Bezlepkové Štafetky (aneb jak se postavit ke kávě při HIT)

Posted by

Štafetky jsou prostě retro! Když na mě tento recept vypadl z časopisu F.O.O.D., chvíli jsem nad ním slintala, a pak si říkala – vždyť je tak jednoduchý, že půjde udělat i v bezlepkové verzi. A docela bych si tipla, že téměř z každé mouky, já jsem použila náhodnou mouku, kterou jsem zrovna měla doma. Ale ta chuť kávy….

Osobně kávu příliš nepiji, musí to být zvláštní příležitost a souhra náhod, abych na ni chuť dostala. Káva nepatří při HIT mezi doporučované poživatiny, existují studie, které navrhují, že kofein může snižovat množství DAO enzymu. Pravda je, že káva obsahuje široké zastoupení biogenních aminů a může tak ubírat kapacitu vašeho DAO. Někdo by mohl namítnout, že existují studie, které naopak popisují schopnost kofeinu zabránit degranulaci žírných buněk a tedy uvolňování histamin (i v případě anafylaxe). Snížit uvolnění histaminu o 40%  byste dosáhli dávkou 1 mg/kg  kofeinu, což může odpovídat 1-4 káv najednou (závisí na přípravě a typu kávy), k plné inhibici anafylaxe by bylo potřeba hrníčků zřejmě více, což asi nepřipadá v úvahu. Z pohledu histaminu je tedy lepší (alespoň na začátek) se bez kávy obejít, na druhou stranu jsou kávě připisovány antioxidační účinky a pozitivní vliv na motilitu střev, což může vést ke snížení rizika rakoviny střeva. A tak opět zřejmě platí staré dobré pravidlo – kávu minimálně na měsíc vynechejte a pak si ji zkuste dát. Sami poznáte, jestli je efekt žádoucí či ne. Z mého pohledu bych však apelovala na kvalitu kávy, instantní výrobky můžete při HIT kvůli častým kontaminacím a způsobu zpracování rovnou vyhodit! A dobrá zpráva pro všechny extra milovníky kávy je ta, že přestože pražená mletá káva obsahuje biogenní aminy v závislosti na jejím pražení (pražením se poměr aminů mění), v samotném nápoji je biogenních aminů jen velmi málo (téměř neznatelně)! Stejná studie také objasnila, že úplně minimální obsah aminů má káva typu espresso, tedy připravená rychle zpařením čerstvě namleté kávy. Proto bych na vás rozhodně apelovala, ať zapomenete na všechny turky a rozpustné kávy, ale investujete do alternativních způsobů přípravy kávy, kde je kontakt kávy s vodou minimální a bigenní aminy zůstávají v kávové drti namísto ve vašem nápoji!

Já jsem s ní měla problém, co si pamatuji, mnohokrát se mi udělalo tak zle, že jsem kávu nechtěla už ani vidět. Občas jsem měla dny, kdy mi pouhá silná vůně kávy absolutně podráždila žaludek a celkově rozhodila (silné pachy mohou vést k degranulaci žírných buněk a následnému uvolnění velké dávky vlastního histaminu). Na druhou stranu mám vytipované směsi, které mi tak zle nedělají. Čerstvě namletá káva přípravená v kavárně v presovači mi už problémy obvykle nedělá (stejně jako domácí mokka konvička).

Dlouhá diskuze se již dávno vedla ohledně možného obsahu lepku v kávě. Pokud si kupujete instantní kávu a jste celiaci, měli byste zbystřit, jelikož právě instantní káva může obsahovat stopy lepku (jak prokázali také ve studii z roku 2013 s anti-gliadin protilátkou, mimochodem stejná práce dokazuje zkřížené reakce mezi lepkem a kaseinem, čímž může např. mléko přispívat k symptomům i na přísné gluten-free dietě). Oproti tomu, čisté espreso vyšlo z testu v pořádku a mohlo by to vysvětlit, proč občas kvalitní kávu snesu, ale domácím a běžným hospodským přípravám se musím vyhýbat.

IMG_8342

Další možná negativní reakce na kávu se týká působení přímo v mozku. Jak bylo dokázáno, neovlivňuje naši centrální nervovou soustavu jen přes působení kofeinu, ale působí také přímo působením na opiátové receptory (stejně jako třeba exorfiny z lepku a mléka). Možná se mým receptorům takové dráždění nelíbí a vzniká pak onen pocit nevolnosti a závratí (a mnohdy následného pocitu neuvěřitelné únavy). Nadměrné „vzrušení“ člověku dobře nedělá, ať je původ jakýkoli.

Abych to shrnula, občas si už kvalitní kávu dopřeji, ale hlavně na chuť. Myslím, že jakákoli závislost nám škodí nejen z pohledu histaminu, tedy pokud si nedovedete bez kávy ráno představit, je to ještě lepší důvod na chvíli přestat. Jako první bych však vyzkoušela kávu vyřadit a postupně vyzkoušet, jako s každou jinou potravinou při HIT. Každopádně množství, které pozřete v jedné štafetce, by vám ublížit nemělo (pokud nejste alergičtí!).

IMG_8331

Bezlepkové Štafetky

(bez lepku, lze bez laktózy, bez sóji)

Korpus

 • 4 bílky
 • 100 g třtinového cukru
 • 4 lžíce bezlepkové mouky, použila jsem Schar Mix-it
 • 50 g mletých vlašských ořechů

Náplň

 • 80 g másla
 • 3 lžíce hladké mouky
 • 4 lžíce moučkového cukru
 • 80 ml silné kávy

čokoláda na polevu

Troubu předehřejte na 200°C, plech vyložte pečícím papírem.

Z bílků a cukru ušlehejte pevný sníh. Pak po částech lehce zašlehejte mleté ořechy a mouku, těsto reozetřete na připravený plech. IMG_8293Dejte do trouby a snižet teplotu na 170°C. Pečte 15 minut (těsto nesmí být příliš tmavé či vysušené). Upečený korpus překlopte na čistou plochu/plech a stáhněte z něj pečící papír.

Nehte vychladnout a mezitím si připravte krém. Asi 30 gr másla rozpustíme v kastrolku, odstavíme a vmícháme mouku a polovinu cukru. Vraťte na sporák, přidejte kávu a chvíli povařte. Krém vám krásně ztuhne, asi jako puding. Nechte vychladnout a zašlehejte do zbytku másla, které jste utřeli se zbylým cukrem.

Vychladlý plát rozřežte na části (dle požadované velikosti štafetek). Já jsem rozkrájela na 6 plátků. Vždy dva plátky potřete krémem, přiložte na sebe, a přiklopte třetím, nenatřeným plátem. IMG_8302Ostrým nožem nakrájejte na kostičky požadované velikosti a namáčejte jedním rohem v rozpuštěné čokoládě. IMG_8325Nechte vychladnout, skladujte v chladnu do podávání. Dobrou chuť.

IMG_5560

Varianta č. 2, pokud nechcete používat předmíchanou směs, ale raději byste využili skvělých protizánětlivých mouk, které dokáží tělu dát trochu víc než obyčejné škroby.

Bezlepkové štafetky s kurakkanovou moukou

Těsto:

Krém:

 • 80 g másla
 • 3 lžíce mouky z vlašských ořechů nebo mletých ořechů
 • 4 lžíce moučkového cukru
 • 80 ml silné kávy

Postup:

 • Viz výše. Dobrou chuť!

kolaz 1

6 comments

 1. milá Kašulko, můžu se zeptat, když koupím kávu v kavárně (Pražírně např.) a je už mletá tak tam je více histaminu?
  nemám doma mlýnek, ale na radu známé se chystám pořídít MOKA konvičku 🙂

  1. Není žádný důkaz, že by se takto rychle extra histamin tvořil, kávu v každé kvalitní pražírně namelou až v moment nákupu dle požadavků zákazníka. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že se pak přístupem vzduchu a procesy (zvýšením povechové plochy) může ztrácet část fytonutrientů, tedy vedle chuťových vlastností. K té moka konvičce se pak vyplatí koupit malý mlýnek, ať už třeba ruční (nejlepší:)) nebo i elektrický za pár stovek (dnes opravdu malá položka a skvěle poslouží i na “mletí” máku nebo lněného semínka v malých dávkách k přímé spotřebě:). Člověk si pak vždycky užije vždy čerstvě namletou kávu beze strachu z histaminu:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.