Tento dortík si prostě vybojoval místo v předních liniích publikování a předběhl spoustu skvělých receptů. Není to totiž žádná lehká váha, ale poctivá dávka kalorií zabalená do krásné červené barvy na sněhovém polštářku. Bohužel dnes si na své nepřijdou alergici na mléko, ale bezlepkáči si řádně smlsnou (dort neobsahuje žádnou mouku!).
Na jahody budete muset ke 12 měsíčkům nebo provětrat své zmražené zásoby. Domácí jahody jsou prostě nej. Já jsem kvůli zdobení sáhla i po čerstvých jahodách a pevně doufám, že mě za to neukamenujete. Ale dortík byl na oslavu narozenin a to si prostě trochu té parády zaslouží. Je vám asi jasné, že jahody už svou barvou říkají, že budou plné antioxidantů. Pokud chcete zachovat co nejvíce z jejich výživového potenciálu, nemusíte vůbec vařit a rozpuštěné jahůdky poklást na dortík, i tak to bude skvělá mňamka. Co se týče histaminu, budete si muset jahody sami ozkoušet. Jahody jako takové histamin neobsahují, ale obsahují benzoan, který jahoda potřebuje při svém zrání. Musíme si uvědomit, že koncentrace je ve velmi nízkém množství (oproti uměle používanému benzoanu), protože samotné jahody přece nejsou konzervované a velmi rychle se kazí. Benzoany jsou pak za určitých podmínek schopné uvolňovat vlastní histamin ze žírných buněk (tato informace pochází někdy z roku 1980, novější data jsem nedohledala). Domácí jahody jsou však obvykle dobře tolerovány (po stabilizaci), ty kupované mohou být problém kvůli použitým chemikáliím (postřiky, dozrávání, lesk atd). Ale dnes tedy už konec vykecávání, jdeme přímo na věc.
Mimochodem v receptu využívám kůru z citrusů. Mnozí z vás se zaleknou, že se jedná o histaminovou potravinu, ale to vůbec není pravda. Citrusy jako takové histamin neobsahují, spíše se často zmiňují jako liberátory a hlavně nesmíme zapomínat na častou alergii právě na citrusové plody. ALE! Kůra z citrusů (a tím samozřejmě myslím nestříkané plody!) obsahuje látky, které naopak působí PROTI uvolňování histaminu z vlastních žírných buněk, má tedy protialergický efekt. Jako bonus musím dodat, že působí také protizánětlivě a antioxidačně (studie zde). Což trochu poukazuje na fakt, že jednotlivé části rostlin mohou mít jiné účinky na naše tělo.
Dortík s mascarpone a jahodami
Korpus
- 5 malých vajíček (nebo cca 3-4 střední)
- špetka soli
- 2 lžíce medu
- 1 hrnek mandlové mouky (aka na jemno umleté mandlová drť, co zůstala při přípravě mandlového mléka, případně se dá zakoupit třeba na bezlepkova.com)
- 1/2 lžičky prášku na pečení (vinný kámen)
- 2 lžíce nepraženého kakaového prášku
Krém
- 500 g kvalitního mascarpone
- citrónová kůra z 1 bio citrónu
- 1 -2 lžíce citrónové šťávy (čerstvě vymačkané)
- 2 lžíce medu
Poleva
- cca 150 g čerstvých jahod
- cca 150 g mražených jahod
- 2 lžíce kokosového cukru (krystalizovaný kokosový nektar)
Troubu předehřejeme na cca 160°C. Formu (24 cm) si vymažeme kokosovým tukem a vysypeme trochou mandlové mouky.


Bílky oddělíme od žloutků a našleháme je se špetkou soli do pěny. Žloutky smícháme s ostatními ingrediencemi na korpus. Postupně vmícháme bílkovou pěnu a hmotu přelijeme do formy na dort. Pečeme cca 15 minut či dokud špejle nevyjde ven beze zbytků. Necháme vychladnout.
Ingredience na krém vyšleháme šlehačem do jemného krému. Můžete dle vlastních chuťových preferencí přidat třeba kokos, vanilku, čokoládu. Ale samotný mascarpone s citrónem má skvělou chuť.
Mražené jahody necháme popustit, odstraníme trochu přebytečné šťávy a spolu s cukrem je povaříme v nepřilnavém hrnci do úplného změknutí. Během vaření pomačkáme jahody, vytvoří se nám hustější směs. Jakmile tato směs začne houstnout, odstavíme a necháme chladnout. Mezitím si nakrájíme čerstvé jahody, kterými ozdobíme dort. Zalijeme jahodovou polevou a dáme do lednice ztuhnout. Následně můžete třeba polít ještě čokoládou či dozdobit čerstvou mátou. Dobrou chuť.
prosím – čím nahradit mandlovou mouku (alergie na ořechy/mandle/kokos) ?
Klidně můžete vyzkoušet úplně jiný korpus..tady je z čirokové mouky, hraška lze nahradit škrobem (http://histaminovakasulka.com/2014/07/30/letni-dortik-s-boruvkami/). Možná by šla nahradit mletým lněným semínkem nebo jinou moukou, ale poměr nebude 1:1, takže to nedokáži odhadnout. Raději bych zvolila jiný korpus podle osvěděčeného receptu, než nahrazovat mandlovou mouku.
už budu mít dost hmoty na ten koláček, dělám si mandlové mléko a tuhle dobrodu si udělám
Dejte vědět, jak se vyvedl:) Já už také vyhlížím, kdy budou mít čerstvé Mascarpone, abych mohla dortík připravit.