Tentokrát to nebude žádná novota. Když mi v rukou skončila maková mouka od Adveni Medical, moc jsem se nerozmýšlela a vyzkoušela recept přímo z jejich stránek. Člověk si někdy tyto bezlepkové nové mouky musí prostě osahat. Jen jsem trochu změnila poměr surovin a těsto nacpala do formy na koblížky. Klidně jej však můžete naplnit do mufínků, jako to uvádí v původním receptu. Kombinace máku a kyselého rybízu je prostě skvělá.
Na internetu jsem si všimla, že doporučují využít makové semínka jako antihistaminivou mast na kůži (spolu s citrónovou šťávou a vodou), ale samozřejmě je to jen babská rada;). Já v tomto směru spíše poslouchám své tělo, které si o mák říká (v určitých chvílích). Mák má mnohem větší obsah vápníku než třeba mléko, a je tak svělou náhradou při bezmléčné dietě. Samozřejmě pozor si musíte dávat na alergii a také počítat s tím, že mák je trochu těžší na žaludek. Nejdříve otestujte menší množství čerstvě pomletého máku, abyste byli schopni určit svou reakci. Mě nevadí ani v pečené, ani v surové formě, ale všeho s mírou! A mimochodem, mák působí protizánětlivě (a také má pár dalších skvělých účinků):))
Makové koláčky s rybízem
- 3 vejce
- 1/2 hrnku vody
- 4 lžíce dýňového pyré
- 3 polévkové lžíce medu
- 2 lžičky prášku do pečiva
- 1 hrnek makové mouky (110 g)
- 150 g rozmraženého rybízu
Předehřejeme troubu na 170 °C. V misce smícháme vejce dýňovým pyré a vodou, přidáme prášek do pečiva, med a stevii. Dobře promícháme a přisypeme makovou mouku. Na závěr vmícháme rybíz. Necháme cca 5-10 minut odstát, aby mouka nasála tekutinu. Poté plníme do formy na koblížky, případně do muffinových formiček. Pečeme cca 30 minut (dokud nevyjde špejle suchá). Podáváme třeba s bioládou z indiánských borůvek:) Dobrou chuť.
Ahoj, som sice Slovenka z cias ČSFR, ale niektorym slovam,pojmom a frazam nerozumiem😄 čo sa mysli pod pojmom dynove pyre? Ako ho urobit?
Jako pyré se v mém slovníku vlastně uznačuje kaše bez přidání dalších ingrediencí, takže je to obvykle podušená zelenina nebo ovoce, ze které se po uvaření/dušení slije voda a rozmixuje se na jemnou kaši. Něco jako dětské přesnídávky doma vyráběné, neředěné:)) Dýňové pyré se dá dělat třeba i z pečené dýně (mé nejoblíbenější), kdy se upeče a pak jen rozmixuje:)
Hmmm, mám na ně moc hezkou vzpomínku 😉