Pozitivní přístup – lék nejen na histaminovou intoleranci

Posted by

O tom, jak je pozitivní přístup potřebný nejen při léčbě histaminové intolerance, už jsem se párkrát zmiňovala. Věřím, že mnozí články přeskočili s pocitem, že je to opět nějaký ten blábol. Na druhou stránku mohu potvrdit, že ti, kdo si uvědomili, že psychická stránka věci je velmi důležitá, jsou na tom v boji s histaminovou intolerancí mnohem lépe než ti, kdo se zabývají stále jen jídlem a pečlivě sledují každý svůj symptom. A tak bych řekla, že je potřeba se opět trochu pozitivně naladit! Ono ne nadarmo se říká, že s úsměvem jde všechno lépe.IMG_2881

Co teď budu jíst?

Čas od času u mě stále přistane dotaz typu „můj svět se hroutí, co teď?“ A jako vždy říkám – nadechnout se, nechat vše trochu v té hlavě rozležet a ono zase bude lépe. Mnoho z vás zná situaci, kdy si s vámi už lékař neví rady a jediné, co nalezne, je snížená aktivita/koncentrace DAO. Prohodí pak něco o histaminové intoleranci a pošle vás domů s letáčkem a doporučením na koupi daosinu. Vy tedy domů přijdete, nemáte absolutně páru, co je nějaký histamin, natož enzym diaminoxidáza. Pravda je taková, že lékař vás může informovat, co se ve vašem těle děje, ale kdo z vás v tu chvíli napjatě v ordinaci poslouchá a orientuje se v zákoutích biochemie? Samozřejmě neříkám, že by lékař neměl zjišťovat dále, jaký je důvod snížení daného enzymu, ale uvařit vám prostě nemůže. Málokdy jsou navíc lékaři informováni o záludných otázkách HIT – v lékařských knihách se o tom nepíše a lékař těžko může trávit večery na internetu. Jelikož míra projevů a symptomů nesouvisí přímo s množstvím DAO, musí být pes zakopán ještě jinde. A tady nastává vaše detektivní práce! Proč vám bylo předloni fajn a jedli jste, co jste chtěli a dnes se jen podíváte na kečup a zvedá se vám žaludek? Řekněme si to na rovinu – se snížením DAO už zřejmě čas od času zápasili i naši předci, ale nebyla to choroba, která by si žádala oběti. Možná tedy máte jistou intoleranci, ale nejedná se o nic smrtelného a nic, co by nešlo zvládat dietou (věčným pochybovačům a lidem se sklony k hysterii doporučím, aby si nastudovali odbornou literaturu – histaminová intolerance je popisována jako zpožděná reakce a zvládnutelná dietou, pokud trpíte opakovanými záchvaty ihned po jakémkoli jídle, i když má nízký histamin, vyhledejte opět lékaře, protože je potřeba zapracovat na diagnóze)…IMG_3809

Dvakrát přemýšlej než vložíš do úst

Bohužel zavedením metod na stanovení DAO přišli někteří lékaři (NE všichni!) s tím, že touto diagnózou řeší vše, co nemohou jinak popsat. I v případě, že by se jednalo o epidemii dalšího století, pak je třeba zamyslet se nad svým jídlem. Něco nám muselo poškodit produkci či funkci daného enzymu, něco muselo vést k jeho snížení. Vzhledem k tomu, že již dříve se hladina DAO používala jako marker poškození střeva, je teda poškození střeva a jeho špatná funkce nejčastější pravděpodobný viník. Když si k tomu přičteme nadužívání léků a antibiotik, chemii z jídla, různé konzervanty a barviva, o jejichž dlouhodobém efektu nemáme žádné znalosti, máme na problém zaděláno. Tak jako tak vše vede k tomu, že se musíme zamyslet nad svou stravou. A zde máme první kladnou myšlenku: naučíte se zdravě jíst a vařit. Najednou si budete muset vařit sami doma, jako to dělaly naše babičky, abyste měli přehled, co do jídla dáváte. Další pozitivum: objevíte nové chutě a nové plodiny. Věřte mi, je to ta zábavnější část a ani netušíte, o co se ochuzujete, pokud nevaříte jáhly, nepoužíváte čerstvou bazalku a slovo mangosteen vám připadá jako nadávka. Jako pozitivum číslo tři bych viděla, že se mnohem lépe naučíte vnímat své tělo. Tedy jen v případě, že k dietě přistoupíte zodpovědně. Přece jen tady jde o VAŠE zdraví.IMG_3670

Neochuzujte své tělo o potřebné živiny

Samozřejmě můžete sedět u počítače a pročítat děsivé příběhy. Můžete chvíli přemýšlet, co vlastně budete jíst. Vlasy si u toho však netrhejte! Ano, pravděpodobně se budete muset vzdát některých oblíbených pochutin, ale spousta se dá nahradit i jinak – zdravější formou. Chléb se dá upéct bez kvasnic, pizza se dá udělat bezlepková a bez rajčat, koláč klidně uděláte bez mléka. Přestaňte se tedy mračit a přemýšlet, co vše nemůžete jíst, ale začněte myslet na vše, co můžete. A jakmile se váš stav trochu ustálí, můžete přidávat a hledat své vlastní rozmezí. Nenechte si od nikoho namluvit, že musíte jíst jen rýži a mrkev, protože to jediné nemá histamin. Tak to vůbec není. Kvalitní potraviny bez histaminu najdete i v našich obchodech a naopak velmi strohou stravou si ubližujete více a více. Na konci budete mít pocit, že reagujete už i na tu vodu, což bývá průvodní jev vyčerpání organismu a deficitu různých minerálů a vitamínů.

Buďte sobečtí

Zaměřte se tedy sami na sebe. Další kladná věc je, že teď můžete být tak trochu sobečtí. Přemýšlejte o své stravě a na webových stránkách si spočítejte, kolik minerálů a vitamínů byste denně měli přijmout. Snížená DAO může být i z důvodu nedostatku vitamínu B6, hořčíku či mědi (mimo jiné). Popřípadě ze špatného metabolismu zinku (vyčerpání mědi). Poraďte se se svým lékařem, dnes se hladiny některých vitamínů (jako D) dají stanovit. Místo nákupu drahých doplňků investujte svůj čas do hledání informací o jídle, které je nutričně výživné. Zařaďte protizánětlivé potraviny. Prostě své tělo začněte tak trochu hýčkat. Pokud chcete, aby se uzdravilo, musíte mu dát potřebné živiny. Mno a nezapomínejte na své střevo – hodně vlákniny, vhodná probiotika, žádné chemikálie.

Každá cesta má svůj cíl..
Každá cesta má svůj cíl..

Buďte v pohodě

Mimo tělo se musíte starat také o svou schránku, jak duševní tak fyzickou. Není náhoda, že spousta alergií v dospělosti se u žen projeví v období po narození dítěte. Největší výskyt HIT se udává u žen v menopauze. Hormony se bouří, tělo se mění, žena je mnohdy ve stresu. Na stres tělo reaguje jako na zánět a histamin patří mezi informátory nesoucí mimo jiné zprávu, že je potřeba zánět léčit. Tělo si pak při stresu uvolňuje velké množství histaminu ze svých zásob. Do toho si přidejte zátěž na nadledvinky, špatný metabolismu jater a máme neviditelný jed! Neříkám, že se jde stresu dnes vyhnout, ale snažte se trochu hýčkat. Najděte si denně pár minut sám na sebe, na to, co vás baví, zasportujte si, přečtěte knihu, zajděte na masáž. Odjeďte na dovolenou…klid a pohoda prostě léčí!

Buďte nad vodou!

Ano, pořád budete mít možná takové ty choutky. Když vidím, jak si v těchto dnech všichni na ulici dopřávají dvojité dávky točené zmrzliny, mé srdce také zapláče. Ale pak si člověk uvědomí, že jde o jeho zdraví. Vzpomeňte si, jak vám bylo, když jste se cítili nejhůř. Časem bude ten pocit „chtění“ mnohem slabší. Časem zjistíte, že takové ovocné smoothie nebo třeba ovocný sorbet jsou také moc dobré a ještě vám po nich nebude zle. Naučíte si nosit jídlo sebou, vaši přátelé začnou pomalu znát, co můžete a co ne, a když si nejsou jistí, dovolí vám na oslavy přinést jídlo vlastní. Nestyďte se o své nemoci mluvit, ale  jen tak trochu, musíte to svému okolí dávkovat postupně. Snažte se být nad vodou a přecházet nevhodné vtípky s úsměvem (vy sami víte, jak vám bylo zle, tak proč se tam vracet kvůli jednomu kousku pizzy?).

IMG_3413Nescházejte z cesty

Nedělejte si falešné naděje. Nevím proč mají lidé tendenci vracet se ke svému původnímu špatnému stravování. Jakmile se jim polepší a cítí se lépe, začnou se opět cpát vším, co donesou z obchodu a vidí v restauraci. Z nějakého důvodu máte poškozené střevo či sníženou funkci daného enzymu a dost možná to souvisí i s vaší předchozí stravou. Proč se tedy chcete vracet k tomu, co vám tak ublížilo? Pokud se funkce vašeho enzymu zlepší, proč si raději nedopřát trochu více ovoce a povolených lahůdek, než riskovat pád zpět? Říká se „všeho s mírou“ a velmi často na to zapomínáme. Kdyby vám někdo nabízel jed, vzali byste si jej? Tak proč klidně sáhnete po umělých, chemií vyhnaných jídlech, které s původní potravinou nemají moc společného? Čtěte příbalové letáky a buďte chytří! Pokud má potravina složení přes celou stránku, jistě to nebude úplně v pořádku!

Prostě buďte pozitivní! Z každého malého úspěchu se radujte, každou novou tolerovanou potravinu si hýčkejte! No a třeba hned teď se na sebe usmějte do zrcadla a řekněte si, že zase bude dobře! Veeeeeeelký úsměv, prosím!

6 comments

 1. Ahoj Kašulko,
  jsem strašně ráda, že jsem našla Tvé stránky. Jsem už starší paní (57)a když si dávám do souvislosti zažitky z minulosti, úplně přesně mi ti zapadá do HIT.
  Svého manžela jsem potkala v 17 letech a s ním jsem poznala i pivo a od té doby mě provází (pivo) skoro pořád (manžela mám pořád taky). Bylo všechno v pohodě, možná nějaké příznaky jsem podceňovala nebo nedávala do souvislostí (nějaké to kýchání, smrkání, občas nějaké zahlenění, případně rychlé trávení a rychlé vyprazdňování po určitých potravinách). Zhoršení nastalo, když jsem si před 8 lety zlámala kotník, díky 6 týdnům, kdy jsem měla nohu v sádře jsem značně omezila fyzický pohyb, tím i následně okysličování těla a začaly mi naskakovat vyrážky různě po těle. K tomu mám ještě docela dost stresující zaměstnání, prostě se to čím dál víc zhoršuje. Určitě má na tom podíl i můj věk a pokles hormonální činnosti. Posledních pár měsíců jsem na tom docela dost blbě a díky Tvým stránkám začínám zjišťovat, co mi škodí a co mi až tak nevadí. Dokonce zjišťuju, že podobné problémy začínají mít i moje dvě dcery (30 a 28 let).
  Takže díky moc za Tvoji osvětu a držím palce.
  Jitka

  1. Popravdě projevy dnes bude mít každý druhý. Vídám to na svém okolí a nesouvisí to s histaminem, ale s tím, čím jsme živeni a jak momentálně žijeme:( Podobné problémy může vyvolat jakákoli intolerance, od těch chemických až po potravinové, nemluvě o autoimunitních nemocech atd. Bohužel hladinu stresu můžeme ovlivnit jen do určité míry (ale i na tom se dá pracovat), takže zbývá, abychom se soustředili na co nejčistší a nutričně kvalitnější stravu. Bez přikrášlování, dochucování, barvení….člověk bohužel začal jídlo využívat k jinému účelu, než je vyživení našeho těla, a tak je velká část populace v podstatě podvyživená, z čehož pramení tyto a další problémy. Proto držím pěsti na cestě k lepšímu zdraví.

   Mimochodem vás možná bude zajímat, že ve světě se udává právě jako nejpočetnější skupina lidí trpící snížením DAO enzymu „ženy po přechodu“. Hormonální změny jsou velkým zásahem a člověk se jim hold musí trochu přizpůsobit, přepracovat svůj jídelníček podle nových požadavků. Na to, že tělo má jiné potřeby s přibývajícími léty, dnes často zapomínáme, takže doporučuji začít úklidem lednice (pivo hold bude muset pryč), úklidem střev, přidat hodně odpočinku a bojovat se stresem. A bude zase dobře!

 2. :-)) Kašulko díky! Obzvlášť teda komentář o tom, že jsme vyvolení mě hodně pobavil a zlepšil náladu. Mám za sebou víkendové zhroucení na téma: nemám se čeho najíst, nic nesmím, jsem společensky nepřijatelná, přesně: můj se svět se hroutí …. ano, zoufalá slabá chvilka. Chtěla jsem napsat naprosto zbytečná, ale zřejmě jsem se potřebovala takhle zhroutit a znovu odrazit ode dna. Tvůj článek je přesně to, co mi vrátilo úsměv na rty. Myslím, že boj o pozitivní naladění je u mě na prvním místě. Čert vem histamin a laktozu, to je boj až další v řadě. Pěkné babí léto přeji Hjana

  1. Myslím, že taková zhroucení za sebou máme všichni. Mě to občas chytne také, když jsem celý den pryč, žádný obchod, kde bych si mohla něco koupit, žádnou „hotovku“ si dát nemůžu a pak se mi zasteskne po starých časech. Mno a tak si vždy vzpomenu na nějakou mňamku, co můžu, a říkám si, že zase tak zle nebude:) Pozitivní přístup je prvním úspěšným krokem v léčbě aneb opravdu platí, že s úsměvem jde všechno lépe. Tak držím pěsti, ať je každý den zase o kousek lépe.

 3. Ahoj Kašulko,
  chci jenom poděkovat za pozitivní a povzbuzující řádky od Tebe.Hezky jsem se nad sebou zamyslela a vzhůru do boje.Pravdu máš určitě v tom, že jakmile se člověku zdravíčko vylepší, zase začne z nějakého důvodu povolovat a pomalu by spadnul tam, kde byl na začátku diety. Já čerpám hodně z Tvých článků a moc mi to pomáhá. Zrovna jako tento. Měj se krásně, opatruj se a já jdu rychle k zrcadlu abych se na sebe usmála. Ještě jednou děkuji za Všechny lidičky, co trpí HIT za sxtránky, kterým se tak pilně věnuješ. Moc zdraví Jana Benešová

  1. Děkuji za milá slova. CO nás nezabije, to nás posílí, a stejně tak histaminová intolerance. Už jsem slyšela i názory, že jsme vlastně vyvolení – díky HIT se naučíme jíst zdravěji a vyhýbat chemikáliím, takže budeme žít déle a lépe:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.