Zkoušeli jste někdy pizzu na sladko? Ne? To musíte napravit:) On je to vlastně pořád takový spíš koláček, ale když uděláte tenké těsto a správný tvar, máte pizzu jako stvořenou:) Makovou mouku prodává firma Adveni Medical, která se specializuje na různé přirozeně bezlepkové mouky. Maková mouka je prý oproti máku lépe stravitelnější, není tolik tučná jako pomletý mák. Je to tedy dobrá alternativa, pokud chcete ubrat trochu toho toku ze semínek a ořechů a přitom zachovat obsah minerálů. Na celou pizzu o průměru 22 cm budete potřeba jen 1/2 hrnku mouky.
Komu by unikla ona informace, mák je protizánětlivý a obsahuje spoustu super látek pro náš organismus. Když jej spojíme s dobrým ovocným pyré, máme super svačinku, oběd či třeba zákusek. Já mám mák nejvíce spojen se švestkami, ale věřím, že i jiná ovocná pyré budou super. Vařené/pečené ovoce sice trochu ztrácí na své výživové hodnotě, ale pořád slouží jako skvělý zdroj vlákniny. Pokud surové ovoce špatně tolerujete (intolerance, zkřížené alergie, akutní zánět střeva či žaludku), zkuste alespoň to vařené. Někde člověk zařít musí:))
Maková pizza se švestkami
- 1/2 hrnku makové mouky (Adveni Medical)
- 2 lžíce kokosové mouky
- 1 lžička chia mouky
- 2 vejce
- 1 lžíce panely (sušená třtinová šťáva)
- 1/4 hrnku šťávy ze zavařených švestek
- 2 skleničky domácích zavařených švestek (neslazených, nebo cca 400 g čerstvých)
- sladidlo dle chuti (agáve, melasa, stevie atd)
Troubu si předehřejeme na 170°C a vytřeme a vysypeme si formu na dort o průměru 22 cm.
Smícháme si makovou mouku s kokosovou a chia. Přidáme panely a rozšlehaná vejce. Těsto rozetřeme do dortové formy a dáme na 10 minut péct. Mezitím si slijeme švestky a dáme do mixéru. Já jsem měla zavařené bez konzervantů, jen s lžičkou třtinového cukru. Rozmixujeme na hladkou hmotu a dosladíme dle chuti. Korpus vytáhneme z trouby, necháme pár minut vychladnout a přelijeme švestkovým přelivem, tak aby byla cca 0,5 – 1 cm vrstva. Dáme do trouby péct na dalších 25-30 minut. Švestková vrstva se nám trochu zatáhne a vytvoří jakoby „škraloup“. Necháme vychladnout na mřížce a pak nakrájíme. Švestková vrstva bude krásně držet na pizze, ale bude jemná, vláčná a velmi svěží. Dobrou chuť.
Ahoj.Rada bych se zeptala dávám dohromady potraviny které se mohou pri HIT a nutno dodat, ze jsem na počátku a zzivam se s touto novoutou. Hapruje mi však seznamu celkem dost potravin. Kdy někdo je udává že se mohou jinde zase že ne,prohlédla jsem pár tvých receptů a je to právě mak, skořice, ocet, pohanka, tato jsem v jiném seznamu našla jako zakázané.
Trochu nevím zda může spaldova mouka, cukr, těstoviny, rýže basmati, čerstvé mléko. Tyto všechny jsou také na obou stranách vah. Dík za tvou pomoc. ANDREA
Ahoj, vyber si na začátek jeden seznam a toho se drž, vše zapisuj, protože každý má HIT z jiného důvodu a velmi často právě jako následek jiných intolerancí a nemocí a dle toho se odvíjí individuální tolerance potravin (takže není vůbec vyloušeno, že budeš tolerovat rajčata, i když je ostatní nemohou). Na začátek je dobré držet se základních surovin, nekombinovat a pořádně si o potravinách a problematice načíst a jen tak se neptat na každou potravinu (prakticky je jen pár základních vysokohistaminových potravin a vše ostatní je povoleno, jen se tolerance může odvíjet od dalších nemocí). Doporučuji pročíst články z této sekce (https://histaminovakasulka.com/histaminova-intolerance-hit/hit-aktualne/. ), tam najdeš i jak začít s nízkohistaminovou dietou krok po kroku (https://histaminovakasulka.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/), vysvětleno, jak je to s těmi seznamy (a žel mnohé se liší, protože je nepíší odborníci a dnes víme, že v těch původních je řada chyb, ať se to týká třeba pohanky, skořice, ovoce atd, které se tam dostali neprávem).
Více pak o jednotilvých potravinách, proč je jíst nebo nejíst a jak je to z pohledu histaminu (u těch sporných): https://histaminovakasulka.com/recepty/o-potravinach/
O tom, proč je dobré šetřit s cukrem/potravinami s vysokým glykemickým indexem: https://histaminovakasulka.com/2017/02/05/protizanetliva-dieta-jako-lek/.
K roli špaldy či případně lepku a vlivu na propustnost střev i u zdravých lidí více zde: https://histaminovakasulka.com/2014/04/28/jist-ci-nejist-lepek-a-psenice-z-pohledu-zdraveho-a-nemocneho/
Je důležité si hlavně uvědomit, že HIT není alergie a není to tak, že člověk reaguje na malé množství. Je to intolerance, protože člověk musí toho histaminu přijmout mnohem více, než je schopný odbourat. Takže hraje roli i množství potraviny (např. lžička jablečného octu do celého koláče, ze kterého pak sním jen kousek, je samozřejmě něco jiného než lžička octu najednou atd). Takže je také důležité, že některé potraviny se mohou jen v limitovaném množství, které může být pro každého jiné a každý si to musí ozkoušet na sobě.