Proč byste měli vyzkoušet bezlepkovou dietu i vy?

Posted by

Možná si říkáte, že se vás toto téma netýká. Možná si říkáte, že lepek není váš nepřítel. Pokud jste řešili zdravotní problémy, možná dokonce máte udělány základní testy na celiakii a pan doktor vás ujistil, že po téhle stránce je vše naprosto v pořádku. Je to ale opravdu tak?

Nafouklé břicho, dlouhodobá zácpa nebo naopak průjem, svědění, občasné křeče, únava po jídle, bolesti kloubů, bolest hlavy po jídle….možná si nic z toho nespojujete s tím, co zrovna sníte. Česká kuchyně lepek prostě miluje. Jíme vše obalované a smažené, pořádné knedlíky, těstoviny, spousty pečiva, dobré pivečko, mouka na zahuštění v každé omáčce, šunka s moukou, pšeničná mouka v bramborových lupíncích, pšeničná vláknina v čokoládě..Mohla bych pokračovat a pokračovat, snad ve všem, co nám dnes obchodní řetězce nabízí (hlavně ve slevách), je přidáván lepek. Pokud jste si jistí, že netrpíte celiakií (Jak poznat, že vaše tělo nekamarádí s lepkem), můžete pořád trpět jinou z forem nesnášenlivosti lepku (co vaše střevo říká na lepek?, Glutenová senzitivita, 50 odstínů intolerance lepku). Pokud si říkáte, že se vás lepek netýká, protože vás břicho nebolí, můžete být zrovna na omylu. Lepek ovlivňuje váš mozek a také vznik dalších intolerancí. Dokonce vám nemusí škodit samotný lepek, ale další látky obsažené v cereáliích.bezlepkove

Pokud jste na vážkách, především s diagnózou neceliakální gluten senzitivity, jedinou možností pro otestování vašeho vztahu k lepku, je vynechat jej na určité období (alespoň měsíc) ze své stravy. Pokud se vám uleví a po jeho znovuzařazení přitíží, pak máte jasno. Proč se do takového experimentu pustit?

 1. Můžete jen získat. Lepek ke svému životu nepotřebujete, není nutričně potřebný, výživný, tělo si z něj nic nevezme. Jeho vyřazením z potravy tedy vůbec o nic nepřijdete, naopak jen můžete získat.
 2. Snížíte zánět ve svém těle. Lepku je dnes přičítána jedna velmi negativní vlastnost – vyvolávat zánět v našem těle. Je schopný lepit se na stěny střeva, vyvolávat zánět, čímž dojde k rozvolnění a průchodu dalších potravinových molekul, čímž mohou vznikat další potravinové intolerance.
 3. Naučíte se číst etikety. Pokud se vrhnete na gluten-free stravu, měli byste k tomu přistupovat zodpovědně. A tedy hledat skrytý lepek i v potravinách, kde by jej nikdo nečekal (jako je čokoláda, káva atd). Budete tedy muset číst etikety, protože nikdy nevíte, kde se ďábel ukrývá.
 4. Naučíte se jíst zdravěji. Tím, že začnete číst etikety, velmi rychle zjistíte, jaké hnusy člověk normálně jí. Nedělám si legraci. Nakonec vás začne unavovat číst 10 řádků složení a raději sáhnete po zdravější alternativě, která není překrmena barvivy a konzervanty.
 5. Poznáte „svět“. Aby váš jídelníček nebyl fádní, začnete objevovat dosud neznámé potraviny. Nechutná vám pohanka? Možná vám zachutnají zrníčka amaranthu. Naučíte se dělat nepečené dorty z jahel, poznáte chia semínka, naučíte se připravovat různé druhy rýže. Prostě se vám otevřou brány do světa jídla.
 6. Naučíte se neplýtvat jídlem. Bezlepkové potraviny jsou zpravidla dražší než normální. Výrobci nemohou použít náhražky, musí mít speciální zařízení bez možnosti kontaminace, vše má jiná pravidla. Výchozí pouřité suroviny jsou dražší. A o co více zaplatíte v obchodech, o to více si uvědomíte cenu jídla a budete se snažit neplýtvat. Nic nevyhazovat, vše využít beze zbytku.
 7. Naučíte se lépe vařit. Neříkám, že jste vařit neuměli, ale bezlepková kuchyně vyžaduje trochu více akce a snažení, jelikož se mouky chovají úplně jinak. Ke všemu budete mít ze začátku stále tendenci nahrazovat chutě, které znáte, místo aby jste se oddali chutím novým. Investice času se však vyplatí, objevíte celou škálu nových chutí.
 8. Budete soucitnější. Bezlepkovou dietu bych doporučila každému – naučíte se velmi rychle vcítit do role člověka, který má takové dietní omezení celý život. Číst etikety, vymýšlet bezlepková jídla, zaplatit mnohem více peněz za jídlo. Prostě poznáte, jak je těžké najíst se někde venku, jak je člověk omezen na návštěvách, jaké nástrahy venku číhají na nemocné.

Celkově vzato, na bezlepkové dietě nemáte co ztratit, krom nějaké té koruny navíc. Není však lepší zainvestovat do pořádného poctivého zdravého jídla, než do tuny léků později? Pokud se do diety pustíte, doporučuji vyřadit i deproteinovanou pšeničnou mouku a podobné náhražky, které prochází takovým procesem, že člověku nemohou přinést nic dobrého, jen prázdné kalorie. Zkuste své gluten-free období pojmout jako zdravější stravování, které vám má přinést spoustu energie!!

🙂

I bez lepku a kvasnic se dá žít:)
I bez lepku a kvasnic se dá žít:)

6 comments

 1. Můžu se prosím zeptat, pokud to víte, jak je to se seitanem? Je to vlastně čistý pšeničný lepek a obecně je popisován jako zdravý prospěšný, velmi dobře stravitelný a s kvalitním obsahem bílkovin jakožto náhrada masa. Já sama ho jím, často pak také Klaso a Robi maso, jejichž hlavní složkou je také pšeničná bílkovina, protože masu moc neholduji a tíhnu hlavně k rostlinné stravě. Škodí čistý lepek v seitanu víc (protože je např. něčím specifický), nebo to vyjde nastejno, ať už mluvíme o lepku v pečivu a kdekoli jinde? Děkuji za odpověď a musím vyjádřit obdiv nad tím, jak vysokou má Váš blog úroveň a kolik užitečných informací se tu dá nalézt; musí to dát spoustu práce. Děkuji! 🙂 Eva

  1. Je to bohužel ten stejný lepek, jako je v zrnách pšenice. Jako základ se vezme ta stejná pšeničná mouka, která se používá na výrobu pečiva, jen se pak postupně vymývají škroby (což může zabránit výkyvům cukrů či přibírání). Lepší stravitelnost se udává, jelikož je odstraněn škrob, který může ztěžovat trávení proteinů, ale nevypovídá to nic o škodlivosti lepku. Dnes se předpokládá, že v pšenici je mnohem více škodlivých molekul než jen lepek, proto může být Seitan v tomto směru tak trochu „bomba“ (člověk neví, kdy a co odpálí). Lepek bude vždy stejný, ať se jedná o jakýkoli produkt, stejně jako pšeničné lektiny či další potenciálně možné škodlivé molekuly. Pokud byste uvažovala o bezlepkové dietě, žádná z těchto náhražek masa není bohužel vhodná.
   A moc děkuji:) Občas je to náročnější:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.