Gluten Summit 1: jste to, co jíte

Posted by

Informace zde uvedené nejsou mé názory, nejsou ověřované, ale výpis informací ze setkání Gluten Summit.

Když jsem zhruba před měsícem zjistila, že se bude konat The Gluten summit, neváhala jsem s registrací ani minutu. Registrace byla zdarma, jediná velká nevýhoda je, že na každý den přednášek máte pouze 24 hodin na skouknutí a videa pak zmizí. Pokud je nestihnete, můžete si je samozřejmě všechny zakoupit, anebo některá prostě oželet. Bohužel z časových možností nemám ani šanci vidět více jak 1-2 přednášky za den, ale i tak si příležitosti získat informace od světových odborníků velmi cením. Byla škoda, kdybych se s vámi o pár věcí nepodělila. Momentálně běží 5. den, tak se máte ještě šanci připojit.

logo

Za celým projektem stojí doktor Tom O´Bryan, který sehnal 29 přednášejících, jejichž přednášky pokryjí témata jako nemoci spojené s lepkem, výživa či zdravý životní styl. Stěžejním tématem (jak je jasné z názvu) bude lepek, přednášky o nemocech spojených s lepkem (které sahají mnohem dál než k celiakii), o správné diagnostice, léčbě, sledování pacientů či dalších zdravotních problémech spojených s lepkem a nevhodnou stravou. Cílem je pak rozšířit povědomí o těchto chorobám, o problematice chemie v jídle, potravinových intolerancí a možných zdravotních komplikacích. Nárůst povědomí o těchto nemocech může pomoci nejen pacientům, ale i lékařům ve zlepšení přístupu a komunikace s pacienty.

Dr. Tom
Dr. Tom

První den přednášek jsem bohužel neslyšela a tak trochu doufám, že se do výběrového kola na závěr dostanou přednášející, kteří mi unikli. Většina těchto seminářů má na konci ještě hlasování, kdy jsou na základě posluchačských hlasů nakonec vybráni 3-4 přednášející, jejichž přednáška se pustí znova. Netuším, zda to tak bude i v tomto summitu, ale budu doufat a držet pěsti mým favoritům. Na druhý den přednášek jsem se však velmi těšila, jelikož o Dr. A. Fasanovi jsem slyšela již několikrát před summitem.

Dr. Fasano pochází z Itálie, ale se svou praxí zakotvil v USA. Podílel se na založení centra pro výzkum celiakie, kde se zabývá také výzkumem neceliákální gluten senzitivity a spektrem nemocí spojených s lepkem (mimo celiakie). Ani nemá smysl zmiňovat, že má na svém kontě nějaká ta ocenění a přes dvě stovky vědeckých publikací. Co je velmi zajímavé je fakt, že jeho tým objevil zonulin, molekulu, která reguluje propustnost střevní stěny. Ve své práci zjistili, že nadbytek zonulinu může vést ke vzniku autoimunitních chorob (jako je cukrovka 1. typu, celiakie, roztroušená skleróza).

Tento výzkum je velmi důležitý, protože se pak nabízí otázka, zda ovlivněním naší střevní bariéry si spouštíme autoimunitní poruchy a zda tedy lze tyto nemoci regulovat. Pokud se ptáte, jak by se „leaky gut“ mohlo týkat vás, tak vězte, že s dnešní nekvalitní vysoce průmyslově zpracovanou stravou a nedostatkem vitamínů si o něj koleduje spousta lidí. Mimochodem se předpokládá, že dnes velké množství lidí trpí deficitem vitamínu D. Už v roce 2007 zjistili, že pro udržení střevní mukózy je potřeba jeho správná dávka, nedostatek vitamínu D může vést ke zvýšenému riziku vzniku dráždivého tračníku a poškození střevní mukózy. A to je jen jeden příklad za všechny.

Dr. Fasano
Dr. Fasano

Dr. Fasano ve své práci z roku 2012 navrhuje, že prevence autoimunitních chorob je možná. Podle jeho přednášky, aby došlo ke spuštění autoimunity, musí být přítomno několik faktorů:

 • genetická predispozice k autoimunitním chorobám (u celiakie je to HLA DQ2/DQ8 gen)
 • vystavení se vnějšímu spouštěči (v případě celiakie je to gluten/lepek)
 • zvýšená propustnost střeva

Dr. Fasano věří, že zvýšený propustnost střeva je klíčový prvek v rozvoji těchto nemocí. V případě reakci na lepek si představuje celý proces následovně: človek s genetickou predispozicí jí lepek, dojde ke zkříženým reakcím transnglutaminas a zároveň nárůstu hladiny zonulinu, zonulin otvírá spoje ve střevní stěně, dochází ke zvýšení střevní propustnosti, gliadin z lepku může přestupovat přes střevní bariéru, vyvolává zánět na střevě, dochází k zvýšení propustností střeva, která vyvolává imunitní reakce (protilátky proti transglutaminasam, gliadinu), vytváří se protilátky a dochází k systémové odpovědi na lepek v celém těle. Podle Fasana může být tedy autoimunita pozastavena, pokud je odstraněn vnější spouštěč a „opraveno“ střevo. Samozřejmě nikdo nenavrhuje, že pak celiaci budou jíst lepek, jak se jim zlíbí, ale mohou být zase zdravými jedinci (mnoho celiaků se ani na gluten-free dietě řádně nezaléčí, především na té komerční gluten-free dietě plné chemicky zpracovaných potravin, trpí občasným nadýmáním, záchvaty, ekzémem atd).

Na první příspěvek by to asi stačilo. Pokud vás zajímá více, sledujte blog, ráda se s vámi podělím o další informace.

8 comments

 1. téda tak pokud budeš zkoušet nové a nové cukroví tak určitě tu dávej recepty ať něco okoukám 🙂 mno já právě ryby miluju a musím říct, že když si koupím čerstvýho (ano berme tu čerstvost teoreticky) lososa v globusu tak překvapivě mi z něho nikdy nic nebylo, i když jsem ho dala zamrazit. Zrovna zítra jedeme na každoroční výlov kapru, tak rodinka nakoupí, ale myslím, že spíš řeknu tátovi, aby mi jednoho kapříka koupil těsně před vánoci.
  Včera dávali v telce Kluky v Akci a tam obalovali kuřecí prsta v kukuřičných cornflakeskách tak jsem si říkala, že bych kapříka v tom obalila. Protože nevím jeslti se dovedu vzdát obaleného kapra 😀 Ted jen vymyslet nějakou variantu s bramborovým salátem, ale to nějak sakra bez tý tatarky dám:) A my jako tradičně děláme rybí polévku s kynutou vánočkou:D mno vytasím daosin a pidi naběračku si asi dám, jednou za rok, to asi neodolám:D

  1. Kapra si určitě obalit můžeš. Také jsem nad tím přemýšlela, ale když už si mám dát jednou za rok rybku, tak volím raději čistou. Vyrábí se normálně kukuřičná strouhanka, občas obaluji kuřecí maso a dávám péct do trouby. Myslím, že na způsobu přípravy nakonec nebude až tak záležet, když to člověk udělá a sní s láskou a bez výčitek. Kdoví, možná se vrhnu též na obalení (přemýšlela jsem, že by byla možná zajímavá stourhanka z nasekaných mletých a jáhlových vloček:)), abych nebyla takový exot. Ale popravdě je to ještě dost daleko, takže to neřeším.
   Naštěstí rybí polévka u nás až tak nefrčela, tu jsem nikdy neměla ráda, ale té bych se teda bála více jak kyselé kapusty. Přece jen ryba s vnitřnostmi, dlouhé vaření a k tomu kynutá vánočka je extra histaminová bomba:))

   1. ta mám měsíc na zkoušení, tak budu zkoušet, jakou tu přípravu si na ty Vánoce dám 🙂
    Já vím já vím, ta polévka s vánočkou to bude „smrťák“:D I když, teda polévku děláme jen z čerstvých hlav.

    1. Hihi, měsíc na přípravu zní dobře. Když si každý víkend uděláš obalovaného kapra, tak ho pak na Štědrý den ani nebudeš chtít:) Dělám si legraci. Jinak ten bramborový salát, možná by majonéza šla nahradit cottage sýrem, pokud teda nejsi bezmléčná. Anebo si majonézu vyrobit sama doma – žloutky jsou povolené a zvolit olej, který můžeš, jen to chce dobrý mixér. Pak budeš mít jistotu, že je to čerstvé a klidně použít na brambory (a možná jedna sterilovaná okurka na celý salát už nebude tak smrtelná, zvláště po té polévce:)))

 2. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak se s blížícíma Vánocema na ně chystáš. Co se týče pečení, večeře atd.. Četla jsem tvý starý články, kde ses v Americe jim tak nějak šalamouncky vyhla:D.

  1. Ahoj:)
   To je dobrá otázka, letos se tomu tak úspěšně nevyhnu. Zatím řešíme logistické otázky:)
   Naštěstí mě rodina podporuje, navíc si už zvykli, že si jídlo připravuji extra a jím něco jiného než ostatní:). Zrovna včera jsem začala zjišťovat, co bych si mohla napéct už v předstihu a začínám pokukovat po receptech na raw sladkosti. Mám tady v databázi z loňska recepty na bezlepkové perníčky a linecké, které určitě budu dělat (s domácí marmeládou a medem od včelaře). Myslím, že příští víkend linecké i perníčky budou v troubě, aby se odleželi do Vánoc. Nejvíce mě teď lákají různé raw recepty, což jsou sladkosti plné zdravých surovin, které člověka dodají pořádnou dávku živin oproti bežnému cukroví. Ty asi nebudu dělat moc dopředu, tak týden dva, příprava by měla být obvykle docela jednoduchá. Takže se musím zásobit fůrou kvalitních ořechů, semínek a sušeného ovoce a uvidíme, co z toho bude. (také hledám nejlepší recept na raw bezlepkové včelí úlky:))

   A už jsem domluvená, že bude i ryba. Kapr bude živý, doma rychle vykuchaný a plátek pro mě ihned zamražený. Na Štědrý den jej asi krátce podusím na másle s kmínem. Bramborový salát klidně oželím:) U nás je tradiční bramborová polévka s hříbky, takže opět žádný problém. Myslím, že se celé svátky dají přežít naprosto v pohodě, Vánoce nemají být o přejídání, ale o pohodě a setkání s rodinou a přáteli. Loni to bylo hodně zeleniny a netradiční jídla, která jsou bezpečná, letos to vidím podobně:)
   Trošku problém bývají vánoční večírky, kde je lepší jídlu se vyhýbat, když chci něčeho zobnout, dávám si záležet na dostatečném přísunu zeleniny. To i v průběhu svátků – hodně vlákniny a hodně vody zajistí rychlejší pročištění.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.