jsem se koukla ještě na internet, jaké restaurace se v okolí vyskytují. Když si zadáte hledat dané město a bezlepková restaurace, často vám nějaké diskuze vyskočí. Stejně tak jsem si přečetla zkušenosti dalších lidí, kde se dají koupit bezlepkové výrobky. Podívejte se, jak daleko máte nejbližší prodejnu. Mě osobně vždy zajímá čerstvé ovoce a zelenina, zvláště ve slunných zemích, kde vše dorůstá krásně na slunci. Může vás překvapit, že takové rajče z Itálie přímo ze zahrádky budete tolerovat jinak než rajčata dovážená. Kvalita surovin je alfa i omega vaší stravy v zahraničí.

Vitamíny/léky na cesty

Když cestuji, plánuji rovnou svou lékárničku. Lékárničku jsem si zvykla vozit ještě před HIT, protože jsem nevěděla, jaká nemoc u mne propukne. Je dobré mít sebou pohotovostní antihistaminika, která se v případě velké nouze mohou hodit. Pokud berete pravidelně jiné suplementy jako je mangosteen nebo quercetin, ani po čas dovolené je neodkládejte (pokud si tedy zrovna nedáváte pauzičku). Já si na cesty vždy balím trochu práškového vitamínu C, který mi dokáže pomoci nejen proti histaminovému záchvatu, ale také při známkách virózy. Quercetin mám jako pohotovostní tablety místo daosinu, který mi nikdy nezabíral (quercetin stabilizuje žírné buňky stejně účinně jako kromoglykát). Na dovolenou vždy vozím ozkoušená probiotika, přece jen jiné stravovací návyky mohou trochu zahýbat se střevní mikrobiotou. A co je opravdu důležité, mějte sebou do zásoby léky proti průjmu. Tak budete mít aspoň klidné svědomí, že kdyby se něco přihodilo, máte řešení (samozřejmě pokud nejedete do exotické země, kde je mnohem lepší vsadit na místní medicínu, jelikož se spíše jedná o bakteriální nákazu).

Ještě nějaká rada?

Při plánování cestování musíte prostě zohlednit, že jste na tom jinak. Netvařte se sebejistě a své spolucestující připravte na to, že máte jiné požadavky, od kterých prostě nemůžete upustit. Přátelé a rodina to musí pochopit. Po cestování si nechte dostatečný čas na regeneraci (tedy nepočítejte s tím, že vystoupíte z letadla a rovnou si dáte 20 km trasu do kopce). Dbejte prostě na to, abyste měli dostatek odpočinku. Dovolená je od toho, abyste si odpočinuli, ne abyste trhali osobní rekordy. Pokud se necítíte na výlet do zahraničí, i v Česku si přece můžete uží super dovolenou, kde nebude mít jazykovou bariéru a můžete si připravit více jídla. A nezapomínejte pít. Není nic lepšího než dostatečně pročistit trubky i za cenu neustálého odskakování na WC. A bohužel vás musím zklamat – alkoholovým dýchankům se raději vyhněte. Alkohol blokuje DAO a celkově může zhoršit jakoukoli situaci, nehledě na dehydrataci a často obsah biogenních aminů. No dobrá, jeden koktejl vás nezabije, ale znáte to – všeho s mírou:))

Tak a teď klidně můžete přestat číst, protože nic víc mě teď nenapadá. Ale pokud vás zajímá, jak může vypadat krátká zastávka na Mallorce, tak čtěte dál:)

Jak jsem se najedla na Mallorce

 A teď už k malém fotoreportu, jak jsem cestovala já. Popravdě jsem zjistila až pozdě, že Air Swiss jsou nejvíce allergy-friendly letecká společnost a že si i na takto krátké lety mohu objednat gluten-free stravu. Možná lepší pro mě, protože o čerstvosti lze těžko mluvit a tak je pro histaminiky asi lepší, když vydrží na vlastních zásobách. kolaz 1Hned kousek od hostelu na Mallorce jsem byla schopná detekovat smoothie bar (adresu jsem si vyhledala už předem), kde k mému velmi milému překvapení nabízeli krom ovocných smoothie také zelené mixy s přidanými superpotravinami. Povím vám, není nic lepšího než pořádná dávka kadeřávku s jablečným freshem a mladým ječmenem, které vás po cestě letadle správně nakopnou. Pokud tolerujete mléčné, může být dovolená pro vás rájem, jelikož spousta letovisek nabízí mražený jogurt. kolaz 9Pokud si na jogurt netroufáte, tak zvolte opět pořádné ovocné smoothie nebo ovocné sorbety, které by neměly obsahovat nic nevhodného (pokud samozřejmě tolerujete zvolené ovoce). kolaz2

V cizích zemích najdete spoustu zajímavého ovoce, které doporučuji ochutnat (prosím, nevíte někdo, co je to ovoce na fotce nahoře? Zvolila jsem si pracovní název, který mi samozřejmě zůstal v hlavě, a už nemůžu dohledat název:)))). O většině takového ovoce se můžeme jen dohadovat, zda může mít histamin, ale obvykle mají v sobě také quercetin a další látky, které naopak žírné buňky stabilizují. Efekt histaminu se může prostě „nulovat“. I v Palmě objevíte tržiště, kde vás bude zrak přecházet z nabídky čerstvého ovozelu, ryb, pečiva i dalších produktů (Mercat de l’Olivar). A u některých stánků vám udělají čerstvý fresh nebo smoothie přímo ze zvoleného ovoce a zeleniny, které vidíte vystavené. Prostě bezchybná svačina, oběd, snídaně, jak je komu libo!

kolaz 4V samotném městě pak najdete několik prodejen se zdravou výživou. Liší se nejen sortimentem, ale také cenami, každopádně třeba v LoVegano najdete také spoustu raw pochoutek. Cestou jsme dokonce potkali obchůdek s britskými potravinami, kde měli bezlepkovou tyčinku s proteinem z hnědé rýže, prostě skvělá náhrada jídla, když nestíháte. A v obchodech si koupíte krásné předmícháné saláty. Pravdou je, že abych zasytila své břicho, musela jsem zvolit více balení (některá balení odpovídala 2-4 porcím, zasytit mě mohl salát o velikost 4 a více porcí:))kolaz 8

Pokud můžete mléčné, máte také vyhráno, protože třeba jižní země si potrpí mimo jiné na čerstvých sýrech. Chutnají trochu jako ricotta, jsou krásně svěží a zasytí (vyrábí i bezlaktózové verze). A pokud by vás zajímalo, jak taková výše zmíněná bulka vypadá po 3 dnech na celodenním výletu, tak vězte, že pořád stejně.kolaz 6

Pokud budete jó zoufalí, tak můžete sáhnout opět po sušených plodech. Datle s mandlemi dodají potřebnou energii na pochody, aniž by vás zatížily. A zároveň umlčí chuť na sladké. Aneb chléb z datlí a mandlí, stlačený do skvělé podoby na cestování. kolaz 3

No a kdo by měl chuť na kafíčko…ano, nejsem odpůrce ani tohoto nápoje, jen se nesmí brát jako droga případně jako povzbuzovadlo (více ke kávě a HIT zde). Jakmile se člověk na něčem začne stávat závislým a začne danou potravinu zneužívat, je to vždy spíše na škodu. Pokud si ale vychutnáte na dovolené kvalitní kávičku, možná budete překvapeni, že vám tolik neplechy nenadělá (pokud samozřejmě nejste příliš citliví na kofein). Poznámka – dortík jsem nejedla, ale je vám jasné, že musel být výborný, ne?

kolaz 7Pokud lepek můžete, jistě vás potěší, že v Palmě mají spoustu dobrůtek. Samozřejmě nic z výše zobrazených jsem nejedla, ale bylo mi líto se nepodělit o to, jak krásně to vypadá:))kolaz 5

No a pokud by si někdo myslel, že život je pes, pak není. Pokud tolerujete trošku alkoholu, zvolte jednoduchý koktejl, pokud netolerujete, dejte si virgin, tedy bez alkoholu. Kdo říkal, že potřebujete alkohol (či přímo víno a pivo) k životu? Nikdo. Prostě si jen užívejte dovolené:)

kolaz 10

A pokud nevíte, co si přivézt z dovolené, volte kvalitní produkty. Třeba kvalitní olivový olej je protizánětlivý a o olivových listech se přímo píše, že jsou protialergenní – snižují histamin v těle. Je čas si udělat pořádný olivový čaj, aby člověk tu cestu vstřebal. A fíkový chléb je prostě nej – jsou to jen fíky s mandlemi, tedy další pochoutka na náročné cesty.

Možná jste si dobře všimli, že chybí fotky restaurací, fast foodu a podobných zařízení. Musím přiznat, že nic takového jsem nevyhledávala. Proč také. Když je vedro, člověk nějak přirozeně nemá chuť na vařené jídlo a měl by své chutě tak nějak vyslyšet. Samozřejmě při dlouhodobějším pobytu bychom určitě nějaké zařízení navštívili, ale takhle prostě nebyl čas ani potřeba:))

4 comments

  1. ty smoothie vypadají dokonale. No já do Londýna v kufru tahám krabičky s jídlem. Většinu kufru mi to zabere:D A to jsem se chtěla zeptat, můžu dát ten práčkové Céčko normálně do kufru?:D Nebudou si myslet, že něco pašuju?:D

    1. Myslím, že dnes už mají tak vyspělé metody, že si práškový vitamín C nebudou plést s ničím jiným. Mě by takhle v USA nebo naopak v Evropě museli už několikrát zavřít, když jsem převážela vitamíny a léky v každém směru:)) A někdy těch vitamínu z USA bylo vážně dost:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.