Gluten Summit 9: Glutenová onemocnění

Posted by

Informace zde uvedené nejsou mé názory, nejsou ověřované, ale výpis informací ze setkání Gluten Summit

Ve svých článcích se pravidelně zmiňuji o něčem, co se nazývá neceliakální gluten senzitivita (NCGS). Důvody jsou čistě praktické – ráda bych lidem ukázala, že onemocnění spojená s gluten sahají dále než k celiakii a z osobní zkušenosti vím, jak moc může vyloučení lepku pomoci v léčbě nabalených problémů. A tak jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít přednášku s vědcem a lékařem, který stojí za velkým množstvím objevů v této oblasti a je autorem několika souhrných prací. Dr. Umberto Volta ve své přednášce představil mnoho tváří této nemoci a nastínil rozdíly v jednotlivých nemocech. Každopádně je to velmi zajímavé doplnění informací.

Dr. Volta je kardiolog, avšak velkou část své kariéry působil v oboru imunopatologie a interní medicíny, kde se také začal zabývat imunologií celiakie. Společně se svým týmem objevili jako první anti-gliadin protilátky (a zavedli metodu pro stanovení IgG a IgA protilátek proti gliadinu). V roce 2009 začal vyučovat kurz “Celiac Disease: From Clinical Presentation to Management”, kde se zabývá složitou problematikou glutenových onemocnění. Ve stejném roce se také stal koordinátorem projektu “Coeliac Disease Management, Monitoring and Diagnosis” (Evropské komise pro zvládání, sledování a diagnostiku celiakie). Dnes je Dr. Volta ředitelem centra pro celiakii a malabsorpci v italské Boloni. Je také prezidentem Národní vědecké komise Italské asociace pro celiakii. Mimo celiakii se zabývá výzkumem jaterních nemocí, atherosklerózy a diabetu I. typu. Na svém kontě má přes 450 vědeckých publikací.

Umberto-Volta

Glutenová onemocnění

Při podezření na nemoc spojenou s lepkem (ať už z důvodu symptomů či pozorování pacienta) musí být v první řadě vyloučena celiakie a alergie na pšenici, ideálně přes tTG a anti-endo protilátky (2-3% celiaků mají negativní serologické testy), střevní biopsii pro vyloučení celiakie a IgE testování alergie na pšenici z krve. Pokud vyloučíme tyto nemoci, je podezření na NCGS. Příznaky mohou být různé a obvykle rychle mizí po vyloučení lepku z potravy (a vrací se po jeho požití).

Symptomy NCGS ve zkratce

Studie navrhují, že při NCGS dochází ke zvýšení propustnosti střevní mukózy, což umožňuje antigenům (látek navozujících vznik protilátek) přestupovat přes střevní membránu. Vyvíjí se zánět tenkého střeva, který může (ale nemusí) být doprovázen vznikem protilátek proti gliadinu. Příznaky týkajícího se gastrointestinálního traktu jsou velmi rozlišné – reflux žaludeční kyseliny, zácpa, průjem, bolesti břicha, nadýmání – celkově příznaky syndromu dráždivého tračníku. Příznaky NCGS mohou být také mimo zažívací trakt, nejčastěji je to únava, bolesti hlavy, bolesti svalů, zamlžený mozek, vyrážka, vředy v ústech, osteoporóza, časté jsou deficity živin – minerálů jako železa či folátu. Zamlžený mozek („brain fog“) se objevuje mnohem častěji u pacientů s NCGS než u celiaků (dle Dr. Volty až u 35%) a je doprovázen ztrátou koncentrace a obtížností přemýšlet. NCGS často vyústí v malabsorpci (nedostatečnému vstřebávání živin), jelikož dochází k dlouhému přehlížení příznaků: často chybí B12, feritin, folát, vitamín D. Ke všemu se přidružují další intolerance – syndrom dráždivého tračníku (50%), laktózová intolerance (40%), fruktózová alergie či alergie na nikl (příjem velkého množství kukuřice může zvýšit náchylnost k niklu!). Mimochodem alergie na nikl je často přehlížená, projevuje se bolestmi břicha a vyrážkou. NCGS může hrát také roli ve vzniku autoimunitních onemocnění, momentálně se mluví o štítné žláze, autoimunitním gastriditě a alopecii (vypadávání vlasů).gluten-free-symbol

Jak je to s diagnostikou?

Bohužel nejsou žádné specifické markery pro NCGS. Někdy mohou být zvýšeny některé markery pro celiakii, střevní biopsie však celiakii vyloučí. Zatím nebyly odhaleny žádné cytokiny (signální molekuly pro zánět) spojené s NCGS, stejně tak žádné genetické predispozice. Pokud se bavíme o genetice, jeden z genů HLA-DQ8 nebo DQ2 má přítomno 95% celiaků, avšak jen necelých 50% NCGS pacientů, přičemž ve zdravé populaci je výskyt 30%. Pokud srovnáme jiné markery pro celiakii, tak zatímco IgG anti-gliadin je přítomen u 80% celiaků, nachází se jen u 56% NCGS pacientů, IgA protilátky jsou u celiaků detekovatelné v 70% případů, ale pouze v 6% NCGS. Deamidovaný anti-gliadin a tTG protilátky nejsou obvykle u NCGS detekované vůbec, což vysvětluje rozdílnou patologii celiakie a NCGS onemocnění (přitom deamidovaný anti-gliadin se stává prvním nástřelem lékařů a při jeho negativitě lékař další parametry nestanovuje). Při endoskopii se neodhalí žádné poškození klků ve střevě, avšak často je přítomen zánět.

Dr. Volta doporučuje při podezření na NCGS zkontrolovat zbytek rodinných příslušníků (v přímém vztahu) pro výskyt celiakie či NCGS.

„Neceliakální gluten senzitivita a celiakie jsou jako dvě sestry. Ta starší je celiakie a ta mladší neceliakální gluten senzitivita“. – Dr. Volta

Dr. Volta varuje před komerčními bezlepkovými produkty!

Rozdíl je také v reakci pacientů na léčbu. Zatímce velké množství celiaků přechodem na dietu začne přibírat (pokud nespadají do kategorie cca 27% obézních celiaků, což zmínil Dr. Davis), NCGS pacienti začnou na gluten-free dietě ubírat na váze. Momentální možností diagnostiky je pouze eliminační dieta a placebo expoziční test. Velmi často je potřeba u těchto pacientů vyřadit jiné intolerance. Častým případem je FODMAP (fermentovatelné, oligo-, di-, monosacgaridy a polyoly, jejich vyřazení se doporučuje i při syndromu dráždivého tračníku) – je pak potřeba omezit také mléčné výrobky, luštěniny, cibuli atd. Dr. Volta svým pacientům doporučuje dietu založenou pouze na přirozeně bezlepkových produktech. Zakázané jsou komerční produkty pro bezlepkovou dietu, jelikož obvykle obsahují další aditiva, barviva, stabilizátory, různě upravené škroby, které pak vedou k vyvolání dalších zažívacích příznaků.celiac-gluten-free-wheat

Jak dlouho musím držet dietu?

Podle názorů Dr. Volty musí NCGS pacienti držet gluten-free dietu po celý svůj život (názory typu, že po zaléčení vám malé množství neuškodí, neuznává). Momentálně se neví, zda se jedná o dočasné či trvalé onemocnění, proto zatím svým pacientům nedoporučuje zařazovat lepek zpět do stravy. Podle jeho názoru se bude jednat o celoživotní onemocnění. Předpokádá se, že kontaminace jídla a přijetí glutenu vede k prudké reakci u NCGS stejně jako u celiaků, avšak nedochází k poškození střeva a dlouhodobějším příznakům (jako je například vznik lymfomů u celiaků, nemusíte se však děsit, podle dr. Volty a nových studií se jedná max. 0,7% celiaků, pravděpodobně těch s opakovanou glutenovou expozicí).

12 comments

 1. Poprosim o radu v texte pisete ze Zakázané jsou komerční produkty pro bezlepkovou dietu, jelikož obvykle obsahují další aditiva, barviva, stabilizátory, různě upravené škroby, které pak vedou k vyvolání dalších zažívacích příznaků!…poprosim a ktore su tie nekomerčné produkty ??

  1. Jak řekl pan doktor ve své přednášce (je to záznam z jeho přednášky) a jak je psáno v textu hned nad tím – strava založená na přirozeně bezlepkových potravinách (ať už mluvíme o celé řadě bezlepkových obilovin a pseudoobilovin a z nich vyráběných mouk, luštěninách, ovoci, zelenině, semínkách, případně při toleranci mléku, masu, vejcích – a tedy z těchto surovin připravená jídla bez zmíněných přídavných látek, které se žel často musí k vysoce průmyslově zpracovaným produktům přidávat pro uchování barvy, vzhledu, docílení určité jiné chuti, struktury a stability, aby to bylo lákavé pro zákazníka).

 2. zaujimala by ma hlavne ta dieta FODMAP, da sa nieco najst v slovencine alebo cestine, ktore potraviny su to co by bolo treba vyradit?

  1. Bohužel, zdroje v češtině a angličtině nikdy nevyhledávám (jelikož je nepotřebuji), proto v tomto směru nemůžu sloužit. Při prohledávání jsem na to však nikdy nenarazila, zkusím se časem podívat, jestli to nepůjde vyhledat pod jinou dietou (jako třeba omezení fermentovatelných sacahridů atd.)…možná byste našla informace při hledání diety pro IBS (syndrom dráždivého tračníku, po slovensky nevím), tam se to hodně doporučuje.

   1. dakujem, skusim pohladat daco… zaujalo ma to preto, ze mam presne ten problem aky sa tam popisuje, celiakia nepotvrdena ale lepok mi robi velmi zle a aj po vyradeni lepku zo stravy nepriberam, stale pomaly chudnem a stale ma bolieva brucho

 3. Zajímavé, vlastně to i u mě začíná do sebe zapadat. Léčím se s autoimunitním onemocněním štítné žlázy, lepek mi dělá zle, přesto mi celiakie i alergie na lepek nebyly prokázány a po vysazení lepku je mi lépe a kila navíc pomalu mizí.

 4. katerinka pls nemohla by si sem dat zdraj, precitala by som si viacej o tej diete, ted anie celkom tych 450 prac 😉 ale to co pises o diete, lakt a fruk. intoleprancii na mna sedi tak na 90%. vdaka ti! anki

  1. Anki, jaký zdroj myslíš? Tahle přednáška byla soušástí gluten summitu, ale jinak když si vyhledáš Dr.Voltu, tak najdeš spoustu jeho prací. Netuším, zda se v některé zabývá přímo frukt. či lakt. intoleranci. Pokud bys měla zájem přímo o NCGS, tak nejlepší souhrn, který jsem četla, je tento: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3820047/. Je free a shrnuje docela zajímavé poznatky. Teď v roce 2014 vyšlo dalších několik prací, je to velmi „in“ téma:))

   1. kasulka, pprepac, ja som myslea, ze to mas z jeho prac vypisane..ze nie z prednasky 😉 preto som si pytala zdroj 😉 ospravedlnujem sa…a dakujem za canky, budem citat po veceroch….

    1. Nene, zmiňuji v úvodu, že je to z přednášky,ale věřím, že v té souhrnné práci bude vše, co zmiňoval, minimálně budou odkazy na další. Jakmile narazím na další, ráda ti je pošlu:) Ještě bych zmínila tuhle, kde je opět bráno v potaz vztah FODMAP, gluten, obilí, prostě že to nebude s tím lepkem tak jednoduché a jednoznačné (což vysvětluje, proč se spousta lidí cítí lépe bez jakýkoli zrn, i když jsou bezlepková).

     Click to access 12.pdf

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.