Venku prší a prší…je zajímavé, jak se změnou počasí mění i chutě na jídlo. A tak bylo na čase zase upéct nějakou tu zeleninku. Navíc jsem zjistila, že bok choy je zelenina běžně přístupná v ČR. Naposled jsem ve „večerce“ koupila 6 krásných stonků za necelých 30 kč, tedy není to ani položka, která by vás zruinovala.
Pro ty, kdo stále tápají, co je to Bok Choy, si dovolím citovat z lexikonu Dadalovy kuchařky:
„BOK CHOY / lat. BRASICCA RAPA var. CHINENSISI
– rostlina patřící do rodiny zelí „brassicca“. Je známa také jako „Pak choi“. Tvarem se však liší od nám známého „pekinského zelí“ („Brasicca pekinensis“) i našeho evropského zelí. Vytváří jen malé, uvolněné a prodloužené hlavy (nejsou kulaté jako u evropského zelí a stonky volným uspořádáním spíše připomínají celer) a na rozdíl od pekinského zelí s načechranými bílými stonky a sytě zelenými listy. Je jako její příbuzné druhy bohaté na vitamín C, obsahuje zřetelné množství dusíkatých sloučenin známé jako „indol“. Je také dobrým zdrojem „folátů“. Tmavě zelené listy obsahují více beta-karotenů a vápníku. Lodyhy a listy mají zcela odlišnou strukturu a vlastně s jednou rostlinou kupujeme za jednu cenu dvě rozdílné zeleniny. Tužší lodyhy můžeme restovat a listy blanžírovat, připravovat v páře nebo použít natrhané do již hotových polévek a pod. Mladé rostliny jsou velmi jemné chuti a můžeme je používat přímo bez tepelné úpravy např. v salátech a ozdobných přílohách. „
Bok choy na tymiánu
- 5-6 stonků bok choy
- 50 g slanina (na provonění, není vhodná pro počáteční fázi HIT, lze vynechat)
- 100 ml rýžová smetana
- 1 chili paprička
- 2 lžíce olivový olej
- Sůl, pepř
- 2 lžíce čerstvé lístky tymiánu
- 200 g nastrouhaná mrkev
- 50 g rukola
Troubu předehřejeme na 180°C. Bok choy omyjeme a rozpůlíme. Naskádáme jednotlivé stonky bok choy na těsno do pekáčku, posolíme a trochu opepříme, posypeme tymiánovými lístky a pokapeme olivovým olejem. Dáme do vyhřáté trouby péct. Po 10-ti minutách přelijeme bok choy rýžovou smetanou, kterou smícháme s nasekanou chilli papričkou (doporučuji předem zbavit semínek) a pečeme dalších 15 minut.
Slaninu nakrájíme na malé kostky a necháme ji vyškvařit na pánvi. Na talíř dáme omytou rukolu, nastrouhanou mrkev a přidáme upečený bok choy, který posypeme trochou slaniny. Dobrou chuť.
můžu se zeptat – jakou rýžovou smetanu? Mě přijde, že většina má dost hrozné složení 😦
děkuji!
Přiznám se, že tento recept vznikl ještě v USA, tudíž byl úplně jinýž výběr. Ale třeba u nás taková BIO SOJADE rýžová nemá nijak závadné složení. U těch rostlinných alternativ musí člověk brát v potaz, že to bude vždy nějaký rostlinný produkt se škroby nebo potažmo gumou, aby to drželo hustou konzistenci (což neznamená, že jsou to nevhodné složky). Dokonce není nutné ani sáhnout po rýžové, to je dopručení pro ty, co netolerují mléčné výrobky, může být klidně farmářské sladká smetana. Případně doporučuji podívat se po rostlinných náhradách firmy BIO ECOMIL.
NAPROSTO VYNIKAJÍCÍ – PŘEDČILO VEŠKERÉ OČEKÁVÁNÍ….DĚKUJI!!!
Jsem ráda, že chutnalo:)). Není nad jednoduché recepty.