Dýňový chlebík s fíky a vlašskými ořechy na Den Díkuvzdání

Posted by

A za co jste vy ve svém životě vděční?

Život je dynamický. Je krásný. Není to jen vstát, jít do práce, přijít z práce, spát, a tak stále do kola. Je to o drobnostech, pocitech, maličkostech, které denně zažíváme. Ať už jsou radostné nebo bolestné, dělá nás to lidmi, a náš život zajímavý. Před rokem jsem děkovala za svou rodinu, za možnost vycestovat do USA, strávit svůj první Thanksgiving day v životě přímo v americkém prostředí, obklopena neznámými tvářemi, zato s pocitem, že jsem vítaná a že bych měla být vděčná za vše, co mám. Možná mě někteří odsoudí s pocitem, že slavit západní svátky je blbost, ale mě se tento svátek líbí. Málokdy se dokážeme zastavit a poděkovat za vše, co máme. Málokdy se dokážeme zamyslet, vzpomenout na své nejbližší a být prostě vděční.

I já si občas postěžuji, a tak dnešní den využiji jinak. Dnes budu jen vděčná (a starosti nechám na zítra). Myslím, že všechno v našem životě má nějaký smysl. A já bych chtěla poděkovat svému tělu, internetu a prozíravosti, že jsem se začala zajímat o své zdraví. Vám bych chtěla poděkovat za mentální podporu, za ten pocit, že psaní blogu není zbytečné a že třeba někoho má slova potěší, pomůžou či pobaví. Nedávám vám návod na to, jak být zdravý, neslibuji nemožné. Chtěla bych, abyste jen začali přemýšlet o tom, jak se sami k sobě chováte, co si do svého těla dáváte a jaké signály vám posílá. Nechci vás poučovat, jen tak trochu vést k dalšímu bádání a poznání. Vy sami si pak najdete cestičku k uzdravení.

Nejvíc bych chtěla poděkovat svému tělu, že mi mou péči umí vrátit. Ať už je to v podobě odtolerované misky jahod , skleničky dobrého vína nebo klidného spánku v noci. Najít si svůj jídelníček, zdravější životní styl, má smysl. Najít si čas sám pro sebe má smysl. A tak děkuji svému tělu, že mě pomaličku nechá jíst více a více skvělých zdravých potravin, že mi umožňuje fungovat tak, jak si přeji. Občas se trochu nepohodneme, ale chybami se člověk učí:)))

A samozřejmě děkuji všem, kdo při mě stojí. Léta plynou, lidé se mění, ale praví přátelé zůstávají. A jim dnes děkuji, že tu pro mě vždy byly a snad vždy budou.

A když je to díkuvzdání, dýně nesmí chybět. Je přece tak zdravá!

IMG_6911Oct 30, 2013

Dýňový chlebík s fíky a vlašskými ořechy

(bezlepkové, bez mléka, bez sóji, nízkohistaminové)

 • 2 hrnky bezlepkové mouky (ideálně směs)
 • 2 lžičky skořice
 • 1 lžička jedlé sody
 • 1/2 lžičky prášku na pečení
 • 1/2 lžičky soli
 • 1/4 hrnku agave sirup
 • 2 balíčky NuNaturals stevie (či jiné stevie, případně 2 lžíce cukru)
 • 1 lžíce melasy
 • 5 sušených fíků
 • 1/2 hrnku rýžového oleje
 • 3 velká vejce
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 3 hrnky nastrouhané dýně (dýně nepatří mezi vysokohistaminové)
 • 1/2 hrnků vlašských ořechů (předem namáčených, jsou rizikové v začátku diety, přidejte pouze pokud tolerujete, lze nahradit jinými ořechy)
 • volitelné: dýňová semínka

Vlašské ořechy si vždy předem namáčím (min 24 hodin, vyměním 2x vodu), poté osuším a nasekám na menší kousky.

Troubu předehřejte na 160°C. V míse smíchejte prosetou mouku, skořici, sodu, prášek na pečení a sůl. V druhé misce si smíchejte sladidla (stevie, agave, melasa), olej, vejce a vanilkový extrakt (lze vynechat). Smíchejte se suchou směsí a postupně přimíchejte nastrouhanou dýni (vymačkejte předtím vodu). Přimíchejte nasekané vlašské ořechy a na drobno nasekané fíky, pro zajímavou chuť můžete přidat ještě dýňová semínka (a pro trochu zdravých tuků). Vložte do formy na chlebík (malá obdélníková forma, pokud nemáte s nepřilnavým povrchem, nezapomeňte vymazat a vysypat bezlepkovou moukou).
IMG_6908Oct 30, 2013

Pečte 75 minut v předem vyhřáté troubě, zkontrolujte dřevěnou špejlí, že se vám nelepí žádné těsto. Chlebík bude díky dýni hodně vlhký a těžký. Nechte vychladnout ve formě 15 minut a pak vyklopte na mřížku. Doporučuji podávat s brusinkovou marmeládou:)) Dobrou chuť.

IMG_6882Oct 30, 2013

12 comments

 1. Dohnala mě sem mlsná na chlebík s ořechy, ale než jsem se dočetla k receptu, jsem naměkko z úvodního článku. Děkuji s tebou, Kašulko, že jsi nám prošlápla cestičku k porozumění vlastnímu tělu a kudy chodíš, tudy trousíš turistické značky pro nás, teprve hledající cestu.

  1. Jeee, děkuji Oli. Upřímně mě hřeje, že si ty řádky někdo přečte, že nespěchá každý jen k receptu… a že mi dáváš vědět, že všechno to psaní mělo smysl:)

 2. Dobrý den, můžu použít cizrnovou a čirokovou mouku?nebo jaku by jste doporučila?Předem děkuji, chci zkusit o víkendu:-)

  1. Dobrý den, popravdě bych přidala trochu tapiokového škrobu, jinak bude chleb hodně hutný a tedy odlišný než je na obrázku, ale v podstatě pokud vám to nevadí, tak by to šlo. Zvolila bych spíše více čirokové a méně cizrnové (tedy třeba 1 a 1/2 čirokové a 1/2 hrnku cizrnové, ale ideální by bylo přidat ještě jednu mouku, hladkou rýžovou nebo pohankovou v množství 1/2 hrnku na místo čiroku, pokud nechcete vyloženě používat škrob:))).

    1. Tam už bych si nebyla jistá poměrem, při využívání kokosové mouky je obvykle potřeba přidat více tekutin či více vajec, aby se zachovala při pečení stejně (narozdíl od toho třeba cizrnová sice nasaje vodu, ale má poměrně dobré pojící vlastnosti stejně jako vejce, někdy se dokonce používá jako náhrada vajec stejně jako škrob, ale obě jsou více těžké a výsledek bude tedy hutnější, při substituci kokosovou moukou bych tedy přidala 1-2 vejce). V případě kokosové mouky neodhadnu poměr, ale určitě to není 1:1 s čirokovou či předmíchanou směsí. Možná spíše namíchat nějakou směs s čirokem a škrobem mimo a pak odměřit 2 hrnky (jako se uvádí např. tady, ale návodů bude více http://www.yourhomebasedmom.com/gluten-free-flour-mix/).

     1. Moc děkuji, hned ráno jsem si všimla nového receptu na ten chlebík, takže určitě zkusím, nějak nakombinuji..:-)děkuji hlavně za rady ohedně mouk, moc ráda bych je zařadila, jenom ty kombinace jsou pro mě ještě neznámá..:-))i ten článek k novému chlebíku je moc hezký a plně s Vámi souhlasím, věřím, že se v něm mnozí najdeme..:-))

 3. My zase děkujeme Tobě za to, jak nám pomáháš k tomu, najít cestu k šťastnějšímu životu. Zdraví je přeci nakonec vždy na prvním místě a já si myslím, že by se měl daleko více do povědomí společnosti dostávat význam prevence a zodpovědnosti člověka za něj…zítra nakoupíme fíky a upečeme si taky ten chleba (vypadá nádherně a úplně cítíme, jak voní)… Zdraví, Jana a Anička (které se teď po delší pauze bezmléčné diety po pokusné expozici vyrazil na zádech pěkný ekzém :-((…no, i to je asi nutná součást cesty ke zdraví (alespoň v to doufáme)

  1. Ekzém mě mrzí, ale je pravda, že expoziční test je dnes jediná přesná a zaručená metoda, takže to vlastně k diagnostice patří. Snad bude brzy lépe. A s prevencí je to taká pravda, dneska jsem zrovna slyšela, jak je naše zdravotnictví špatně hodnocené (cena/výkon) – velký zádrhel je právě v penězích, které plynou na prevenci, což je ve srovnání s akutní léčbou jen extrémní menšina. Státy, které více věnují na prevenci, jsou na tom rozhodně lépe (vlastně v konečné fázi více ušetří). Neověřovala jsem si to, ale věřila bych tomu, lidé místo trochu prevence a „obětování“ jídla, které mají rádi, raději vymění lékaře!:) Přeji brzké uzdravení!

  1. Kromě skořice, která neobsahuje histamin, ale patří mezi histaminové liberátory, není v receptu nic, u čeho by byl potvrzen histamin (na druhou stranu je antibakteriální a protizánětlivá, což převažuje negativní efekt). Je třeba hledat a studovat, já jsem prostudovala všechny zdroje u různých tabulek, ať byly sebevíc „směšné“. Sporná by mohla být max. volitelná dýňová semínka, ale to se hádá jen kvůli obsahu bílkovin a tedy histidinu, histamin měřen nebyl. Každopádně na zdroje, které potvrzují histamin v surovinách, se moc ráda podívám, poučím a poupravím:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.